Czy ktos wie co to za "zwierze" ?

Czy ktos wie co to za "zwierze" ?

Postprzez łukasz D » Pn 22 gru, 2008

Witam!

Mam pytanie, czy spotkał sie może ktos z organizmem ktoy zyje w podlozu i z wygladu przypomina pijawke? Ja takie cos w swoim zbiorniku widzialem dwa razy :/ ale wiem ze dalej w nim siedzi, smukle ciemno brazowe cialo bez widocznej glowy w toni plywa jak waz wodny jednak 99% zycia spedza w podlozu no chyba ze wychodzi nocami. Ma ktoś może jakiś pomysł?
łukasz D
Początkujący
 
Posty: 29
Dołączył(a): Pn 24 mar, 2008
Lokalizacja: warszawa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez mar0752 » Pn 22 gru, 2008

Przydało by się jakieś foto. Masz w akwarium ikrę bo jeśli tak to mogą być wypławki.
ObrazekObrazek

Cytat z http://www.akwa.aip.pl/bezkregowce.html
Wirki (Turbellaria) należą do grupy robaków płaskich i mimo niepozornego wyglądu (małe, białe lub szare, pełzające po szybie robaczki) stanowią śmiertelne zagrożenie dla ikry i świeżo wyklutego narybku. Wypławki mają fototropizm ujemny, unikają światła dlatego wykrywa się je dopiero gdy jest ich bardzo dużo lub gdy w nocy zapala się niespodziewanie światło, łażą wtedy po ściankach zbiornika. Żywią się wszelkiego rodzaju odpadkami organicznymi, ikrą i resztkami pokarmu. Wypławki rozmnażają się składając kokony z jajami, z których w ciągu kilku lub kilkunastu dni wylęgają się młode. Krajowe gatunki wypławków są wrażliwe na temperatury powyżej 32oC, ale często niestety mamy w akwariach gatunki tropikalne lub szczepy, które uodporniły się na wysokie temperatury.
Ryby jedzą je z niechęcią i w zasadzie tylko młode ryby labiryntowe po przegłodzeniu zaczynają na nie polować. Innym sposobem, niż hodowla rybek labiryntowych, na usunięcie wypławków ze zbiornika, jest przygotowanie pułapki z mięsa wołowego zawiniętego w bandaż opuszczanej na dno zbiornika po zgaszeniu światła. Po pół godzinie należy pułapkę wyciągnąć zdecydowanym ruchem i sparzyć w gorącej wodzie celem zabicia zgromadzonych na niej żerujących wypławków. Wyłapywanie wypławków tą metodą trwa zwykle około 2 tygodni, ale dla pewności można przedłużyć stosowanie tej metody do miesiąca. Po tym czasie nie powinno już być wypławków w akwarium.


Więcej info:
http://akwa-mania.mud.pl/archiwum/a6/a6,2.html
Avatar użytkownika
mar0752
Stały bywalec
 
Posty: 409
Dołączył(a): Wt 26 lut, 2008
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy


Powrót do Niepożądani goście, choroby, pasożyty

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron