Dozownik nawozów DIY

Postprzez Tomopl » Pn 09 kwi, 2012

Lozin, kombinuj, ja też już widzę przyszłość tego urządzenia u siebie na czas wyjazdów.

Może takie butelki po FRUGO były by dobre?
Tomopl
Początkujący
 
Posty: 49
Dołączył(a): N 28 mar, 2010
Lokalizacja: Pruszków
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Ulvhedin » Pn 09 kwi, 2012

Lozin, ahas nawet nie pomyślałem o takim zaworku :lol:
Ulvhedin
Znający temat
 
Posty: 1130
Dołączył(a): N 27 gru, 2009
Lokalizacja: Bieruń
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Marcin Bielak » Pn 09 kwi, 2012

Lozin nie obrazam sie,
Czyli jednak przekonalem Cie ze za kazdym razem gdy ilosc plynu sie zmniejszy a cisnienie w butelce sie zwiekszy, nie zmieni sie jego ilosc wpadajaca do akwa?Na dowod moge podac zasade dzialania hydroforu, i poduszki powietrznej w nim sie znajdujacy. Jesli pompa podajaca wode do hydroforu zawiedzie to ilosc wypychanej wody do systemu sie nie zwiekszy poprzez wzrost poduszki powietrznej w srodku.
Fakt mozna zrobic wszystko taniej i z butelek frugo itp itd ale dla mnie liczy sie tez wyglad i jak najmniejsza igenercja i uszczelnianie systemu a co za tym idzie jego awaryjnosc.
Pamietac jeszcze trzeba o zaworku zwrotnym zaraz za zaworem dlawiacym oraz na lini powietrza zaraz przed butelka wtedy wraz ze zmniejszaniem sie plynu cisnienie dodawane do butelki bedzie takie samo.
Avatar użytkownika
Marcin Bielak
Znający temat
 
Posty: 1863
Dołączył(a): Cz 02 wrz, 2010
Lokalizacja: Mława
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez ZANDAR » Pn 09 kwi, 2012

Widzę, że temat ładnie się rozwinął :smile: Potwierdzam słowa adeptmarine , ilość podawanej cieczy jest stała (chyba, że sami ingerujemy w zaworek to oczywistym będzie zmiana :wink: )Jutro postaram się zrobić jakieś zdjęcia i filmik z działania dozownika, przy różnej ilości płynów.
Avatar użytkownika
ZANDAR
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 981
Dołączył(a): Pt 04 sie, 2006
Lokalizacja: Warszawa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Marcin Bielak » Pn 09 kwi, 2012

Kamil zrob test przy butelce pelnej nawozu i przy prawie pustej tak zeby zobaczyc czy ta roznica plynu wchodzacego do akwa, jesli w ogole bedzie jakas bedzie duza.
Avatar użytkownika
Marcin Bielak
Znający temat
 
Posty: 1863
Dołączył(a): Cz 02 wrz, 2010
Lokalizacja: Mława
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Lozin » Pn 09 kwi, 2012

Tomopl napisał(a):Może takie butelki po FRUGO były by dobre?
o tej samej butelce pomyślałem :-)
Lozin nie obrazam sie,
cieszy mnie to :-)
adeptmarine napisał(a):Czyli jednak przekonalem Cie ze za kazdym razem gdy ilosc plynu sie zmniejszy a cisnienie w butelce sie zwiekszy, nie zmieni sie jego ilosc wpadajaca do akwa?
tego nie jestem do końca pewny najlepiej to sprawdzić :-) wydaje mi się ze jednak się zmieni. Przykład: spróbuj w tym samym czasie napełnić powietrzem dwie różne butelki np 0,5L i 2L używając pompki akwarystycznej, wydaje mi się że w tej 2L ciśnienie jednak będzie mniejsze.A jak będzie mniejsze to i ilość podawanego nawozu tez będzie mniejsza.Ale przecież mogę się mylić więc najlepiej to sprawdzić.
adeptmarine napisał(a):Fakt mozna zrobic wszystko taniej i z butelek frugo itp itd ale dla mnie liczy sie tez wyglad i jak najmniejsza igenercja i uszczelnianie systemu a co za tym idzie jego awaryjnosc.
tu się zgadzam ale nie zapominajmy że na razie to tylko testy.
Avatar użytkownika
Lozin
Stały bywalec
 
Posty: 430
Dołączył(a): Śr 24 lut, 2010
Lokalizacja: Katowice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Ulvhedin » Pn 09 kwi, 2012

Panowie właśnie tak nad tym myślałem i to ma sens tylko i tylko wtedy kiedy taka pompka ma obsłużyć 1 butelkę lub każdego z nawozów podajemy tę samą ilość.

Hmm ewentualnie zaworkiem regulujemy przepływ, chociaż poddaje wątpliwości. Do tego zbiornik musi być stabilny, w przeciwnym razie się to wszystko rozjedzie, powstaną kumulacje bez podmianki podczas urlopu.

Trochę głupie dostosowywać nawóz do urządzenia :???:
Ulvhedin
Znający temat
 
Posty: 1130
Dołączył(a): N 27 gru, 2009
Lokalizacja: Bieruń
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Lozin » Pn 09 kwi, 2012

Ulvhedin, No przecież to oczywiste że nie będziesz dawał 5 butelek N,P,K Mg, Ec,Mikro tylko NPKMg wlejesz do jednej w odpowiednich proporcjach a mikro w drugiej. A co do braku podmiany to trzeba po prostu podać mniejszą ilość nawozów.
Jak już ktoś napisał lepsze takie dozowanie niż żadne :-) a ja i tak dawał bym małe ilości i zmniejszył czas oświetlenia.
Avatar użytkownika
Lozin
Stały bywalec
 
Posty: 430
Dołączył(a): Śr 24 lut, 2010
Lokalizacja: Katowice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Marcin Bielak » Pn 09 kwi, 2012

Lozin napisał(a):Przykład: spróbuj w tym samym czasie napełnić powietrzem dwie różne butelki np 0,5L i 2L używając pompki akwarystycznej, wydaje mi się że w tej 2L ciśnienie jednak będzie mniejsze

Dlatego tez bede dawal zaworek zwrotny na lini powietrza przed butelka zeby powietrze sie nie cofalo do pompki tylko zostawalo w butelce, wiec w ciagu jednej minuty bedzie podawana zawsze ta sama ilosc powietrza a tym samym ta sama ilosc cieczy wydostanie sie z butelki. Nalezy pamietac jeszcze o kalibracji dawki z wezykiem zalozonym juz nad akwarium bo wysokosc podnoszenia nawozu ma tu duze znaczenie.
Jesli wykonamy pomiary bez podnoszenia wezyka na dana wysokosc to oczywiste jest ze wiecej nawozu wyleci przy mniejszym cisnieniu, a tak bedziemy mogli regulowac zaworkiem precyzyjnym dokladna ilosc.
Jedna pompka na jedna butelke musi byc raczej, choc pewnie dalo by rade rozdzielic cisnienie z pompki na dwie butelki pamietajac o tych samych dlugosciach wezykow, lub wrecz przeciwnie roznych by w ten sposob na dluzszym otrzymac mniejsza dawke np do mikro.
Wszystko jest kwestia ustawienia calej aparatury przy danym cisnieniu.
I dobrym uszczelnieniu.
Avatar użytkownika
Marcin Bielak
Znający temat
 
Posty: 1863
Dołączył(a): Cz 02 wrz, 2010
Lokalizacja: Mława
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Lozin » Pn 09 kwi, 2012

adeptmarine napisał(a):wiec w ciagu jednej minuty bedzie podawana zawsze ta sama ilosc powietrza
i tutaj moim zdaniem tkwi problem, będzie podawana ta sama ilość do coraz większej przestrzeni w butelce bo płynu będzie ubywać a ilość przestrzeni na powietrze będzie się zwiększać więc i ciśnienie spadnie.
Co do reszty to oczywiste że trzeba wziąć pod uwagę wysokość podnoszenia.
Avatar użytkownika
Lozin
Stały bywalec
 
Posty: 430
Dołączył(a): Śr 24 lut, 2010
Lokalizacja: Katowice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez ZANDAR » Pn 09 kwi, 2012

Lozin napisał(a):Ulvhedin, No przecież to oczywiste że nie będziesz dawał 5 butelek N,P,K Mg, Ec,Mikro tylko NPKMg wlejesz do jednej w odpowiednich proporcjach a mikro w drugiej. A co do braku podmiany to trzeba po prostu podać mniejszą ilość nawozów.
Jak już ktoś napisał lepsze takie dozowanie niż żadne :-) a ja i tak dawał bym małe ilości i zmniejszył czas oświetlenia.

Nie radziłbym mieszać razem fosforu z magnezem w jednej butelce, ponieważ może tworzyć się fosforan magnezu (osad). NPK i jak coś oddzielnie Mg przy podmianie. Marcin rozmawiał z Tomem Barrem i Mg starczy tyle co jest przy podmianie raz w tygodniu za pomocą mineralizatora lub zwykłej kranówki o odpowiednich proporcjach. Mam u siebie dwie pompki membranowe, jedna Aquaela AP 100 a druga Tetra 300. Wybrałem tą drugą gdyż wolę podawać więcej ml niż mniej.Polecam każdemu przetestować i dopiero później się wypowiedzieć czy działa :wink:
Avatar użytkownika
ZANDAR
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 981
Dołączył(a): Pt 04 sie, 2006
Lokalizacja: Warszawa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Marcin Bielak » Pn 09 kwi, 2012

Lozin napisał(a): i tutaj moim zdaniem tkwi problem, będzie podawana ta sama ilość do coraz większej przestrzeni w butelce bo płynu będzie ubywać a ilość przestrzeni na powietrze będzie się zwiększać więc i ciśnienie spadnie.
.

Ale jesli stworzysz uklad szczelny to plyn bedzie sie zmniejszac a cisnienie w butelce bedzie pozostawac takie samo, i za kazdym razem bedziesz podawal tyle samo powietrza, wiec tyle samo plynu zostanie wyparte, i tak az do wyczerpania zapasow. Dobra koniec tych naszych teoretycznych pierdol. Czas przejsc do rzeczy. Kamil zrobiles ten test ktory Ci mowilem?
Avatar użytkownika
Marcin Bielak
Znający temat
 
Posty: 1863
Dołączył(a): Cz 02 wrz, 2010
Lokalizacja: Mława
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez grzegorz.mar » So 26 maja, 2012

Witam
a jak by zrobić tak, butelkę z nawozem umieścić nad akwa wtedy otrzymamy zalewanie wężyka grawitacyjnie i nie powinno być powietrza.
a może jedna pompka eheima z dwoma wylotami wystarczy do tego dwójniki, wbrew pozorom to ma dużą moc.

Nie wiem czy dobrze myślę, zasada działania domulacza podłączanego do pompki
jeżeli pompka odmierzy porcję do wężyka z powierzem a na końcu mamy zaworek precyzyjny alko kroplownik z kompensacją ciśnienia to układ powinien zdąrzyć się odpowietrzyć?

PS ja robię podajnik na spryskiwaczach samochodowych, brakuje mi czasówek i zasilacza
Avatar użytkownika
grzegorz.mar
Zainteresowany tematem
 
Posty: 184
Dołączył(a): So 26 lut, 2011
Lokalizacja: śląsk
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Marcin Bielak » So 26 maja, 2012

W wyniku testy okazało się, że żadadna z dostepnych nam pompek napowietrzających nie ma stabilnego przepływu powietrza zapewne przez skoki napięcia, więc albo trzeba było by dac jakiś stabilizator albo wymyśleć inną pompkę.
Obecnie czekają na mnie 4 pistolety do baniek, tylko jakoś nie mam weny żeby się zabrać choć by na zajrzenie na potrzebny układ scalony.
Avatar użytkownika
Marcin Bielak
Znający temat
 
Posty: 1863
Dołączył(a): Cz 02 wrz, 2010
Lokalizacja: Mława
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Dijkstra » N 27 maja, 2012

adeptmarine napisał(a):W wyniku testy okazało się, że żadadna z dostepnych nam pompek napowietrzających nie ma stabilnego przepływu powietrza zapewne przez skoki napięcia


IMHO ani napięcie, ani częstotliwość w sieci enegretycznej nie zmieniają się na tyle istotnie, żeby znacząco wpłynęło to na ilość przetłoczonego powietrza w jednostce czasu. Pręcej temperatura, wilgotność i ciśnienie atmosferyczne.
A może sklep motoryzacyjny i pompka perystaltyczna do spryskiwacza malucha lub poloneza? Tanie jak barszcz, a będzie tłoczyć ciecz, a nie powietrze i odpadnie zamiana jednej objętości na drugą?
Avatar użytkownika
Dijkstra
Znający temat
 
Posty: 1072
Dołączył(a): Wt 27 kwi, 2004
Lokalizacja: 3miasto
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez ZANDAR » N 27 maja, 2012

Jeśli już jest mowa o pompkach perystaltycznych to jak na razie prowadzą pompki perystaltyczne z pistoletów i nic je nie przebije w łatwości użytkowania, cenie oraz w precyzji dozowania :smile: Mam gotowy projekt jak zbudować taki dozownik elektroniczny, ale znajomości elektroniki jak na razie brak :lol:
Avatar użytkownika
ZANDAR
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 981
Dołączył(a): Pt 04 sie, 2006
Lokalizacja: Warszawa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Lozin » N 27 maja, 2012

ZANDAR napisał(a):pompki perystaltyczne z pistoletów
z jakich pistoletów? na wodę ? :-) może jakiś link ? :-)
Avatar użytkownika
Lozin
Stały bywalec
 
Posty: 430
Dołączył(a): Śr 24 lut, 2010
Lokalizacja: Katowice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez ZANDAR » N 27 maja, 2012

Lozin napisał(a):
ZANDAR napisał(a):pompki perystaltyczne z pistoletów
z jakich pistoletów? na wodę ? :-) może jakiś link ? :-)

Chodzi dokładnie o taki pistolet do baniek. Tutaj masz przykładowy model.Idealnie zasysa nawóz do akwarium :wink: http://(link).pl/pistolet-na-banki-do- ... 81209.html Co prawda liczą sobie za przesyłkę więc jedna sztuka wychodzi około 20zł Zależy jaką przesyłkę wybierzesz, taki zwrot kosztów za produkt sprzedającemu :wink:
Avatar użytkownika
ZANDAR
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 981
Dołączył(a): Pt 04 sie, 2006
Lokalizacja: Warszawa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez plutonow » Wt 25 wrz, 2012

Witam,
Temat automatycznych dozownik co jakiś czas się przewija na różnych forach, załączam kilka ciekawszych linków, w oparciu o pierwszy wątek taki dozownik wykonałem zajęło mi to raptem godzine a kosztowało około 40zł z przesyłkami (pistolet, zasilacz, zaworki, wężyki bez programatora czasowego), dokładność dozowania około 10ml na minutę, ilość przetłaczanego płynu wyregulowałem zwykłym zaworkiem do odpowietrzacza. 10ml było dla mnie nadal za dużo, więc rozcieńczyłem macro (azot i fosfor) wodą demi tak, że wychodzi w ciągu tygodnia 12ppm N i 1,2 PO4. Dozownik działa od piątku ilość płynu w butelce weryfikuje wagą elektroniczną, póki co nie stwierdziłem aby układ się rozregulowywał więc, polecam
PS
Gdybym miał programator z wyłącznikiem sekundowym to z nawozem wogóle nie trzeba kombinować, ale miało być tanio, prosto no i tak jest.

Takie same dozownik wykonam dla micro (RATAJ wymaga wstrząśnięcia więc odpada), i problem z codziennym nawożeniem rozwiązany gorzej z podmianą wody.

http://www.bocja.org/index.php?option=c ... Itemid=115
http://www.retez.pl/Dozownik-nawozu.php
http://forum.(link).pl/viewto ... et&start=0

Pozdrawiam
Avatar użytkownika
plutonow
Aktywny użytkownik
 
Posty: 514
Dołączył(a): N 02 kwi, 2006
Lokalizacja: Rybnik
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez ZANDAR » Wt 25 wrz, 2012

Noi stało się :mrgreen: Powstał pełni zautomatyzowany dozownik nawozów, dzięki któremu mogę spokojnie obserwować akwarium, a nie pamiętać o dawkach. Dozownik co prawda nie kosztował mnie mało, ze względu na to że zleciłem go wykonać, ale myślę że było warto. Podobna konstrukcja na pistolecikach jak kolegi wyżej.Trochę danych o tym urządzeniu:
1.Dozownik posiada 3 pompki ( na makro, mikro oraz carbo :wink: )

2.Możliwość wyregulowania dozownika na 0,1ml (ale nie chce mi się go tak kalibrować, bo wężyk musi idealnie współgrać i nie być w nim ani jednego małego bąbelka, który utrudnia pełną kalibrację :smile: )

3.Dozownik może teoretycznie podawać każdą ilość ml, ale ze względu na małe pompki ustawiłem na max 15ml jednorazową dawkę -nie potrzeba mi więcej:smile:
Tak się prezentuje przedni panel :
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
ZANDAR
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 981
Dołączył(a): Pt 04 sie, 2006
Lokalizacja: Warszawa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Zrób to sam - DIY

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron