Roślinniak na czystym żwirze?

Roślinniak na czystym żwirze?

Postprzez marcecrisco » So 23 sie, 2014

W moim szkle dwuletnie podłoże Aqua Art Substrate II straciło już swoje właściwości i od jakiegoś czasu zastanawiam czy nie spróbować jako podłoża samego żwirku. Wiem że takie podłoże ma swoje plusy i minusy. Ale np. w akwarium Dominika Gąsiorka czy Przemka 1984 nawet najbardziej wymagające gatunki roślin rosły/rosną bardzo dobrze. Pokazuje to że przy odpowiednim nawożeniu słupa wody można na samym żwirze dogodzić większości roślin z górnej półki. Wiem że żwirowe podłoże nie wybacza nawet najmniejszych błędów jednak daje pełną kontrole nad tym ile czego akurat mamy w wodzie.
Liczę w tym wątku na wypowiedzi osób które z powodzeniem uprawiały trudniejsze gatunki roślin na żwirze.
Każda sugestia jest dla mnie na wagę złota zanim podejdę ostateczną decyzje.
Zastanawiam się np. jaka granulacja żwiru jest najodpowiedniejsza. Bazalt wstępnie wykluczam bo planuje zrobić trawnik z czegoś drobnego i mam kiryski.

Myśle że fajnie było by w tym temacie zebrać sugestie odnośnie całości prowadzenia szkieł na samym żwirze - może sie wszystkim przydać.
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
marcecrisco
Aktywny użytkownik
 
Posty: 661
Dołączył(a): So 28 wrz, 2013
Lokalizacja: Kraków
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Roślinniak na czystym żwirze?

Postprzez Mouse » So 23 sie, 2014

Myślę że na samym żwirze trochę nie warto robić roślinniaka dobrze by było mieć ziemie ogrodową pod żwirem bo w niej na pewno dużo lepiej się będą ukorzeniać rośliny niż w żwirku samym. Ziemia wystarczyła by wtedy najtańsza jaką znajdziesz bo będzie na pewno dość jałowa a co do granulacji samego żwiru to z tego co kojarzę 2-4mm to odpowiednia granulacja, myślę że możesz pod patrzyć firmowe produkty typu jbl manado i sprawdzić jaką mają granulacje.
Avatar użytkownika
Mouse
Poznaje temat
 
Posty: 82
Dołączył(a): So 11 sty, 2014
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Roślinniak na czystym żwirze?

Postprzez Marcin Bielak » N 24 sie, 2014

Od siebie mogę Ci podpowiedzieć, że lepiej jest zawsze dać coś pod podłoże a idealnie jest dać podłoże typu soil.
Nie twierdzę, że na jałowym nie będziesz mógł nic wyhodować, wręcz przeciwnie co pokazują chłopaki w swoich wątkach. Tylko w zależności od podłoża, inaczej startuje się baniak. Ale myślę, że większość z nas sama musi podjąć decyzję i nabyć doświadczenie. Człowiek uczy się całe życie a i tak umiera "głupim".

Musisz sobie odpowiedzieć na pytanie co chcesz i ile masz czasu i pieniędzy?
Mniej obsługowe bańki to na pewno bańki które mają żyzne podłoże.
Avatar użytkownika
Marcin Bielak
Znający temat
 
Posty: 1863
Dołączył(a): Cz 02 wrz, 2010
Lokalizacja: Mława
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Roślinniak na czystym żwirze?

Postprzez marcecrisco » Pn 25 sie, 2014

Dzieki za sugestie
Zdaje sobie sprawe że łatwiej jest prowadzić akwa z substratem bo podloże koryguje błedy w nawożeniu. Start na samym żwirze też jest trudniejszy.
Zakładam teraz ambitnie, że wiem mnie wiecej o co biega w nawożeniu i będę to robił prawidłowo i dlatego zastanawiam sie czy jest mi potrzebne podłoże z czymś co i tak po pół roku sie wyczerpie a w międzyczasie będzie mi coś z wody zabierało w malo przewidywalny sposób a potem może to odda :D .
Ten pomysł jest zupełnie nie związany z kwestiami finansowymi.
Chce sprawdzić czy da sie mieć ładnego rośliniaka na samym żwirze patrząc na niektóre akwa wiem że sie da i chciałem sprawdzić czy ktoś ma jeszcze pozytywne wspomnienia odnosnie samego żwirku.
zastanawiam się też czy żwirek kwarcowy ma jakikolwiek wpływ na parametry wody.
Odnośnie granulacji to myśle o takim 3-5 mm. Pod spód planuje dać z 3 cm kermazytu z węglem aktwnym - żeby baktieria żyło sie lepiej.
Avatar użytkownika
marcecrisco
Aktywny użytkownik
 
Posty: 661
Dołączył(a): So 28 wrz, 2013
Lokalizacja: Kraków
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Roślinniak na czystym żwirze?

Postprzez ccineks » Pn 25 sie, 2014

Niestety nie ktore żwiry zatwardzają wodę. Wczenieśniej miałem takim. Jesli chodzi o granulacje to mam 2-5 mm a z przodu 1-3. Zawsze z pomoca moga przyjsc kapsulki lub paleczki nawozowe.
ccineks
Poznaje temat
 
Posty: 69
Dołączył(a): Pt 25 paź, 2013
Lokalizacja: Lublin
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Roślinniak na czystym żwirze?

Postprzez marcecrisco » Pn 25 sie, 2014

Teoretyczne, jeśli żwir jest z kwarcu nie ma prawa wpływać na twardość wody. :D
Avatar użytkownika
marcecrisco
Aktywny użytkownik
 
Posty: 661
Dołączył(a): So 28 wrz, 2013
Lokalizacja: Kraków
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Roślinniak na czystym żwirze?

Postprzez ccineks » Pn 25 sie, 2014

Teoretycznie tak tylko watpie w te po 1 zl za kg. Ja to natomiast jak bede robil nowe akwarium to teraz na substrakcie bede probowal zeby miec porownanie.
ccineks
Poznaje temat
 
Posty: 69
Dołączył(a): Pt 25 paź, 2013
Lokalizacja: Lublin
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Roślinniak na czystym żwirze?

Postprzez thomas.bham » Pn 25 sie, 2014

Kilka lat temu mialem zbiornik na samym żwirku i rosliny rosly bardzo dobrze. Jedyną różnicą jest to że taki zbiornik nie wybacza błędów nawożenia.
Obecnie mam również zbiornik na samym żwirku ale na innej wodzie kranowej i nie moge dojść do ładu...do tego stopnia że jak sobie nie poradze do świąt to zakladam malawi :-(
thomas.bham
Aktywny użytkownik
 
Posty: 516
Dołączył(a): Cz 22 paź, 2009
Lokalizacja: Birmingham/Kalisz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Roślinniak na czystym żwirze?

Postprzez marcecrisco » Pn 25 sie, 2014

thomas.bham napisał(a):Kilka lat temu mialem zbiornik na samym żwirku i rosliny rosly bardzo dobrze. Jedyną różnicą jest to że taki zbiornik nie wybacza błędów nawożenia.
Obecnie mam również zbiornik na samym żwirku ale na innej wodzie kranowej i nie moge dojść do ładu...do tego stopnia że jak sobie nie poradze do świąt to zakladam malawi :-(

Kusi mnie ten żwir coraz bardziej. W miarę nauczyłem się nawozić a to ze substrat raz cos wchłania raz nie to teraz mnie bardziej denerwuje niż pomaga.
Jaka miales granulacje ?
Avatar użytkownika
marcecrisco
Aktywny użytkownik
 
Posty: 661
Dołączył(a): So 28 wrz, 2013
Lokalizacja: Kraków
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Roślinniak na czystym żwirze?

Postprzez adams750 » Pn 25 sie, 2014

Jak zaczynałem przygodę z roslinnym szkłem jechałem na czystym żwirku. Na początku oczywiście były wzloty i upadki, ale jak ogarnołem nawożenie było ok. Używałem jako dopalaczy kulek gliniano-torfowych co wystarczało dla roślin. Moje pierwsze zdjęcia w wątku były prezentowane na żwirku.
Avatar użytkownika
adams750
Znający temat
 
Posty: 1357
Dołączył(a): Cz 02 lut, 2012
Lokalizacja: Białystok
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Roślinniak na czystym żwirze?

Postprzez marcecrisco » Pn 25 sie, 2014

Dzięki za wypowiedzi.
Adams a jak było z trudniejszym i roślinami na Żwirki ?
Avatar użytkownika
marcecrisco
Aktywny użytkownik
 
Posty: 661
Dołączył(a): So 28 wrz, 2013
Lokalizacja: Kraków
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Roślinniak na czystym żwirze?

Postprzez Przemek482 » Wt 26 sie, 2014

Niby kwarc a wapn zawierał moj zwirek ale to byl blad oszczednosciowy na poczatku mojej przygody akwarystycznej a co do podloza nigdy nie stosowalem czy to paleczek, kulek glinanianotorfowych itp. od zawsze sam czysty bazalt bo jak dla mnie to strata kasy na substrat :wink:
Przemek482
Poznaje temat
 
Posty: 86
Dołączył(a): N 08 gru, 2013
Lokalizacja: Lublin
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Roślinniak na czystym żwirze?

Postprzez thomas.bham » Wt 26 sie, 2014

marcecrisco napisał(a):
thomas.bham napisał(a):Kilka lat temu mialem zbiornik na samym żwirku i rosliny rosly bardzo dobrze. Jedyną różnicą jest to że taki zbiornik nie wybacza błędów nawożenia.
Obecnie mam również zbiornik na samym żwirku ale na innej wodzie kranowej i nie moge dojść do ładu...do tego stopnia że jak sobie nie poradze do świąt to zakladam malawi :-(

Kusi mnie ten żwir coraz bardziej. W miarę nauczyłem się nawozić a to ze substrat raz cos wchłania raz nie to teraz mnie bardziej denerwuje niż pomaga.
Jaka miales granulacje ?

W czasach świetności zbiornika miałem gratulacje 4-5mm przy minimalnej obsadzie ryb. Obecnie mam granulacje 1-2mm i jest zdecydowanie lepsza, mniej sie zabrudza i wyglada znacznie lepiej wizualnie.
thomas.bham
Aktywny użytkownik
 
Posty: 516
Dołączył(a): Cz 22 paź, 2009
Lokalizacja: Birmingham/Kalisz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Roślinniak na czystym żwirze?

Postprzez marcecrisco » Śr 27 sie, 2014

1-2 to dość drobno nie ma problmu z dostępem wody do korzeni ?
Rozumiem ze żwirem miała bez podsypek ?
Avatar użytkownika
marcecrisco
Aktywny użytkownik
 
Posty: 661
Dołączył(a): So 28 wrz, 2013
Lokalizacja: Kraków
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Roślinniak na czystym żwirze?

Postprzez thomas.bham » Śr 27 sie, 2014

marcecrisco napisał(a):1-2 to dość drobno nie ma problmu z dostępem wody do korzeni ?
Rozumiem ze żwirem miała bez podsypek ?

Mialem tylko w tylniej czesci podsypke tetry (wątpię żeby mialo to znaczenie)
A korzenie byly (są) ładne bielutkie.
thomas.bham
Aktywny użytkownik
 
Posty: 516
Dołączył(a): Cz 22 paź, 2009
Lokalizacja: Birmingham/Kalisz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Roślinniak na czystym żwirze?

Postprzez marcecrisco » Cz 28 sie, 2014

Jak tylko znajdę czas robię restartu i przechodzenia na jałowe podloze . wasze wypowiedzi utwierdziły mnie ze się da żeby jeszcze bardziej się nakręcić przeczytałem jeszcze raz wątek " ucieczka z tropiku ". Mam tylko jeden problem chce żeby podłoże było czarne ... Pozostaje mi tylko bazalt czy są jakieś czarne Żwirki ?
Avatar użytkownika
marcecrisco
Aktywny użytkownik
 
Posty: 661
Dołączył(a): So 28 wrz, 2013
Lokalizacja: Kraków
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Roślinniak na czystym żwirze?

Postprzez ccineks » Cz 28 sie, 2014

Żwir kwarcowy zolux ale jest dość drogi.
ccineks
Poznaje temat
 
Posty: 69
Dołączył(a): Pt 25 paź, 2013
Lokalizacja: Lublin
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Roślinniak na czystym żwirze?

Postprzez marcecrisco » Cz 28 sie, 2014

No widzę ze faktycznie dość drogi. Chodzi mi jeszcze po głowie bazalt 2-4mm. Zastanawiam się czy lepiej rosliny trzymają sie w bazalcie czy w zwirku
Avatar użytkownika
marcecrisco
Aktywny użytkownik
 
Posty: 661
Dołączył(a): So 28 wrz, 2013
Lokalizacja: Kraków
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Roślinniak na czystym żwirze?

Postprzez adams750 » Cz 28 sie, 2014

Sądzę że żwirek będzie lepszym rozwiązaniem ponieważ bazalt ma ostre krawędzie i roslinom będzie gorzej rozwijać system korzeniowy. Miałem bazalt z 60-tce i nie byłem z niego zadowolony. Ale za pewne znajdą się również zwolennicy bazaltu jak i żwirku.
Avatar użytkownika
adams750
Znający temat
 
Posty: 1357
Dołączył(a): Cz 02 lut, 2012
Lokalizacja: Białystok
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Roślinniak na czystym żwirze?

Postprzez marcecrisco » Cz 28 sie, 2014

Ok dzięki za informacje .. Właśnie się zastanawiał czym się kierują zwolennicy bazaltu. Jutro może oglądane jak grubość 3-5 mm o której myślę wygląda na sywo . może znajdę jakiś w miarę ciemny.
Avatar użytkownika
marcecrisco
Aktywny użytkownik
 
Posty: 661
Dołączył(a): So 28 wrz, 2013
Lokalizacja: Kraków
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Następna strona

Powrót do Podłoże, Dekoracje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron