Filtr JBL Greenline e1501 - moje dylematy

Filtr JBL Greenline e1501 - moje dylematy

Postprzez Grzegorz Pelczar » Śr 20 sty, 2016

Witam :wink:
Jestem użytkownikiem filtra JBL e1501 od kilku lat. Mam jeszcze wersję ze starą podstawką i uszczelką, która po pewnym czasie odkształcała się i nie spełniała swojej roli. Konstrukcja tego filtra okazała się zawodna z uwagi na zaciąganie "lewej wody" i słabą filtrację. Firma JBL zmieniła starą podstawkę uszczelkową i obecnie sprzedaje filtry z podstawką bezuszczelkową, która dociskana jest bezpośrednio do górnego kosza. Ja ratowałem się w ten sposób, że na podstawkę przyklejałem uszczelkę do okien, ale czy filtracja była pełna to nie wiem. Użytkownicy tych filtrów zauważyli też inną nieszczelność i możliwość brania wspomnianej "lewej wody". Chodzi o miejsce mocowania podstawki do głowicy. Na pierścieniu, na który nasuwa się podstawkę są trzy nacięcia. Mają niby chronić wirnik przed zatarciem w razie zatkania filtra. :roll: Ja te nacięcia zatkałem gąbką z paneli. Wcześniej bez moich "usprawnień filtr na 100% źle filtrował. Próba z przyłożeniem pokarmu dla ryb, do rury zasysającej wyszła negatywnie. Pokarm po kilku sekundach wypłynął deszczownicą :cry: Mimo tych usprawnień nie mam do końca pewności, czy woda przechodzi przez wszystkie wkłady. :roll:
Obecnie czekam na nową podstawkę (bezuszczelkową). Z opisów użytkowników tego filtra na forach, dalej wynika że problem pozostał. Podstawkę do koszy uszczelniają silikonem na stałe przy każdym czyszczeniu, a wspomniane łączenie podstawki do pierścienia głowicy uszczelniają oringiem.
Filtr jest wykonany estetycznie, nie cieknie, wydajność jest super, ale ... nie spełnia swojej podstawowej funkcji, czyli filtracji. Zastosowano w nim inne rozwiązanie niż w wielu innych - nie ma komina przechodzącego przez wszystkie koszyki, a woda ma płynąć od góry w dół obok koszyków, a później powinna przez media w koszykach. No właśnie - powinna. Przy tych niedociągnięciach to urządzenie działa jak pompa, a nie filtr. Chore to wszystko jest, że wszystkie zabiegi usprawniające, opisane powyżej, trzeba robić w filtrze znanego producenta. :evil:
Oczywiście są głosy , że filtr jest super, ale laikom nawet nie przychodzi do głowy, że woda może nie przechodzić przez wkłady i filtracja jest żadna. Zauważają to tylko tacy nawiedzeni jak np. ja. :D Zastanawiam się nawet, czy nie zmienić tego filtra na inny, ale wiadomo - koszty. :?
Jakie są Wasze opinie o tym filtrze, jak sobie radzicie :?:
Avatar użytkownika
Grzegorz Pelczar
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 794
Dołączył(a): Pt 03 cze, 2005
Lokalizacja: Krosno
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Filtr JBL Greenline e1501 - moje dylematy

Postprzez edison81 » Cz 21 sty, 2016

Miałem e900 i dwa e901 i te same problemy.Podstawka bezuszczelkowa troche pomaga ale jeszcze woda leci bokiem.
edison81
Poznaje temat
 
Posty: 123
Dołączył(a): N 31 lip, 2011
Lokalizacja: Poznań
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Filtr JBL Greenline e1501 - moje dylematy

Postprzez Grzegorz Pelczar » Cz 21 sty, 2016

edison81 napisał(a):Miałem e900 i dwa e901 i te same problemy.Podstawka bezuszczelkowa troche pomaga ale jeszcze woda leci bokiem.

Czyli, jak dostanę nową podstawkę, to dalej będzie uszczelnianie :? Próbowałaś jakoś uszczelniać?
Avatar użytkownika
Grzegorz Pelczar
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 794
Dołączył(a): Pt 03 cze, 2005
Lokalizacja: Krosno
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Filtr JBL Greenline e1501 - moje dylematy

Postprzez edison81 » So 23 sty, 2016

Jak pisałem po dodaniu podstawki bezuszczelkowej była 30% poprawa ale dalej występował problem lewej wody i filtry poszły do żyda.
Zastąpił je Hw i Hydor. Od tej pory nie mam problemów z filtrem zewnętrznym.
edison81
Poznaje temat
 
Posty: 123
Dołączył(a): N 31 lip, 2011
Lokalizacja: Poznań
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Filtr JBL Greenline e1501 - moje dylematy

Postprzez Grzegorz Pelczar » Pn 25 sty, 2016

edison81 napisał(a):Jak pisałem po dodaniu podstawki bezuszczelkowej była 30% poprawa ale dalej występował problem lewej wody i filtry poszły do żyda.
Zastąpił je Hw i Hydor. Od tej pory nie mam problemów z filtrem zewnętrznym.

Postanowiłem, że JBL 1501 zostanie u mnie, ale dołożę drugi filtr, tylko jaki? :roll: Nie chcę wydać więcej jak 350 zł, więc budżetowy nowy lub Eheim, najlepiej 2217 lub 2228.
Avatar użytkownika
Grzegorz Pelczar
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 794
Dołączył(a): Pt 03 cze, 2005
Lokalizacja: Krosno
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy


Powrót do Filtracja, Uzdatnianie wody, Testy wody, Ogrzewanie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron