akwarium 120x60x50h - bez odkształcenia

akwarium 120x60x50h - bez odkształcenia

Postprzez szczepkarz » N 17 lis, 2013

Witam

Pytanie do posiadaczy akwarium o wymiarach 120x60x50h ale bez wzmocnień.
Czy zastosować szkło grubości 10mm czy 12 mm by w zbiorniku nie pojawiło się odkształcenie ?
Avatar użytkownika
szczepkarz
Początkujący
 
Posty: 7
Dołączył(a): So 02 lis, 2013
Lokalizacja: Poznań
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez 3promile » N 17 lis, 2013

Znajomi mają taki sam baniak w sklepie. Opti 12mm bez wzmocnień. Bez widocznych odkształceń.
3promile
Zainteresowany tematem
 
Posty: 215
Dołączył(a): Pn 09 lis, 2009
Lokalizacja: Wolne Miasto Gdańsk
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez szczepkarz » N 17 lis, 2013

3promile napisał(a):Opti 12mm bez wzmocnień. Bez widocznych odkształceń.

O.K czyli 12mm jest bezpieczna.
A czy na 10mm pojawiaja sie odkształcenia przy takich wymiarach zbiornika ?
Avatar użytkownika
szczepkarz
Początkujący
 
Posty: 7
Dołączył(a): So 02 lis, 2013
Lokalizacja: Poznań
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez carlos_pl » N 17 lis, 2013

szczepkarz napisał(a):
3promile napisał(a):Opti 12mm bez wzmocnień. Bez widocznych odkształceń.

O.K czyli 12mm jest bezpieczna.
A czy na 10mm pojawiaja sie odkształcenia przy takich wymiarach zbiornika ?


ja mam 12x50x50 z wzmocnieniami wzdłużnymi i musiałem dołożyć wzmocnienie poprzeczne ponieważ szyby #10 mocno się odkształcały.
carlos_pl
Poznaje temat
 
Posty: 104
Dołączył(a): Cz 05 paź, 2006
Lokalizacja: Kozy
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Pabian » Śr 20 lis, 2013

szczepkarz napisał(a):
3promile napisał(a):Opti 12mm bez wzmocnień. Bez widocznych odkształceń.

O.K czyli 12mm jest bezpieczna.
A czy na 10mm pojawiaja sie odkształcenia przy takich wymiarach zbiornika ?


#10mm też jest bezpieczna przy takim zbiorniku , 12mm oczywiście będzie mocniejsza ,ale jeżeli nie masz nadzwyczajnych powodów (małe dzieci walące zabawkami w zbiornik :mrgreen: ) to po co wydawać dodatkową kasę :?:
A tak w ogóle, żeby jeszcze zrobić zamęt :lol: , to taki baniak wytrzyma z #8mm :wink:
Pabian
Początkujący
 
Posty: 49
Dołączył(a): Pn 29 sie, 2011
Lokalizacja: Pabianice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez michallomarzec83 » Cz 21 lis, 2013

Pabian napisał(a):[quote

#10mm też jest bezpieczna przy takim zbiorniku , 12mm oczywiście będzie mocniejsza ,ale jeżeli nie masz nadzwyczajnych powodów (małe dzieci walące zabawkami w zbiornik :mrgreen: ) to po co wydawać dodatkową kasę :?:
A tak w ogóle, żeby jeszcze zrobić zamęt :lol: , to taki baniak wytrzyma z #8mm :wink:



osobiscie nie polecam takiego zbiornika z 10 mm bez wzmocnien, juz nie mówiąc o 8mm.
przecież to 360 litrow wody, które caly czas wywierają nacisk na szybę. Co za tym idzie, szyba jest odkształcona i nie estetycznie wyglada. widziałem u kolegi akwa 120x50x50 z 10 mm bez wzmocnień, jak dla mnie jest to porażka(ok 5mm od płaszczyzny) Jeżeli nie szkoda tobie ok 300 zł wiecej, to nie żałuj na 12 mm. przecież akwarium nie wymienia sie co miesiąc, tylko co najwyżej po 5 latach. pozdrawiam
Avatar użytkownika
michallomarzec83
Poznaje temat
 
Posty: 95
Dołączył(a): Cz 31 paź, 2013
Lokalizacja: jastrzebia gora
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

12mm szkło przy 120x60x50 - odkształcenie

Postprzez szczepkarz » Cz 21 lis, 2013

czyli bez dwóch zdań 12mm na taki rozmiar.

8, 10 MM to balansowanie na granicy bezpieczeństwa, zwłaszcza bez wzmocnień.
a wolę grubsze szkło niż szpecące wzmocnienia z cieńszą szybą.
będzie estetyczniej mimo grubego szkła, zwłaszcza że jest OW.

a może się ktoś wypowie czy przy 12mm też ma jakiekolwiek odkształcenie ?
Avatar użytkownika
szczepkarz
Początkujący
 
Posty: 7
Dołączył(a): So 02 lis, 2013
Lokalizacja: Poznań
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez michallomarzec83 » Cz 21 lis, 2013

ja mam szkło 12 mm 120x50x50 i odkształceń praktycznie nie ma. myślę, że u ciebie przy troszkę większej pojemności będzie minimalne. Jak nie ma wzmocnień zawsze będzie przy takim rozmiarze zbiornika, ale 12 mm da radę napewno;)
Avatar użytkownika
michallomarzec83
Poznaje temat
 
Posty: 95
Dołączył(a): Cz 31 paź, 2013
Lokalizacja: jastrzebia gora
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez radeqs » Cz 21 lis, 2013

Na odkształcenia ma wpływ długość tafli szkła (w tym przypadku długość akwarium) i wysokość słupa wody. Większa szerokość akwarium w żaden sposób nie wpłynie na odkształcenia.
radeqs
Poznaje temat
 
Posty: 137
Dołączył(a): Wt 31 lip, 2012
Lokalizacja: Ruda Śląska
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez michallomarzec83 » Cz 21 lis, 2013

radeqs napisał(a):Na odkształcenia ma wpływ długość tafli szkła (w tym przypadku długość akwarium) i wysokość słupa wody. Większa szerokość akwarium w żaden sposób nie wpłynie na odkształcenia.


kolega chyba opuścił lekcje fizyki o sprężystości i sile.
Sprężystość materiału zależy w dużej mierze od siły, ktora na dany materiał działa.
Siła z kolei zależy od masy, a wieksza pojemność to wieksza masa.
Avatar użytkownika
michallomarzec83
Poznaje temat
 
Posty: 95
Dołączył(a): Cz 31 paź, 2013
Lokalizacja: jastrzebia gora
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez radeqs » Cz 21 lis, 2013

michallomarzec83 napisał(a):
kolega chyba opuścił lekcje fizyki o sprężystości i sile.
Sprężystość materiału zależy w dużej mierze od siły, ktora na dany materiał działa.
Siła z kolei zależy od masy, a wieksza pojemność to wieksza masa.

A propos fizyki i korepetycji: siła nacisku na szybę (na jednostkę powierzchni) zależy wyłącznie od ciśnienia wody. Ciśnienie zależy od wysokości słupa wody. Ugięcie się szyby zależy od długości szyby i ciśnienia wody/"siły nacisku". Następnym razem, jak będziesz udzielał korepetycji może uzupełnij swoją wiedzę.
radeqs
Poznaje temat
 
Posty: 137
Dołączył(a): Wt 31 lip, 2012
Lokalizacja: Ruda Śląska
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez michallomarzec83 » Cz 21 lis, 2013

kolego, nie chce się kłócić, ani nikomu prawić wykładów z fizyki, natomiast widziałem nie jeden zbiornik, i zawsze tam gdzie jest szersze podłoże szyba jest minimalnie bardziej wygięta
Avatar użytkownika
michallomarzec83
Poznaje temat
 
Posty: 95
Dołączył(a): Cz 31 paź, 2013
Lokalizacja: jastrzebia gora
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 12mm szkło przy 120x60x50 - odkształcenie

Postprzez Pabian » Cz 21 lis, 2013

szczepkarz napisał(a):czyli bez dwóch zdań 12mm na taki rozmiar.

8, 10 MM to balansowanie na granicy bezpieczeństwa, zwłaszcza bez wzmocnień.
a wolę grubsze szkło niż szpecące wzmocnienia z cieńszą szybą.
będzie estetyczniej mimo grubego szkła, zwłaszcza że jest OW.

a może się ktoś wypowie czy przy 12mm też ma jakiekolwiek odkształcenie ?


Napisałem ,że można z 8 mm zrobić takie akwa ,ale jak ktoś chce mieć zapas , to robi z 10mm ......i to w zupełności wystarczy . Nie wiem co Ci tak przeszkadza w tym ugięciu , walory estetyczne? , bo jeśli tak to ta "estetyka" będzie Cię kosztować ok. 500zł więcej niż bańka z 10mm ....ale zależy jaki jest priorytet

PS. i nie pisz że to jest na granicy bezpieczeństwa , jeżeli nie masz w tym zakresie żadnej wiedzy , bo zgodnie z normą (a norma musi mieć zapas bezpieczeństwa ) takie akwa można zrobić z 8mm .

michallomarzec grubość szyby na zbiorniki wylicza się tylko z dwóch wymiarów - wysokości i długości większego boku .....mniejszy bok nie ma nic do rzeczy , bo on również przyjmuje naprężenia i im jest dłuższy ,tym bardziej się wygina a więc nie powiększa się naprężenie przedniej szyby ......nie siej chłopaku zamętu :wink: [/b]
Pabian
Początkujący
 
Posty: 49
Dołączył(a): Pn 29 sie, 2011
Lokalizacja: Pabianice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez szczepkarz » Cz 21 lis, 2013

michallomarzec83 napisał(a):ja mam szkło 12 mm 120x50x50 i odkształceń praktycznie nie ma.
Dzięki za info. A rozumiem że też nie masz wzmocnień ?

michallomarzec83 napisał(a): idziałem nie jeden zbiornik, i zawsze tam gdzie jest szersze podłoże szyba jest minimalnie bardziej wygięta
Na dne bedzie granulat dla roslin i skała wulkaniczna a to akurat ma mniejszą wage niż taka sama obietość wody. Mam nadzieję że to nie będzie dodatkowo powodowało nacisku na szybę.

Pabian napisał(a):Nie wiem co Ci tak przeszkadza w tym ugięciu , walory estetyczne? , bo jeśli tak to ta "estetyka" będzie Cię kosztować ok. 500zł więcej niż bańka z 10mm ....ale zależy jaki jest priorytet

PS. i nie pisz że to jest na granicy bezpieczeństwa , jeżeli nie masz w tym zakresie żadnej wiedzy , bo zgodnie z normą (a norma musi mieć zapas bezpieczeństwa ) takie akwa można zrobić z 8mm .


Nie znam się. Dlatego pytam.
Przepraszam Cię :(

Dlaczego ?
Poprostu nie chce odkształcenia. Estetycznie panorama mi się nie podoba. Odkształcenie będzie mnie irytowało. To ważne dla mnie. Moge zamówić akwarium takie jake chcę - które nie będzie miało wzmocnień i odkształceń. W pełni akceptuje to, że za grubsze szkło zaplacę wiecej. Dlatego poprosiłem o radę kogoś kto taki zbiornik ma.
Avatar użytkownika
szczepkarz
Początkujący
 
Posty: 7
Dołączył(a): So 02 lis, 2013
Lokalizacja: Poznań
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Pabian » Cz 21 lis, 2013

Dlatego napisałem że zależy od priorytetów ...jeżeli dla Ciebie priorytetem jest wygląd i cena nie gra roli , to ok. Tyle tylko że nie mogłem o tym wiedzieć , bo Twój post ,który zacytowałem dotyczył bezpieczeństwa , a to już zupełnie inna kwestia.
Nie masz za co przepraszać :wink:
Pabian
Początkujący
 
Posty: 49
Dołączył(a): Pn 29 sie, 2011
Lokalizacja: Pabianice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy


Powrót do Akwaria, Szafki, Meble akwarystyczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron