Choroba kwasowa ryb

Choroba kwasowa ryb

Postprzez plutonow » Pt 22 maja, 2009

Witam, tak jak w temacie mam problem z zbyt niską wartością ph, bo w okolicach 5 tak niska wartość ph spowodował chorobę kwasową u rybek.

Dane o zbiorniku:
Pojemność - 112l
Oświetlenie: 4x24W Luvel,
Nawożenie Planta Gainer Classic, K2SO4, KNO3 podmiana wody 20l co tydzień, CO2 24h,
Podłoże: Ziemia z torfem i keramzytem na to 5cm żwiru.
Fauna:
20 x miedzik obrzeżny,
4 x kosiarka,
10 x red cherry.

W związku z tym mam kilka pytań:
1. Wczoraj podmieniłem 25l wody i ph wzrosło z 5 do 6,0-6,5. Pomiar z samego rana wskazywał ph rzędu 5. Co może być przyczyną takiego spadku ph, przez niecałe 2 miesiące było wszystko ok, CO2 zostało ustalone na odpowiednim poziomie które dozuję 24h, co prawda w podłożu znajduje się torf ale wcześniej nie wcześniej było wszystko ok. Ostatnio eksperymentowałem z nawożeniem gdyż mam problem z Eltiną Triandare o czym można przeczytać w tym wątku:
http://www.holenderskie.pl/forum/viewto ... 276#122276
Na skutek dozowania większej ilości K2SO4 (norma 10ppm do podmiany i 5ppm po 3 dniach), KNO3 (10 ppm do podmiany) oraz PO4 (0,2ppm do podmiany) + Fe (około 0,2 ppm) dzięki czemu nabawiłem się zielenic (zielony pył i nitki) Eltina nie ruszyła ale hc i blyxa tak.
2. W jaki sposób zwiększyć ph do poziomu wartości 6,5. Zastanawiam się nad włożeniem kamienia wapiennego (wiąże się to również z wzrostem twardości wody), ale nie do końca jestem wstanie ocenić skutków takiego postępowania.
3. Jak postąpić z rybkami wydaje mi się, iż najlepiej będzie je oddzielić całą obsadę do akwarium o stałym ph tak jak mam w kranie 6,5, i aby dochodziły do siebie choć nie mam pojęcia czy i tak przetrwają, krewetek i tak w tym gąszczu nie złapię.
4. Jaki wpływ ph ma na krewetki red cherry, żyją jeszcze bo czasem je widuję choć rzadko.
5. Wg źródła Wikipedia sposób leczenia powinien wyglądać w sposób następujący:

„W stabilizacji pH pomaga również umieszczenie w akwarium wapieni, w pewnym stopniu piaskowców i innych minerałów. Po podniesieniu odczynu wody do wymaganego pH, należy do wody dodać preparaty lecznicze np.: środek leczniczy MFC, Abioseptyna czy Ichtiosan.”

Inne źródło:
„Powszechnie znanym i stosowanym środkiem zwalczającym skutki wahań pH jest węglan wapnia (CaCO3). Taki zabieg zwiększa również twardość wody. Jeśli w zbiorniku przebywają ryby o różnych wymaganiach środowiskowych to woda powinna mieć twardość co najmniej 6-10° twardości i odczyn zbliżony do obojętnego (pH 6,5-7). Jeśli w akwarium jest stosowany regularny pomiar odczynu pH to łatwo jest zauważyć wahania odczynu. Jeśli są duże wahania odczynu pH to należy przemyśleć, czy w zbiorniku nie ma zbyt wielu roślin, a oświetlenie nie jest zbyt jasne, co powoduje zbytnią asymilacją CO2 przez rośliny. W celu uniknięcia choroby kwasowej należy przede wszystkim chronić akwarium przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, więc powinno ono stać daleko od okna. Jeśli wystąpią zmiany chorobowe należy zmienić 1/3 wody na odsałą o odczynie obojętnym.”

Jak się to ma do rzeczywistości?

Dodam jeszcze jedno poprzednim akwarium również moje rybki zachorowały na tą chorobę, wtedy nie poradziłem sobie z identyfikacją problemu ale symptomy są identyczne. Moją jedyną drogą ratowania sytuacji było podmiany wody 20% bez CO2 i z napowietrzaniem efekt daleki od oczekiwania cała obsada zasnęła snem wiecznym wniosek nie tędy droga i prosiłbym o wszelką pomoc, pozdrawiam.
Avatar użytkownika
plutonow
Aktywny użytkownik
 
Posty: 514
Dołączył(a): N 02 kwi, 2006
Lokalizacja: Rybnik
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez leszcz25 » Pt 22 maja, 2009

Może zastosuj wapienny wkład do filtra w bardzo małej ilości i testuj wodę , jeśli będzie dalej odbiegać od normy to dołożysz więcej . :roll:
leszcz25
Zainteresowany tematem
 
Posty: 285
Dołączył(a): So 14 lut, 2009
Lokalizacja: Środa Śląska
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Godar » Pt 22 maja, 2009

Zanim wrzycisz do wody jakiekolwiek kawałki wapienia czy wlejesz cokolwiek zrób testy na two i tww aby wiedzieć na czym stoisz. Przy takim ph musisz mieć niezły poziom co2 w akwarium. Nie widać czasami po rybach , że im to przeszkadza? Jeśli to możliwe to zmniesz podawanie co2.
Ph zmniejsza Ci też torf w podłożu , a w pewnym stopniu sama ziemia ogrodowa , ale tu raczej nic nie zrobisz bo musiałbyś demolować podłoże. Może to za pewien czas trochę ustanie.
Godar
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 800
Dołączył(a): Śr 29 paź, 2008
Lokalizacja: Częstochowa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez bebecebula » Pt 22 maja, 2009

leszcz25 ma rację możesz zastosowac wapieny wkład on bedzie cały czas w pewien sposób podnosił ph-tyle że zaczij od malej ilości i badaj ph albo do akwarium możesz coś dać z wapieni itp.ktore podnoszą ph jak i jeszcze możesz zastosować podawanie co2 tylko w dzień tylko sprawdzaj ph czy jest stabilne.
Takie ph w kranie dla fanów dyskowców to super ideał.
Pzr.
bebecebula
Poznaje temat
 
Posty: 130
Dołączył(a): Pt 27 kwi, 2007
Lokalizacja: Polska
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez aquahobby1 » N 24 maja, 2009

A jakie masz obie twardości?
aquahobby1
Początkujący
 
Posty: 20
Dołączył(a): N 06 lip, 2008
Lokalizacja: Szczecin
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez plutonow » Pn 25 maja, 2009

Witam, wczoraj wróciłem do domu po 2 dniowej nieobecności pierwsze kroki skierowałem w kierunku 112 tak jak się spodziewałem widok był nie ciekawy jedyne życie jakowe pozostało w baniaku to 2 krewetki, które nie wyglądają na zdrowe, poza tym 5 martwych miedzików oraz 1 kosiara pozostałe 5miedzików i 3 kosiarki których nie udało się złapać przed wyjazdem są martwe ale leżą martwe gdzieś w gęstej kępie. 9 miedzików odizolowanych które znajdują się w wiaderku poza utratą barwy mają się dobrze.
Zmierzone parametry wody w akwarium:
ph-5 (Sum)
KH-3,5 (zoolek)
Gh -7 (zoolek)

Niewiem na ile testy zooleka są dokładne ale akrat te testy na twardość posiadają dobrą opinie, wg zależności ph/kh wychodzi około 1000ppm niewiem jak to się ma do rzeczywistości ale bniorąc pod uwagę iż prawidłowe stężenie CO2 powinno sięgać 30ppm to chyba jest coś nie tak :/.
Inne uwagi:
-podejrzewam iż niskie ph oraz kh nie służy zupełnie hm gdyż szczyty tej roślinki robią się bezbarwne i się „rozpływają” w wodzie,
-blyxa bardzo szybkoi rośnie
-Rotale straciły kolory,
-dużo nitek na liściach.
Dziś planuje podmianę 50% wody gdyż wyczuwalny zapach zgnilizny co jest wynikiem rozkładających się rybek, dziękuję wszystkim za pomoc postępy będę opisywał na bieżąco.
Avatar użytkownika
plutonow
Aktywny użytkownik
 
Posty: 514
Dołączył(a): N 02 kwi, 2006
Lokalizacja: Rybnik
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez plutonow » Pn 08 cze, 2009

Aktualizacja z 3 VI do podmiany dałem 10ml sody oczyszczonej efekty pozytywne podniosłem KH do 5,5 a Ph powyżej 6. Zastosowane kamienie wapienne nie zdały egzaminu. Jak kupię CaO3 to napiszę o efektach, wg mnie powinny być lepsze ze względu na czystość.
Avatar użytkownika
plutonow
Aktywny użytkownik
 
Posty: 514
Dołączył(a): N 02 kwi, 2006
Lokalizacja: Rybnik
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Doody » Wt 09 cze, 2009

plutonow napisał(a):Jak kupię CaO3

Obawiam się, że taki związek nie istnieje.
Może chodziło o CaCO3 ?
Avatar użytkownika
Doody
Stały bywalec
 
Posty: 378
Dołączył(a): Pn 13 kwi, 2009
Lokalizacja: Kępno
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy


Powrót do Niepożądani goście, choroby, pasożyty

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron