Test na NO3 Rataja - prośba o instrukcję

Test na NO3 Rataja - prośba o instrukcję

Postprzez Nessos » N 27 cze, 2004

Kiedyś na forum poruszany był wątek testu Rataja na NO3 i nieścisłości w polskim tłumaczeniu. Ostatnio kupiłem ten test i... w ogóle nie było polskiej instrukcji. Prosiłbym więc kogoś kto uzywa tego testu o instrukcję
Z góry dzięki
Avatar użytkownika
Nessos
Stały bywalec
 
Posty: 308
Dołączył(a): Wt 28 paź, 2003
Lokalizacja: Wrocław
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Krzysiek » N 27 cze, 2004

Hej...
Troche tego będzie :lol: :wink:

"Skład: roztwór kolorymetryczny A , roztwór kolorymetryczny B , odczynnik redukcyjny R, standardowy odczynnik 50 mg NO3
Stosowanie:
1.Do dołączonej menzurki wlewamy 1ml badanej wody i dopełniamy wodą destylowaną do 10 ml. Patyczkiem dosypujemy odczynnik R, zatykamy i dokładnie mieszamy. Odstawaiamy na dokładnie 10 minut aby osadził się osad, po tym czasie zlewamy czystą wodę do drugiej probówki uważając przy tym aby cały osad został na dnie naczynia. 2.Dodajemy 10 kropli roztworu A i mieszamy.
3.Po 10 minutach dodajemy 10 kropli roztwotu B i dokładnie mieszamy.
4.Woda powinna zabarwić się na fioletowo. Ze skali wybieramy najbardziej podobny kolor i odczytujemy wynik".
hmmm nio to tyle :)

Pozdrawiam
Krzysiek
Avatar użytkownika
Krzysiek
Poznaje temat
 
Posty: 95
Dołączył(a): Wt 29 lip, 2003
Lokalizacja: Brzesko
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Eternal » Pn 28 cze, 2004

Dadam tylko, że błędne tłumaczenie jest na teście na PO4. Natomiast test na NO3 jest przetłumaczony dobrze.
Avatar użytkownika
Eternal
Poznaje temat
 
Posty: 105
Dołączył(a): Śr 01 paź, 2003
Lokalizacja: Opole
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Krzysiek » Pn 28 cze, 2004

Hej...

Panowie, a co sądzicie o jakości Ratajowskiego testu na NO3 ??
Macie może mozliwość poróbnania go z jakimś innym sprawdzonym testem na NO3 ??

Pozdrawiam
Krzysiek
Avatar użytkownika
Krzysiek
Poznaje temat
 
Posty: 95
Dołączył(a): Wt 29 lip, 2003
Lokalizacja: Brzesko
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Jan Poświata » Pn 28 cze, 2004

Tłumaczenie testu na PO4 jest tutaj http://www.holenderskie.pl/forum/viewto ... ght=#32968
Avatar użytkownika
Jan Poświata
Stały bywalec
 
Posty: 393
Dołączył(a): Wt 15 lip, 2003
Lokalizacja: Sosnowiec
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Ja(cek) » Pn 28 cze, 2004

Panowie, a co sądzicie o jakości Ratajowskiego testu na NO3 ??


Moja opinia jest taka, że szkoda kasy. Dlaczego tak myślę ? Miałem jeden działał ok - sprawdzałem na wzorcach i po pewnym czasie, krótszym niż to co napisane na opakowaniu znacznie, przestał w ogóle reagować. No pomyślałem coś musiałem namieszać. Kupiłem drugi.....ten dla stężenia 100ppm pokazywał ok 10. Nie wiem co ale coś jest w tych testach nie tak...trzeciego nie kupuję po co mam się nacinać. Teraz szukam jakiegoś innego taniego i....zobaczymy

Pozdrawiam
Ja(cek)
Ja(cek)
Początkujący
 
Posty: 19
Dołączył(a): Śr 02 lip, 2003
Lokalizacja: Jawor
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Mariusz Miśtak » Śr 15 wrz, 2004

Ostatnia sprawa-aby nie zakładać nowego wątku, napiszcie jakich testów na NO3 ale i innych, używacie i jak sobie je chwalicie.
Dużo dobrego czytałem na temat testów Selifert, ponoć Zoolek i Sera to loteria , raz super raz porażka sam nie wiem co myśleć.


Ja mogę polecić testy Zooleka na wszystkie parametry jakie są dostępne. Do PO4 używam testu Sery i też jesy bardzo dokładny i niezawodny. Podsumowując to nie widzę żadnego powodu abym zmianiał testy Zooleka i Sery - polecam.
Avatar użytkownika
Mariusz Miśtak
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 844
Dołączył(a): Śr 27 sie, 2003
Lokalizacja: Wrocław
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez MaVrick » Śr 15 wrz, 2004

Dokładnie, test Rataja na NO3 jest beznadziejny.... Mierzyłem tym testem stężenie NO3 w kranie i wynik był ponad 50 mg/l (!!!) a w akwarium koło 50 mg/l. Także ten test poim zdaniem jest do du**.

Natomiast mogę polecić test na NO2. Bardzo dobry i skala jest czytelna.
MaVrick
Poznaje temat
 
Posty: 50
Dołączył(a): Wt 06 sty, 2004
Lokalizacja: Warszawa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Adam Mielech » Śr 15 wrz, 2004

enigma napisał(a):Ja mogę polecić testy Zooleka na wszystkie parametry jakie są dostępne. Do PO4 używam testu Sery i też jesy bardzo dokładny i niezawodny. Podsumowując to nie widzę żadnego powodu abym zmianiał testy Zooleka i Sery - polecam.


Ja również używam testów zooleka i oprócz NO3 wszystkie bardzo dobre. Do sprawdzania NO3 i PO4 Sera prosty odczyt i duża dokładność.
Avatar użytkownika
Adam Mielech
Początkujący
 
Posty: 42
Dołączył(a): Cz 08 sty, 2004
Lokalizacja: Białystok
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez rob1979 » Śr 27 kwi, 2005

witam... jakiś czas temu zacząłem używać testu NO4 z Rataja i w związku z tym mam pytanie. do czego służy "standardowy odczynnik 50 mg NO3/l" ? w instrukcji przyklejonej do pudełka nie ma słowa o używaniu tego odczynnika... używamy tylko roztworów kolorometrycznych i odczynnika redukcyjnego.

sprawa druga... może to banalne ale czy wszyscy mają takie problemy z odczytywaniem wyników za pomocą barwnej skali? (chodzi mi o test Rataja). jak prawidłowo odczytać ten wynik? - przecież w zależności od kąta padania światła wynik może być od 0 do 50mg/l :) do tej pory ustawiałem się plecami do okna i przykładając menzurkę do białego tła próbowałem "zgadywać" poziom stężenia NO3... i tylko jednego mogę być pewny: albo jest więcej niż 30 mg NO3/l albo mniej... testy innych firm też są takie niepewne? a może jestem daltonista?
pozdrawiam i witam wszystkich :twisted:
rob1979
Początkujący
 
Posty: 17
Dołączył(a): Wt 26 kwi, 2005
Lokalizacja: Tychy
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Ruzam » Śr 27 kwi, 2005

ja oczywiscie chcac zaoszczedzic tez kupilem testy Rataja, ale do dzisiaj leza gdzies w szafce,do ph i twardosci uzywam zooleka, po4 i no3 sera, kiedy sie koncza kupuje ten sam zestaw i jestem z nich zadowolony, troche oszukuje producentow :) i badam wode na polowie probek i tym samym polowie odczynnikow ----> oszczednosci, 2 x pomiarow a bez klopotu daja sie odczytac wyniki

pozdrawiam robert
Ruzam
Zainteresowany tematem
 
Posty: 176
Dołączył(a): Śr 19 maja, 2004
Lokalizacja: GŁOGÓW
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Marcin Kwiecińs » N 04 lut, 2007

IMO testy Rataja na twardoś węglową i pH są wporządku [przynajmniej moje były]dlatego jest to opłacalne [9zł każdy]
Avatar użytkownika
Marcin Kwiecińs
Zainteresowany tematem
 
Posty: 175
Dołączył(a): Pn 17 lip, 2006
Lokalizacja: Bydgoszcz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy


Powrót do Filtracja, Uzdatnianie wody, Testy wody, Ogrzewanie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron