Wzbogacone podłoże hummusowe DIY

Postprzez Przemek Leśniak » Pt 29 lis, 2013

Marcin uważaj przy Najas Indica bo to chwast, rosnie bardzo szybko, aczkolwiek jako starter bardzo dobra roślina.
Jesli coś chcesz z moich roślin do testów to napisz co ciebie interesuje z moich roślin na pw albo na face... ;)
Przemek Leśniak
Zainteresowany tematem
 
Posty: 261
Dołączył(a): Wt 20 kwi, 2010
Lokalizacja: GS
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Marcin Bielak » Pt 29 lis, 2013

Tak wiem że, to chwast miałem go już. Tak jak piszesz to starter to wyciągania nadmiarów z wody...
Z miłą chęcią coś odkupię od Ciebie, masz coś w nadmiarze?
Avatar użytkownika
Marcin Bielak
Znający temat
 
Posty: 1863
Dołączył(a): Cz 02 wrz, 2010
Lokalizacja: Mława
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez nazer » So 30 lis, 2013

Hej adeptmarine, przeczytałem ten wątek od deski do deski, gdyż po niedzieli, a może i nawet jutro chcę zrobić restarcik na tym podłożu od ciebie. Tamten Usowiec pisze, że węgiel ma być nie aktywowany, więc sam już nie wiem jaki ma być, mam węgiel drzewny, a ponoć węgiel drzewny taki do grilla to nic innego jak węgiel aktywowany... Prawda ci to ??
Może być węgiel drzewny ??
Pozdrawiam N.
Avatar użytkownika
nazer
Aktywny użytkownik
 
Posty: 525
Dołączył(a): N 22 paź, 2006
Lokalizacja: Katowice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Marcin Bielak » So 30 lis, 2013

Może być drzewny bo taki dawali nawet w linku na zdjęciach. (ADA chyba też daje drzewny mielony)
Ja dałem aktywowany, po wstępnym przepłukaniu 4 krotnym ciepła i zimną wodą.
Drzewny i aktywowany różni się tym że, ten drugi jest traktowany kwasem fosforowym by zwiększyć porowatość. Dlatego też oddawać może PO4 w większym lub mniejszym stopniu.
Przepłukanie zmniejsza oddawanie PO4, poza tym jest go w stosunku do reszty podłoża mało więc nie ma tragedii.

Należy pamiętać że, nalewanie wody musi być super ostrożne by nic nam nie wypłukało.
Mimo wszystko dlatego właśnie po 3 dniach robiłem podmianę, by pozbyć się ewentualnych wypłukanych z podłoża mikro i makroelementów.
Avatar użytkownika
Marcin Bielak
Znający temat
 
Posty: 1863
Dołączył(a): Cz 02 wrz, 2010
Lokalizacja: Mława
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez nazer » So 30 lis, 2013

Napisz mi ile dałeś tego węgla aktywowanego?? tak spruszyłeś nim podłoże, czy grubsza warstwa??
Ja zamierzam to trochę zrobić inaczej, tzn nie przysypię tego substratu aktywnym podłożem, jeno zwykłym żwirkiem kwarcowym gradacji 1-2 mm. Dlaczego? Ano dlatego, by zminimalizować przedostawanie się dobrodziejstw tego substratu do lustra wody. Mam planta soil, ale jak i inne podłoża typu Amazonia, mają według mnie za dużą gradację jak na zabawę z substratami "podżwirowymi". Żwirek 1-2 mm jest ok pięciokrotnie drobniejszy niż substraty, więc powinien lepiej izolować i bardziej minimalizować przedostawanie się pierwiastków z substratu do toni wodnej...
Więc drogi adeptmarine nasze testy będą trochę różne, ale myślę, że to lepiej, będzie więcej doświadczenia. Jak się powiedzie to zakładaj firmę i produkuj Adeptmarine substrat :)
Pozdrawiam N.
Avatar użytkownika
nazer
Aktywny użytkownik
 
Posty: 525
Dołączył(a): N 22 paź, 2006
Lokalizacja: Katowice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Marcin Bielak » So 30 lis, 2013

W tym podłożu masz już 8% węgla. Na 7L na wierzchu dałem 1,5 L węgla. Wiec jak masz ~2L substratu to musisz dać na wierzch około 0,41L węgla ma podobę do mojego składu. Dasz 0,5L będzie ok.
Sypałem go na wierzch równiutko.
nazer napisał(a):Więc drogi adeptmarine nasze testy będą trochę różne, ale myślę, że to lepiej, będzie więcej doświadczenia.

To dobrze. Bez podłoża aktywnego powinno być podobnie.
Bo węgiel tu robi za podłoże absorbujące.
nazer napisał(a):Jak się powiedzie to zakładaj firmę i produkuj Adeptmarine substrat

Do tego jest potrzeba patentu oraz wielu testów.
Poza tym wolał bym zainwestować w tą maszynę z linku Zubrzyny do robienia podłoża aktywnego z ziemi :]
Avatar użytkownika
Marcin Bielak
Znający temat
 
Posty: 1863
Dołączył(a): Cz 02 wrz, 2010
Lokalizacja: Mława
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Wzbogacone podłoże hummusowe DIY

Postprzez nazer » Cz 05 gru, 2013

Hej adeptmarine, wczoraj zrobiłem restart tej mojej 25tki na tym twoim substracie, użyłem całego...
Będę dalej postępował jak ty, czyli zero nawożenia słupa ino co2 :)
Dzisiaj jak będę miał trochę czasu wrzucę fotkę
Pozdrawiam N.
Avatar użytkownika
nazer
Aktywny użytkownik
 
Posty: 525
Dołączył(a): N 22 paź, 2006
Lokalizacja: Katowice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Wzbogacone podłoże hummusowe DIY

Postprzez Przemek Leśniak » Cz 05 gru, 2013

Ja czekam Nazer na fotorelacje :)
Przemek Leśniak
Zainteresowany tematem
 
Posty: 261
Dołączył(a): Wt 20 kwi, 2010
Lokalizacja: GS
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Wzbogacone podłoże hummusowe DIY

Postprzez Marcin Bielak » Cz 05 gru, 2013

Czekamy w takim razie zdjęcie Nazer :]
Jaką wodę będziesz lał kran czy RO/Kran?
Avatar użytkownika
Marcin Bielak
Znający temat
 
Posty: 1863
Dołączył(a): Cz 02 wrz, 2010
Lokalizacja: Mława
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Wzbogacone podłoże hummusowe DIY

Postprzez nazer » Cz 05 gru, 2013

Co do wody to lałem mixa, trochę z poprzedniej aranżacji, trochę kranu i trochę ro...
wieczorkiem jak się ściemni to wrzucę jakąś fotkę...
Avatar użytkownika
nazer
Aktywny użytkownik
 
Posty: 525
Dołączył(a): N 22 paź, 2006
Lokalizacja: Katowice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Wzbogacone podłoże hummusowe DIY

Postprzez Marcin Bielak » Cz 05 gru, 2013

U mnie podłoże zbiło KH i GH o 2 stopnie a następnie podniosło o 3 GH i KH.
Obecnie nie zmienia parametrów.
Avatar użytkownika
Marcin Bielak
Znający temat
 
Posty: 1863
Dołączył(a): Cz 02 wrz, 2010
Lokalizacja: Mława
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Wzbogacone podłoże hummusowe DIY

Postprzez adams750 » Pt 06 gru, 2013

Marcin a jak ogólnie rozwija się baniak w twoich oczach?? Jak kondycja roślinności zasadzonych przy starcie szkiełka.
Avatar użytkownika
adams750
Znający temat
 
Posty: 1357
Dołączył(a): Cz 02 lut, 2012
Lokalizacja: Białystok
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Wzbogacone podłoże hummusowe DIY

Postprzez Marcin Bielak » Pt 06 gru, 2013

Wielkich problemów w bańce nie ma, pyłu ani okrzemek nie zauważyłem. Pojawiły się lekkie niteczki na kilku roślinach. Bardzo dużych przyrostów nie ma, tylko ludwiga urosła podwójnie ale trochę zzieleniała no i wypuściła przybysze. Myriophyllum tuberculatum też ładnie rośnie, obciąłem je i posadziłem obok, z obciętych łodyg wypuściła po 2-3 nowe pędy.Niektóre rośliny wydaje mi się dopiero przystosowują się do tych warunków, Heterka zmariała, ale również wypuściła nowa zdrowe liście. Helferii na razie stoi w miejscu ale wypuszcza korzenie bo ich nie miał gdyż był przycięty i posadzony. Ammania Gracilis urosła jakieś 1,5cm.
Najgorzej podupadła Alternanthera reineckii gdyż pierwsze dni była w akwarium bez co2 i wyszło trochę na niej krasnych. Poza tym trochę podziurawiło jej liście, chyba przytnę jej większość dziurawych liści i zobaczymy co z niej będzie.
Ogólnie jestem zadowolony na razie ze startu baniaka i kondycji roślin w ogóle. Dawno nie miałem holendra a większość z tych roślin miała problemy ze wzrostem w poprzednich moich baniakach z ostatnich kilku lat.
Do baniaka został zainstalowany 5W skimmer JBL'a gdyż bąbelkowanie roślin jest tak duże że, kilka minut po zapaleniu światła robi się gruby kożuch z bąbli.
Wczoraj wpuściłem crystal red/black gradacji SS sztuk 12 oraz 5 sztuk SNOW WHITE GOLDEN.
Ryb nie planuję na razie, dopiero po nowym roku może.
Avatar użytkownika
Marcin Bielak
Znający temat
 
Posty: 1863
Dołączył(a): Cz 02 wrz, 2010
Lokalizacja: Mława
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Wzbogacone podłoże hummusowe DIY

Postprzez nazer » Pt 06 gru, 2013

Hejka
Sorka,że jeszcze nie wrzuciłem swoich fotek ze startu akwa na substracie kolegi adeptmarine, ale albo to praca i wracam i akwarium już ciemne... albo weekend jak dzisiaj i trzaaa się napić :)
Nie ma kiedy wrzucić fotki, dodatkowo jeszcze akwarium z paletkami, które teraz próbuje usilnie zasiedlić roślinami wymaga dużego wkładu wysiłku....
Adeptmarine ogólny minimalny przyrost, pewnie świadczy o tym, iż rośliny jeszcze nie doszły do podłoża...
Jak już korzenie sięgną dna to zacznie się prawdziwa akcja....
Najbardziej ciekaw jestem jak zachowa się Ludwiga sp. mini super red w tych warunkach ( za którą bardzo dziękuję koledze Przemkowi), gdyż wcześniej, na aktywnym podłożu i nawożeniu słupa wody rosła mizernie...
Zobaczymy tutaj...
W paletkowym akwarium prowadzę druge doświadczenie, czyli też owa roślina tam jest, prócz tego pospolite takie jak cabomba, zwartka brązowa, ludwigia zielona, czyli rośliny łatwe... Zobaczymy czy na samym żwirku i przemianie materii paletek cosik urośnie :)
Avatar użytkownika
nazer
Aktywny użytkownik
 
Posty: 525
Dołączył(a): N 22 paź, 2006
Lokalizacja: Katowice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Wzbogacone podłoże hummusowe DIY

Postprzez adams750 » Pt 06 gru, 2013

Co do Ludwigi sp.mini super red nie mam problemu na swoim podłożu rośnie jak chwast gdyż około tygodnia ma przyrost ok 10cm.
Avatar użytkownika
adams750
Znający temat
 
Posty: 1357
Dołączył(a): Cz 02 lut, 2012
Lokalizacja: Białystok
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Wzbogacone podłoże hummusowe DIY

Postprzez nazer » N 08 gru, 2013

No ja już zauważyłem, że zaczynają szczyty zielenieć.... Zobaczymy, co będzie dalej. Dzisiaj pierwsza podmiana, samą kranówką
Avatar użytkownika
nazer
Aktywny użytkownik
 
Posty: 525
Dołączył(a): N 22 paź, 2006
Lokalizacja: Katowice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Wzbogacone podłoże hummusowe DIY

Postprzez Marcin Bielak » Wt 24 gru, 2013

Odświeżę trochę temat.
Trochę się zachwaściło, bo w domu mnie nie ma :]
Ale moja druga połówka nieźle sobie radzi z akwariami :] gorzej z robieniem zdjęć ;)
Sinice na podłożu są już w odwrocie i na szczęście nie ma ich na roślinach.
Nawożenie tylko po podmianie to 10ppm NO3, PO4 1ppm 5ppm Mg, 10ml profito i 5 ml ferro. Podmiany 50/50 RO/KRAN
Pogestemon jak widać dalej jest przyblokowany, ale widzę że, eleocharis zaczął odbijać on lubi wyższe no3 niż zero :]
Dwa zdjęcia są w odstępie 1 tygodnia, więc rośliny widać ruszyły z kopyta.
Fotki są słabej jakości i prześwietlone, ale lepsze to niż nic :]
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Avatar użytkownika
Marcin Bielak
Znający temat
 
Posty: 1863
Dołączył(a): Cz 02 wrz, 2010
Lokalizacja: Mława
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Wzbogacone podłoże hummusowe DIY

Postprzez PeeN150 » Śr 25 gru, 2013

Czy te sinice te nie jest czasem wynik zbyt małej ilości podłoża nad tą aktywną mieszanką ?
Może część składników dostaję się na powierzchnie i daje pożywkę dla sinic.

Ja kończę mineralizację swojej ziemi i może do końca roku uda mi się postawić zbiornik na podobnym podłożu przysypanym lawą.
PeeN150
Poznaje temat
 
Posty: 52
Dołączył(a): N 01 wrz, 2013
Lokalizacja: Łódź
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Wzbogacone podłoże hummusowe DIY

Postprzez Marcin Bielak » Cz 26 gru, 2013

Prędzej brakiem azotu w wodzie, oraz lekkim oddawaniem fosforu poprzez węgiel aktywowany który wyszedł trochę na powierzchnie. Ale niczego nie wykluczam, choć to co pod tą mieszanką jest dobrze przykryte i nie grzebie w podłożu...
Zdjęcie zrobione jest tak że, nie widać tak naprawdę całej ilości podłoża ale jest bardzo grube.
Avatar użytkownika
Marcin Bielak
Znający temat
 
Posty: 1863
Dołączył(a): Cz 02 wrz, 2010
Lokalizacja: Mława
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Wzbogacone podłoże hummusowe DIY

Postprzez Marcin Bielak » N 26 sty, 2014

Mały up.
DSC00473.JPG

Musiałem wyrwać wszystko ponieważ tak się zachwaściło, że rośliny niższe były tłumione przez wyższe itd. Dosypałem 2cm starego podłoża typu soil które leżało w misce. Zrobiłem to ponieważ część substratu wyszła przy wyrywaniu.
Obecnie jednak daję dzienne dawki:
Składnik ppm/stopień
Cl 0.23
K 0.66
Z KCL
Dodanie 1.0 naciśnięcie dozownika Aqua Rebell Spezial N do Twojego 80.0 L akwarium daje
Składnik ppm/stopień
Ca 0.07
K 0.15
Mg 0.02
N 0.17
NO3 0.75
Z ARSN
Składnik ppm/stopień
K 0.03
P 0.02
PO4 0.07
Z KH2PO4
Składnik ppm/stopień
Fe 0.07
Z Easy Life Ferro
Oraz
Składnik ppm/stopień
Al 0.0002
B 0.0012
Co 0.0002
Cu 0.0000
F 0.0002
Fe 0.04
I 0.0030
K 0.07
Li 0.0003
Mg 0.01
Mn 0.01
Mo 0.0003
Ni 0.0002
Sn 0.0002
Zn 0.0003
dGH 0.0031
Z Profito

Dodałem sporo roślin od Przemka Leśniaka za co mu bardzo dziękuję, że się ze mną podzielił swoim dobytkiem.
Mam nadzieję że, teraz dobrze ustawiłem dawkę na kolejne 4 tygodnie.
Obecnie test bez mojej ingerencji będzie trwał tydzień bo jadę na kurs.
A potem ewentualna korekta.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Avatar użytkownika
Marcin Bielak
Znający temat
 
Posty: 1863
Dołączył(a): Cz 02 wrz, 2010
Lokalizacja: Mława
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Podłoże, Dekoracje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron