Ospa rybia czy coś innego?

Ospa rybia czy coś innego?

Postprzez adrianolkusz » Śr 14 lut, 2007

Zauważyłem dzisiaj na czerwonej części neonki że jest na niej jakiś biały punkcik, troszkę jakby wystający. Podobne to do ospy rybiej ale może neonki chorują też na coś innego. Spotkałem się w starszej literaturze z określeniem choroba bystrzyków neonowych.
Avatar użytkownika
adrianolkusz
Zainteresowany tematem
 
Posty: 229
Dołączył(a): Pn 10 kwi, 2006
Lokalizacja: Olkusz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez pawelw » Śr 14 lut, 2007

raczej ospa.Swoją drogą że się wetne w temat.Może ktoś podać lek na ospe, który przy okazji jej leczenia nie ma wpływu na inne organizmy np krewetki jak i rośliny,pożyteczne bakterie w filtrze itp.
Avatar użytkownika
pawelw
Zainteresowany tematem
 
Posty: 183
Dołączył(a): Śr 14 kwi, 2004
Lokalizacja: Czeladź
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez adrianolkusz » Cz 15 lut, 2007

Ja dawniej w moich początkach akwarystyki przy ospie zastosowałem ichtio tropicala, ale teraz mam masę roślin filtr kubełkowy, i krewetki... więc różnie może być. Czy ichtio tropicala jest bezpieczne w takim akwarium :?:
Avatar użytkownika
adrianolkusz
Zainteresowany tematem
 
Posty: 229
Dołączył(a): Pn 10 kwi, 2006
Lokalizacja: Olkusz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez adrianolkusz » So 17 lut, 2007

Mikrosporidioza
Choroba ta jest również znana jako "choroba bystrzyków neonowych". Jest to nieuleczalna choroba bardzo często atakująca neona Inessa. Objawia się białymi plamami na ciele ryb, wychudzeniem, zniszczonymi płetwami, skrzywieniem kręgosłupa, utrata kolorów. Jest przenoszona wraz z roślinami, rybami, piaskiem. Zaleca się uśmiercenie wszystkich chorych ryb, ponieważ inaczej będą zarażać inne. Zdrowe przenieść do innego zbiornika. Podłoże należy wygotować, zbiornik i rośliny zdezynfekować.

Taki opis znalazłem na necie. Czy wobec tego istnieje konieczność zrobienia tak jak w opisie restartu baniaka? Czy ta choroba atakuje inne gatunki ryb?

Pomocy bo nie wiem co robić. Już drugą rybę zauważyłem z białym wyrostkiem :( :!:
Avatar użytkownika
adrianolkusz
Zainteresowany tematem
 
Posty: 229
Dołączył(a): Pn 10 kwi, 2006
Lokalizacja: Olkusz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez pawelw » So 17 lut, 2007

jasne plamy na ciele neonów to nie białe lekko odstające pukciki wielkości mnijszej niż główka szpilki.A jak domniemywam o tym właśnie mowa, więc dalej stawiam na ospe.
Avatar użytkownika
pawelw
Zainteresowany tematem
 
Posty: 183
Dołączył(a): Śr 14 kwi, 2004
Lokalizacja: Czeladź
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez adrianolkusz » N 18 lut, 2007

OK. Czy spokojnie moge w moim baniaku zastosować kurację preparatem tropicala?
Avatar użytkownika
adrianolkusz
Zainteresowany tematem
 
Posty: 229
Dołączył(a): Pn 10 kwi, 2006
Lokalizacja: Olkusz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez pawelw » N 18 lut, 2007

adrianolkusz napisał(a):OK. Czy spokojnie moge w moim baniaku zastosować kurację preparatem tropicala?

No włąśnie tego nie wiem, po raz kolejny przyłączam się do pytania.
Avatar użytkownika
pawelw
Zainteresowany tematem
 
Posty: 183
Dołączył(a): Śr 14 kwi, 2004
Lokalizacja: Czeladź
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy


Powrót do Niepożądani goście, choroby, pasożyty

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron