Obsada 200l

Obsada 200l

Postprzez Jakuś » Pt 06 sty, 2012

Witam, temat już parę razy wałkowany, ale muszę poruszyć go jeszcze raz.
Więc akwarium standardowe 200 litrów, oświetlenie 4x39W t5, woda 50:50 kran/RO, temperatura 24 stopnie, w założeniach roślinne.

Aktualnie w akwarium pływa 5 krewetek amano, chcę jeszcze 5 dokupić.

Chciałbym kupić z 10 otosków, ale chyba za wcześnie jeszcze na to, bo akwarium zalane 2 tygodnie temu, co o tym myślicie?

Nie mam doświadczenia z krewetkami i właściwie dlatego tutaj piszę, bo nie wiem jakie ryby mogę bezpiecznie z nimi trzymać, na pewno chciałbym mieć te otoski, jakieś kirysy, ale sam nie wiem jakie by się najlepiej nadały do roślinnego.

Do tego jakieś większe stadko drobnicy. I może haremik jakieś małych pielęgniczek, albo prętników. Tylko nie mam pojęcia czy coś się nadaje żeby krewetki były bezpieczne ?

Przerabiałem już neony, razbory chciałbym teraz coś innego.

Z góry dziękuję za każdą pomoc.
Jakuś
Poznaje temat
 
Posty: 78
Dołączył(a): Śr 09 sie, 2006
Lokalizacja: Gdańsk
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez CzarnyPL » So 07 sty, 2012

Siema;

Jeśli planujesz trawnik to zapomnij o kirysach (mnie do kur.... doprowadzały jak wyrywały nowo posadzony trawnik). Z pielegniczek proponuję ci ramireza a z drobnicy to moze zwinnik jarzeniec, microrosbore galaxy( tylko nie wiem czy ramirezy się nimi nie zainteresują ale nie powinny ), furcatusy (jeśli masz zamknięty zbiornik) tęczanka filigranowa . Moim zdaniem Amano to kiepski wybór. Lepsze są jakieś RC albo babaulti lub coś podobnego będą się mnożyły na potęgę aż będziesz musiał sprzedawać.

Pamiętaj dobierz rybki tak aby jak najmniej mieszać biotopów.
CzarnyPL
Poznaje temat
 
Posty: 101
Dołączył(a): Śr 07 gru, 2011
Lokalizacja: Ostrowiec Sw
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Jakuś » So 07 sty, 2012

Amano , wybrałem z tego względu, że czytałem iż chętnie zjadają glony niktkowate, wydaję mi się że dodanie innego/drugiego gatunku np. RC nie będzie problemem, tzn chyba nie powinny się krzyżować ?
Ramirezy już kiedyś miałem, myślę nad kakadu, ale nie wiem czy nie będą zjadały mi krewetek ?
Jakuś
Poznaje temat
 
Posty: 78
Dołączył(a): Śr 09 sie, 2006
Lokalizacja: Gdańsk
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez CzarnyPL » So 07 sty, 2012

Amano będą zjadały Ci młode np RC.

Miałęm Kakadu i też lubią sobie robaczka wtranżolić ( o Amano możesz być spokojny ). Mój samiec Kakadu uwielbiał RC - wszystkie wytępił.
CzarnyPL
Poznaje temat
 
Posty: 101
Dołączył(a): Śr 07 gru, 2011
Lokalizacja: Ostrowiec Sw
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Jakuś » So 07 sty, 2012

No nic w takim razie na razie będą z krewetek tylko amanki, zobaczę jak sobie poradzą z nitkami które zaczynają mnie atakować z niewiadomych przyczyn. Jak kakadu nie ruszą amano, to może z nimi spróbuje. Jeszcze coś do toni wodnej by się przydało, jakieś stadko, ale nie mogę się na nic zdecydować, chciałbym coś jak najbardziej kolorowego.

Swoją drogą dzisiaj dla testu wpuściłem parę gupików i dziwnie się zachowują, cały czas przy powierzchni pływają, a wątpię że mam za dużo CO2, dozowanie włącza się tylko na parę godzin dziennie, włącza się dwie godziny przed zapaleniem światła i dwie godziny przed zgaszeniem wyłącza się. Może być jakiś inny powód takiego zachowania, akwarium zalane dwa tygodnie temu. Krewetki zachowują się normalnie.
Jakuś
Poznaje temat
 
Posty: 78
Dołączył(a): Śr 09 sie, 2006
Lokalizacja: Gdańsk
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez CzarnyPL » N 08 sty, 2012

Powiem Ci że ja miałem Amano i też miałem nitki (Spirogyra) i nie ruszały tych glonów. Miejmy nadzieje że Tobie pomogą.

Co do gupików to faktycznie możesz mieć dużo CO2, innego powodu nie widzę. Do toni to Ci proponuję:
Z Amazonii - Pstrążenice ( może nie aż tak kolorowe ale swoim wyglądem ciała fajnie wyglądają i nie są aż tak oklepane )
Z Azji to jakieś danio lub kardynałki.

Sprawdź testami NO2 i NO3.

Daj znać co wybrałeś.
CzarnyPL
Poznaje temat
 
Posty: 101
Dołączył(a): Śr 07 gru, 2011
Lokalizacja: Ostrowiec Sw
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Jakuś » N 08 sty, 2012

Dzisiaj z gupikami już wszystko w porządku, więc może była to reakcja na stres związany z transportem to akwarium.
Amano na razie zajmują się u mnie przesiewaniem żwiru i obskubywaniem korzeni, zamiast glonami, ale poczekam zobaczę. Jak sobie poradziłeś z nitkami ?
NO2 i NO3 chwilowo nie mam jak sprawdzić.
Jakuś
Poznaje temat
 
Posty: 78
Dołączył(a): Śr 09 sie, 2006
Lokalizacja: Gdańsk
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez CzarnyPL » N 08 sty, 2012

Miałem nitki Spirogyra ( poczytaj czy oba na pewno je masz ) i walczyłem z nimi ok roku i nic nie dało. Kupiłem taki preparat Femanga Algen Stopp General i pomogło. Lałem ok 1,5 dawki zalecanej.

Wybrałeś już całą obsadę?
CzarnyPL
Poznaje temat
 
Posty: 101
Dołączył(a): Śr 07 gru, 2011
Lokalizacja: Ostrowiec Sw
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Kuper » N 08 sty, 2012

Nie polecam lac chemii do akwarium.

Jakuś, sprobuj nie karmic zyjatek w akwarium przez jakis.
Avatar użytkownika
Kuper
Aktywny użytkownik
 
Posty: 521
Dołączył(a): Pn 29 maja, 2006
Lokalizacja: Bytów
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Jakuś » N 08 sty, 2012

tylko że akwarium jest po restarcie spowodowanym pęknięciem poprzedniego akwarium, zalane dwa tygodnie temu, niktki pojawiły się jeszcze zanim cokolwiek tam wpuściłem, po około 3 dniach od zalania
Jakuś
Poznaje temat
 
Posty: 78
Dołączył(a): Śr 09 sie, 2006
Lokalizacja: Gdańsk
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Kuper » N 08 sty, 2012

Chodzilo mi o to ze jesli amano zajmuja sie czyms innym a nie glonami to w takim wypadku nie karmic zyjatek aby glodne amano wreszcie zajely sie glonami.

Bez testow wody ciezko bedzie komukolwiek ci cos poradzic w sprawie nitek.
Tak ogolnie to prawie nic nie podales procz ilosci swiatla.
CO2 smialo mozesz wylaczyc godz lub pol godz przed zgaszeniem, jesli juz wylaczasz CO2 na noc to nie potrzebnie dopiero dwie godz po zgaszeniu swiatla.
Avatar użytkownika
Kuper
Aktywny użytkownik
 
Posty: 521
Dołączył(a): Pn 29 maja, 2006
Lokalizacja: Bytów
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Jakuś » N 08 sty, 2012

CO2 wyłączam dwie godziny przed wyłączeniem światła, źle napisałem wcześniej.
Jakie testy by się przydały ?
Jakuś
Poznaje temat
 
Posty: 78
Dołączył(a): Śr 09 sie, 2006
Lokalizacja: Gdańsk
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Kuper » N 08 sty, 2012

Bynajmniej NO3 i PO4
Avatar użytkownika
Kuper
Aktywny użytkownik
 
Posty: 521
Dołączył(a): Pn 29 maja, 2006
Lokalizacja: Bytów
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Miklas » N 08 sty, 2012

Kuper napisał(a):Bynajmniej NO3 i PO4


Nie zgodzę się, jeśli już testy to przynajmniej właśnie NO3 i PO4
Miklas
Zainteresowany tematem
 
Posty: 218
Dołączył(a): Pn 09 maja, 2011
Lokalizacja: Radom
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Jakuś » N 08 sty, 2012

myślę że koledze Kuper chodziło o to samo tylko użył złego słowa :P
test na NO3 gdzieś mam chyba w szafie, trochę przeterminowany, ale może jeszcze zadziała,
natomiast słyszałem, że testy na PO4 są niedokładne, zresztą czy to możliwe że mam za duże te parametry, jeżeli wodę mam 50/50 kran/RO ?
Jakuś
Poznaje temat
 
Posty: 78
Dołączył(a): Śr 09 sie, 2006
Lokalizacja: Gdańsk
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez malyteo » Pn 09 sty, 2012

Jakuś napisał(a):jeżeli wodę mam 50/50 kran/RO

Dlaczego tak mieszasz? bo inni tak robią, czy może znasz parametry swojej kranówki ?
Avatar użytkownika
malyteo
Zainteresowany tematem
 
Posty: 180
Dołączył(a): Pn 21 mar, 2011
Lokalizacja: Rybnik
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Jakuś » Pn 09 sty, 2012

mieszam tak, bo nie wiem jak robić inaczej, a wiem że dużo osób tak robi, wiem że woda w kranie ma twardość ogólną trochę powyżej 10,
Jakuś
Poznaje temat
 
Posty: 78
Dołączył(a): Śr 09 sie, 2006
Lokalizacja: Gdańsk
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez malyteo » Pn 09 sty, 2012

Bo ja też mieszałem 50/50 nie znając parametrów swojej kranówki i robiłem wielki błąd, mając takie parametry
Ca - 24,6 mg/l
Mg - 3,02 mg/l
K - 2,34 mg/l
Fe - 0,1 mg/l
NO3 - 2 do 4 mg/l
PO4 - śladowe ilości
Siarczany - 28 mg/l
Tw. ogólna - 4-5° dH
CaCO3 - 90 mg/l
,więc chciałem nawiązać tylko do tego, że czasem warto wiedzieć jaką się ma wodę w kranie:)

Do krewetek raczej radziłbym drobnicę. Dla moich prętników przysmakiem okazały się te małe stworzonka :)
W mojej 140 pływało 20 na początku i żeby jakąś zauważyć trzeba było szukać i szukać. Ktoś mi napisał, że dopiero jak jest ich setka to je widać i miał rację.
A może olać krewetki w 200l i założyć dodatkowe malutkie krewetkarium ;) hehe
Avatar użytkownika
malyteo
Zainteresowany tematem
 
Posty: 180
Dołączył(a): Pn 21 mar, 2011
Lokalizacja: Rybnik
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Jakuś » Pn 09 sty, 2012

nie wiem jakie miałeś krewetki, ale amanki są całkiem sporo, ja mam 10 sztuk i nie muszę specjalnie szukać żeby jakąś dojrzeć, zastanawiam się czy nie lać 100% RO i uzdatniać to jakimś mineralizatorem czy czymś, wtedy miał bym 100% pewności ile czego muszę lać do akwarium, w sensie nawozów.
Jakuś
Poznaje temat
 
Posty: 78
Dołączył(a): Śr 09 sie, 2006
Lokalizacja: Gdańsk
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Jakuś » Śr 11 sty, 2012

niestety nie jest dobrze , gupiki na coś chorują, najpierw przy płetwie grzbietowej pojawia się coś takiego po 24 godzinach następuje zgon.
Obrazek
Jakuś
Poznaje temat
 
Posty: 78
Dołączył(a): Śr 09 sie, 2006
Lokalizacja: Gdańsk
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy


Powrót do Ryby

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość