Dozownik nawozow ;)

Postprzez AJ » Wt 13 cze, 2006

Witam
Schemat narysowany przez Krzysztofa !
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
AJ
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 971
Dołączył(a): So 28 cze, 2003
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez dadi321 » Wt 13 cze, 2006

widzę że twoje urządzenie jeszcze nie pracowało, niestety nie jest to prawda co napisałeś sprawdz ja też używam kroplownikow gardeny i nie działają one jak zawor zwrotny(wystarczy w niego dmuchnąć ,kulka która w nim jest służy do ustabilizowania przepływu a nie do jego zamknięcia gdy kroplownik nie działa) ,boleśnie siię o tym przekonałem , ponadto w tym układzie jaki widzę na zdjęciu będzie ci się zapowietrzać pompa musisz tam zamontować zawór zwrotny, u mnie nie ma tego problemu bo pompa jest zanurzona w nawozie dlatego właśnie wybrałem ten rodzaj pompy, jeśli chcesz użyć pomp od spryskiwaczy muszą być one zamontowane poniżej zbiornikow z nawozem żeby się same odpowietrzały a wężyk zasilający w nawóż trzeba wmontować w dnie zbiornika, wierz mi długo myślałem nad tym urządzeniem aby działało poprawnie możesz uniknąć moich błędów
dadi321
Początkujący
 
Posty: 8
Dołączył(a): So 27 sie, 2005
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez krzysiek_k1 » Śr 14 cze, 2006

może nie doczytałęś ale mój dozownik działa już od ponad 10 miesiecy i nie było z nim ani jednego problemu:) działa ciągle w tej konfiguracji i ustawieniu jak na zdjęciach.
Co do kroplowników GARDENY to może masz inny model, ten który jest zamontowany u mnie wymaga ciśnienia w układzie min 0,5 bara, poniżej tego ciśnienia nie przeleci Ci nawet jedna kropla. oto link do strony producenta:

http://www.gardena.com/servlet/ProductD ... y_rn=15215

Jeśli będziesz w Łodzi zapraszam do obejrzenia mojego urządzenia co z pewnością rozwieje Twoje wątpliwości:)

Jeśłi możesz załącz jakieś fotki i schemat Twojego urządzenia, chętnie zobaczę, a i inni pewnie skorzystają z Twoich pomysłów.
Pozdrawiam
Krzysiek_k1
Avatar użytkownika
krzysiek_k1
Poznaje temat
 
Posty: 84
Dołączył(a): Pt 18 lut, 2005
Lokalizacja: Łódź
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez rafalsk » Wt 12 wrz, 2006

Witam
Wlasnie zrobilem sobie taki automatyczny dozownik. Narazie w wersji "prowizorka" i na jeden zbiorniczek z plynem. Rewelka. Wielkie gratulacje dla autora tego urzadzenia!
Jako sterownik uzylem zwykly elektroniczny z minimalnym czasem pracy 1 minuta (innego nie znalazlem jak narazie), kroplownik z kompensacja cisnienia (0,5 atm, cena okolo 20 zl za 10 sztuk) i pompka do spryskiwacza od starego Golfa. Jednorazowo przez minute pompuje sie 31 ml plynu, a jako, ze potrzebuje dac 6 ml nawozu dopelnilem reszte objetosci woda wiec stezenie takie jak nalezy. Calosc dziala rewelacyjnie, kapie dokladnie tyle ile trzeba za kazdym razem i nic sie nie zapowietrza. Pytanie tylko do autora jesli tu jeszcze zaglada co to za pojemniki zastosowales?

Pozdrawiam
Rafal
rafalsk
Początkujący
 
Posty: 3
Dołączył(a): So 29 lip, 2006
Lokalizacja: Piaski (lubelskie)
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez krzysiek_k1 » Wt 12 wrz, 2006

te pojemniki to zwykłe butelki 500 ml kupione w sklepie chemicznym po 2 zł, teraz wężyki wkładam bezpośrednio do oryginalnych butelek z nawozami.
Pozdrawiam
krzysiek_k1
Avatar użytkownika
krzysiek_k1
Poznaje temat
 
Posty: 84
Dołączył(a): Pt 18 lut, 2005
Lokalizacja: Łódź
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez rafalsk » Wt 12 wrz, 2006

krzysiek_k1 napisał(a): teraz wężyki wkładam bezpośrednio do oryginalnych butelek z nawozami.

no widzialem na ktoryms Twoim zdjeciu natomiast te mini karnisterki bardzo mi sie podobaja estetycznie i chyba takie sobie sprawie. Tymczasowo nawozik mam w zwyklej plastikowej butelce po napoju:) Jak mowilem wczesniej narazie prowizorka bo szafki jeszcze nie mam takiej jak bym chcial. Dzieki za szybka odpowiedz :)

Pozdrawiam
Rafal
rafalsk
Początkujący
 
Posty: 3
Dołączył(a): So 29 lip, 2006
Lokalizacja: Piaski (lubelskie)
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez fiuczer » N 07 sty, 2007

Bardzo ciekawy projekt, pomyśle nad realizacją:)
Avatar użytkownika
fiuczer
Początkujący
 
Posty: 43
Dołączył(a): Wt 26 lip, 2005
Lokalizacja: Żyrardów
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Nowy patent na dozownik nawozów

Postprzez Dżopek » N 27 maja, 2007

Ostatnio wpadłem na genialnie proste rozwiązanie dotyczące dozownika do nawozów, spisuje się doskonale.
Wykorzystałem butelkę po nawozie Aqua Art, siłownik do centralnego zamka kupiony za 10zł
i zawór przeciwzwrotny na końcu wężyka w akwarium.
Jedyne problemy jakie mogą wystąpić przy budowie dozownika, to potrzeba dość dużego prądu do uruchmienia siłownika (około 4A przy 12V), ja zastosowałem zalegający na półce akumulator 7Ah 12V który działa już miesiąc i nie wymaga jeszcze naładowania.
wykonanie oczywiście prowizoryczne dla cełów testowych, niedługo zajmę się profesjonalniejszym zmontowaniem urządzenia.
Jednokrotne naciśnięcie dozownika to 1ml, powtarzalność bardzo wysoka.
Sterowanie u mnie polega na 3 krotnym impulsie 12 V na kilka sekund każdy.
Jeżeli kogoś zainteresuje mój patent, służę szczegółami.
[/img]
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Dżopek
Początkujący
 
Posty: 5
Dołączył(a): Pt 06 lut, 2004
Lokalizacja: Wrocław
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez italy79 » Śr 06 cze, 2007

Witam
Nie chwaląc się wpadłem na podobny pomysł prawie rok temu :), troszkę inna zasada działania, z braku czasu pomysł padł, efekty: 6 siłowników kupionych na (link) teraz zajmuje mi miejsce w szafce :), a akwa w opłakanym stanie :(. Po Twoim poście postanowiłem zebrać swoje siły i resztki czasu wolnego i zbudować własny dozownik.
Stąd moje pytanie.
Czym wyzwalasz i w jaki sposób te trzy magiczne impulsy po kilka sekund?
Z góry dzięki za odpowiedź
italy79
Początkujący
 
Posty: 3
Dołączył(a): Śr 01 lut, 2006
Lokalizacja: Myszków
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez TigeRM » N 02 mar, 2008

Jestem na etapie dokupywania elementów do takiego dozownika i napotkałem jeden problem. Wszystkie czasomierze (czy zegary sterujące ) na szynę mają minimalny czas nastawy 1 minutę a nie jedną sekundę. Co prawda znalazłem już takie co mają tą upragnioną sekundę ale cena to nie 45 zł a ok. 250 zł. Przy 5 sztukach robi to spory grosz. Czy ktoś nie wie gdzie mogę kupić tańsze?
TigeRM
Początkujący
 
Posty: 45
Dołączył(a): Śr 19 sty, 2005
Lokalizacja: Warszawa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez krzysiek_k1 » N 02 mar, 2008

Witam
Ja swoje kupiem na (link) po 40 zł
W hurtowni elektrycznej znalazłęm identyczne po 130 zł ORTEN Łódź
Pozdrawiam
krzysiek_k1
Avatar użytkownika
krzysiek_k1
Poznaje temat
 
Posty: 84
Dołączył(a): Pt 18 lut, 2005
Lokalizacja: Łódź
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez TigeRM » N 02 mar, 2008

A możesz mi rzucić link do sprzedawcy od którego brałeś te programatory?. Jesteś pewien, że te które kupiłeś mają min. czas nastawy 1 s?.
TigeRM
Początkujący
 
Posty: 45
Dołączył(a): Śr 19 sty, 2005
Lokalizacja: Warszawa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez krzysiek_k1 » N 02 mar, 2008

TigeRM napisał(a):A możesz mi rzucić link do sprzedawcy od którego brałeś te programatory?. Jesteś pewien, że te które kupiłeś mają min. czas nastawy 1 s?.


kupowałem je bardzo dawno temu od gościa o nicku: badar1

co do drugiej części pytania to TAK, poszukaj na forum - dozownik mojego pomysłu i wykonania pracuje non-stop od chyba 3 lat bez awaryjnie

Producent programatora do firma ORBIS model DATA LOG

krzysiek_k1
Avatar użytkownika
krzysiek_k1
Poznaje temat
 
Posty: 84
Dołączył(a): Pt 18 lut, 2005
Lokalizacja: Łódź
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez TigeRM » N 02 mar, 2008

No niestety w Polsce są niedostępne. Poza tym już kosztują ponad 100 euro :/.
TigeRM
Początkujący
 
Posty: 45
Dołączył(a): Śr 19 sty, 2005
Lokalizacja: Warszawa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Kubek75 » Śr 12 mar, 2008

Witam,
tak się zastanawiam czy w tej genialnej konstrukcji Krzyśka nie można obniżyć kosztów wykorzystując tylko jeden programator dokładny do sekundy wstawiając w obwód między pompę a ten programator zwykłe (tanie) programatory dokładne do minuty. Wszystkie pompki byłyby podpięte do sekundowego programatora, który miałby ustawione kilka programów włączania. Jednak tylko jedna pompka by działa dzięki programatorowi minutowemu, ustawionemu z pewnym zapasem czasowym. Istnieje oczywiście pewne niebezpieczeństwo desynchronizacji ale też można sporo oszczędzić, zwłaszcza przy wielu planowanych obwodach. Co sądzicie?

Pozdrawiam
Kuba

PS. Oryginał dozownika miałem zaszczyt oglądać na żywo i jestem pod wielkim wrażeniem.
Avatar użytkownika
Kubek75
Poznaje temat
 
Posty: 69
Dołączył(a): Wt 21 mar, 2006
Lokalizacja: Łódź
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Bartosz Grela » Śr 12 mar, 2008

Zastanawiam się nad dozownikiem ale cena programatora sekundowego mnie zniechęca
http://www.(link).pl/search.php?string ... +sekundowy

Nieco taniej mam gotowy produkt ;)
http://www.eheim.com.pl/product_info.ph ... cts_id=201
Ostatnio zmieniony Cz 13 mar, 2008 przez Bartosz Grela, łącznie zmieniany 1 raz
Avatar użytkownika
Bartosz Grela
Moderator
 
Posty: 2047
Dołączył(a): Cz 03 lis, 2005
Lokalizacja: Wrocław
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Kubek75 » Śr 12 mar, 2008

Bartek napisał(a):Nieco taniej mam gotowy produkt ;)
http://www.eheim.com.pl/product_info.ph ... cts_id=201


A czy ten dozownik nie jest przypadkiem umieszczany w akwarium?
Avatar użytkownika
Kubek75
Poznaje temat
 
Posty: 69
Dołączył(a): Wt 21 mar, 2006
Lokalizacja: Łódź
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Bartosz Grela » Cz 13 mar, 2008

Niesądze. Zasada działania pewnie ta sama co karmnika. To nowy produkt więc brak recenzji ;)
Avatar użytkownika
Bartosz Grela
Moderator
 
Posty: 2047
Dołączył(a): Cz 03 lis, 2005
Lokalizacja: Wrocław
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Kubek75 » Cz 13 mar, 2008

Bartek napisał(a):Niesądze. Zasada działania pewnie ta sama co karmnika. To nowy produkt więc brak recenzji ;)


No właśnie, ale przecież automatyczny karmnik też musi być gdzieś nad lustrem wody. Nie możesz go zamontować w szafce pod akwarium (chyba że coś przeoczyłem :smile: ). Tutaj problem wydaje się podobny. Zaletą dozownika Krzyśka jest to, że do akwarium wprowadzasz tylko kroplowniki, a resztę stawiasz gdzie możesz. :smile:
Avatar użytkownika
Kubek75
Poznaje temat
 
Posty: 69
Dołączył(a): Wt 21 mar, 2006
Lokalizacja: Łódź
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Kansol » Cz 13 mar, 2008

Parę dni temu poczta dostarczyła mi dozownik Eheima. Stawia sie go nad lustrem wody. Do zbiorniczka wchodzi ok 80ml płynu. Zrobiłem test i oto jego wyniki:
4 obroty-3,5ml
4 obroty-4ml
4 obroty-2ml
4 obroty-3,7ml
4 obroty-3,2ml
4 obroty-2ml
4 obroty-2,3ml
Uruchamiałem dozownik ręcznie, jest taka możliwość, zbiorniczek napełniłem po brzegi. Narazie jestem zawiedziony. Zdecydowałem się na ten dozownik ze względu na markę ale dokładność dozowania przypomina chińskie podróbki.
Kansol
Stały bywalec
 
Posty: 315
Dołączył(a): Wt 21 wrz, 2004
Lokalizacja: Bydgoszcz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Zrób to sam - DIY

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron