Reaktor co2 DIY

Reaktor co2 DIY

Postprzez slawekopa » Pn 28 kwi, 2008

Witam

Długo sie wahałem z zaprezentowaniem swojego sposobu na co2. Po prostu jest on troche niebezpieczny więc oświadczam :

[font=Verdana]Rzeczy przedstawione w tym poście nie są instrukcją wykonania lecz opisem moich prac związanych z pozyskaniem co2 .Więc jakiekolwiek próby ich kopiowania przeprowadzane są na własną odpowiedzialność ! [/font]

Dlatego jeśli ktoś nie ma doświadczenia w pracach z gazem , butlą itp. niech sie za to nie bierze bo grozi to wypadkiem !

Zaczne od plusów mojego sposobu

- stały jednakowy dopływ co2 (porównywalny do butli wysokociśnieniowej)
- niski koszt eksploatacji

Minusów nie znalazłem oprócz tego że niebezpieczne jest pierwsze przygotowanie butli

Więc zaczne od początku . Do produkcji co2 potrzebne mi było :


#1 butla ciśnieniowa
( użyłem starej turystycznej butli propan-butan Butla musi być pusta ! dla pewności odkręciłem zawór odwróciłem butle do góry nogami i zostawiłem na jakiś czas ,następnie wypłukałem wodą i wysuszyłem )

#2 kwasek cytrynowy w proszku 200 g

#3 soda oczyszczona - kwaśny węglan sodu 200 g

#4 ocet 150 ml

#5 zawory reduktor ( to wszystko miałem z butlom)

Więc po odkręceniu zaworu wsypuje kwas i sode ,moge to zrobić spokojnie , nie zachodzi między nimi żadna reakcja .Dopiero dolewając do tego ocet musiałem sie streszczać z zakręceniem zaworu
aby wszystko nie wykipiało :)

Gazu starcza na około 1 miesiąc ( 1 bąb. na sek.)

Ciśnienie wynosi 500 mmHg (tak mam wyskalowany manometr) czyli wg. moich wyliczeń 66 ,5 kPa (zostało zmierzone po 3 tyg.) Butla ma dopuszczalne ciśnienie 2,2 Mpa


Jeszcze raz ostrzegam nawet w pozornie pustej butli propan - butan mogą znajdować sie resztki gazu które w zetknięciu z ogniem są niebezpieczne !!! Wszystkie prace wykonano na zewnątrz budynku
Obrazek
slawekopa
Początkujący
 
Posty: 1
Dołączył(a): Pn 28 kwi, 2008
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Powrót do Zrób to sam - DIY

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron