Roślinniak na czystym żwirze?

Re: Odp: Roślinniak na czystym żwirze?

Postprzez apollooo » So 18 paź, 2014

Wlasnie zrobilem testy przed podmiana no3 okolo 10 po4 1-1.5 wychodzi na to ze risliny w tygidniu niewiele zjadly,
Na to chwile macro zostawiam bez zmian zmniejsze o 1/3 intermag a zelaza z ferro doloze zobaczymy co sie bedzie dziac
10ml ferro++ dziennie przy moim swietle to duzo czy nie?

Wysyłane z mojego HTC Desire za pomocą Tapatalk 2
apollooo
Zainteresowany tematem
 
Posty: 216
Dołączył(a): Wt 28 wrz, 2004
Lokalizacja: Ostrzeszów
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Roślinniak na czystym żwirze?

Postprzez Mouse » N 26 paź, 2014

Witam a co sądzicie o takim rozwiązaniu? Ziemia do kwiatów najtańsza na to bazalt 1-3mm i co jakiś czas kapsułki pchać w podłoże ? czy w takim wypadku ta ziemia jest sensownym dodatkiem pomimo że prawdopodobnie jest jałowa?
Avatar użytkownika
Mouse
Poznaje temat
 
Posty: 82
Dołączył(a): So 11 sty, 2014
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Roślinniak na czystym żwirze?

Postprzez marho760816 » N 26 paź, 2014

Ja prowadziłem baniak na bazalcie z ziemią. Na początku szyby zieleniały jak szalone Po 7 miesiącach uspokoiło się. i zaczęło się owocnie. Po roku klops. Bazalt zbity jak kamień. Po zdjęciu bazaltu ziemią musiałem zeskrobywać widelcem - beton. Efekty w przedziale 7-10 miesięcy .
Avatar użytkownika
marho760816
Zainteresowany tematem
 
Posty: 285
Dołączył(a): N 01 lip, 2012
Lokalizacja: Białystok
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Roślinniak na czystym żwirze?

Postprzez Pethro » Pn 27 paź, 2014

to co to za ziemia była, jakaś gliniasta ?

piękny holender ci wyszedł :)
Avatar użytkownika
Pethro
Stały bywalec
 
Posty: 323
Dołączył(a): So 27 cze, 2009
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Roślinniak na czystym żwirze?

Postprzez Mouse » Pn 27 paź, 2014

To chyba jednak ziemię sobie podaruję. Sam bazalt i kapsułki co jakiś czas.
Avatar użytkownika
Mouse
Poznaje temat
 
Posty: 82
Dołączył(a): So 11 sty, 2014
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Roślinniak na czystym żwirze?

Postprzez adams750 » Pn 27 paź, 2014

Mouse napisał(a):To chyba jednak ziemię sobie podaruję. Sam bazalt i kapsułki co jakiś czas.


Mouse dlaczego tak uważasz i twierdzisz że podarujesz sobie ziemię?? Na podstawie jednego średniego opisu. Nie sugeruj się tym każde szkło będzie inaczej się zachowywało a może być wręcz odwrotnie niż Marho opisuje, zanim nie sprawdzisz nie będziesz świadom czy rzeczywiście są problemy z ziemią pod podłożem. Zauważ że dużo szkieł jest na forum prowadzonych na ziemi i wyglądają świetnie.
Avatar użytkownika
adams750
Znający temat
 
Posty: 1357
Dołączył(a): Cz 02 lut, 2012
Lokalizacja: Białystok
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Roślinniak na czystym żwirze?

Postprzez Pethro » Pn 27 paź, 2014

Granulaty też się zbijają, tymbardziej jak ma sie wiecej jak 3 lata :P i są rosliny którym to nieprzeszkadza a nawet bardzo im to pasuje-zwartki :lol:
Avatar użytkownika
Pethro
Stały bywalec
 
Posty: 323
Dołączył(a): So 27 cze, 2009
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Roślinniak na czystym żwirze?

Postprzez marho760816 » Pn 27 paź, 2014

Jeżeli dasz bazalt to po roku też się zbije czy z ziemią czy bez. Rozważ rozwiązanie żwir z podsypką ferka aquabase. Podsypki daje się delikatną warstwę na szybę więc nie zbije się jak ziemia. Na to dajesz żwir który nie zbija się jak bazalt.
Avatar użytkownika
marho760816
Zainteresowany tematem
 
Posty: 285
Dołączył(a): N 01 lip, 2012
Lokalizacja: Białystok
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Roślinniak na czystym żwirze?

Postprzez marcecrisco » Pn 27 paź, 2014

Odnośnie zbijania to troche moze być to problem dla delikatniejszych roślin. Ostatnio w rogu akwarium wsypałem sobie troche bazaltu żeby sprawdzić jak się go będzie obsługiwać. Wygląd super, trzymanie roślin też, jednak zgrzyt bazaltu o szybe na dnie przy wtykaniu rośliny troche mnie zniechęcił. Sadzenie glossi na starym substracie poszło szybciutko, małe sadzonki raz dwa i ładnie się trzymały. Na bazalcie niby wszystko ok ale jedną ręką nie idzie posadzić małych roślin, pod trawnik trzeba by wysypać piasek bazaltowy taki ok 1-2 mm inaczej jest kiepsko.
Potem patrzyłem jak glossia sobie rośnie. Dwa tyg na starym substracie AAII świetne ukorzenianie młode listki wchodzą po ziarenka substratu i ładnie się zakorzeniają. Na bazalcie stagnacja, gdzie była przestrzeń pomiędzy bazaltem odnogi glossi poszły jednak ogólnie rozrostu brak. Po trzech tygodniach już lepiej. W tym samym czasie na substracie nie widać praktycznie dna.
Mnie ta próba jednak przekonała że przy restarcie zostane dalej przy substracie. Może przez takie małe szczegóły ale wkurzało by mnie np. to skrzypienie przy sadzeniu roślin.
Myśle jednak że bez problemu można mieć roślinniaka na żwirze. Na próbe w ten kąt akwarium włożyłem Pełzacza bagiennego i łądnie sie ukorzenił i rósł. Glossia teraz też dałą tam rade. Widać że roślina woli mieć korzenie w czymś bardziej łagodnym i mniej zbitym niż bazalt jednak z czasem sie przyzwyczaja.
Akwarium z Filmiku Marho masakra jak dla mnie :D
Avatar użytkownika
marcecrisco
Aktywny użytkownik
 
Posty: 661
Dołączył(a): So 28 wrz, 2013
Lokalizacja: Kraków
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Roślinniak na czystym żwirze?

Postprzez Pethro » Pn 27 paź, 2014

marho760816 napisał(a):Jeżeli dasz bazalt to po roku też się zbije czy z ziemią czy bez. Rozważ rozwiązanie żwir z podsypką ferka aquabase. Podsypki daje się delikatną warstwę na szybę więc nie zbije się jak ziemia. Na to dajesz żwir który nie zbija się jak bazalt.

na osmocote są porównywalne wyniki, chociaz nigdy bym osmocot pod bazalt nie dał. Poza tym że sie zbija jak na mój gust zbyt jest "przewiewny" by skutecznie zatrzymywał nawozy w podłożu.
Avatar użytkownika
Pethro
Stały bywalec
 
Posty: 323
Dołączył(a): So 27 cze, 2009
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Roślinniak na czystym żwirze?

Postprzez slipknot1989 » Pn 27 paź, 2014

Jak dla mnie glosia rośnie wspaniale na bazalcie.. jej sadzenie nie sprawia problemu jesli robimy to dużą pesetą.. obstawiam że jej problem z ukorzenianiem był tylko dlatego, że bazalt był świerzy :) bazalt mam od 5 lat, w różnych odsłonach, z ziemią, substratem i bez. Nigdy nic mi sie nie zbryliło.
slipknot1989
Stały bywalec
 
Posty: 382
Dołączył(a): Wt 15 sty, 2013
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Roślinniak na czystym żwirze?

Postprzez Mouse » Wt 28 paź, 2014

Raczej skuszę się na tą ziemię jednak, to że ziemia się zbije to nie problem moim zdaniem i tak wycina się korzenie żeby wyciągnąć roślinę z podłoża. Poprzednio miałem JBL Aquabasis+ i na to manado ale z manado nie jestem zadowolony. Aquabasis chciałem kupić jeszcze raz ale ostatnio coś podrożało a nie mam teraz tyle kasy żeby to kupić więc spróbuję na ziemi, co do podłoży mam małe doświadczenie wiec muszę najpierw po próbować żeby się dowiedzieć. Tak na marginesie: Aqua Substrate II+ jakiego typu jest to podłoże coś w stylu manado czy aquabasis+ bo trochę zbaraniałem.
Avatar użytkownika
Mouse
Poznaje temat
 
Posty: 82
Dołączył(a): So 11 sty, 2014
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Roślinniak na czystym żwirze?

Postprzez Pethro » Wt 28 paź, 2014

to coś w stylu amazoni i pro-soila
AS II+ dobre jest na kran, AS I na RO

Ale jak nie masz kasy to jest wiele przepisów na podłoze DIY, zmiekczania wody nie załatwią ale rośliny będą miały nawóz. Np. pierwsza warstwa osmocote do zielonych, druga warstwa gleba trzecia warstwa torf, czwarta warstwa węgiel aktywny i na koniec przysypać to drobnej frakcji żwirem. Można też dać pod węgiel aktywny zeolit, a z osmocote gline rozkruszoną na małe kuleczki, odłamki. Takie warstwowe podłoze zapewnia środowisko do różnych procesów tlenowych i beztlenowych dzieki czemu zachodzi naturalny obieg żelaza siarki itp, a zwiększona pojemność sorpcyjna trzyma większość nawozów z osmocote w tym podłozu.. i takie tam.. z teorii :lol: grunt że działa w praktyce :P
Avatar użytkownika
Pethro
Stały bywalec
 
Posty: 323
Dołączył(a): So 27 cze, 2009
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Roślinniak na czystym żwirze?

Postprzez Mouse » Wt 28 paź, 2014

Aquasubstrate II+ to granulki typu manado tylko że one nie są jałowe? i na to sypie się jakiś żwir czy tylko samo to podłoże się wsypuje do akwarium i gotowe?
Avatar użytkownika
Mouse
Poznaje temat
 
Posty: 82
Dołączył(a): So 11 sty, 2014
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Roślinniak na czystym żwirze?

Postprzez adams750 » Wt 28 paź, 2014

As II to gotowe podłoże jonowymienne nie trzeba go pokrywać innym podłożem.
Avatar użytkownika
adams750
Znający temat
 
Posty: 1357
Dołączył(a): Cz 02 lut, 2012
Lokalizacja: Białystok
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Roślinniak na czystym żwirze?

Postprzez mayaca » N 02 lis, 2014

Musze wtrącić i ja swoje trzy grosze . Lepiej późno niż wcale. Zawsze uważałem żwirki kwarcowe za najlepsze podłoże dla roślin wodnych . Zdania nie zmieniłem mimo wielu doświadczeń z innymi podłożami . Nie widzę [poza ciężarem ] żadnych negatywnych cech kwarcowych żwirków . Sa obojętne dla środowiska , maja odpowiednia gradacje -do wyboru , kolor , są praktycznie wieczne , przewidywalne , plastyczne , można je dowolnie mieszać . Który z gotowych substratów jest porównywalny ? Nawet bazalt , ze względu na swój kolor , kształt , nie dorównuje kwarcom . Przez dobrze ponad 40 lat uprawiania , cieszenia się akwarystykom , wypróbowałem dziesiątki podłoży , ziemie , glinę ,gotowce uznanych firm , mieszałem , eksperymentowałem z robionymi przez siebie podłożami torfowymi , próchniczymi i innymi . Nic jak do tej pory nie zmieniło mojego zdania w temacie żwirku .
Obecnie za podłoże służy mi Manado ,od kilku lat niezmiennie , wielkich różnic nie widzę , poza kolorem , który może się znudzić .
Roli podłoża nie da się przecenić , jednakże jest kilka równie ważnych czynników , które wieńczą dzieło . Najważniejszym jest bezdyskusyjnie -światło . Nie da się go zastąpić niczym . Nawożenie -można nawozić do słupa wody , pozostawiając podłoże "jałowym ". Czysty żwir w podłożu ma jeszcze jedna zaletę - jest do końca przewidywalny . Nie ma możliwości zestarzenia się , wyczerpania , bądź nasycenia pierwiastkami, da się doskonale czyścic . No i coś co często spędza sen z powiek akwarystom . Nie brudzi podczas przesadzania
mayaca
Zainteresowany tematem
 
Posty: 235
Dołączył(a): So 09 cze, 2007
Lokalizacja: Kęty.Małopolska
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Roślinniak na czystym żwirze?

Postprzez marcecrisco » Pn 03 lis, 2014

mayaca napisał(a):Musze wtrącić i ja swoje trzy grosze . Lepiej późno niż wcale. Zawsze uważałem żwirki kwarcowe za najlepsze podłoże dla roślin wodnych . Zdania nie zmieniłem mimo wielu doświadczeń z innymi podłożami . Nie widzę [poza ciężarem ] żadnych negatywnych cech kwarcowych żwirków . Sa obojętne dla środowiska , maja odpowiednia gradacje -do wyboru , kolor , są praktycznie wieczne , przewidywalne , plastyczne , można je dowolnie mieszać . Który z gotowych substratów jest porównywalny ? Nawet bazalt , ze względu na swój kolor , kształt , nie dorównuje kwarcom . Przez dobrze ponad 40 lat uprawiania , cieszenia się akwarystykom , wypróbowałem dziesiątki podłoży , ziemie , glinę ,gotowce uznanych firm , mieszałem , eksperymentowałem z robionymi przez siebie podłożami torfowymi , próchniczymi i innymi . Nic jak do tej pory nie zmieniło mojego zdania w temacie żwirku .
Obecnie za podłoże służy mi Manado ,od kilku lat niezmiennie , wielkich różnic nie widzę , poza kolorem , który może się znudzić .
Roli podłoża nie da się przecenić , jednakże jest kilka równie ważnych czynników , które wieńczą dzieło . Najważniejszym jest bezdyskusyjnie -światło . Nie da się go zastąpić niczym . Nawożenie -można nawozić do słupa wody , pozostawiając podłoże "jałowym ". Czysty żwir w podłożu ma jeszcze jedna zaletę - jest do końca przewidywalny . Nie ma możliwości zestarzenia się , wyczerpania , bądź nasycenia pierwiastkami, da się doskonale czyścic . No i coś co często spędza sen z powiek akwarystom . Nie brudzi podczas przesadzania

Dziękuje za wypowiedź. Moją pierwszą opcją o której pomyślalem był własnie żwir kwarcowy. Jednak analiza ofert sklepów w internecie i na żywo pokazała że taki żwir jest tylko w odcieniu naturalnym. Priorytetem było u mnie ciemne podłoże. Gdyby żwir był w czarnym kolorze to nie zastanawiałbym sie nawet minuty. Potem poszedłem na kompromis i zdecydowałem sie na bazalt. Wszystko super tylko ciężko sadzić w nim rośliny. Dlatego po zatoczeniu tego koła stwierdziłem że kupie substrat tylko jakiś bardziej mechanicznie trwały. Stąd pomysł na Amazonie, która pod tym względem jest podobno dobra. Na żyzności nie zależy mi bardzo - teraz na dwuletnim AAII krzaki pięknie rosną tylko dzięki nawożeniu do słupa. Chce mieć jak najmniej problemów dlatego stwierdziłem że zostawienie na dnie starego substratu z bakteriami i przykrycie go świeżym będzie najbezpieczniejszą opcją.
Avatar użytkownika
marcecrisco
Aktywny użytkownik
 
Posty: 661
Dołączył(a): So 28 wrz, 2013
Lokalizacja: Kraków
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Roślinniak na czystym żwirze?

Postprzez mayaca » So 08 lis, 2014

[q
Dziękuje za wypowiedź. Moją pierwszą opcją o której pomyślalem był własnie żwir kwarcowy. Jednak analiza ofert sklepów w internecie i na żywo pokazała że taki żwir jest tylko w odcieniu naturalnym. Priorytetem było u mnie ciemne podłoże. Gdyby żwir był w czarnym kolorze to nie zastanawiałbym sie nawet minuty. Potem poszedłem na kompromis i zdecydowałem sie na bazalt. Wszystko super tylko ciężko sadzić w nim rośliny. Dlatego po zatoczeniu tego koła stwierdziłem że kupie substrat tylko jakiś bardziej mechanicznie trwały. Stąd pomysł na Amazonie, która pod tym względem jest podobno dobra. Na żyzności nie zależy mi bardzo - teraz na dwuletnim AAII krzaki pięknie rosną tylko dzięki nawożeniu do słupa. Chce mieć jak najmniej problemów dlatego stwierdziłem że zostawienie na dnie starego substratu z bakteriami i przykrycie go świeżym będzie najbezpieczniejszą opcją.[/quote]


To nie-najgorsze rozwiazanie . Uważać trzeba jedynie , na dość częste w takich przypadkach strefy beztlenowe . Jedna czy dwie "martwe " strefy to dla akwarium zbawienie , większa ilości może jednak być zabójcza dla roślin i zwierząt /
mayaca
Zainteresowany tematem
 
Posty: 235
Dołączył(a): So 09 cze, 2007
Lokalizacja: Kęty.Małopolska
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Poprzednia strona

Powrót do Podłoże, Dekoracje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron