375l - Dominik Gąsiorek - "Ucieczka z tropiku"

Blogi z działu "Roślinne - Aqua Art Challenge" nie odświeżane dłużej niż 2 miesiące, akwaria zlikwidowane

Postprzez Drack » Pt 09 wrz, 2011

Podkładasz jakieś nawozy pod korzenie? Np. pod blyxę, jakieś kulki czy cóś?
Avatar użytkownika
Drack
Aktywny użytkownik
 
Posty: 527
Dołączył(a): Pn 15 mar, 2010
Lokalizacja: 3miasto
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Dominik Gąsiorek » Pt 09 wrz, 2011

nic...tylko kolumna wody...
Avatar użytkownika
Dominik Gąsiorek
Moderator
 
Posty: 1920
Dołączył(a): Wt 27 kwi, 2010
Lokalizacja: Kobiernice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Drack » Pt 09 wrz, 2011

No to szacun, mi blyxa strajkuje jak nie ma nic pod korzeniami..... ogólnie świetna aranżacja, może się mylę ale troszkę się musiałeś napracować z nożycznami i nie tylko GRATKI......
Avatar użytkownika
Drack
Aktywny użytkownik
 
Posty: 527
Dołączył(a): Pn 15 mar, 2010
Lokalizacja: 3miasto
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Miklas » Wt 13 wrz, 2011

2pac01 napisał(a):Po 4 dniach stosowania odpuszczam przedawkowanie ES...szybki henio się rozpuszcza a i nowy nabytek mayaca sellowania nie radzi sobie...reszta w miarę ok...nie wiem czym ten stan jest spowodowany...czy to kwestia samego środka czy mlecznej wody...ale w sumie glonów ubywa i stają się bordowe...kontynuuje podawanie se ale już w zalecanych dawkach


Witam, no więc mi też zmętniała woda. Powiedz czy powrót do standardowych dawek spowodował ustąpienie zmętnienia?? Zastanawiam się co zrobić, czy przeczekać, czy intensywnie podmieniać wodę. Jeśli powrót do standardowych dawek to co przez to rozumiesz? Na opakowaniu są dwa sposoby podawania normalny i maksymalny. Ja zawsze stosowałem ten maxymalny, a przy walce z glonami podawałem max x 3.

Pozdrawiam
Miklas
Miklas
Zainteresowany tematem
 
Posty: 218
Dołączył(a): Pn 09 maja, 2011
Lokalizacja: Radom
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Dominik Gąsiorek » Wt 13 wrz, 2011

powiem tak...po zakończeniu kuracji EC i powrocie do dawki producenta woda wyklarowała się po 5 dniach...w moim wypadku 5ml/200l wody (seachem excel)
Avatar użytkownika
Dominik Gąsiorek
Moderator
 
Posty: 1920
Dołączył(a): Wt 27 kwi, 2010
Lokalizacja: Kobiernice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Dominik Gąsiorek » Śr 14 wrz, 2011

cryptocoryne wendtii brown
Avatar użytkownika
Dominik Gąsiorek
Moderator
 
Posty: 1920
Dołączył(a): Wt 27 kwi, 2010
Lokalizacja: Kobiernice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez ZANDAR » So 17 wrz, 2011

Zdradziłbyś w jaki sposób rozpuszczasz CO2, bo nie zauważyłem żebyś gdzieś to napisał :wink: ?
Avatar użytkownika
ZANDAR
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 981
Dołączył(a): Pt 04 sie, 2006
Lokalizacja: Warszawa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Dominik Gąsiorek » N 18 wrz, 2011

co2 rozpuszczam za pomocą dyfuzora szklanego umieszczonego pod deszczownicą z prawej strony a obecnie dyfuzor ustawiłem pod rurą zasysającą wodę...musiałem tak zrobić bo niestety uszkodziłem reaktor co2 (wyłamało się jedno z przyłączy wody) i czekam na jego naprawę w wariancie DIY :) czyli rozwiercenie otworu w pokrywie i nagwintowanie go na 1/2" a następnie wkręcenie na teflon przelotu ogrodniczego...w związku ze zmianą obiegu wody w akwa usunąłem jedną deszczownicę więc jest za mały prąd jak dla dyfuzora...

AKTUALIZACJA

dzisiaj zdjęcia zbiornika po częściowej przycince...doszły nowe gatunki takie jak rotala sp vietnam oraz ludwigia inclinata var cuba...został także zmodyfikowany 1 plan...dodałem zamiast blyxy staurogyne oraz mech weeping...co naciekawsze? tak jak pojawiły się krasnorosty tak zniknęły bez śladu...jednak zmiana obiegu wody i gruntowne odmulenie połączone z podawaniem ec dało wyśmienite rezultaty :)

kilka fotek:

DSC_0066.jpg

DSC_0068.jpg

DSC_0069.jpg


smętne resztki szybkiego heńka ale spoko...już odbił i jak znam życie z tego co zostało za miesiąc będzie kępa marzenie :P

DSC_0070.jpg


dopiero dostałem rotale vietnam więc trzeba troszkę poczekać zanim się rozrośnie na tyle aby dało to ładny efekt

DSC_0071.jpg

DSC_0072.jpg


niewidoczne bo ścięte Rotala marcrandra red i Myriophyllum mattogrossense

DSC_0073.jpg


niektóre rośliny troszkę się wyciągają (Hedyotis salzmannii) ale i tak już jest o niebo lepiej niż było
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Avatar użytkownika
Dominik Gąsiorek
Moderator
 
Posty: 1920
Dołączył(a): Wt 27 kwi, 2010
Lokalizacja: Kobiernice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez gintur » Śr 21 wrz, 2011

2pac01,
Jakie masz podłoże?
gintur
Stały bywalec
 
Posty: 450
Dołączył(a): Wt 17 kwi, 2007
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez ZANDAR » Śr 21 wrz, 2011

gintur napisał(a):2pac01,
Jakie masz podłoże?

Pisał już że czysty bazalt :wink:
P.S co robisz z roślinkami z przycinki? :mrgreen:
Avatar użytkownika
ZANDAR
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 981
Dołączył(a): Pt 04 sie, 2006
Lokalizacja: Warszawa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez guruking » Śr 21 wrz, 2011

2pac01 napisał(a):niektóre rośliny troszkę się wyciągają (Hedyotis salzmannii) ale i tak już jest o niebo lepiej niż było


U mnie też idzie w górę. Na początku jak ja kupiłem szła ładnie na boki a od jakiegoś czasu trzeba mocno ciąć kikka cm od dna.

Akwarium masz piękne i moim zdaniem na zwykłym bazalcie jest mniej kłopotu jak na tych wszystkich drogich granulatach sygnowanych przez wielkie firmy. Moje następne akwarium też będzie na bazalcie. (obecnie mam ASII+ zmieszany ze zwykłm żwirkiem z akwarystycznego.)

ZANDAR napisał(a):P.S co robisz z roślinkami z przycinki?


przyłączam się do pytania :mrgreen:
Avatar użytkownika
guruking
Poznaje temat
 
Posty: 148
Dołączył(a): Pt 18 lut, 2005
Lokalizacja: Gostyń
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Dominik Gąsiorek » Cz 22 wrz, 2011

ZANDAR napisał(a):P.S co robisz z roślinkami z przycinki?


niestety wyrzucam albo zamieniam za jakieś duperele...raz na miesiąc muszę robić gruntowny remanent w roślinach i wtedy wyrzucam te najgorsze sadzonki... poważnie podcinam i wsadzam także ładnych sadzonek nigdy nie jest wiele...poza tym jestem w trakcie zmiany branży w swojej działalności i za bardzo nie mam czasu na wysyłki i takie tam...jutro będę ciął poważnie rośliny także napiszę co mi zostało z tej masakry i będzie się nadawało do oddania...
Avatar użytkownika
Dominik Gąsiorek
Moderator
 
Posty: 1920
Dołączył(a): Wt 27 kwi, 2010
Lokalizacja: Kobiernice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez ZANDAR » Cz 22 wrz, 2011

guruking napisał(a):
2pac01 napisał(a):Akwarium masz piękne i moim zdaniem na zwykłym bazalcie jest mniej kłopotu jak na tych wszystkich drogich granulatach sygnowanych przez wielkie firmy. Moje następne akwarium też będzie na bazalcie. (obecnie mam ASII+ zmieszany ze zwykłm żwirkiem z akwarystycznego.)
:mrgreen:

Popieram w 100%.Nie ma sensu wkładać do akwarium substratów sygnowanych przez wielkich producentów.Te podłoża przysparzają więcej problemów niż mają niby pomóc.-Stabilizują parametry- powiedzą przeciwnicy mojej teorii, a ja powiem że g... prawda za przeproszeniem :lol: Jak stabilizują jak nie wiemy ile składników mamy w zbiorników zapytam :?: :???: Przy jałowym mamy pewność ile czego lejemy i ile tego jest, a jak jest coś nie tak szukamy przyczyny gdzie indziej, a nie w podłożu.W substracie nie wiadomo ile czego jest, bo podłoże raz "zabierze", a póżniej "odda" :???: Na jałowym podłożu nie miałem nigdy glonów :!: A teraz na substracie szkoda gadać... :sad: Można by było dyskutować dniami i nocami, ale ja już nie kupie substratu, wolę lać nawozy warte kilkadziesiąt groszy i podłoże jałowe niż kupić podłoże za 300zł lub więcej i martwić się ile czego dodatkowo dolewać. Na szczęście 2pac pokazał, że można inaczej i kondycja roślin powala.Sam myślę postawić podobny zbiornik.Sole górą tylko trzeba stosować je z rozwagą :wink:
Avatar użytkownika
ZANDAR
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 981
Dołączył(a): Pt 04 sie, 2006
Lokalizacja: Warszawa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Dominik Gąsiorek » Cz 22 wrz, 2011

ZANDAR napisał(a):Te podłoża przysparzają więcej problemów niż mają niby pomóc


i właśnie dlatego nic innego nigdy nie wsypię do akwarium

ZANDAR napisał(a):Stabilizują parametry- powiedzą przeciwnicy mojej teorii, a ja powiem że g... prawda za przeproszeniem


dokładnie tak...ja mam stabilne bez względu na to co robię a kalkulator EI sprawia że zawsze dokładnie wiem ile czego mam w zbiorniku i testy to potwierdzają...

ZANDAR napisał(a):już nie kupie substratu, wolę lać nawozy warte kilkadziesiąt groszy i podłoże jałowe niż kupić podłoże za 300zł


prawda? za taką kasę można całkiem fajne ryby kupić albo wiadro roślin na start

ZANDAR napisał(a):Na szczęście 2pac pokazał, że można inaczej i kondycja roślin powala.


oj tam oj tam :oops: po prostu jest to rozwiązanie stosowane od lat i dlatego sprawdzone..poza tym Pan Tom Barr myśli podobnie i przecież właśnie o żwir opiera się cała metoda EI
Avatar użytkownika
Dominik Gąsiorek
Moderator
 
Posty: 1920
Dołączył(a): Wt 27 kwi, 2010
Lokalizacja: Kobiernice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez tmaciak » Cz 22 wrz, 2011

2pac01 napisał(a):poza tym Pan Tom Barr myśli podobnie


Oj chyba jednak Barra nie czytujesz, bardzo poleca Amazonię i śmiem twierdzić, że większość Jego prywatnych zbiorników jest na tym podłożu :) To tak gwoli ścisłości, bo żwirku nie dyskredytuję, aczkolwiek nie zgadzam się z Waszymi argumentami.
tmaciak
Znający temat
 
Posty: 1268
Dołączył(a): So 19 gru, 2009
Lokalizacja: Józefów
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Dominik Gąsiorek » Cz 22 wrz, 2011

tmaciak napisał(a):Oj chyba jednak Barra nie czytujesz, bardzo poleca Amazonię i śmiem twierdzić, że większość Jego prywatnych zbiorników jest na tym podłożu


masz rację...źle się wyraziłem...Tom Barr uważa że sam żwir nie jest żadną przeszkodą w tym aby z powodzeniem stosować metodę EI :)
Avatar użytkownika
Dominik Gąsiorek
Moderator
 
Posty: 1920
Dołączył(a): Wt 27 kwi, 2010
Lokalizacja: Kobiernice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez lukiki » Pt 30 wrz, 2011

Substrat ma więcej zalet niż wad,także nie ma co go dyskryminować.

To,że nie wychodzi wam prowadzenie zbiorników na substratach,to nie oznaka ich przereklamowania czy też tego,że są złe.

Piszesz,że wolisz lać nawozy i mieć jałowe podłoże,ale,to jest chyba tylko podyktowane tym,że nie potrafisz inaczej prowadzić zbiornika.

Nie mówię,że tak nie można,ale na jałowym podłożu nie da się poprowadzić wszystkich roślin.
Rośliny mają korzenie,które nie służą im,tylko do zakotwiczeń,ale również do czerpania papu,a skąd mają go czerpać jak nie z żyznego podłoża ( ziemia,substrat )

A tak już konkretnie w temacie,to ładny kawałek roślinniaka.
lukiki
Początkujący
 
Posty: 38
Dołączył(a): N 27 lut, 2011
Lokalizacja: Łódź
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Dominik Gąsiorek » Pt 30 wrz, 2011

Nie mówię,że tak nie można,ale na jałowym podłożu nie da się poprowadzić wszystkich roślin


wskaż mi taką roślinę...

lukiki napisał(a):Rośliny mają korzenie,które nie służą im,tylko do zakotwiczeń,ale również do czerpania papu,a skąd mają go czerpać jak nie z żyznego podłoża ( ziemia,substrat )


nawet najbardziej zatwardziałe teorie mówiące że rośliny czerpią substancje odżywcze przede wszystkim z korzeni już dawno obalił Tom Barr i ja się również pod tym podpiszę...

lukiki napisał(a):To,że nie wychodzi wam prowadzenie zbiorników na substratach,to nie oznaka ich przereklamowania czy też tego,że są złe.


nie twierdzę że są złe...ale po pierwsze zaburzają naturalny wygląd zbiornika a poza tym za bardzo ingerują w zużycie makro...przynajmniej na początku przez co niedoświadczonym akwarystom przysparzają wiele problemów...
Avatar użytkownika
Dominik Gąsiorek
Moderator
 
Posty: 1920
Dołączył(a): Wt 27 kwi, 2010
Lokalizacja: Kobiernice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez lukiki » Pt 30 wrz, 2011

2pac01 napisał(a):Cytat:
Nie mówię,że tak nie można,ale na jałowym podłożu nie da się poprowadzić wszystkich roślin


wskaż mi taką roślinę...

Wskazywać nie będę,bo zaraz zacznie się zabawa w wymienianie roślin zdolnych i niezdolnych do życia w jałowym.
Ale może podam przykład ze swojego doświadczenia:
Roślina-Micranthemum umbrosum.
Żwir ( gr.2-3mm ) - cienkie,kruche łodygi,małe listki.
Substrat - roślina w wyglądzie mięsista,wyraźnie grubsza,widać że żyje,a nie wegetuje.
Zaznaczam,że to ta sama roślina,a nie inny egzemplarz,to samo oświetlenie i identyczne nawożenie słupa wody.

Także na początku wyraziłem się może mało precyzyjnie pisząc,że nie da się poprowadzić wszystkich roślin,być może się da,nie robiłem specjalistycznych testów,ale na pewno różnice w wyglądzie rośliny będą znaczne.
I o to tu w tym wszystkim chodzi,o ksztatł i wygląd.
lukiki
Początkujący
 
Posty: 38
Dołączył(a): N 27 lut, 2011
Lokalizacja: Łódź
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez ZANDAR » Pt 30 wrz, 2011

2pac nie ma co się spierać :wink: W najbliższym czasie startuję zbiornik na jałowym podłożu jako eksperyment i udowodnimy po raz kolejny działanie metody EI.Tylko zastanawia mnie fakt, że ludzie promujący tą metodę sami używają jeszcze dodatków do podłoża lub substratów.Przeglądam i czytam stonę Toma i on sam z tego co czytam używa substratu :!: Tak samo spider (chyba się nie obrazi :lol: ) używa z tego co czytałem TETRA COMPLETE SUBSTRATE...Nie do końca rozumiem z czego to wynika jeśli sami obalają metody substratów to dziwią trochę dodatki do podłoża, nie sądzisz? :neutral: Może używają ich dlatego że znudziło ich cotygodniowe przycinanie roślin i chcą oddać się innym pasjom :wink: ?
Avatar użytkownika
ZANDAR
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 981
Dołączył(a): Pt 04 sie, 2006
Lokalizacja: Warszawa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Roślinne - archiwum

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość