Ogrzewanie akwarium - pomysł ale czy dobry ??

Ogrzewanie akwarium - pomysł ale czy dobry ??

Postprzez Kulin » N 07 cze, 2009

Witam.

Tak się zastanawiam nad rozwiązaniem ogrzewania za pomocą... pieca z podajnikiem na eko-groszek. Otóż i tak całe lato palę w tym piecu, grzejemy wodę w bojlerze, a zimą to oczywista sprawa. Zakładam że na wyjściu z filtra zewnętrznego zamontował bym coś ala nagrzewnice w przepływie, prościej na rurkę przez którą będzie przepływać woda z filtra nawinę rurkę miedzianą przez którą będzie przepływać woda z C.O. Pompka obiegowa przy piecu krąży między piecem a bojlerem cały czas, ja bym założył tam trójnik i elektrozawór. Termostat będzie mierzył temperaturę wody w akwarium i w razie potrzeby załączy elektrozawór, który puści obieg na nagrzewnicę. Co wy na to. Czy to może się opłacać. Chodzi o akwarium 400 litrowe.[/u]
Kulin
Początkujący
 
Posty: 21
Dołączył(a): Śr 03 cze, 2009
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Doody » Pn 08 cze, 2009

Nie wiem jaką masz temperaturę w domu, ale u mnie jest około 22stopni (zimą, a latem wiadomo). Mam zbiornik 440l i grzałka zaświeci się czasami na chwilę, przy temp wody 24 st.
W dzień oświetlenie nagrzewa powoli wodę do 26 st. i ta temperatura przy zamkniętej podrywie spada wolno przez całą noc, aby rano osiągnąć znowu 24. Praca grzałki to naprawdę rzadkość, o lecie nie wspominając. Biorąc za tym pod uwagę moc oświetlenia, te oszczędności były by w moim przypadku niezauważalne.
Avatar użytkownika
Doody
Stały bywalec
 
Posty: 378
Dołączył(a): Pn 13 kwi, 2009
Lokalizacja: Kępno
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez kadafi » Pn 08 cze, 2009

Kulin,

Po pierwsze to gra nie warta świeczki.
Po drugie i to bedzie OT .... więc wyśle na PW.
Avatar użytkownika
kadafi
Poznaje temat
 
Posty: 82
Dołączył(a): Śr 17 gru, 2008
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Kulin » Wt 09 cze, 2009

24-27 stopni to chyba duże wachania temepratury, ale nieważne, chyba masz rację że nie warto się w to bawić, aczkolwiek zawsze można to zrobić i potestować.
Kulin
Początkujący
 
Posty: 21
Dołączył(a): Śr 03 cze, 2009
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy


Powrót do Zrób to sam - DIY

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron