Użyźnienie jałowego podłoża

Użyźnienie jałowego podłoża

Postprzez king1000 » Wt 09 kwi, 2013

Jak w temacie, macie jakieś sposoby na użyźnienie jałowego podłoża?
king1000
Poznaje temat
 
Posty: 50
Dołączył(a): So 23 lut, 2013
Lokalizacja: B-B
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez rytcher » Wt 09 kwi, 2013

Osmocote,Kulki gliniano torfowe,Kapsułki Ferka (chyba najlepsze rozwiazanie)

Ps. Podłoże juz zalane czy dopiero przed zalaniem bo to różnica.
rytcher
Poznaje temat
 
Posty: 71
Dołączył(a): Pt 25 sty, 2013
Lokalizacja: Nowy Sącz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez king1000 » Wt 09 kwi, 2013

Akwarium już zalane, ale choć rośliny rosną w oczach to się strasznie przerzedzają. Nawoże mikro i makro, ale chyba troszkę mało, bo na łodygach pojawiają się jakby korzenie i kombinuje, że za mało substancji odżywczych dla roślin.
king1000
Poznaje temat
 
Posty: 50
Dołączył(a): So 23 lut, 2013
Lokalizacja: B-B
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez SuzereN » Wt 09 kwi, 2013

Zazwyczaj wypuszczanie korzeni bocznych to złe proporcje między NO3 i PO4 - nadmiar NO3 lub niedobór PO4.
Avatar użytkownika
SuzereN
Zainteresowany tematem
 
Posty: 161
Dołączył(a): Pn 11 kwi, 2011
Lokalizacja: Kraków
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez king1000 » Wt 09 kwi, 2013

Prościej mówiąc glony?
king1000
Poznaje temat
 
Posty: 50
Dołączył(a): So 23 lut, 2013
Lokalizacja: B-B
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Hex » Wt 09 kwi, 2013

Użyj najzwyklejszych pałeczek nawozowych firmy zielony dom, złam jedna na 3 części i sadź co 10 cm i na 2 miesiące masz spokój.
Hex
Zainteresowany tematem
 
Posty: 195
Dołączył(a): Wt 04 paź, 2011
Lokalizacja: Łódź
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez king1000 » Wt 09 kwi, 2013

Ok. Spróbuje tych pałeczek. Teraz tak się przyglądam i widzę, że czubek moczarki jest lekko brązowawy, czyżby okrzemki? Stosunek NO3 i PO4 jest chyba niewłaściwy to mogą się dziać takie cuda jak glony i korzenie?

Niedługo wypłatka, zamierzam dokupić świetlówkę bo w 90l mam jedną T5 24W 6500K, czy druga taka sama będzie dobra? Myślałem o barwie 10000K, ale niestety na razie mam ograniczone fundusze.

Troszkę głupieje, bo sam już nie wiem, co dolega mojemu akwarium, glony, małe oświetlenie czy jałowe podłoże
king1000
Poznaje temat
 
Posty: 50
Dołączył(a): So 23 lut, 2013
Lokalizacja: B-B
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez SuzereN » Wt 09 kwi, 2013

king1000 napisał(a):Troszkę głupieje, bo sam już nie wiem, co dolega mojemu akwarium, glony, małe oświetlenie czy jałowe podłoże


My tym bardziej nie wiemy, więc Ci nie pomożemy, dopóki nie dostaniemy pełnego zakresu informacji: parametry wody, nawożenie, dane odnośnie światła, filtracji, obsady, gatunków hodowanych roślin, jak podajesz CO2, jakieś zdjęcia dla oszacowania masy roślinnej...

W temacie pytałeś o nawożenie podłoża jałowego i odpowiedź otrzymałeś.

Co do oświetlenia to 24W to za mało dla większości roślin akwariowych. Dokładanie drugiej świetlówki ma sens jeżeli nawozisz CO2. Zwiększenie światła bez CO2 to tylko proszenie się o glony.

Na forum jest mnóstwo ciekawych tematów więc zapraszam do czytania i odkrywania wiedzy ;]
Avatar użytkownika
SuzereN
Zainteresowany tematem
 
Posty: 161
Dołączył(a): Pn 11 kwi, 2011
Lokalizacja: Kraków
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez king1000 » Śr 10 kwi, 2013

Bez testów wiem, że jest ciężko, ale musicie zrozumieć, że nasze początkujace akwaria, nie wybaczają nam błędów i na początku sporo kosztują, ustalamy różne priorytety i powoli je realizujemy. Ja dokupuje teraz świetlówkę (już zamówiona), a testy zakupie w przyszłym m-cu.

My (przynajmniej ja) naprawdę dużo czytamy, ale żadna lektura nie zastąpi lat doświadczenia.

Ok. To było głebokie, ale do rzeczy.

Ustaliłem, że najprawdobodobniej przyczyna leży w zbyt małej ilości fosforu (objawy na to wskazują), teraz pytanie jak go zwiekszyć. Sole, gotowce sklep, czy zwiększyć dawkę makro. Na mikro i makro rozpuszczone w 0,5l wody destylowanej wyczytałem coś takiego:

MAKRO

2,5 ml / 100 litrów akwarium / dziennie (2,5 ml tego nawozu podniosą w akwarium 100 litrowym zawartość NO3 o 1,5 ppm, PO4 o 0,15 ppm i K o 1,5 ppm).

MIKRO

3 ml / 100 litrów akwarium / dziennie (3 ml tego nawozu podniosą w akwarium 100 litrowym zawartość Fe o 0,047 ppm) – w przypadku braku Fe, dawkę można zwiększyć.

Tutaj fotka mojego akwa,

Obrazek

na pewno powiecie żeby zwiększyć masę roślinną i muszę powiedzieć, ze odpowiednie kroki już podjęte, zakupiłem troszkę roślin od ludzi z forum.

Teraz jeszcze pytanie, czy te pałeczki doniczkowe zakopywać całkiem w żwirek, czy mają wystawać nad powierzchnie?

Wiem, ze ryby też mają wpływ na fosfór, więc podam jeszcze obsadę:

15x neon
1+2 kakadu
6x kiryski sterby
1+2 gupik
king1000
Poznaje temat
 
Posty: 50
Dołączył(a): So 23 lut, 2013
Lokalizacja: B-B
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Mregal » Pn 03 cze, 2013

Zamiast rybek należało kupić testy, przynajmniej NO3 i PO4.
Dla początkującego to podstawa i wsparcie, żeby obserwując akwarium i widząc co się dzieje wspierać się testami. Wiele osób powie że testy i tak kłamią, nie są dokładne itd. mimo wszystko ja je radzę (tylko nie takie 6 in 1......) dla początkujących żeby jednak nauczyli się obserwować zachowanie życia w akwarium wraz ze zmieniającymi się w wodzie parametrami i powoli rzecz jasna próbować swoich sił wtedy bez testów.

Nie napisałaś nić o tym czy jest tam CO2, czy chociaz węgiel w płynie, jakie świało itd.
Wrzucić coś do podłoża jest łatwo, tylko co później jak to podłoże będzie oddawać składniki do kolumny wody ?
Szybki przykład jak kolega wrzucił sobie kapsułki Ferki do podłoża
http://www.holenderskie.pl/forum/viewtopic.php?t=32892

Nie twierdze że Ferka ma zły produkt, wręcz przeciwnie !! tylko trzeba wiedzieć co się robi :)


Spróbuj może kulek glinianych, są w miare bezpieczne.
pałeczki nawozowe są ok w nich głównie chodzi o formę azotu jaki jest zawarty w nawozie gdyż jeśli w formie amonowej to taki może być szkodliwy dla akwarium, jeśli w formie azotanowej to OK, ale również jego ilość jest istotna. Ważne też by fosforu nie było zbyt wiele gdyż zaglonimy sobie akwarium. Nie mówię, że taki pałeczki się nie sprawdzają, ale trzeba z nimi ostrożnie, żeby nie przesadzić, bo sa dosyć mocne. (inaczej oddają substacje gdy wsadzimy do doniczki z ziemią, a inaczej do akwarium)

Napewno NIE MOGĄ wystawać z żwirku ! bo wtedy odadzą bardoz szybko swoje substancje do kolumny wody i będzie bomba nawozowa w chwile, a wtedy i glony.
Wszystkie dodatki powinny być głęboko w podłożu, żeby tam jak najdłużej pozostać.


Pałeczki Ferki to glównie chyba No3 i PO4 a Ty tego masz dzięki rybkom więc nie chyba się u Ciebie nie sprawdzi, takie moje zdanie, lepsze gulki gliniane, ktore zaopatrzą Twoje akwarium z Mikro składniki, dostępne na (link) (tylko nie bierz takich gdzie piszą że te kulki mają Co2 i bóg wie co jeszcze, jak chcesz to napisz pryw. to Ci wyslę linka do godnej zaufania kobitki, która tym handluje za śmieszne pieniądze)


Dla przypomnienia:

Aquacare Plant nutrition zaleca od wieeeelu lat utrzymywanie poziomu pierwiastków na jednym poziomie a wtedy rośliny rosną świetnie i nie występuje ryzyko glonów.

Fe 0,2
Mn 0,89
Zn 0,22
Cu 0,133
Mo 0,0053
B 0,046
SO4 9,5
NO3 15,5
PO4 023
K 44,83
Mg 1,84
Ko 0,00128
Ti 0,00043


Pamiętaj też, że jeśli wrzucisz coś w podłoże to praktycznie nie powinno się już w nim grzebać. Każdy ruch w podłożu będzie uwalniał składniki do kolumny wody.
Masz sporo rybek, i nie za dużo roślin, więc z nawozami MAKRO bez szaleństw.



Pozdrawiam
Marcin
Avatar użytkownika
Mregal
Poznaje temat
 
Posty: 81
Dołączył(a): N 25 sty, 2004
Lokalizacja: Pruszków
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy


Powrót do Podłoże, Dekoracje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron