Roślinniak na czystym żwirze?

Re: Roślinniak na czystym żwirze?

Postprzez marcecrisco » So 30 sie, 2014

Byłem dziś w kilku sklepach i musze przyznać że żwirek kwarcowy zolux wygląda jakby był malowany - ogólnie bardzo średnio.
Bazalt troche mi nie pasuje i jestem w kropce bo pozostaje chyba tylko różnokolorowy żwirek rzeczny.
Avatar użytkownika
marcecrisco
Aktywny użytkownik
 
Posty: 661
Dołączył(a): So 28 wrz, 2013
Lokalizacja: Kraków
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Roślinniak na czystym żwirze?

Postprzez ccineks » So 30 sie, 2014

No i widzisz wlasnie sobie odpowiedziales czym kieruja sie zwolennicy bazaltu:) zolux wyglada mega sztucznie kolorowy nie zbyt ladnie(kwestia gustu) zostaje bazalt:)
ccineks
Poznaje temat
 
Posty: 69
Dołączył(a): Pt 25 paź, 2013
Lokalizacja: Lublin
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Roślinniak na czystym żwirze?

Postprzez marcecrisco » So 30 sie, 2014

Dokładnie .. To chyba ktoś musi mi udowodnić ze bazalt nie utrudnia się ukorzeniania roślin, nie rysuje szyb i buzi kiryskom .. Bo ta perspektywa trochę mnie przeraża hehe
A tak serio to myślę co zrobić teraz
Avatar użytkownika
marcecrisco
Aktywny użytkownik
 
Posty: 661
Dołączył(a): So 28 wrz, 2013
Lokalizacja: Kraków
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Roślinniak na czystym żwirze?

Postprzez ccineks » So 30 sie, 2014

Ogólnie ryb dennych nie powinno sie trzymac w ogóle na żadnym żwirku ale to szczegół. Ja mam bazalt nie wiem jak mozna szyby nim rysować?no chyba ze ktos wezmie pod gąbke lub cos innego. Sadzenie roślin?? lodyga w pinete i nic się nie poszarpie lub nie poniszczy. To wszytsko jest z moich obserwacji.
ccineks
Poznaje temat
 
Posty: 69
Dołączył(a): Pt 25 paź, 2013
Lokalizacja: Lublin
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Roślinniak na czystym żwirze?

Postprzez marcecrisco » So 30 sie, 2014

Myślałem ze masz zwirek. Czytałem ze ludzie pisali ze ciężko się w bazalcie sadzi rośliny a to dla mnie priorytet, stad moje obawy. DominikGasiorek na bazalcie nie miał chyba najmniejszych problemow . wybór mam mały 50\50
Avatar użytkownika
marcecrisco
Aktywny użytkownik
 
Posty: 661
Dołączył(a): So 28 wrz, 2013
Lokalizacja: Kraków
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Roślinniak na czystym żwirze?

Postprzez Ulvhedin » So 30 sie, 2014

Miałem bazalt, mały henio nawet dał rade, kiryski nie narzekały, musiały sobie radzić 8) Wybrałem czarny, zrezygnowałem bo wydawało mi się że te super, hiper, mega zarąbiste podłoża gotowe są na wagę złota :| a pod bazaltem miałem biogrunt aquabotanique oddzielony moskitierą. Rośliny rosły nawet fajnie, oczywiście nie chciały mnie słuchać i każda w swoją stronę. restart robiłem, bo mi rybki padały (z zoologa, gdzie Pani mnie zapewniała, że w jej akwariach rybki nie chorują, a w 3 miały ospę, w dwóch rybki padały, ale co tam 8) ) pewnie coś przytaszczyłem z nowymi rybciami, a byłem zielony jak tabaka w temacie :mrgreen:
Ulvhedin
Znający temat
 
Posty: 1130
Dołączył(a): N 27 gru, 2009
Lokalizacja: Bieruń
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Roślinniak na czystym żwirze?

Postprzez ccineks » So 30 sie, 2014

Nie nie mam bazalt i naprawde nie wiem jaki jest problem w sadzeniu roślin przez innych. Wiadomo żeby dobrac odpowiednia granulacje na trawnik napewno troche drobniejsza ale uważam ze można dobrze posadzić każdą rośline.
ccineks
Poznaje temat
 
Posty: 69
Dołączył(a): Pt 25 paź, 2013
Lokalizacja: Lublin
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Roślinniak na czystym żwirze?

Postprzez marcecrisco » N 31 sie, 2014

Ulvhedin napisał(a):Miałem bazalt, mały henio nawet dał rade, kiryski nie narzekały, musiały sobie radzić 8) Wybrałem czarny, zrezygnowałem bo wydawało mi się że te super, hiper, mega zarąbiste podłoża gotowe są na wagę złota :| a pod bazaltem miałem biogrunt aquabotanique oddzielony moskitierą. Rośliny rosły nawet fajnie, oczywiście nie chciały mnie słuchać i każda w swoją stronę. restart robiłem, bo mi rybki padały (z zoologa, gdzie Pani mnie zapewniała, że w jej akwariach rybki nie chorują, a w 3 miały ospę, w dwóch rybki padały, ale co tam 8) ) pewnie coś przytaszczyłem z nowymi rybciami, a byłem zielony jak tabaka w temacie :mrgreen:

ccineks napisał(a):Nie nie mam bazalt i naprawde nie wiem jaki jest problem w sadzeniu roślin przez innych. Wiadomo żeby dobrac odpowiednia granulacje na trawnik napewno troche drobniejsza ale uważam ze można dobrze posadzić każdą rośline.

Jakie mieliście granulacje bazaltu? Zastanawiam się nad 2-4 mm, na przód na wierzch 1-3mm, pod to okolo 2 cm keramzytu - tak dla bakteri. Zależy mi na nieistnienu w podłozu stref beztlenowych bo i zastanawiam sie czy w takim bazalcie 2-4 mm jak sie zbije czy woda wejdzie w podłoże na 7cm.
Co druga wypowiedz o bazalcie na necie jest o tym że podnosi twardość.. jest w tym coś prawdy?

Nie wiem też czy mi sie wydaje czy nie ale czesto akwaria na bazalcie mają dosyć płytką jego warstwe. Złudzenie czy faktycznie mniej wystarcza?
Avatar użytkownika
marcecrisco
Aktywny użytkownik
 
Posty: 661
Dołączył(a): So 28 wrz, 2013
Lokalizacja: Kraków
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Roślinniak na czystym żwirze?

Postprzez ccineks » N 31 sie, 2014

Granulacja jak najbardziej dobra jest ile żwiru powinno byc dośc dużo bo rośliny gorzej (wolniej) sie ukorzeniaja.
ccineks
Poznaje temat
 
Posty: 69
Dołączył(a): Pt 25 paź, 2013
Lokalizacja: Lublin
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Roślinniak na czystym żwirze?

Postprzez Ulvhedin » N 31 sie, 2014

Jak kupowałem bazalt, wybrałem 3-4 mm ale to w zasadzie z niewiedzy, miałem go chyba z 5 cm. Nie powiem czy zatwardzał, bo wtedy w żadne testy się nie bawiłem i to był chyba najlepszy okres 8)
Ulvhedin
Znający temat
 
Posty: 1130
Dołączył(a): N 27 gru, 2009
Lokalizacja: Bieruń
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Roślinniak na czystym żwirze?

Postprzez marcecrisco » N 31 sie, 2014

Dzięki Za informacje
Avatar użytkownika
marcecrisco
Aktywny użytkownik
 
Posty: 661
Dołączył(a): So 28 wrz, 2013
Lokalizacja: Kraków
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Roślinniak na czystym żwirze?

Postprzez nazer » So 06 wrz, 2014

kup sobie podsypkę bazaltową, jest to używane przy dachach, jako dodatek do papy czy cuś, w sklepach z kamieniami i papami powinno być, nie jest to takie szpiczaste jak bazalt z zoologicznego tylko drobne, zmielone, jak żwirek 2mm. Choć osobiście uważam, że bazalt się zbija, po czasie się ciężko sadzi rośliny, przez właśnie to zbijanie... Ja kupiłem żwirek kwarcowy z (link) za 1 zł za kg i jestem mega zadowolony, wybrałem frakcje do 1 mm i jest super, rośliny rosną, bardzo dobrze się ukorzeniają, jako dopalacz stosuję kulki glina torf z nawozami w sobie od pewnego allegrowicza... i rośnie wsio, prócz toniny sp. belem, ale nad tą rośliną też pracuję...
Oczywiście, że rośliniaka da się prowadzić na samym żwirze, lecz trzeba mieć dobrą wiedzę o potrzebach i nawożeniu roślin...
Ja ostatnio często oglądam filmiki na YT z zakładania zbiorników przez firmę Tropica, o ile w tym jest więcej prawdy niż marketingu, to ich podsypka i nawozy wystarczają by prowadzić dobre rośliniaki.... Osobiście za jakiś czas chcę spróbować wystartować z 54L właśnie na podsypce tropica i ich nawozach i zobaczyć czy jest tak kolorowo jak na filmach. Choć uważam, że taka firma z tak światową pozycją, przecież to jeden z większych producentów roślin akwariowych, to musi się znać na rzeczy i nie może sobie pozwolić na wciskanie ludzią kitu....
Ale zobaczymy w praniu....
Avatar użytkownika
nazer
Aktywny użytkownik
 
Posty: 525
Dołączył(a): N 22 paź, 2006
Lokalizacja: Katowice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Roślinniak na czystym żwirze?

Postprzez marcecrisco » N 07 wrz, 2014

nazer napisał(a):tylko drobne, zmielone, jak żwirek 2mm. Choć osobiście uważam, że bazalt się zbija, po czasie się ciężko sadzi rośliny, przez właśnie to zbijanie... Ja kupiłem żwirek kwarcowy z (link) za 1 zł za kg i jestem mega zadowolony, wybrałem frakcje do 1 mm i jest super, rośliny rosną, bardzo dobrze się ukorzeniają

Kupiłem już na próbe bazalt 2-5 mm firmy pph gravel (1 worek) do próby na twardość. Wyglądał najlepiej ze wszystkich w sklepie, narazie nie wyczułem żeby miał ostre krawędzie widać że nie jest to zwykły grys budowlany. Odnośnie granulacji to jest tej samej firmy 2-3 mm i chyba na niego sie zdecyduje bo te kawałki 5 mm jak wyjda na wierzch to jednak troszke duże są.


Po 5 dniach próby KH i GH wody nie zmieniło się pod wpływem bazaltu a naładowałem do słoika litrowego 80% bazaltu i zalałem wodą.
Zmieniło się tylko ph o ok 0,5 st. Także jestem zadowolony :D
Avatar użytkownika
marcecrisco
Aktywny użytkownik
 
Posty: 661
Dołączył(a): So 28 wrz, 2013
Lokalizacja: Kraków
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Roślinniak na czystym żwirze?

Postprzez marcecrisco » Wt 09 wrz, 2014

Minęło dziś 7 dni testu i bazalt nie wpłynął na KH ani GH. PH się podniosło z 7,5 do 8.
Odnośnie tej podsypki tropica to podobno wygląda jak zwykłą glina ze zwirkiem.
Ja teraz chce s próbować na zupełnie jałowym podłożu tylko z ciekawości jeśli krzaki będą mi rosły tak jak teraz na dwuletnim podłożu Aqua Art to w zupełności mi wystarczy a odejdzie mi trochę komplikacji związanych podlozami jonowymiemnymi.
Jutro idw kupić ten bazalt.
Avatar użytkownika
marcecrisco
Aktywny użytkownik
 
Posty: 661
Dołączył(a): So 28 wrz, 2013
Lokalizacja: Kraków
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Roślinniak na czystym żwirze?

Postprzez schiz » Śr 10 wrz, 2014

Mam trzymiesięczny baniak 112l na czystym bazalcie (prawdopodobnie) granulacji 2-5mm - najtańszy czarny żwirek jaki w zoologicznym znalazłem, nie zmienia ph ani twardości, jak płukałem w misce to tak ją zmasakrował że miska do wyrzucenia, sadzenie większej ilości roślin bez narzędzi (gołymi rękoma) też odradzam :twisted:. Generalnie nie mam problemów z roślinkami, nawożę do słupa wody KH2PO4 - 3ppm, K2SO4 - 20ppm w dawkowaniu codziennym, Aqua Art Classic i Ferro+ po 2-3 psiknięcia co drugi dzień, światło 0,75W/l, gaz z butli przez dyfuzor wewnętrzny, obsada: 2 mieczyki, 2 zbrojniki, 10 neonek, 6 krewetek amano i stadko ślimaków . Ludwigia repens, repens mini red, bravipes, acurata, anubias barteri nana, nadwódka wielonasienna, rogatek sztywny, limnofila bezszypułkowa, mikrantemum okrągłolistne, zwartka wendta zielona i brązowa, hydrocotyle japan i kilka innych śmigają aż miło, heniek duży się jakoś trzyma ale mały heniek nie rośnie prawie w ogóle, szinersia potokowa znacznie zmniejszyła liście w stosunku do tych które miał pęd pierwotny - podejrzewam, że przy korekcie nawożenia słupa wody dałoby się to wyprostować. Osoba od której brałem większość roślin też ma piękny baniak ponad 300l na czystym kwarcu. Tak więc większość roślinek rośnie bezproblemowo a i z problemami można się uporać przy odrobinie chęci :P .
schiz
Początkujący
 
Posty: 9
Dołączył(a): Pt 20 cze, 2014
Lokalizacja: RK
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Roślinniak na czystym żwirze?

Postprzez marcecrisco » Śr 10 wrz, 2014

Dzięki schiz za wyczerpująca odpowiedz. Dodatkowo mnie to utwierdza w decyzji.. Zobaczymy czy dużo trudniej bedzie .
Odnośnie trudności w osadzeniu to próbowałem w sloiku jak wbija sie palce i mi bardzo odpowiada. Widać ze jest bardzo ciężki i będzie super trzymał duże Łodygowice które bardzo lubię np, l. aromatice, która czasem ciężko posadzić jak nie ma z 10 cm podloza .
Avatar użytkownika
marcecrisco
Aktywny użytkownik
 
Posty: 661
Dołączył(a): So 28 wrz, 2013
Lokalizacja: Kraków
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Roślinniak na czystym żwirze?

Postprzez polakko 78 » So 11 paź, 2014

Cześć. Mogę dodać coś ze swojego doświadczenia. Ogólnie prowadziłem moje akwaria na podłożach Soil, lecz był jeden rok gdzie postanowiłem spóbować ze żwirkiem. Jako podkład dałem Tropica plant substrate. Problemów ogólnie nie było, zdjęcia jak wyglądało akwarium są w moim wątku. Jednak co mi nie pasowało: widok żwirku z przodu zbiornika, mimo że zbiornik był zarośnięty to jednak czarne podłoże ładniej kontrastuje. Dodatkowo łatwiej się odmula, nie pyli i nie rozpada się jak soil.
Odnośnie nawożenia, faktycznie substrat wybacza błędy w nawożeniu, lecz w pierwszym roku, dalej to już nie wiadomo co jest w podłożu. Potwierdzi to Dominik, czasem nawet się śmiejemy że mam więcej kapsułek niż ziaren substratu.
Jeżeli chcesz czarne podłoże które nie zmienia parametrów, to może spróbuj Volcanitu firmy Aquamadica. Jest dostępny na stronie Aqua Medica Poland. Linku nie wrzucam bo Dominik i tak go wytnie ( pozdrawiam Cię serdecznie Stary).
polakko 78
Aktywny użytkownik
 
Posty: 564
Dołączył(a): N 04 kwi, 2010
Lokalizacja: Pilaszków/OżarówMaz.
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Roślinniak na czystym żwirze?

Postprzez Bartosz Grela » So 11 paź, 2014

marcecrisco napisał(a):Dokładnie .. To chyba ktoś musi mi udowodnić ze bazalt nie utrudnia się ukorzeniania roślin, nie rysuje szyb i buzi kiryskom .. Bo ta perspektywa trochę mnie przeraża hehe
A tak serio to myślę co zrobić teraz


Miałem kieeedyś drobny bazalt. Wyglądał fajnie ale była różnica w rośnięciu roślin na gorsze. Jest cięższy przez co bardziej zwarty. Polecam gruboziarnisty piasek ;)
Avatar użytkownika
Bartosz Grela
Moderator
 
Posty: 2047
Dołączył(a): Cz 03 lis, 2005
Lokalizacja: Wrocław
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Odp: Roślinniak na czystym żwirze?

Postprzez apollooo » So 11 paź, 2014

A moze cos takiego:) sorki za jakosc

Wysyłane z mojego HTC Desire za pomocą Tapatalk 2

uploadfromtaptalk1413056281061.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Ostatnio zmieniony So 18 paź, 2014 przez Dominik Gąsiorek, łącznie zmieniany 1 raz
Powód: Proszę używać opcji "wstaw w tekst"
apollooo
Zainteresowany tematem
 
Posty: 216
Dołączył(a): Wt 28 wrz, 2004
Lokalizacja: Ostrzeszów
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Odp: Roślinniak na czystym żwirze?

Postprzez apollooo » So 11 paź, 2014

Z dalszej perspektywy, zwirek jest ciemniejszy niz to widac na zdjeciu.

Wysyłane z mojego HTC Desire za pomocą Tapatalk 2
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
apollooo
Zainteresowany tematem
 
Posty: 216
Dołączył(a): Wt 28 wrz, 2004
Lokalizacja: Ostrzeszów
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Podłoże, Dekoracje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron