Projekt 3 zbiorników

Projekt 3 zbiorników

Postprzez Rammek » Wt 17 kwi, 2012

Witam ;)
Przymierzam się do sprzedania akwarium, na którego miejscu staną 3 zbiorniki. Akwarium ma obecnie 90cm długości. Na tym miejscu chcę postawić 3 zbiorniki o długości 30cm każdy. Poniżej zdjęcie jakby to wyglądało.
Obrazek
Nad grubością szkła jeszcze się zastanawiam.
To nie będzie podzielony jeden zbiornik, a każdy oddzielny. Mam, więc kilka pytań.
1. Czy jeśli zaleję np. zbiornik A i C, a B zostanie pusty to czy akwarium B nie pęknie przez rozprężenie zbiorników A i C ?
2. Zakładając, że w przyszłości zbiornik B będzie potrzebował restartu i zostanie z niego spuszczona woda. Czy będzie można go wyciągnąć do mycia czy może owe rozprężenia akwariów A i C spowodują to, że nie będzie to możliwe?

Oświetleniem, nawożeniem, podłożem, ogrzewaniem zajmę się sam.

Miałbym jeszcze prośbę o sugestie w dobraniu filtracji. Tylko filtry wewnętrzne wchodzą w grę.

No chyba, że bezapelacyjnie lepszym rozwiązaniem będzie jeden zbiornik po prostu podzielony na 3 części to również to rozważę ;)

Z góry dzięki za pomoc ;)
Avatar użytkownika
Rammek
Zainteresowany tematem
 
Posty: 281
Dołączył(a): N 26 gru, 2010
Lokalizacja: Częstochowa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez sono.anna » Wt 17 kwi, 2012

Skoro to są 3 osobne zbiorniki tylko ustawione koło siebie, to moim zdaniem nic im się nie stanie, jeśli środkowy będzie nie zalany, albo gdy się go wyciągnie spomiędzy dwóch pozostałych, chyba że się skleją i jak pociągniesz jedno to drugie też spadnie. Ale skoro każde ma swoje szyby, które maja wytrzymać napór wody, to raczej sąsiedztwo nie spowoduje, że woda nagle to akwarium rozsadzi, gdy sąsiedztwa zabraknie. Takie przynajmniej moje zdanie.
sono.anna
Poznaje temat
 
Posty: 91
Dołączył(a): N 06 lis, 2011
Lokalizacja: Wawa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Rammek » Wt 17 kwi, 2012

Ale jeśli akwaria skrajne zostaną zalane to szyby się rozprężą i chyba nie da rady wyciągnąć wtedy tego środkowego. Chyba będzie trzeba jedno akwa podzielić na 3.
Avatar użytkownika
Rammek
Zainteresowany tematem
 
Posty: 281
Dołączył(a): N 26 gru, 2010
Lokalizacja: Częstochowa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Zbyszek17 » Wt 17 kwi, 2012

Rammek, lepszym rozwiązaniem jest wersja z trzema baniakami osobno. Mam podobny uklad / temat 3x27l / z tym że szkiełka stoją oddzielone od siebie przerwą około 3cm. Każde szkiełko stoi na podkładce z filcu i mogę z pełnym litrażem jeździć po komodzie jak tylko uważam.[center][/center]Jeśli nie chcesz przerw to między szyby baniaków włóż piankę taką jak daje się pod zbiorniki lub przekładkę stosowaną pod panele podłogowe. Nie zapomnij pod spód podkład ale każdy indywidualnie / wielka wygoda /[center][/center]Jeśli chcesz filtry wewnętrzne to możesz zastosować Aquael cyrkulator 500 / 4,4W / + gąbka
Avatar użytkownika
Zbyszek17
VIP
 
Posty: 2834
Dołączył(a): Cz 22 maja, 2008
Lokalizacja: Łódź
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Dijkstra » Wt 17 kwi, 2012

Rammek napisał(a):Ale jeśli akwaria skrajne zostaną zalane to szyby się rozprężą i chyba nie da rady wyciągnąć wtedy tego środkowego. Chyba będzie trzeba jedno akwa podzielić na 3.


Nic nie pisałeś o wysokości, ale zakładam, że nie będzie to to 2.5m? Moje akwa o długości 40cm i wysokości 30cm z szyby 4mm zalane na full ma naprawdę minimalne wygięcie przedniej szyby - max 2mm. Jeżeli to mają być kostki, to nie przejmowałbym się - na 100% nic nie pęknie, nic się nie zaklinuje.
Co do filtracji - ma to być przykryte? Jest miejsce z tyłu? Bo najlepsze byłby kaskady, ale jeżeli nie, to wszystko zależy od tego, co ma być w tych akwariach - może narożne hamburgi napędzane jak najmniejszymi głowicami (typu PAT mini aquaela)?

Jedno podzielone akwa to większa estetyka i chyba ciut mniejsze koszty, ale 3 osobne zbiorniki to większa wygoda i uniwersalność.
Avatar użytkownika
Dijkstra
Znający temat
 
Posty: 1072
Dołączył(a): Wt 27 kwi, 2004
Lokalizacja: 3miasto
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Rammek » Śr 18 kwi, 2012

Mają w nich być głównie krewetki.
W innej kostce mam FZN-2 z prefiltrem, ale niestety w tym przypadku nie będzie możliwości zamontowania kaskad (brak miejsca na to).
Myślałem jeszcze o Aquaszutach Turbo 550 + gęsta gąbka, ale znowu to tylko filtracja mechaniczna :|
Co do wymiarów to nie będą do końca kostki. Będą miały wymiary 30x30x40h.
Zostanie zrobiona jedna pokrywa na całość, w której będą 2 świetlówki po 39W (powinno się zmieścić) każda (865 + Aquarelle) - wysokość pokrywy jeszcze niezaplanowana :P
Avatar użytkownika
Rammek
Zainteresowany tematem
 
Posty: 281
Dołączył(a): N 26 gru, 2010
Lokalizacja: Częstochowa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Dijkstra » Śr 18 kwi, 2012

Rammek napisał(a):Mają w nich być głównie krewetki.
W innej kostce mam FZN-2 z prefiltrem, ale niestety w tym przypadku nie będzie możliwości zamontowania kaskad (brak miejsca na to).


Zrobiłbym chyba hamburgi w rogu, napędziane pat mini wyrzucającymi wodę nad nimi. Coś takiego:
Obrazek
zamiast paneli szklanych użyłbym ceowników PCV, w które wsuwa się gąbkę. IMHO najlepsza powierzchnia filtracyjna względem zajętej, niska cena i dobry wygląd przy starannym wykonaniu.
Avatar użytkownika
Dijkstra
Znający temat
 
Posty: 1072
Dołączył(a): Wt 27 kwi, 2004
Lokalizacja: 3miasto
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Zbyszek17 » Śr 18 kwi, 2012

Rammek napisał(a):Myślałem jeszcze o Aquaszutach Turbo 550 + gęsta gąbka, ale znowu to tylko filtracja mechaniczna
Też dobre rozwiązanie. Aquael o którym Ci wspominałem ma w swoim zastosowaniu trzy opcje, biologiczną, mechaniczną, lub obie razem. W sumie sama gąbka też będzie służyła jako filtr biologiczny i mechaniczny. Do krewetkarium bardzo dobra rzecz. Możesz wybrać jeszcze hamburga jak proponuje kol. Dijkstra.[center][/center]Tak wygląda proponowany Aquael / możesz tworzyć dowolną konfigurację /[center][/center]Obrazek
Avatar użytkownika
Zbyszek17
VIP
 
Posty: 2834
Dołączył(a): Cz 22 maja, 2008
Lokalizacja: Łódź
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Rammek » Śr 18 kwi, 2012

To nie Aquael Cyrkulator tylko nowy Aquael Turbo 500. Mam jednego tego aquaela i jest trochę duży :(
Avatar użytkownika
Rammek
Zainteresowany tematem
 
Posty: 281
Dołączył(a): N 26 gru, 2010
Lokalizacja: Częstochowa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Zbyszek17 » Cz 19 kwi, 2012

Rammek napisał(a):To nie Aquael Cyrkulator tylko nowy Aquael Turbo 500.
Masz rację, sam mam takie w swoich szkiełkach w wersji z samą gąbką, co nie zmienia faktu ze cyrkulator ma również możliwość pracy z gąbką. W sumie jeżeli jesteś zdecydowany na wewnętrzny filterek to jednak polecam te wymienione.
Avatar użytkownika
Zbyszek17
VIP
 
Posty: 2834
Dołączył(a): Cz 22 maja, 2008
Lokalizacja: Łódź
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy


Powrót do Akwaria, Szafki, Meble akwarystyczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron