DIY beczka 60L + pompa C.O. + reaktor CO2

DIY beczka 60L + pompa C.O. + reaktor CO2

Postprzez toommaszeek » Cz 14 cze, 2012

Witam
Chciałbym przedstawić Wam mój filtr który mam zamiar uruchomić (a trwa to już prawie rok ;/ )
Krótki opis;
- beczka 60L z wiekiem na klamrę
- pompa Grundfosa
- filtr na rurowy jako reaktor
- zawory, kształtki różnej maści wszystko o średnicy 1"

Beczka będzie zasypana keramzytem ogrodniczym ok 50L, 5kg zeolitu kilka warstw waty akwarystycznej oraz żwir akwarystyczny na dociśnięcie wszystkiego , a na samej górze ok 7cm wolnej przestrzeni.

Obrazek

Jeżeli chcecie to mogę opisać dokładniej instalację w sumie jeżeli macie jakieś pytania i spostrzeżenia to walcie śmiało :)
toommaszeek
Początkujący
 
Posty: 8
Dołączył(a): Wt 29 maja, 2012
Lokalizacja: Ciechocinek
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Dijkstra » Cz 14 cze, 2012

Tanio i wydajnie - o ile się nie rozcieknie ;] Nie ma to jak zrobić coś własnymi rękami...
Avatar użytkownika
Dijkstra
Znający temat
 
Posty: 1072
Dołączył(a): Wt 27 kwi, 2004
Lokalizacja: 3miasto
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Alchemik » Cz 14 cze, 2012

Osobiście uważam, że jesli ktoś ma tak duże akwarium by rzucać się na taki filtr to znacznie lepiej zrobić SUMPa. IMHO dobrze zrobiony ma 100% pewność, że sie nie przeleje, dostęp do wkładów super prosty i wogóle. Na minus zalicze komin który trzeba zaprojektować już w fazie klejenia akwarium.
Avatar użytkownika
Alchemik
Zainteresowany tematem
 
Posty: 213
Dołączył(a): Śr 04 sty, 2006
Lokalizacja: Łódź
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Dijkstra » Cz 14 cze, 2012

Nie wiem, jakie akwa ma toommaszeek, ale np. dozowanie CO2 przy sumpie to lekki koszmar. Komin + przelewy przez przegrody dają takie straty, że przy większych akwariach ciężko o takie dyfuzory, które dadzą radę na bieżąco uzupełniać straty. Poza tym cena takiego filtra a cena sumpa to też dwie osobne bajki.
Avatar użytkownika
Dijkstra
Znający temat
 
Posty: 1072
Dołączył(a): Wt 27 kwi, 2004
Lokalizacja: 3miasto
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez toommaszeek » Cz 14 cze, 2012

Alchemik napisał(a):Osobiście uważam, że jesli ktoś ma tak duże akwarium by rzucać się na taki filtr to znacznie lepiej zrobić SUMPa. IMHO dobrze zrobiony ma 100% pewność, że sie nie przeleje, dostęp do wkładów super prosty i wogóle.


Jakoś sumpy nie przemawiają do mnie (może kiedyś), i tak jak napisałeś musi być dobrze zaprojektowany.
Teraz mam Eheima zew. zaglądam do niego 3 do 4 razy w roku, więc mi to nie przeszkadza że nie widzę wkładów ;)

Dijkstra napisał(a):Nie wiem, jakie akwa ma toommaszeek, ale np. dozowanie CO2 przy sumpie to lekki koszmar. Komin + przelewy przez przegrody dają takie straty, że przy większych akwariach ciężko o takie dyfuzory, które dadzą radę na bieżąco uzupełniać straty. Poza tym cena takiego filtra a cena sumpa to też dwie osobne bajki.


Akwa mam jeszcze 500L brutto
Dokładnie masz rację że przy sumpach starty na CO2 są ogromne
toommaszeek
Początkujący
 
Posty: 8
Dołączył(a): Wt 29 maja, 2012
Lokalizacja: Ciechocinek
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez ZANDAR » Pt 15 cze, 2012

Myślałem nad czymś podobnym, jednak zostało na firmowych filtrach.Pewnie wystarczyłaby beczka 30l, ale w tym wypadku masz "full wypas" :smile: .Jaka wydajność pompy na poszczególnych biegach?Jak z głośnością całego zestawu?
Avatar użytkownika
ZANDAR
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 981
Dołączył(a): Pt 04 sie, 2006
Lokalizacja: Warszawa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez toommaszeek » Pt 15 cze, 2012

ZANDAR napisał(a):Myślałem nad czymś podobnym, jednak zostało na firmowych filtrach.Pewnie wystarczyłaby beczka 30l, ale w tym wypadku masz "full wypas" :smile: .Jaka wydajność pompy na poszczególnych biegach?Jak z głośnością całego zestawu?


Mi chodzi głównie o duże złoże biologiczne, czy bym zrobił to na beczce 30L czy 60L to tylko była by różnica na wkładach, reszta instalacji taka sama.
Koszty jakie poniosłem to;
- używana pompa ok110zł z wysyłką
- beczka 30zł
- zeolit ok 20zł za 5kg
- dwie gąbki na prefiltr ok 10zł szt
- keramzyt za 60L chyba 25zł
- kształtki, zawory, taśma teflonowa - wszystko ok 200zł, zawory kupiłem dość drogie bo po ok 25zł za szt a mam ich 5szt, kształtki były od 1zł do chyba 5zł najdroższa
pompa to Grundfos UPS 25-20
Wszystkie dane na poniższej fotce
Obrazek
Co do wydajności pompowania to niestety ale nie wiem jaka będzie po zasypaniu wkładami, bez wkładów na 1-szym biegu pompa ma lepszą wydajność niż aktualnie podłączony Eheim 2228, także mi już wystarczy. Jeżeli chodzi o głośność pompy to wcale jej nie słychać (35 dB ceramiczne ułożyskowanie). Natomiast po zasypaniu reaktora biobalami najprawdopodobniej będzie hałas :) także pożyjemy zobaczymy :)
toommaszeek
Początkujący
 
Posty: 8
Dołączył(a): Wt 29 maja, 2012
Lokalizacja: Ciechocinek
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez tmaciak » Pt 15 cze, 2012

Dijkstra napisał(a):Nie wiem, jakie akwa ma toommaszeek, ale np. dozowanie CO2 przy sumpie to lekki koszmar. Komin + przelewy przez przegrody dają takie straty, że przy większych akwariach ciężko o takie dyfuzory, które dadzą radę na bieżąco uzupełniać straty. Poza tym cena takiego filtra a cena sumpa to też dwie osobne bajki.


Z ciekawostek, to Barr w swoich większych zbiornikach używa sump'ów, co więcej pulsacyjnych, a nie jest to osoba, która można podejrzewać o niedbałość w utrzymaniu odpowiedniego poziomu CO2. Oczywiście sump jest szczelny a zamiast komina jest pudełko przelewowe :)
tmaciak
Znający temat
 
Posty: 1268
Dołączył(a): So 19 gru, 2009
Lokalizacja: Józefów
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez toommaszeek » N 17 cze, 2012

Z nudów w paintcie zrobiłem prowizoryczny szkic mojej instalacji
Obrazek

Widok z boku
Obrazek
Zawór nr 3 jeszcze nie wkręcony (chwilowy brak w sklepie) w tym miejscu jest zaślepka

Opis;
1 zawór na rurze wlotowej
2 zawór za beczką
3 zawór spustowy
4 zawór "wylewka" jako jedyny ma 3/4" reszta to 1"
5 zawór ?? opiszę go później
6 zawór końcowy?? :P
7 beczka
8 pompa
9 reaktor
10 podwójny prefiltr
11 licznik bąbelków
12 butla co2
13 wylot wody z filtra

A więc po kolei, zamykam zawór 1 i 2 i wtedy mogę wyciągnąć beczkę 7 np. w celu jej czyszczenia. Zawór 3 ma kilka funkcji a) służy do spuszczania wody z akwarium b) do uzupełniania podmienianej wody która jest w beczce 120L następnie po włączeniu pompy przepompowuje wodę do akwa c) do podłączenia odmulacza który będzie z filtra narurowego. Zawór nr 4 będzie używany tylko wtedy gdy będę odmulał akwa (czego jeszcze nie robiłem od 1,5 roku :razz: ) i spuszczania wody ale szybciej będzie zaworem nr 3 gdyż ma większą średnicę. Zamykając zawór 2 i 5 można odmulać akwa i jednocześnie wylewać starą wodę zaworem 4. Zamykając zawór 2 i 5 i rozkręceniu ich można wyjąć pompę 8 bez konieczności wyjmowania reszty instalacji. Zamykając zawór 5 i 6 i rozkręceniu ich można wyjąć reaktor 9. Prefiltr 10 posiada dwie gąbki. Wylot 13 przefiltrowanej wody. Wpinka 14 tam wchodzi wężyk od co2 i przeciągnięty jest do reaktora 9 i zakończony kostką piaskową która ma za zadanie rozpylać co2 i pomogą jej biobale. Elektrozawór chyba też podłączę dlatego że jak wyłączą prąd pompa zatrzyma się a gaz cały czas by "leciał" i gromadziłby się w reaktorze to mogło by mieć niepożądane skutki a tak to wszystko będzie pozamykane.

A teraz moje pytanie :) wylot nr 13 przefiltrowanej wody nie wiem czy zostawić tak jak mam teraz czyli lekko spłaszczona rurka czy zamontować deszczownie??
toommaszeek
Początkujący
 
Posty: 8
Dołączył(a): Wt 29 maja, 2012
Lokalizacja: Ciechocinek
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Marcin Bielak » N 17 cze, 2012

toommaszeek napisał(a):A teraz moje pytanie wylot nr 13 przefiltrowanej wody nie wiem czy zostawić tak jak mam teraz czyli lekko spłaszczona rurka czy zamontować deszczownie??

Myślę że wszystko zależne jest od wielkości zbiornika. Nie podałeś do jakieś wilkości baniaka będziesz podpinał dany układ ale jak mniemam to coś dużego.
Jeśli długi to deszczownia bedzie lepsza, jeśli krótki to wylot spłaszczony wystarczy.
Gratuluję przemyślanego pomysłu i wykonania.
Avatar użytkownika
Marcin Bielak
Znający temat
 
Posty: 1863
Dołączył(a): Cz 02 wrz, 2010
Lokalizacja: Mława
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez toommaszeek » Pn 18 cze, 2012

adeptmarine napisał(a):Myślę że wszystko zależne jest od wielkości zbiornika. Nie podałeś do jakieś wilkości baniaka będziesz podpinał dany układ ale jak mniemam to coś dużego.
Jeśli długi to deszczownia bedzie lepsza, jeśli krótki to wylot spłaszczony wystarczy.
Gratuluję przemyślanego pomysłu i wykonania.


Akwarium to jeszcze 500L brutto 200x50x50cm. Teraz mam spłaszczony wylot i woda w całym akwa ma obieg
toommaszeek
Początkujący
 
Posty: 8
Dołączył(a): Wt 29 maja, 2012
Lokalizacja: Ciechocinek
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez kadafi » Śr 27 cze, 2012

Mam podobne rozwiązanie - do zobaczenia w linku w mojej "stopce".
Avatar użytkownika
kadafi
Poznaje temat
 
Posty: 82
Dołączył(a): Śr 17 gru, 2008
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Marcin Bielak » Śr 27 cze, 2012

kadafi napisał(a):Mam podobne rozwiązanie - do zobaczenia w linku w mojej "stopce".

Masz akwa w łazience? Czy wanne w pokoju? :shock:
Avatar użytkownika
Marcin Bielak
Znający temat
 
Posty: 1863
Dołączył(a): Cz 02 wrz, 2010
Lokalizacja: Mława
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Dijkstra » Cz 28 cze, 2012

W jednym z pierwszych postów napisał - jedno i drugie jest w piwnicy.
Avatar użytkownika
Dijkstra
Znający temat
 
Posty: 1072
Dołączył(a): Wt 27 kwi, 2004
Lokalizacja: 3miasto
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez toommaszeek » Cz 28 cze, 2012

adeptmarine napisał(a):
kadafi napisał(a):Mam podobne rozwiązanie - do zobaczenia w linku w mojej "stopce".

Masz akwa w łazience? Czy wanne w pokoju? :shock:


Jaki masz model pompy??
toommaszeek
Początkujący
 
Posty: 8
Dołączył(a): Wt 29 maja, 2012
Lokalizacja: Ciechocinek
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez kadafi » Pt 29 cze, 2012

Pompa to staroć z piecyka gazowego chyba 15-35/50 szału nie ma.
Jak będą fundusze to będzie przerobiona cała instalacja, może dojdzie prefiltr i stała podmiana wody.
Avatar użytkownika
kadafi
Poznaje temat
 
Posty: 82
Dołączył(a): Śr 17 gru, 2008
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez toommaszeek » Cz 29 lis, 2012

Po 5 miesiącach budowa beczki ponownie ruszyła i teraz mam nadzieję że się zakończy :)

Postanowiłem że akwa będę dogrzewał z ogrzewania centralnego, jako element grzejny zastosowałem rurę PEX. Zużyłem ponad 15m.
Obrazek

Tak to wygląda w beczce
Obrazek

A tak z zewnętrznej strony.
Obrazek

Teraz pozostaje wpiąć się przed grzejnikiem oraz zamontować elektrozawór sterujący spiralą grzejną, oraz zawory kulowe.
toommaszeek
Początkujący
 
Posty: 8
Dołączył(a): Wt 29 maja, 2012
Lokalizacja: Ciechocinek
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy


Powrót do Zrób to sam - DIY

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość