paletki

paletki

Postprzez rikustikus » Pn 01 wrz, 2008

hej przed chwilą byłem w zoologu i były paletki pytam się za ile on odpowiada 40zł i się pytam jakie one mają parametry a on mówi nie wiem ale leje zwykłą wode z kranu odstaną zatakło mnie że paletkom taka woda odpowiada
rikustikus
Początkujący
 
Posty: 30
Dołączył(a): Pn 18 sie, 2008
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez lukasz_k » Wt 02 wrz, 2008

za słyszenia wiem że jak się hoduje już kilka pokoleń paletek to stopniowo można zejść do kranówy. ale takie importowane to nie ma szansy. to zależy jakie ma parametry w kranie.
jak na śląsku to raj dla palet, neonków i krewetek.
lukasz_k
Poznaje temat
 
Posty: 94
Dołączył(a): So 22 kwi, 2006
Lokalizacja: Lubelskie
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez rikustikus » Wt 02 wrz, 2008

a kto jest na tym forum specjalistą w hodowli paletek
rikustikus
Początkujący
 
Posty: 30
Dołączył(a): Pn 18 sie, 2008
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez jdarecki » Śr 03 wrz, 2008

I rzeczywiście gość z zoologa miał rację. Paletki to normalne ryby tyle że potrzebują zachowania nieco większych środków ostrożności niż poozostałe. Jeśli chcesz się wziąć za te pięklne ryby polecam fora:
www.discusforum.pl
czy forum Polskiego Klubu Miłośników Dyskowcówe.Zanim zakupisz ryby w zoologu co stanowczo odradzam przeczytaj absolutnie wszystko co mądrzy ludzie napisali o wodzie, chorobach i złote wskazówki. Pomoże Ci to wejść bez rozczarowań w świat tych majestatycznych ryb. Co do wody ,a przeczytaj sam...
Avatar użytkownika
jdarecki
Zainteresowany tematem
 
Posty: 207
Dołączył(a): Pt 23 lis, 2007
Lokalizacja: Łódź
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez rikustikus » Śr 03 wrz, 2008

no dokończ prosze
rikustikus
Początkujący
 
Posty: 30
Dołączył(a): Pn 18 sie, 2008
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Bartosz Grela » Cz 04 wrz, 2008

rikustikus napisał(a):no dokończ prosze

Poczytaj wiadomości w podanym powyżej linku. Nikt nie ma ochoty wszystkiego przepisywać, hodowla paletek to caly rozdzial akwarystyki.

A poza tym zakladaj temat w odpowiednim dziale.
Avatar użytkownika
Bartosz Grela
Moderator
 
Posty: 2047
Dołączył(a): Cz 03 lis, 2005
Lokalizacja: Wrocław
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez gregor76 » Pn 02 lut, 2009

Jest to forum o akwariach roslinnych ale skoro piszesz o paletkach doszedlem do wniosku ze musze sie dolaczyc bo akurat hodowla tych ryb sie zajmuje. Paletki doskonale znosza wode kranowa jedyny problem jaki mozna napotkac to taki jezeli zbyt szybko zmienisz im parametry wody np. jezeli hodowca ktory dostarczyl je na rynek uzywal wody z filtra odwrotnej osmozy a Ty od razu wpuscisz je do kranowki, najczesciej konczy sie to tym ze slabsze osobniki i nie ma znaczenia ich wielkosc lub wiek moga skonczyc swoj zywot przy zbyt szybkiej zmianie. Jezeli zrobisz to powoli dolewajac do wody kupnej stopniowo przez ok 1 godz swojej z akwarium mozesz byc pewny ze zniosa to bez problemu. Swoje paletki trzymam w akwarium z woda kranowa i tam tez robie selekcje lub czekam az same dobiora sie w pary, natomiast dobrane pary przenosze do akwariow 80l (i tu nastepny mit pada o tym ze dla doroslej pary potrzebny jest zbiornik minimum 150-200l) tylko ze tam uzywam juz RO we wszytkich tych akwariach brak jakichkolwiek dekoracji lub roslin ze wzgledu na latwosc utrzymania czystosci. Dopiero teraz zdecydowalem sie jedna z moich par przeniesc do mojego holendra hmm zobaczymy czy uda mi sie i tam dochowac mlodych. Apropos moje mlode po osiagnieciu 3,4 cm przenoszone sa do duzego akwarium w ktorym juz nie sa rozpieszczane bo tam tez uzywam kranowki i podmiany wody do 70% 3 razy w tygodniu ( im wiecej wody i im czesciej sie podmienia tym szybciej rosna- tego nie ma w zadnej ksiazce tak ze jak sam widzisz nie wszystko to o czym sie mozna dowiedzic z ksiazek i nie wszystko to co krazy w mitach o tych pieknych rybach jest prawda) zycze powodzenia w hodowli i pozdrawiam
gregor76
Początkujący
 
Posty: 21
Dołączył(a): Pt 30 sty, 2009
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez PawełPiotrowski » So 07 lut, 2009

Istnieje wiele mitów wokół paletek ale wszystkie mają swoje korzenie głęboko w przeszłości.
Przypuszczam, że hodowcy celowo trochę ubarwiali rzeczywistość aby dodać sobie splendoru. Takie ówczesne budowanie image'u.
Czasami to się obraca przeciwko nim bo ludzie rezygnują z trzymania tych ryb (nawet gdy mają na to warunki) przeświadczeni o ich kosmicznych wymaganiach.
Z drugiej strony można się im nie dziwić, wielu ludzi chce trzymać paletki aby pokazać znajomym jacy to oni specjaliści i jakie trudne w chowie ryby mają.

PS. Ja jednak jestem za zdroworozsądkową edukacją akwarystów. To co można powiedzieć to upowszechniać. Szczegółów w których tkwi udana hodowla i tak nikt nie zdradzi. W sumie to i tak przeciętnemu akwaryście są one niepotrzebne.

PS do PS. Na pewno sprzedaż ferrari by nie wzrosła jakby zaczęli trąbić, że oni i fiat to jedna firma. :wink:
Avatar użytkownika
PawełPiotrowski
Aktywny użytkownik
 
Posty: 747
Dołączył(a): Pn 07 lip, 2003
Lokalizacja: Warszawa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez gregor76 » So 07 lut, 2009

Masz 100% racje przez wiele lat hoduje te ryby i im dluzej tym sie zajmuje tym bardziej stwierdzam jakie to "banalne". Poczatki jednak byly bardzo trudne wlasnie przez takich "doswiadczonych" ktorzy za wszelka cene chcieli pokazac z jakimi mistrzami ma sie do czynienia. Jednak przez wiele lat sam nabralem tego "mistrzostwa" i poznalem normalnych ludzi ktorzy tak jak ja chcieli poprostu bawic sie akwarystyka bez jakiegos niepotrzebnego pompowania sie i obrastania w piorka i z takimi wlasnie ludzmi warto przebywac a wszystkich bufonow omijac z daleka.Nasze hobby powinno polegac na pomocy i wymianie doswiadczen bez tajemnic i traktowania tego jak jakis zawodow. Paletki tak naprawde sa bardzo latwe w hodowli jedyne niepowodzenia jakie wynikaja przy tarle to zbyt mloda para lub niedyspozycyjnosc samca :wink: . Niestety mitow tworzonych przez pseudo hodowco jak i autorow ksiazek szczegolnie tych ktozy czesto doslownie przepisuja cale strony ze starszych zapomnianych juz wydan, jednym z nich jest dymorfizm plciowy a raczej to jak trudny jest on do okreslenia jedna wielka bzdura osobniki 4-5 cm daja juz mozliwosc w 90 % mozliwosc okreslenia z kim mamy do czynienia itd itd .Ja tez jestem za zdroworozsadkowa edukacja akwarystow wiec jezeli ktokolwiek ma jakiekolwiek pytania w sprawie paletek sluze pomoca bo nie ma nic gorszego jak bledna informacja. Apropos Pawle napisalem juz post do ciebie wzgledem Twojej aranzacji ale byc moze nie miales czasu jej przeczytac wiec jeszce raz uwazam ze jestes profesjonalista w kazdym calu i czekam na dalsze twoje fantazje, poprostu rewelacja pozdrawim

Twoje oczywiscie powinno byc z Duzej litery przepraszam ale czesto zbyt szybko pisze i popelniam duzo bledow :wink:
Ostatnio zmieniony N 08 lut, 2009 przez gregor76, łącznie zmieniany 1 raz
gregor76
Początkujący
 
Posty: 21
Dołączył(a): Pt 30 sty, 2009
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Bartosz Grela » N 08 lut, 2009

Posty scaliłem.

Jeśli rozpoznanie płci jest takie łatwe to w jaki sposób? Nawet u skalarów udaje się to w 50% ;)
Avatar użytkownika
Bartosz Grela
Moderator
 
Posty: 2047
Dołączył(a): Cz 03 lis, 2005
Lokalizacja: Wrocław
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez gregor76 » N 08 lut, 2009

Zwracasz uwage na pletwe grzbietowa tzn w jaki sposob schodzi ona w kierunku pletwy ogonowej i nie chodzi tu o tkzw. dzioba tzn o ostre zakonczenie tej pletwy bo nie ma to zadnego znaczenia pletwa ta od jej najwyzszego punktu moze schodzic lagodnie ku dolowi a jej koniec tzn gdybys od tego konca poprowadzil linie prosta to ta zawsze wyladuje na pletwie ogonowej to samica. Pletwa samca liczac od jej najwyzszego punktu i gdybys tam przylozyl linie i jechal tak jak pletwa opada ku dolowi i jezeli ta linia wychodzi poza pletwe ogonowa masz przed soba samca. ten sposob sprawdza sie w 80-90 % jest jeszce sprawa pokladelka a tak wlasciwie jego wybrzuszenia a takze pletw odbytowych ale to juz musial bym Ci wytlumaczyc na przykladzie zywej ryby ciezko to zrobic opisujac. Jednak ten pierwszy sposob kjezeli go dobrze zrozumiales powinien Ci wystarczec. Jezeli masz paletki wyslij mi ich zdjecia na poczte odpisze Ci z czym masz do czynienia ale wieze ze z tego opisu juz dasz rade
gregor76
Początkujący
 
Posty: 21
Dołączył(a): Pt 30 sty, 2009
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez gregor76 » N 08 lut, 2009

apropos skalarow oczywiscie sa one trudniejsze do rozpoznania.
gregor76
Początkujący
 
Posty: 21
Dołączył(a): Pt 30 sty, 2009
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Bartosz Grela » N 08 lut, 2009

Palet nie mam ale obiecuje sobie mieć je w przyszłości... I tylko dzikie formy ;)
Avatar użytkownika
Bartosz Grela
Moderator
 
Posty: 2047
Dołączył(a): Cz 03 lis, 2005
Lokalizacja: Wrocław
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Źielarz » N 08 lut, 2009

gregor76 napisał(a):apropos skalarow oczywiscie sa one trudniejsze do rozpoznania.

bzdura :!:
Źielarz
Poznaje temat
 
Posty: 94
Dołączył(a): Wt 27 sty, 2009
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez gregor76 » Pn 09 lut, 2009

moze i bzdura :neutral:
gregor76
Początkujący
 
Posty: 21
Dołączył(a): Pt 30 sty, 2009
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez gregor76 » Pn 09 lut, 2009

Bartek napisał(a):Palet nie mam ale obiecuje sobie mieć je w przyszłości... I tylko dzikie formy ;)

dzikie formy praktycznie juz nie istnieja. Pewnie gdybys wybral sie do rozlewisk amazonki i zlapal tram pare okazow mozna by bylo przyznac ze masz dzika forme. Te ktore mozesz spotkac na wolnym rynku niestety z naturalnym srodowiskiem maja niewiele wspolnego i choc sprzedawane sa jako forma dzika tak naprawde pochodza z farm hodowlanych najczesciej azjatyckich, szkoda ale taka jest druga strona popularyzacji akwarystyki. A moze i dobrze okazy pochodzace z naturalnego odlowu raz ze moga spac spokojnie w swoim srodowisku a dwa jest to znacznie bardziej przyjazny wydatek dla naszej kieszeni
gregor76
Początkujący
 
Posty: 21
Dołączył(a): Pt 30 sty, 2009
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez jdarecki » Pn 09 lut, 2009

[quote="PawełPiotrowski"]Istnieje wiele mitów wokół paletek ale wszystkie mają swoje korzenie głęboko w przeszłości.
Przypuszczam, że hodowcy celowo trochę ubarwiali rzeczywistość aby dodać sobie splendoru. Takie ówczesne budowanie image'u.
Czasami to się obraca przeciwko nim bo ludzie rezygnują z trzymania tych ryb (nawet gdy mają na to warunki) przeświadczeni o ich kosmicznych wymaganiach.
Z drugiej strony można się im nie dziwić, wielu ludzi chce trzymać paletki aby pokazać znajomym jacy to oni specjaliści i jakie trudne w chowie ryby mają.
quote]
No to kolega pojechał po całości. Myśle że obudziła się nieco nitka zazdroiści a nie ma czego. Oczywiście że problematyczność w trzymaniu dysków spadła i będzie spadać chociażby ze względu na coraż nowszy sprzęt i jego możliwości. Przypomnieć należy chociażby grzałki z solą i filtry jakie były. Nie było mowy o ph metrach czy elekrozaworach a już nie wspomne o Lajonach.
Z drugiej strony zastanawiam sie ilu ludzi zabierających głos na tym wątku ma jakiekolwiek pojęcie i zajmuje się paletkami??
Pomimo że nie jestem zwolennikiem unikania jakiejkolwiek natury i trzymania ryb w warunkach szpitalnie czystych to czapki z głów tym co zamienili pawie oczka i neonki na dyski. Pewnie bez nich nie wiedzieliby nigdy co to wiciowce, nicienie czy matronidazol.
Avatar użytkownika
jdarecki
Zainteresowany tematem
 
Posty: 207
Dołączył(a): Pt 23 lis, 2007
Lokalizacja: Łódź
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Trivet » Pn 09 lut, 2009

Ja niestety nie mam doświadczenia w hodowli dyskowców, ale "trochę" o nich wiem po czytaniu forów akwarystycznych.
Moim zdaniem przy obecnej technologi utrzymanie tych ryb nie jest "bardzo" trudne. Za to hodowla paletek a zarazem utrzymanie pięknego holendra to już jest prawdziwa sztuka! :)
Respekt dla tych którym się to udaje :)
Avatar użytkownika
Trivet
Poznaje temat
 
Posty: 85
Dołączył(a): Pt 14 mar, 2008
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez gregor76 » Wt 10 lut, 2009

[quote="Trivet"]Ja niestety nie mam doświadczenia w hodowli dyskowców, ale "trochę" o nich wiem po czytaniu forów akwarystycznych.
Moim zdaniem przy obecnej technologi utrzymanie tych ryb nie jest "bardzo" trudne. Za to hodowla paletek a zarazem utrzymanie pięknego holendra to już jest prawdziwa sztuka! :)
Respekt dla tych którym się to udaje :)[/quot
Utrzymanie palet w holendrze jest latwiejsze niz sie wydaje. Jedna z moich mlodszych par przelozylem miesiac temu do holendra gdzie oprocz nich jest jeszcze stadko 14 neonkow podwyzszylem troszeczke temperature i zrobilem wieksza podmiane niz zwykle- efekt juz widac parka zainteresowala sie boczna szyba (czyszczenie) wiec jezeli wszystko pojdzie tradycyjnie w nastepnym tygodniu zobacze bursztynowa ikre. To chwilowe zwiekszenie temperatury napewno nie zaszkodzi roslina tymbardziej ze po wykluciu zawsze ja zmniejszam (wysoka temperatura zmniejsza populacje mlodych- to z wlasnej praktyki)
gregor76
Początkujący
 
Posty: 21
Dołączył(a): Pt 30 sty, 2009
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez gregor76 » Wt 10 lut, 2009

Metronidazol jest bardzo silnym srodkiem, czesto prowadzi do nieplodnosci. Sa znacznie przyjazniejsze metody. W mojej hodowli praktycznie nie uzywam srodkow farmaceutcznych z wyjatkiem formaliny ale to tez w ostatecznosci.
gregor76
Początkujący
 
Posty: 21
Dołączył(a): Pt 30 sty, 2009
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Następna strona

Powrót do Ryby

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron