Przeróbka pokrywy

Postprzez salezy » So 04 lis, 2006

A ja w mojej pokrywie zamontowałem dodatkowo 5 żarówek energo-oszczędnych. Wczesniej miałem 5 świetlówek, ale część się przepaliła, a mi było szkoda kasy na nowe świetlówki i transformatory do nich. Dlatego wychodząc z ekonomicznego punktu widzenia zamontowałem tańsze, ale równie wydajne żarówki energo-oszczędne. Teraz mam 2 świetlówki - jedna Light-sun, druga Power-Glu i 5 żarówek. Światło mam pomieszane. Roslinki rosną jak oszalałe. :lol:
Avatar użytkownika
salezy
Początkujący
 
Posty: 15
Dołączył(a): N 29 cze, 2003
Lokalizacja: Warszawa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez jurek84 » N 14 sty, 2007

Witam! Chciałem przedstawić przeróbkę pokrywy "AKWA LUX TYP 1x15W" (akwarium ma 54litry 60x30x30). Na zdjęciach widać że obecnie w obudowie udało mi się "upchnąć" :D dodatkowe dwie świetlówki. Jedna zamocowana jest w oprawkach bryzgoszczelnych a druga (z braku miejsca) w normalnych wciskanych (jak narazie pomimo dużej wilgotności pod pokrywą nie mam z nimi problemu). Co do elektroniki to pozostawilem stary statecznik... a nowe świetlówki działają na statecznikach elektronicznych od świetlówek kompaktowych (wszystko to zmieściło się w oryginalnym "korytku" pokrywy). Pozdrawiam :)

ps. Odblyśniki zrobione są z zwykłej sporzywczej folji aluminiowej. 8)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Avatar użytkownika
jurek84
Początkujący
 
Posty: 4
Dołączył(a): Cz 26 maja, 2005
Lokalizacja: Lublin
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Dołożenie dodatkowej świetlówki do pokryw 60cm i 80cm

Postprzez Sławek_Stańczyk » So 10 mar, 2007

Przygotowałem gotowe rozwiązania stale pojawiającego się problemu ze standardowymi pokrywami. W tej chwili są opracowane i objasnione dwa rodzaje przeróbek pokryw mniejszych czyli 60cm i 80cm. Zapraszam do zapoznania się z tekstem i zdjęciami na http://www.aqua-terra.pl/?p=productsList&iCategory=101
Avatar użytkownika
Sławek_Stańczyk
Początkujący
 
Posty: 5
Dołączył(a): So 10 mar, 2007
Lokalizacja: Zgierz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Fialek » N 01 kwi, 2007

witam

Właśnie szykuje się do przeróbki mojej pokrywy 35x80(akwa 112l)
Narazie mam w niej 2x18W T8 czyli standardowo ale mam zamiar dorzucić do niej jeszcze kolejne 2x18W tylko mam problem nie znam sie na tych statecznikach starterach itp.
Mam zamiar kupić sobie taki oto zestwaik

http://(link).pl/item180272917__ekonom ... light.html

nie wiem jednak czy jest to dobry zestaw i czy nie bede miał wiekszych problemów z jego zamontowaiem.Acha starter powinien byc 1 do kazdej swietlówki tak?
Nie wiem czy w tym zestawie wszytko jest. Co wy o tym sądzicie?

Dzięki!
Fialek
Początkujący
 
Posty: 1
Dołączył(a): Śr 13 gru, 2006
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Sławek_Stańczyk » Wt 24 kwi, 2007

Mam zamiar kupić sobie taki oto zestwaik

http://(link).pl/item180272917__ekonom ... light.html

nie wiem jednak czy jest to dobry zestaw i czy nie bede miał wiekszych problemów z jego zamontowaiem.Acha starter powinien byc 1 do kazdej swietlówki tak?
Nie wiem czy w tym zestawie wszytko jest. Co wy o tym sądzicie?

:( Nieekonomiczny i mocno nagrzewający się zestaw zasilania. Przy przerabianiu pokryw takie właśnie zestawy usuwa się w pierwszej kolejności i zamienia statecznikiem elektronicznym.
Avatar użytkownika
Sławek_Stańczyk
Początkujący
 
Posty: 5
Dołączył(a): So 10 mar, 2007
Lokalizacja: Zgierz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Megg » Pt 27 lip, 2007

Witam, mam akwarium 45l 50x30x30 profilowane, chciałabym zrobić w nim akwarium roślinne ale mam za małe oświetlenie jedna świetlówka 14w w pokrywie, myślę by umieścić jeszcze jedną identyczną 14w na samym froncie pokrywy przy karmniku. Czy da się umieścić świetlówkę o większej mocy, czy wymaga to większej kombinacji? Wstawiam zdjęcia pokrywy i proszę o rady.

Obrazek
Megg
Początkujący
 
Posty: 2
Dołączył(a): Pt 27 lip, 2007
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Lukasz14 » Pt 27 lip, 2007

Im większa moc świetlówki tym świetlówka dłuższa 18W ma 60 cm może 15W wejdzie.
możesz jeszcze dodać Philips master PL...
Lukasz14
Początkujący
 
Posty: 4
Dołączył(a): Pn 11 wrz, 2006
Lokalizacja: Bielsk Podlaski
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Megg » Pt 27 lip, 2007

No tak ale 14w + 36 w to będzie za dużo na moje akwarium 45l. A te o mniejszej mocy są krótsze i będę musiała je zamocować do "sufitu" pokrywy po środku by odległość od boków pokrywy była identyczna.
Megg
Początkujący
 
Posty: 2
Dołączył(a): Pt 27 lip, 2007
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez ktos » Cz 04 paź, 2007

Witam!

A jam takie pytanie, co do pokrywy, to korytko wogule da się oderwać?

W przypadku dołożenia 2 świetlówki pod karmnikiem tył akwarium będzie niedoświetlony….

Obrazek

Chciałem oderwać to korytko i lekko przesunąć, wtedy zrobi mi się miejsce na wsadzenie 2 świetlówek, ale no za cholerę nie chce zejść ;/
Obrazek

Usunąłem klej z boków tak, że da się wsadzić nuż, ale dalej coś trzyma, w środku przykręcone jest śrubami czy co? ;/


Zdjęcie pokrywy pożyczyłem od Megg.
ktos
Początkujący
 
Posty: 2
Dołączył(a): Pn 06 lut, 2006
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Rukon » Pt 20 cze, 2008

Witam.

Posiadam akwarium o wymiarach 50x30x30 profil, standardowe oświetlenie to 14W, jest to za mało jak na moje potrzeby, dlatego też pokusiłem się o zmianę oświetlenia.

Swoją uwagę zwróciłem na świetlówkę kompaktową niezintegrowaną, po przejrzeniu ofert wybór padł na świetlówkę o mocy 36W i długości 417mm, zasilana jest statecznikiem elektronicznym.

Użyte materiały:

- Świetlówka kompaktowa Philips Master PL-L De Lux 4P 36W/950
- Statecznik elektroniczny z ciepłym startem ELXc 140.862
- Oprawka świetlówki o trzonku 2G11
- Uchwyt do świetlówki 2G11
- Klej szybkoschnący do PCV
- Silikon akwarystyczny
- Aluminiowa filia samoprzylepna
- Kabel dwużyłowy ok 1 metr

Całość kosztowała mnie ok 150zł z kosztami przesyłki kurierskiej (za wyjątkiem taśmy samoprzylepnej - tą miałem w domu) koszt takiej taśmy to ok 20 zł za 10m.

Wszystkie wnętrzności zostały usunięte, otwory po nich od zakleiłem taśmą aluminiową a od strony "korytka" przykleiłem kawałki plastiku i całość uszczelniłem silikonem.
Avatar użytkownika
Rukon
Początkujący
 
Posty: 6
Dołączył(a): Śr 23 lis, 2005
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez D4ni3l » Wt 15 lip, 2008

Witam. Pozwólcie że dołączę się do tematu, ponieważ nie chcę zakładać nowych:)
Więc posiadam pokrywę: Obrazek
Więc chciałbym wyjąć tą świetlówkę która jest w środku i w miejsce niej włożyć 2x39W T5.
Czy to dobry pomysł ? Czy są jakieś lepsze rozwiązania? Generalnie chcę mieć 2x30W T8 i 2x39W T5.

Pozdrawiam serdecznie.
Avatar użytkownika
D4ni3l
Zainteresowany tematem
 
Posty: 232
Dołączył(a): Wt 21 mar, 2006
Lokalizacja: Gdańsk
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez tea » Śr 04 lis, 2009

Marzy mi się akwarium typowo roślinne. Mam akwarium 200 l (100x40x50). Pokrywa AQUAEL - tylko 2 świetlówki po 30W. Co sądzicie o dołożeniu oświetlenia typu LED? Szukam czegoś co nie będzie podnosić temperatury.
Avatar użytkownika
tea
Początkujący
 
Posty: 30
Dołączył(a): So 29 sty, 2005
Lokalizacja: Suwałki
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Przemas_Tychy » Śr 04 lis, 2009

Ja przerobiłem pokrywę w ten sposób,że jest tam teraz 4x30W t8 (pokrywa 100x40)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Przemas_Tychy
Zainteresowany tematem
 
Posty: 290
Dołączył(a): Wt 19 lip, 2005
Lokalizacja: Tychy/Midleton
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez tea » Śr 04 lis, 2009

Przemas_Tychy, nie znam się na takich przeróbkach. Czy przy takim dołożeniu świetlówek trzeba też zmienić statecznik i startery?
Avatar użytkownika
tea
Początkujący
 
Posty: 30
Dołączył(a): So 29 sty, 2005
Lokalizacja: Suwałki
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Przemas_Tychy » Śr 04 lis, 2009

Przy dołożeniu świetlówek,trzeba je pod coś podpiąć,ja przy okazji dołożenia światła wymieniłem stateczniki na elektroniczne.Mniej się nagrzewają i co najważniejsze pobieraja mniej prądu :wink: Jeśli chcesz zmniejszyć koszty, to te świetlówki co masz to zostaw tak jak jest a dokup statecznik 2x30W 4x oprawki bryzgoszczelne no i kabel zasilający.Na (link) znajdziesz nawet komplety juz gotowe do zainstalowania.Problem możesz mieć z upchnięciem statecznika w pokrywie,ale możesz zostawić go na zewnątrz.
Przemas_Tychy
Zainteresowany tematem
 
Posty: 290
Dołączył(a): Wt 19 lip, 2005
Lokalizacja: Tychy/Midleton
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Godar » Śr 04 lis, 2009

Przemas_Tychy napisał(a):Problem możesz mieć z upchnięciem statecznika w pokrywie,ale możesz zostawić go na zewnątrz.

Najlepiej zarówno stary układ zapłonowy jak i nowy przenieść do szafki i to nie tylko z powodu braku miejsca w pokrywie ABS , ale również zbytniego obciążenia pokrywy , która może po pewnym czasie się odkształcać i pękać. Pewnie się powtarzam... :wink:
Godar
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 800
Dołączył(a): Śr 29 paź, 2008
Lokalizacja: Częstochowa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez tea » Śr 04 lis, 2009

W sklepie elektrycznym doradzono mi oświetlenie złożone z LED.
Poczytałam trochę to co już napisaliście i znalazłam http://www.(link).pl/item784363003_mod ... aryst.html Chyba najbardziej mi to będzie odpowiadać. Co o tym myślicie? Najgorsze w tym wszystkim jest to, że sama będę musiała je zamontować, mam nadzieję że dam radę :???:
Avatar użytkownika
tea
Początkujący
 
Posty: 30
Dołączył(a): So 29 sty, 2005
Lokalizacja: Suwałki
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Ulvhedin » So 02 sty, 2010

Witam.

Jak wyżej, czy ktoś z Was zastanawiał sie nad doświetleniem LEDami? było by ciekawie mieć tanie oświetlenie, chociaż koszt tego oświetlenia może nie być zbyt tani ;)

Czakam na Wasze info.

Pzrd.
Miras
Ulvhedin
Znający temat
 
Posty: 1130
Dołączył(a): N 27 gru, 2009
Lokalizacja: Bieruń
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez mikuss » Pt 09 kwi, 2010

chciałbym odświeżyć trochę temat, może sie komuś przyda
przerabiałem moją pokrywę z akwa 112 l (profil)
Trochę z tym zabawy było, łącznie jakieś 8 - 10 h majsterkowania,
Koszt akcesori potrzebnych do przeróbki (bez dodatkowego statecznika i świetlówek) to jakieś 50 zł max.
Także zmieściłem tam łącznie 84W światła :) co daje około 0,8W/litr ;)

Fotki tutaj --> http://pokazywarka.pl/5jish4-3/
mikuss
Początkujący
 
Posty: 6
Dołączył(a): So 27 mar, 2010
Lokalizacja: Cz-wa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez lysyjas » So 10 kwi, 2010

No nieźle to wykombinowałeś ja planuje zrobić całą obudowę sam wzorując się na podobnej do tej
http://www.retez.pl/Budowa-pokrywy.php
Avatar użytkownika
lysyjas
Poznaje temat
 
Posty: 56
Dołączył(a): Śr 20 sty, 2010
Lokalizacja: Kalisz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Zrób to sam - DIY

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron