140L cyrkulacja

140L cyrkulacja

Postprzez Mouse » Pn 30 cze, 2014

Witam mam akwarium 140L i filtr jbl e900 wypełnione 2 kosze lawy wulkanicznej i pozostałe 2 kosze gąbki. Jest to akwarium nie duże ale zastanawiałem się jak zwiększyć cyrkulację w zbiorniku. W akwarium jest praktycznie zerowy ruch roślin więc nie wiem czy nie było by dobrze dokupić np pompę cyrkulacyjną dodatkowo, dodam że mam problemy z watą, nitkami oraz na wężyku od co2 i teście stałym na ph porosły mi już krasnorosty które z tego co czytałem robią się z niedostatecznej filtracji lub obiegu wody. To co mnie zastanawia to to że nigdy nie widziałem aby ktoś stosował pompy cyrkulacyjne w akwarium takiej wielkości. Doradźcie co powinienem zrobić aby zwiększyć cyrkulacje ? czy może wystarczy że zmienię wkłady w filtrze np na same gąbki aby odzyskać trochę mocy filtra?
Avatar użytkownika
Mouse
Poznaje temat
 
Posty: 82
Dołączył(a): So 11 sty, 2014
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 140L cyrkulacja

Postprzez Marcin Bielak » Pn 30 cze, 2014

Możesz zrobić jak napisałeś czyli zostawić tylko gąbki w filtrze albo wyjmij jeden kosz lawy po prostu i zastąp go gąbkami. Dodatkowo polecam skimmer350 eheima. Sprawdza się jako skimer i cyrkulator w jednym. Czasem można używany wyrwać już za 40-50zł. Śmiało możesz użyć tej najmniejszych cyrkulatorów w takim akwarium, pralki Ci nie zrobią.
Avatar użytkownika
Marcin Bielak
Znający temat
 
Posty: 1863
Dołączył(a): Cz 02 wrz, 2010
Lokalizacja: Mława
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 140L cyrkulacja

Postprzez Mouse » Pn 30 cze, 2014

Jest mozliwosc same gabki bez biologi? Kupil bym taka pompe, myslalem nad koralia nano tylko nie wiem jakiej mocy byla by odpowiednia zeby nie byla za mocna?
Avatar użytkownika
Mouse
Poznaje temat
 
Posty: 82
Dołączył(a): So 11 sty, 2014
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 140L cyrkulacja

Postprzez Marcin Bielak » Wt 01 lip, 2014

Wbrew powszechnej opini w gąbkach też jest biologia. Ale największa biologia w zbiorniku to podłoże. Dlatego możesz stopniowo pozbywać się lawy po jednym koszu na raz. Jak się akwarium trochę ustabilizuje z glonami to wyjmiesz całkowicie.
Jest wiele zbiorników prowadzonych na samych gąbkach, szczególnie na JBL'ach.

Co do cyrkulatorów, na pewno koralia będzie się nadawać, ma dodatkowo taką przeszłonę, którą regulujesz w niewielkim stopniu przepływ.
Na forach z solniczkami można ją wyrwać bo bardzo niskich cenach czasem...
Avatar użytkownika
Marcin Bielak
Znający temat
 
Posty: 1863
Dołączył(a): Cz 02 wrz, 2010
Lokalizacja: Mława
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 140L cyrkulacja

Postprzez Mouse » Wt 01 lip, 2014

Ok dzięki za radę tak zrobię jak piszesz, dzisiaj wyciągnąłem właśnie jeden kosz lawy i dałem gąbki oraz zdjąłem pre filtr oraz deszczownie i dałem sam wylot. Na razie woda krąży jako tako zobaczę jak będzie za kilka dni gdy się trochę przy pcha wszystko. Jak będę potrzebował ta koralie to zrobię tak jak mówiłeś znam kogoś co ma na pewno kilka kont na morskich forach.
Avatar użytkownika
Mouse
Poznaje temat
 
Posty: 82
Dołączył(a): So 11 sty, 2014
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 140L cyrkulacja

Postprzez marcecrisco » Śr 03 wrz, 2014

Marcin Bielak napisał(a):Możesz zrobić jak napisałeś czyli zostawić tylko gąbki w filtrze albo wyjmij jeden kosz lawy po prostu i zastąp go gąbkami. Dodatkowo polecam skimmer350 eheima. Sprawdza się jako skimer i cyrkulator w jednym. Czasem można używany wyrwać już za 40-50zł. Śmiało możesz użyć tej najmniejszych cyrkulatorów w takim akwarium, pralki Ci nie zrobią.

Dokładnie jak Marcin pisze. Też mam ten skimmer w 160 litrach i jak idzie ma maksa to poprawia znacznie cyrkulacje.
Jeśli chcesz cyrkulator to koralia nano900 była by idealna, sprzęt zupelnie cichy, mały i niezawodny miałem kiedy pożyczoną w 160 litrach i ładnie woda krążyła.
Avatar użytkownika
marcecrisco
Aktywny użytkownik
 
Posty: 661
Dołączył(a): So 28 wrz, 2013
Lokalizacja: Kraków
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy


Powrót do Filtracja, Uzdatnianie wody, Testy wody, Ogrzewanie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron