Choroba "psychiczna" ryb :) ?

Choroba "psychiczna" ryb :) ?

Postprzez Kansol » Wt 19 lut, 2008

Zaobserwowałem to zjawisko u ryb stadnych na przykładzie Zwinnik jażeniec, Neon czarny, Neon czerwony, Simulans, Miedzik. Z każdego gatunku miałem stadko od 20 szt. Na początku gdy ryby są młode i świeżo wpuszczone do akwarium pływają po całym zbiorniku, gonią się a gdy pojawiam się przy akwarium podpływają do przedniej szyby. Po pewnym czasie reagują ucieczką w krzaki na każdy ruch przy zbiorniku nawet w czasie karmienia. Np. w piatek wpuściłem do akwa Simulansy, w poniedziałek rano w czasie karmienia było jeszcze ok. ale gdy wróciłem z pracy ryby zachowują się jak opisałem (odbija sie to również na ubarwieniu w szczególności neonów). Gdy w akwarium zamontowałem skimer płatki które sypie dla ryb w wiekszości wsysał skimer dlatego zainstalowałem karmik przyklejony do szyby przyssawką ale i tak połowa pokarmu londuje na podłożu i tu przydają się krewetki. Ciekowe jest to, że Simulansy zaczeły tak się zachwywać już po 3 dniach gdzie np. Zwinniki po kilku miesiącach od wpuszczenia do akwa. Mam wrażenie, że ryby gdy raz się pożądnie przestraszą już nie mogą się odstresować i reagują ucieczką na każdy ruch w pobliżu zbiornika. Jak temu zapobiec :?:
Kansol
Stały bywalec
 
Posty: 315
Dołączył(a): Wt 21 wrz, 2004
Lokalizacja: Bydgoszcz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez wes » Wt 19 lut, 2008

z tym się nic nie da zrobić
moje neony (jak jeszcze miałem stadko 45szt) też tak się zachowywały
porostu niektóre małe rybki są płochliwe i tyle
Avatar użytkownika
wes
Początkujący
 
Posty: 30
Dołączył(a): So 26 lut, 2005
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez propor » Wt 19 lut, 2008

Prawie wszystkie Twoje ryby pochodzą z "czarnych wód", nie widzą w naturze roślin i mają ciemno w wodzie o kolorze ciemnej herbaty.
Ale czasem udaje sie temu zaradzić. Mozna spróbować wpuścić stadko "głupawych" bezstresowych ryb, które kochają światło, rośliny (takie warunki mają w naturze) i mają bardzo żywy sposób bycia. Do takich należą Modrooki (Pseudomugil sp.), różne danio, ale pewnie także i niektóre piękniczkowate (gupiki, platki, endlerki...).
Miałem podobny problem w 54l akwarium roślinnym ze sporą iloscią bystrzyków Amandy, zwinników Armstrong'a, razborki plamistej, prionobrama filigera.Mimo sporych stadek w tak małym zbiorniku, ryb nie było widać. Wpuściłem 6 młodych modrooków słonecznych (Pseudomugil furcatus) i teraz mogę podziwiać wszystkie gatunki, a oprócz tego śmiało, jedna przez drugą podchodzą do pokarmu :grin: .
propor
Poznaje temat
 
Posty: 142
Dołączył(a): Pt 09 sty, 2004
Lokalizacja: Łódź
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Kansol » Wt 19 lut, 2008

Z ryb które wymieniłeś jako psychiczne wsparcie Simulansów podobają mi się i mam dostęp do Endlerków. Tak wię chyba się zdecyduję chociaż na początku myślałe o dokupieniu ok15szt. Simulansa. Pomyślałem, że skoro to ryby stadne to gdy zwiększe stado będzie lepiej no ale jak czytam, że 45 neonów "sie boi" to chyba dopiero ławica składajaca się ze 100szt. jest "odważna". Ciekawe, że moje simulansy reagują na ruch w promieniu 5m od akwa. Tak strachliwych ryb jeszcze nie miałem. Zastanawiam się nad tym, że gdy wpuszcze do akwa Endlerki które jako ryby odważniejsze podczas karmienia zjedzą cały pokarm zamim Simulansy się odważą.


propor- masz wiadomość na PM
Kansol
Stały bywalec
 
Posty: 315
Dołączył(a): Wt 21 wrz, 2004
Lokalizacja: Bydgoszcz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Bartosz Grela » Śr 20 lut, 2008

Wysokie stężenie azotanów jest przyczyną nadmiernej płochliwości ryb. Może w tym tkwi przyczyna? By zmiejszyć płochlowość można przyciemnić pomieszczenie w którym stoi akwarium.
Avatar użytkownika
Bartosz Grela
Moderator
 
Posty: 2047
Dołączył(a): Cz 03 lis, 2005
Lokalizacja: Wrocław
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Kansol » Śr 20 lut, 2008

Wątpie, że chodzi o azot, raczej obserwuję jego niedobory. Niestety mieszkam w bloku a akwa stoi w "dużym pokoju" więc zaciemnienie odpada.
Kansol
Stały bywalec
 
Posty: 315
Dołączył(a): Wt 21 wrz, 2004
Lokalizacja: Bydgoszcz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez dimmus » Śr 20 lut, 2008

Wydaje mi sie ze to cos nie tak z woda. Moje neonki ( 10 szt w 50L) zyja z krewetkami i sa raczej odwazne, czasami tylko jak przez przypadek mocniej uderze w stolik na ktorym stoi akwa to wskakuja pod roslinki i bladna, a tak poza tym to nie przeszkadza im nawet jak gram na perkusji ktora stoi w tym samym pomieszczeniu. Akwa stoi w jasnym pomieszczeniu a nad akwa wisze 3 jazeniowki po 18W kazda.
Avatar użytkownika
dimmus
Zainteresowany tematem
 
Posty: 262
Dołączył(a): Cz 09 lis, 2006
Lokalizacja: okolice Opola
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Kansol » Śr 20 lut, 2008

Akwarium jest w pełni dojrzałe. Woda to 100% RO mineralizowana JBL AquaDur plus + nawozy Tropica. W związku z tym nie podejrzewam wody.

[ Dodano: Sob 23 Lut, 2008 ]
Od wczoraj mam w akwa 10szt. Gupika Endlera. Widać poprawe w zachowaniu Simulansów. Można przypuszczać, że wpuszczenie "wyluzowanych" ryb wpłyneło na zachowanie Simulansów, przez co stały się odważniejsze :)
Kansol
Stały bywalec
 
Posty: 315
Dołączył(a): Wt 21 wrz, 2004
Lokalizacja: Bydgoszcz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez bitter » N 10 maja, 2009

Podciągnąłem temat. Ktoś ma może inne sprawdzone metody na wyciągnięcie neonów z kryjówki?
Avatar użytkownika
bitter
Poznaje temat
 
Posty: 133
Dołączył(a): Pt 20 lut, 2009
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez dimmus » N 10 maja, 2009

Zabrać kryjówkę :lol: .
Avatar użytkownika
dimmus
Zainteresowany tematem
 
Posty: 262
Dołączył(a): Cz 09 lis, 2006
Lokalizacja: okolice Opola
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez bitter » N 10 maja, 2009

Dobre ;-) a jakieś mniej radykalne rozwiązania? :D
Avatar użytkownika
bitter
Poznaje temat
 
Posty: 133
Dołączył(a): Pt 20 lut, 2009
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy


Powrót do Niepożądani goście, choroby, pasożyty

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron