Białe robaczki - jak zarżnąć?

Białe robaczki - jak zarżnąć?

Postprzez krenglik » Pt 23 wrz, 2005

W moim akwarium zalęgły się małe białe robaczki. Kształt ciała wrzecionowaty, długość 3-5mm, szerokość 1mm. Porusza się nieco szyciej od ślimaka. W moim akwarium lubią pełzać po szybie. Nie lubią światła. Czasami unoszą się w wodzie.
Jestem ciekaw co to jest?
Po przeczytaniu forum zauważyłem, że akwaryści typują podobne rodzaje jako: wypławki, skąposzczety, nicienie.
Drugie pytanie brzmi czy ów organizm jest niebezpieczny dla ryb lub ludzi?
Trzecie pytanie właściwie to interesuje mnie szczególnie brzmi: Jak zarżnąć to cholerstwo!?
Liczę na rzeczowe odpowiedzi, z góry dziękuję.
krenglik
Początkujący
 
Posty: 11
Dołączył(a): Śr 13 kwi, 2005
Lokalizacja: Legionowo
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Maver » Pt 23 wrz, 2005

według mnie chodzi ci o sinice. też je miałem przez jakiś czas ale same zniknęły, małym gupikom chyba smakowały :)
Avatar użytkownika
Maver
Początkujący
 
Posty: 34
Dołączył(a): Wt 03 lut, 2004
Lokalizacja: Wieliczka
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Piotr Demczuk » Pt 23 wrz, 2005

Maver napisał(a):według mnie chodzi ci o sinice. też je miałem przez jakiś czas ale same zniknęły, małym gupikom chyba smakowały :)


Nicień a sinica to dwie różne sprawy.

Wracając do tematu nicienie raczej nie są groźne w akwa.
Też kiedyś miałem takie, ale po jakimś czasie same zniknęły.
Nie wiem co sprawia, że się pojawiają. Może ktoś inny się wypowie.
Avatar użytkownika
Piotr Demczuk
Początkujący
 
Posty: 32
Dołączył(a): So 21 maja, 2005
Lokalizacja: Łęczna (ok Lublina)
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Mariusz Miśtak » So 24 wrz, 2005

U mnie występowały przy słabej filtracji, stabilności baniaka, metaboliźmie roślin i w początkowej fazie rozwoju zbiornika. Z którymś z tych czynników bym to łączył.
Avatar użytkownika
Mariusz Miśtak
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 844
Dołączył(a): Śr 27 sie, 2003
Lokalizacja: Wrocław
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez krenglik » So 24 wrz, 2005

Moje akwarium ma już około 6 miesięcy, dbam o nie bardzo, woda jest kryształowa.Filtracji też bym nic nie zarzucił. Roślinki rosną piękne a ryby są szczęśliwe. Jednym słowem sielanka, do zeszłego tygodnia.
Robaki nie mają nic wspólnego z jakością wody, pewnie nawet czysta woda im służy jak wszy czysta głowa. Ciekaw jestem w jaki sposób dostały się do akwarium. Pewnie jakieś przetrwalniki na brudnych łapkach???
krenglik
Początkujący
 
Posty: 11
Dołączył(a): Śr 13 kwi, 2005
Lokalizacja: Legionowo
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Mariusz Miśtak » So 24 wrz, 2005

krenglik napisał(a):Moje akwarium ma już około 6 miesięcy, dbam o nie bardzo, woda jest kryształowa.Filtracji też bym nic nie zarzucił. Roślinki rosną piękne a ryby są szczęśliwe. Jednym słowem sielanka, do zeszłego tygodnia.
Robaki nie mają nic wspólnego z jakością wody, pewnie nawet czysta woda im służy jak wszy czysta głowa. Ciekaw jestem w jaki sposób dostały się do akwarium. Pewnie jakieś przetrwalniki na brudnych łapkach???


Filtracja dobra tzn. co tam mieli wode i z jakimi wkładami.
Avatar użytkownika
Mariusz Miśtak
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 844
Dołączył(a): Śr 27 sie, 2003
Lokalizacja: Wrocław
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Białe robaczki - jak zarżnąć?

Postprzez lukaszk » So 24 wrz, 2005

krenglik napisał(a):Trzecie pytanie właściwie to interesuje mnie szczególnie brzmi: Jak zarżnąć to cholerstwo!?

Jeśli chodzi o zarżnięcie to zdecydowanie polecam nóż. Można też innymi ostrymi narzędziami.
A tak poważnie to:
- nie są groźne, więc nie ma potrzeby ich natychmaistowego tępienia. W ogóle nie bardzo rozumiem często spotykaną tendencję do wykańczania w akwarium wszystkiego co żywe a nie zostało kupione przez nas w sklepie zoologicznym
- przy odpowiednim dbaniu o higienę zbiornika same znikną. To częsta plaga w świeżych zbiornikach.
lukaszk
Poznaje temat
 
Posty: 89
Dołączył(a): Śr 05 sty, 2005
Lokalizacja: Lublin/Kraków
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez krenglik » So 24 wrz, 2005

Jeśli chodzi o zarżnięcie to znakomicie działa nacisk paznokciem :)
W sumie rzeczywiście podobno nie są groźne i podobno znikają równie niespodziewanie co się pojawiają.
Na razie postanowiłem karmić ryby pokarmem roślinnym, takie działanie powinno wzmóc ich apetyt na malutkie glistki. Po za tym czytałem, że takie coś jak wypławki jedzą mięsko, więc kotletów już nie ma! :)
Drugą rzeczą jest, że to nie są wypławki gdyż one są większe.
Swoją drogą przydałby się jakis artykuł na temat nieproszonych gości w akwarium.
Z archiwum X. Czasami się trafi w akwarium takie coś i kombinuj sobie co to jest. Akwarium mam z 10 lat i pierwszy raz widzę coś takiego.
Nawet nie ma człowieka który mógłby zidentyfikować taki organizm.
krenglik
Początkujący
 
Posty: 11
Dołączył(a): Śr 13 kwi, 2005
Lokalizacja: Legionowo
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez krenglik » So 24 wrz, 2005

Już wiem co to jest :D

Obrazek
Spirostomum ambiguum

Na zdjęciu widać zdjęcie wykonane aparatem fotograficznym - biały robak i mikroskopem - przeźroczysty robak

Systematyka:
* domena - Eukarya (jądrowce)
* królestwo - protista (pierwotniaki)
* typ - Ciliata (orzęski) - wolno żyjące lub symbiotyczne; dwa rodzaje jąder (makronukleus i mikronukleus) ; proces płciowy (koniugacja)
* rodzaj - Spirostomum
* gatunek - Spirostomum ambiguum

Gatunek ten wykorzystywany jest w badaniu czystości wody
Test Spirotox - Spirostomum ambiguum, występuje w małych, czystych stawach. Orzęski umieszczane są w badanej próbce w płaskich naczyniach i obserwowane pod niewielkim powiększeniem (8 x). Po wpływem toksykantów komórki organizmów ulegają rozpuszczeniu, tzw. lizie. Bioindykator jest szczególnie wrażliwy na metale ciężkie, fungicydy (środki grzybobójcze) i detergenty. Z uwagi na niewielkie rozmiary organizmów reakcja przebiega szybko oznaczenie trwa kilkanaście do kilkudziesięciu minut.

Spirostomum odżywia się przez wchłanianie substancji organicznych (saprofit), wcina również bakterie i inne pierwotniaki.

Jest niegroźny dla ryb i ludzi.
Jak go zabić to można wywnioskować z tekstu powyżej.
krenglik
Początkujący
 
Posty: 11
Dołączył(a): Śr 13 kwi, 2005
Lokalizacja: Legionowo
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy


Powrót do Niepożądani goście, choroby, pasożyty

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron