seryjne zgony tęczanek neonowych

seryjne zgony tęczanek neonowych

Postprzez luccass » Wt 05 maja, 2009

witam,

mam akwarium ok 1 mca i jakieś 2 tygodnie temu kupiłem stadko 15 tęczanek neonowych. dzisiaj jest już zaledwie kilka sztuk...

przez pierwsze kilka dni z rybami wszystko było ok. za 4-5 dniach od wprowadzenia co dzień-dwa znajduję jedną rybę martwą. to co zauważyłem to taka ryba wcześniej jest trochę śnięta i pływa przy powierzchni wody. ale tylko jedna - reszta jest ok. myślałem, że to może brak natlenienia wody lub za wysokie stężenie co2 w wodzie - ph ok 6,8 a tww 7. dałem napowietrzanie na całą noc, bo głównie po nocy działy się takie zejścia. nic nie pomogło.

ryby karmię na razie suchym, oznak innych chorób nie ma. w akwarium po starcie mam nadal sporo glonów ale to chyba nie ma znaczenia w tym przypadku?

w akwarium poza nimi mam kilka sztuk otosków i z nimi jest wszystko ok.

proszę o radę co zmienić?
luccass
Poznaje temat
 
Posty: 55
Dołączył(a): So 18 wrz, 2004
Lokalizacja: Lublin / Warszawa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Amoeba » Śr 06 maja, 2009

Sprawdzales NO2?
Avatar użytkownika
Amoeba
Zainteresowany tematem
 
Posty: 243
Dołączył(a): So 22 mar, 2008
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez luccass » Śr 06 maja, 2009

nie sprawdzałem no2 - nie mam testów. z kolei no3 mam ok 5, max do 10 dochodzące. czy może być to właśnie no2??
luccass
Poznaje temat
 
Posty: 55
Dołączył(a): So 18 wrz, 2004
Lokalizacja: Lublin / Warszawa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Amoeba » Cz 07 maja, 2009

Moze, choc powinienes zauwazyc ze wiekszosc ryb plywa przy powierzchni. Aby wykluczyc NO2 proponuje wlaczyc napowietrzanie 24h/dobe i ograniczyc nawozenie coby glony sie nie rozbestwily.
Avatar użytkownika
Amoeba
Zainteresowany tematem
 
Posty: 243
Dołączył(a): So 22 mar, 2008
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez luccass » Pn 01 cze, 2009

czy takie objawy mogły być spowodowane za niską temperaturą wody? bo wtedy było ok 21-22 stopni, a teraz dałem dużo większą grzałkę i jest 26 stopni i ryby mają się jak najbardziej ok. więcej nic nie zmieniałem drastycznie.
?
luccass
Poznaje temat
 
Posty: 55
Dołączył(a): So 18 wrz, 2004
Lokalizacja: Lublin / Warszawa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Doody » Śr 03 cze, 2009

Amoeba napisał(a):Moze, choc powinienes zauwazyc ze wiekszosc ryb plywa przy powierzchni. Aby wykluczyc NO2 proponuje wlaczyc napowietrzanie 24h/dobe i ograniczyc nawozenie coby glony sie nie rozbestwily.

Napowietrzaniem to można usunąć nadmiar CO2.
NO2 jest skutkiem niedojrzałego zbiornika. Zbyt wcześnie wpuściłeś ryby, i to chyba w najmniej szczęśliwym momencie. Akurat po mniej więcej dwóch tygodniach poziom NO2 jest najwyższy. Bakterie nitryfikacyjne jeszcze w pełni nie skolonizowały zbiornika i nie utleniają NO2 do NO3. Przyjdzie taki moment kiedy NO2 spadnie do 0, natomiast NO3 podniesie się do około 15ppm. To byłby czas na wpuszczenie obsady.
Avatar użytkownika
Doody
Stały bywalec
 
Posty: 378
Dołączył(a): Pn 13 kwi, 2009
Lokalizacja: Kępno
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Amoeba » Cz 04 cze, 2009

Jesli problemem jest NO2 napowietrzanie jest potrzebne z dwoch powodow.
Dostarcza bakteriom nitryfikacyjnym tlenu potrzebnego do przemiany N02 -> NO3, oraz ogranicza toksyczne dzialanie NO2. NO2 ma wieksze powinowactwo do hemoglobiny niz O2 i ryby sie dusza. Zwiekszenie O2 ulatwia oddychanie.
Avatar użytkownika
Amoeba
Zainteresowany tematem
 
Posty: 243
Dołączył(a): So 22 mar, 2008
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Doody » Cz 04 cze, 2009

Rozumiem :wink:
Avatar użytkownika
Doody
Stały bywalec
 
Posty: 378
Dołączył(a): Pn 13 kwi, 2009
Lokalizacja: Kępno
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy


Powrót do Niepożądani goście, choroby, pasożyty

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron