Oswietlenie 3500K T4 w obudowie DIY

Oswietlenie 3500K T4 w obudowie DIY

Postprzez andre_ak » Pn 02 lut, 2009

Milo mi przywitac wszystkich forumowiczow.

Sledze ten serwis od dawna (mimo, ze zarejestrowalem sie dopiero wczoraj) i uwazam je za jedno z najlepszych zrodel informacji o roslinnych zbiornikach dostepnych w sieci w naszym jezyku.

Prosze o porade odnosnie barwy swiatla. Skonstruowalem na weekendzie oswietlenie do nano zbiorkina 20x20x20 cm. Wykozystalem do tego dwie oprawki kuchenne ze swietlowkami T4 6W o barwie 3500K oraz odblysniki aluminiowe. NIestety nie moge znalezc swietlowek o innej barwie swiatla wiec moje pytanie jest nastepujace: czy rosliny beda rosly na zestawie, ktory posiadam, konkretnie chodzi mi o te 3500K? Oprawka bedzie zawieszona nad zbiornikiem na wysokosci okolo 5 cm. Zamierzam posadzic HC i moze cos jeszcze, nie wiem w sumie na jaki drugi gatunek sie zdecydowac.

Pozdrawiam i z gory dziekuje.
Andrzej
andre_ak
Początkujący
 
Posty: 16
Dołączył(a): N 01 lut, 2009
Lokalizacja: Londyn / Zamosc
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez mar0752 » Pn 02 lut, 2009

Witamy na forum. Rośliny powinny rosnąć, gdyż będą mieć dość sporo światła, bo ponad 1,5W/l, a to już bardzo dużo. Jedynie co do tego to będziesz miał żółte światło. 2x 6W = wystrzegaj się glonów
Avatar użytkownika
mar0752
Stały bywalec
 
Posty: 409
Dołączył(a): Wt 26 lut, 2008
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez spider72 » Pn 02 lut, 2009

Hej andre_ak, jak tam dzisiaj śnieg w Londynie :wink: :?:

Jak zaczynasz przygodę z akwarystyką na wyspach, to poczytaj ten wątek http://www.(link).pl/forum/vi ... hp?t=24244 znajdziesz tam sporo informacji gdzie co kupić i nie przepłacić niepotrzebnie, jak również możesz zostawić tam informację innym polskim akwarystom na wyspach, że czegoś szukasz lub masz do sprzedania czy oddania.
Miłego taplania się w wodzie :wink:

Pozdrowienia ze słonecznej Szkocji :lol:
Avatar użytkownika
spider72
Znający temat
 
Posty: 1063
Dołączył(a): N 13 kwi, 2008
Lokalizacja: Wick, Szkocja
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez andre_ak » Pn 02 lut, 2009

spider72 napisał(a):Jedynie co do tego to będziesz miał żółte światło. 2x 6W = wystrzegaj się glonów

Myslisz, ze bede mial duzy problem z glonami? Oswietlenie mialem zamiar powiesic 5 cm nad akwarium lecz jezeli 2x6W to za duzo to moge zawiesic wyzej lub wyjac odblaski. Zaznaczam iz planuje dozowac CO2 z bimbrowni przez kostke lipowa.

spider72 napisał(a):jak tam dzisiaj śnieg w Londynie

Dzis tak napadalo sniegu (po kolana) ze komunikacja byla kompletnie sparalizowana, co ma tez i swoje dobre strony bo nie musialem (nie mialem jak) dostac sie do pracy ;) a extra dzien wolnego to zawsze mila rzecz. Dzieki wilkie za linka, popatrze tam co ciekawego pisza. Zabawa z akwarystyka w UK zaczela sie dla mnie 2 lata temu, jako ze po 12 latach akwa-manii w Polsce nie mogle sie oprzec i musialem kupic baniak ;) Teraz stawiam drugi, maly skromny 8L na birku z krewetkami.

Dzieki za pomoc.
Pozdrawiam
andre_ak
Początkujący
 
Posty: 16
Dołączył(a): N 01 lut, 2009
Lokalizacja: Londyn / Zamosc
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez mar0752 » Wt 03 lut, 2009

Co2 jak najbardziej. Jeśli pojawia się glony to będziesz musiał ująć światła
Avatar użytkownika
mar0752
Stały bywalec
 
Posty: 409
Dołączył(a): Wt 26 lut, 2008
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez spider72 » Śr 04 lut, 2009

andre_ak napisał(a): Zabawa z akwarystyka w UK zaczela sie dla mnie 2 lata temu, jako ze po 12 latach akwa-manii w Polsce nie mogle sie oprzec i musialem kupic baniak ;) Teraz stawiam drugi, maly skromny 8L na birku z krewetkami.


To podobnie jak ze mną, ja taplam się w wodzie ze 20 lat, a pierwsze akwarium roślinne założyłem jakieś 6-7 lat temu. Też mam dwa zbiorniki, jeden duży gdzie co2 podaje z butli, a drugi mały z krewetkami, gdzie na razie nie podaje co2, bo jest to low-tech z małą iloscią światła. Zrobiłem tak, bo jest trochę problematyczne podawać co2 w małym zbiorniku. Ale teraz zamierzam dołożyć tam światła i jako źródło węgla podawać Flourish Excel firmy Seachem, który stosowany w małym zbiorniku wychodzi taniej niż dozowanie co2 z butli, no i podaje się go w płynie jak inne nawozy, więc nie ma problemów z osprzętem w małym zbiorniku jak przy dozowaniu co2.
Avatar użytkownika
spider72
Znający temat
 
Posty: 1063
Dołączył(a): N 13 kwi, 2008
Lokalizacja: Wick, Szkocja
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez andre_ak » Śr 11 mar, 2009

spider72 napisał(a):Ale teraz zamierzam dołożyć tam światła i jako źródło węgla podawać Flourish Excel firmy Seachem, który stosowany w małym zbiorniku wychodzi taniej niż dozowanie co2 z butli

No i to jest to!, dzieki za info ide zaraz go kupic. Mam dosyc kostki lipowej, ktora na dlugosc zajmuje 1/3 dlugosci mojego akwarium.

Zbiornik dziala juz kilka dni i jak narazie jest ok, tylko lekko glony nitkowate sie osiedlaja no ale to normalka przy starcie. Podmieniam 30% wody co 3 dni wiec moze sie ich pozbede wkrotce. Jak dobrze pojdzie to na weekendzie wrzuce jakies fotki i krotko opisze moje doswiadczenia z 4-tygodniowego suchego startu tego malego baniaczka.

Pozdrawiam
andre_ak
Początkujący
 
Posty: 16
Dołączył(a): N 01 lut, 2009
Lokalizacja: Londyn / Zamosc
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez estaleiro » Pt 13 mar, 2009

3500 K to barwa światła bliska wschodowi i zachodowi słońca( około 3000K ).Wydaje mi się że roślinom bedzie brakowało tych kilku tysięcy kelvinów.Swiatło dzienne ma 6500 do 8500K.Z doświadczeń różnych osób wiem że takie światło (Zółte 3500K)daje przewagę glonom.Jestem ciekaw czy u Ciebie takie światło zafunkcjonuje.
Avatar użytkownika
estaleiro
Początkujący
 
Posty: 44
Dołączył(a): Wt 10 lut, 2009
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez andre_ak » So 14 mar, 2009

Problem jest taki, że nigdzie nie mogę znaleźć 6W T4 w barwie zimniejszej od 3400K wiec nie mam zbytnio wyboru. Jak narazie rośliny rosną dobrze. Pojawiają się sporadycznie sinice ale to raczej efekt "nowego" akwarium a nie barwy światła (poziom NO2 to potwierdza). Podmieniam teraz co 2 dni 30% wody i narazie wszystko jest pod kontrolą. Mam co prawda 2 oprawki z Arcadiami Freshwater ale są to świetlówki 8W i lekko za długie do mojej 20cm kostki. No ale jak trzeba będzie to podmienie, narazie nie jest żle.
andre_ak
Początkujący
 
Posty: 16
Dołączył(a): N 01 lut, 2009
Lokalizacja: Londyn / Zamosc
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez leszcz25 » So 14 mar, 2009

Sam stosuje w krewetkarium [37l] 3szt. świetlówek kompaktowych po 11w. każda o widmie światła 2700K.( niestety brak innego widma w sklepach w których sie zaopatruję) :mrgreen: i mały Henio , Glosia , oraz Rotala Indica rosną dość szybko i ładnie, wydaje mi się , że natężenie światła jakby nadrabia brakujące widmo :wink:
leszcz25
Zainteresowany tematem
 
Posty: 285
Dołączył(a): So 14 lut, 2009
Lokalizacja: Środa Śląska
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy


Powrót do Zrób to sam - DIY

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron