Pokrywa ze spienionego PCV 150x50

Pokrywa ze spienionego PCV 150x50

Postprzez Lozin » Pt 28 lut, 2014

Witam.
Chciałem się pochwalić pokrywą ze spienionego PCV którą sam zrobiłem i wyszła całkiem ładnie :-)
Nie robiłem zdjęć zakupionych elementów bo jest tego pełno na necie.
Jak wiadomo zacząłem od zrobienia projektu i rozrysowania wszystkiego.
Do zrobienia pokrywy zamówiłem pcv o grubości 5 mm które nachodzi na zbiornik a 10mm będzie opierało się o szybę zbiornika. Sama klapa została sklejona z płyt 5 i 10mm w płycie 5mm zostały wykonane okrągłe otwory na wewnętrzną średnicę wentylatorów 80mm a w płycie 10mm otwory kwadratowe z promieniem 4mm na maskownice wentylatorów które mają grubość 10mm dzięki czemu licują się idealnie z klapą. Pcv zostało sklejone klejem Fenoplast KF i skręcone wkrętami które potem zaszpachlowałem szpachlówką do drewna. W rogach za pomocą wkrętów umieściłem też plastikowe kątowniki stosowane do skręcania mebli. Zawiasy oraz wszystkie śrubki i wkręty wykonane są ze stali nierdzewnej. Ze względu na brak miejsca na siłowniki ( świetlówki 80w t5 nie zostawiają wiele miejsca) na przodzie klapy został przykręcony plastikowy kątownik który będzie służył jako zaczep a w ścianie przy której będzie stał zbiornik będą zamocowane dwa sznurki z haczykami. Stosuję ten patent w tej chwili z pokrywą wydmuszką i sprawdza się bardzo dobrze , pozwala to na podniesienie klapy na dowolną wysokość i przy pracach w zbiorniku mamy jasno.
Na tylnej części pokrywy zostały zamocowane stateczniki które znajdują się w korytku elektrycznym obok korytka zostały wykonane otwory przez które będą przeprowadzone przewody ze świetlówek oraz wentylatorów. Całość oklejona jest okleiną meblową a od środka taśmą aluminiową, może zamontuje również odbłyśniki. Pokrywa została wykonana z 5mm luzem ponieważ zbiornika jeszcze nie mam. Zostało mi tylko podłączenie wentylatorów i świetlówek oraz wzmocnienie przodu, ale nie wiem jeszcze na jakie wzmocnienie się zdecyduje, możliwe ze zrobię je dopiero jak będę miał zbiornik. Poniżej zdjęcia poglądowe kleju i kątowników oraz zdjęcia pokrywy.Mam nadzieje że się podoba :-)
1_1.JPG
2_1.JPG
DSCN6549_1.JPG
DSCN6552_1.JPG
DSCN6553_1.JPG
DSCN6587_1.JPG
DSCN6594_1.JPG
DSCN6598_1.JPG
DSCN6604_1.JPG
DSCN6606_1.JPG
DSCN6607_1.JPG
DSCN6608_1.JPG
DSCN6611_1.JPG
DSCN6614_1.JPG
DSCN6619_1.JPG
fenoplast_t_1.jpg
katownik-plastikowy-pojedyczy-bialy-_1.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Ostatnio zmieniony So 01 mar, 2014 przez Dominik Gąsiorek, łącznie zmieniany 3 razy
Powód: Usunięto linki niezgodne z regulaminem forum.
Avatar użytkownika
Lozin
Stały bywalec
 
Posty: 430
Dołączył(a): Śr 24 lut, 2010
Lokalizacja: Katowice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Pokrywa ze spienionego PCV 150x50

Postprzez Dominik Gąsiorek » Pt 28 lut, 2014

Dzięki wielkie za tą publikację Lozin... na pewno koledzy docenią Twój kunszt ;) Jest się czym pochwalić :)
Avatar użytkownika
Dominik Gąsiorek
Moderator
 
Posty: 1920
Dołączył(a): Wt 27 kwi, 2010
Lokalizacja: Kobiernice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Pokrywa ze spienionego PCV 150x50

Postprzez Lozin » Pt 28 lut, 2014

Wolałbym się chwalić zbiornikiem :-) widzę że link do Fotosika nie działa i nie bardzo wiem jak temu zaradzić :-/
Avatar użytkownika
Lozin
Stały bywalec
 
Posty: 430
Dołączył(a): Śr 24 lut, 2010
Lokalizacja: Katowice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Pokrywa ze spienionego PCV 150x50

Postprzez adams750 » So 01 mar, 2014

Bardzo ładnie wyszła Tobie pokrywa. Jak ma się hałas wiatraków??? Nie robią dużego szumu.
Avatar użytkownika
adams750
Znający temat
 
Posty: 1357
Dołączył(a): Cz 02 lut, 2012
Lokalizacja: Białystok
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Pokrywa ze spienionego PCV 150x50

Postprzez serw1s » So 01 mar, 2014

Daje rade:).
Miałem prawie identyczną, tylko że z plyt pilśń/paździerz, Twoja rozumiem, ze nie jest taka ciężka:).

P.s mam nadzieje, że klej od taśmy aluminiowej będzie bardziej wyrozumiały u Ciebie, u mnie po roku zaczęła się odklejać praz żółknąć w niektórych miejsach.

Świetna robota sierżancie Owczarek!:)
serw1s
Zainteresowany tematem
 
Posty: 196
Dołączył(a): Pn 22 sie, 2011
Lokalizacja: Wrocław
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Pokrywa ze spienionego PCV 150x50

Postprzez Lozin » So 01 mar, 2014

adams750 napisał(a):Bardzo ładnie wyszła Tobie pokrywa. Jak ma się hałas wiatraków??? Nie robią dużego szumu.

jeszcze nie wiem bo nie podłączyłem :-) ale mam dwa takie teraz i nie jest źle a na noc i tak się wyłączają
serw1s napisał(a):Daje rade:).
Miałem prawie identyczną, tylko że z plyt pilśń/paździerz, Twoja rozumiem, ze nie jest taka ciężka:).

P.s mam nadzieje, że klej od taśmy aluminiowej będzie bardziej wyrozumiały u Ciebie, u mnie po roku zaczęła się odklejać praz żółknąć w niektórych miejsach.

Świetna robota sierżancieu Owczarek!:)

Powiem tak nie wiem czy jest ciężka bo nie mam porównania ani wagi a moja obecna wydmuszka pozbawiona stateczników jest kiepskim odnośnikiem :-)
Co do taśmy to klej ma powiedziałbym aż za mocny bo po przyklejeniu można zapomnieć o poprawkach.
Avatar użytkownika
Lozin
Stały bywalec
 
Posty: 430
Dołączył(a): Śr 24 lut, 2010
Lokalizacja: Katowice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Pokrywa ze spienionego PCV 150x50

Postprzez serw1s » So 01 mar, 2014

To prawda, dachy się nią klei:), ale u mnie puściło, co prawda nie odtłuszczałem wcześniej powierzchni i może to było przyczyną...
serw1s
Zainteresowany tematem
 
Posty: 196
Dołączył(a): Pn 22 sie, 2011
Lokalizacja: Wrocław
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Pokrywa ze spienionego PCV 150x50

Postprzez czester1 » So 01 mar, 2014

Mozesz wstawic co to za wiatraczki (moze masz jakiegos linka) bo bardzo ladnie sie prezentuja. Pokrywa wykonana pierwsza klasa.
czester1
Początkujący
 
Posty: 18
Dołączył(a): N 07 kwi, 2013
Lokalizacja: Turośń Kościelna
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Pokrywa ze spienionego PCV 150x50

Postprzez Lozin » So 01 mar, 2014

Widzę że nie da się wstawiać linków wiec musisz sobie sam poszukac w popularnym serwisie aukcyjnym :
filtr przeciwkurzowy dla went 80mm
no i jaki kolwiek wentylator na 12v 80mm
Avatar użytkownika
Lozin
Stały bywalec
 
Posty: 430
Dołączył(a): Śr 24 lut, 2010
Lokalizacja: Katowice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Pokrywa ze spienionego PCV 150x50

Postprzez Tomopl » So 01 mar, 2014

Lozin ekstra obudowa. Czekam na dalszy efekt całego zbiornika :D
Tomopl
Początkujący
 
Posty: 49
Dołączył(a): N 28 mar, 2010
Lokalizacja: Pruszków
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Pokrywa ze spienionego PCV 150x50

Postprzez gibcio » N 02 mar, 2014

Z własnego doświadczenia mogę przekazać że stateczniki w listwie maskującej na tylnej ścianie będą miały niestety wpływ na wzrost temperatury wewnątrz a co za tym idzie w akwarium. Też mam wiatraki w pokrywie , ale ze statecznikami uciekłem z tyłu szafki.
gibcio
Początkujący
 
Posty: 15
Dołączył(a): Wt 29 sty, 2013
Lokalizacja: lublin
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Pokrywa ze spienionego PCV 150x50

Postprzez Lozin » N 02 mar, 2014

gibcio napisał(a):Z własnego doświadczenia mogę przekazać że stateczniki w listwie maskującej na tylnej ścianie będą miały niestety wpływ na wzrost temperatury wewnątrz a co za tym idzie w akwarium. Też mam wiatraki w pokrywie , ale ze statecznikami uciekłem z tyłu szafki.

No powiem ci ze teraz mam stateczniki w szafce i zastanawiałem się czy w tej pokrywie tez tak nie zrobić ale myślę że zobacze w praniu w razie czego zawsze mogę to przerobić. Z tym że nie wskazane jest aby przewody od świetlówek do stateczników były zbyt długie. Jak widać korytko w którym są stateczniki jes wyklejone też taśmą aluminiową co powinno trochę odizolować ich ciepło od pokrywy a po bokach korytko jest otwarte. Zobaczymy narazie zbieram kasę na zbiornik:-)
Avatar użytkownika
Lozin
Stały bywalec
 
Posty: 430
Dołączył(a): Śr 24 lut, 2010
Lokalizacja: Katowice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Pokrywa ze spienionego PCV 150x50

Postprzez adams750 » N 02 mar, 2014

Ale korytko gdzie będą zamontowane stateczniki można zrobić chłodzone mały wiatraczkiem by ciepło które będzie powstawało w miejscu statecznikow zostanie wyparte przez zamontowane chłodzenie.
Avatar użytkownika
adams750
Znający temat
 
Posty: 1357
Dołączył(a): Cz 02 lut, 2012
Lokalizacja: Białystok
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Pokrywa ze spienionego PCV 150x50

Postprzez Lozin » Pn 03 mar, 2014

adams750 napisał(a):Ale korytko gdzie będą zamontowane stateczniki można zrobić chłodzone mały wiatraczkiem by ciepło które będzie powstawało w miejscu statecznikow zostanie wyparte przez zamontowane chłodzenie.

Też o tym myślałem :-)
Avatar użytkownika
Lozin
Stały bywalec
 
Posty: 430
Dołączył(a): Śr 24 lut, 2010
Lokalizacja: Katowice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Pokrywa ze spienionego PCV 150x50

Postprzez marekmich » Wt 25 mar, 2014

Ładnie wygląda, ale nie zastanawiałeś się nad zamocowaniem jakiś siłowników do klapy i profili na klapę, aby podczas używania ją usztywnić a dzięki siłownikom nie mieć problemu z utrzymaniem otwartej pokrywy podczas prac przy zbiorniku?

Akurat jestem w trakcie zbierania gratów pod 450l i pokrywę w wolnych chwilach właśnie wzmacniam profilami alu w których również ukryje przewody od oprawek.
marekmich
Początkujący
 
Posty: 36
Dołączył(a): Pn 24 mar, 2014
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Pokrywa ze spienionego PCV 150x50

Postprzez Lozin » Śr 26 mar, 2014

marekmich napisał(a):Ładnie wygląda, ale nie zastanawiałeś się nad zamocowaniem jakiś siłowników do klapy i profili na klapę, aby podczas używania ją usztywnić a dzięki siłownikom nie mieć problemu z utrzymaniem otwartej pokrywy podczas prac przy zbiorniku?

Akurat jestem w trakcie zbierania gratów pod 450l i pokrywę w wolnych chwilach właśnie wzmacniam profilami alu w których również ukryje przewody od oprawek.


Jeśli chodzi o siłowniki to niestety ze względu na długość świetlówek z oprawkami nie ma na nie miejsca. A co do wzmocnienia klapy to nie m takiej potrzeby 15mm pcv jest moim zdaniem wystarczająco sztywne. Ale w razie czego wzmocnię. Muszę tylko wzmocnić przód ale nie wiem czy dać wzmocnienie zamocowane do przedniej części pokrywy czy może łączące przód z tyłem?
Avatar użytkownika
Lozin
Stały bywalec
 
Posty: 430
Dołączył(a): Śr 24 lut, 2010
Lokalizacja: Katowice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Pokrywa ze spienionego PCV 150x50

Postprzez Lozin » Śr 14 maja, 2014

Kilka nowych zdjęć:

DSCN6674_1.JPG
DSCN6675_1.JPG
DSCN6676_1.JPG
DSCN6677_1.JPG
DSCN6678_1.JPG
DSCN6825_1.JPG
DSCN6826_1.JPG
DSCN6827_1.JPG
DSCN6828_1.JPG
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Ostatnio zmieniony Cz 15 maja, 2014 przez Dominik Gąsiorek, łącznie zmieniany 1 raz
Powód: Proszę używać opcji "wstaw w tekst"
Avatar użytkownika
Lozin
Stały bywalec
 
Posty: 430
Dołączył(a): Śr 24 lut, 2010
Lokalizacja: Katowice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Pokrywa ze spienionego PCV 150x50

Postprzez Lozin » Pn 12 sty, 2015

Witam. Chciałem tylko napisać że pokrywa na dzień dzsiejszy sprawdza się świetnie nie ma z nią żadnych problemów i jest bardzo praktyczna :-) jestem z niej dumny i bardzo zadowolony :-D
Avatar użytkownika
Lozin
Stały bywalec
 
Posty: 430
Dołączył(a): Śr 24 lut, 2010
Lokalizacja: Katowice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Pokrywa ze spienionego PCV 150x50

Postprzez b0rn2bewild » Pn 28 gru, 2015

Lozin, i jak pokrywa po ponad roku? Przy okazji jak bardzo "korona" pokrywy zachodzi na szybę ?
b0rn2bewild
Początkujący
 
Posty: 2
Dołączył(a): Pn 28 gru, 2015
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Pokrywa ze spienionego PCV 150x50

Postprzez Lozin » N 03 sty, 2016

b0rn2bewild napisał(a):Lozin, i jak pokrywa po ponad roku? Przy okazji jak bardzo "korona" pokrywy zachodzi na szybę ?

Pokrywa spisuje sie świetnie.Wyglada jak nowa. Zachodzi na szybe 3,5cm ale moglem dac 4cm bo latem szybko woda paruje i zakladka jest ciut za mala. Ale ja leje zawsze wode do wzmocnien zeby ich nie bylo widac.
Avatar użytkownika
Lozin
Stały bywalec
 
Posty: 430
Dołączył(a): Śr 24 lut, 2010
Lokalizacja: Katowice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Następna strona

Powrót do Zrób to sam - DIY

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron