375l - Dominik Gąsiorek - "Ucieczka z tropiku"

Blogi z działu "Roślinne - Aqua Art Challenge" nie odświeżane dłużej niż 2 miesiące, akwaria zlikwidowane

Re: 375l - Dominik Gąsiorek - "Ucieczka z tropiku"

Postprzez adams750 » Śr 19 lut, 2014

Haha w tym gąszczu to malo co widać, a z drugiej strony to nie za bardzo ona Tobie rośnie jak jest jej tylko tyle :P ona nie lubi częstego przesadzania gdyż to źle wpływa na nią. Ale jak się dobrze ukorzeni pokazuje potencjał. :wink:
Avatar użytkownika
adams750
Znający temat
 
Posty: 1357
Dołączył(a): Cz 02 lut, 2012
Lokalizacja: Białystok
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 375l - Dominik Gąsiorek - "Ucieczka z tropiku"

Postprzez Dominik Gąsiorek » Śr 19 lut, 2014

Rośnie rośnie....spokojna Twoja rozczochrana :) po prostu teraz ma więcej światła niż kiedyś i nie wyciąga jej tak do góry. Popatrz na moje pierwsze fotki...jaką kiedyś miałem... to ciągle ta sama mateczna roślina ;)
Avatar użytkownika
Dominik Gąsiorek
Moderator
 
Posty: 1920
Dołączył(a): Wt 27 kwi, 2010
Lokalizacja: Kobiernice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 375l - Dominik Gąsiorek - "Ucieczka z tropiku"

Postprzez marcecrisco » Śr 19 lut, 2014

Dominik Gąsiorek napisał(a):Dziś pochwalę się tylko że moje szkło wzbogaciło się o nowy spiek 50mm, test permanentny co2 oraz nowe świetlówki. Stare daylighty miały już odpowiednio 2 i 3 lata :D Ponadto raz kolejny sprawdza się że jednak komputerom nie można wierzyć. Miernik pokazuje ph ok 5.9 przy kh 3 a test permanentny mimo to ciemno zielony. Teraz ustawiłem komputer na 5.7 i dopiero jest tak jak być powinno. To potwierdza tylko zasadę że nie ma absolutnie nic lepszego do mierzenia poziomu co2 w zbiorniku jak stary, sprawdzony test z odczynnikiem.

Jaki kupiłeś ten spiek ?
Mam pytanie jak wyglada podaż CO2 u Ciebie ile na taki zbiornik przez spiek 50 musisz dawać bąbli na sekundę ?
Jak duży utrzymujesz ruch powierzchni wody ?

Pytam tak bo zastanawiam się nad powrotem do spieku (zauważyłem że Tornado też trzeba myć), dodatkowo wymienił bym cyrkulator na 1600l/h. Ty jak widzę od zawsze byłeś zwolennikiem spieków.
Zastanawiam się też czy istnieją spieki 50 mm które przy podaży 2b/s puszczają bąbelki całą powierzchnią
Avatar użytkownika
marcecrisco
Aktywny użytkownik
 
Posty: 661
Dołączył(a): So 28 wrz, 2013
Lokalizacja: Kraków
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 375l - Dominik Gąsiorek - "Ucieczka z tropiku"

Postprzez Dominik Gąsiorek » Śr 19 lut, 2014

Spiek jest wygrany w konkursie i wygląda jak kazdy inny 50mm z płaskim dnem i 2 przyssawkami. Bąbelków nie liczę bo wszystkim steruje komputer. Ja jedynie ograniczam się do ustawienia zaworku precyzyjnego w ten sposób żeby po ok 2 godzinach od włączenia co2 uzyskać optymalne wysycenie. Gdybym jednak musiał oszacować ilość bąbli to bedzie to ok 8/s... w zasadzie lecą ciurkiem :) Reaktor narurowy jest lepszy od spieku ale ogranicza przepływ na którym bardzo mi zależy. Walczę o każdy l/h żeby nie wkładać kolejnych gratów do zbiornika bo po prostu zajmują miejsce i szpecą. Poza tym spiek i bąbelki bardzo mi się podobają. Wyglądają tak...profesjonalnie hahahahaha :) Co do tafli wody to staram się aby chodziła w minimalnym stopniu. Poza tym mam skimmer który czuwa nad czystością powierzchni i zapobiega błonie bakteryjnej.
Avatar użytkownika
Dominik Gąsiorek
Moderator
 
Posty: 1920
Dołączył(a): Wt 27 kwi, 2010
Lokalizacja: Kobiernice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 375l - Dominik Gąsiorek - "Ucieczka z tropiku"

Postprzez adams750 » Śr 19 lut, 2014

Bardzo słuszne spostrzeżenie ,,zobacz jaką kiedyś miałem" teraz trochę jej brakuje do takiej świetności, ale jak znam Ciebie dasz radę :wink:
Avatar użytkownika
adams750
Znający temat
 
Posty: 1357
Dołączył(a): Cz 02 lut, 2012
Lokalizacja: Białystok
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 375l - Dominik Gąsiorek - "Ucieczka z tropiku"

Postprzez Dominik Gąsiorek » Cz 20 lut, 2014

Co prawda to prawda. Zauważyłem że najbardziej pasowało jej EI czyli duuuuuużo azotu i fosforu. Rosła jak głupia. Teraz zwolniła i jest mniej okazała zapewne przez to że nie dostaje nic pod korzeń. Mi pasuje bo nie muszę z nią walczyć :)
Avatar użytkownika
Dominik Gąsiorek
Moderator
 
Posty: 1920
Dołączył(a): Wt 27 kwi, 2010
Lokalizacja: Kobiernice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 375l - Dominik Gąsiorek - "Ucieczka z tropiku"

Postprzez rasmik » Cz 20 lut, 2014

Z echinodorusów ciężko będzie znaleźć jakiś gatunek który będzie rósł do 20 cm. To raczej są rośliny od 30 cm w górę. Może pomyśl nad legendarią sp. :)
rasmik
Początkujący
 
Posty: 34
Dołączył(a): Wt 12 lis, 2013
Lokalizacja: Łódź
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 375l - Dominik Gąsiorek - "Ucieczka z tropiku"

Postprzez mayaca » Cz 20 lut, 2014

Dominik Gąsiorek napisał(a):Jak na razie troszkę poprzesadzałem krzaki ale mam chęć dokonać rewolucji na pierwszych 2 planach. Zawsze się śmieję że w moim zbiorniku występują nie 3 a 4 plany. Po prostu crypcia która jest u mnie centralnie na środku dostanie towarzystwo po obu stronach pod postacią nie za dużych żabienic i/lub/ewentualnie cryptocoryn i microsoriów. Nigdy ich nie miałem w swoim zbiorniku (żabienic) a bardzo mi się ostatnio spodobały. Poza tym jeśli będą tworzyć różnobarwny pas wzdłuż przedniej szyby wyrastając zza pierwszego planu eleocharisa i stanowiąc delikatne zejście z 3 planu łodygowców to będzie to o czym właśnie myślę :D

Jeżeli ktoś z Was może mi podpowiedzieć jakie gatunki echinodorusów (najlepiej w różnych kolorach i o zwartej budowie jak np tropica) rosną tak do 20 cm to będę bardzo wdzięczny za informację.


Echinodorus schlueteri, Echinodorus portoalergensis, Echinodorus quadricostatus, Echinodorus tennelus, Echinodorus grisebachii,Echinodorus parviflorus "Tropica",jest też wiele hybryd ,których nazw niestety nie pamiętam .

Mozesz tez wkomponowac piękne Legenandra .Np.L. meeboldii.L.dalzelli, Do cryptocoryn-Barclaya longifolia ,Cryptocoryne albida ,Cryptocoryne cordata,Cryptocoryne pantederifolia.

Dominik gdzie to napisano ,że 4 plany są złe ?
mayaca
Zainteresowany tematem
 
Posty: 235
Dołączył(a): So 09 cze, 2007
Lokalizacja: Kęty.Małopolska
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 375l - Dominik Gąsiorek - "Ucieczka z tropiku"

Postprzez adams750 » Śr 29 paź, 2014

A może by tak w końcu wywołać do tablicy modka :mrgreen: niech pokaże co tam w szkle piszczy bo coś chyba zaniemógł i siedzi cicho jak mysz pod miotłą :mrgreen:
Avatar użytkownika
adams750
Znający temat
 
Posty: 1357
Dołączył(a): Cz 02 lut, 2012
Lokalizacja: Białystok
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 375l - Dominik Gąsiorek - "Ucieczka z tropiku"

Postprzez Grzegorz Pelczar » Śr 29 paź, 2014

No właśnie, też bym coś zobaczył, a przynajmniej poczytał :D
Avatar użytkownika
Grzegorz Pelczar
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 794
Dołączył(a): Pt 03 cze, 2005
Lokalizacja: Krosno
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 375l - Dominik Gąsiorek - "Ucieczka z tropiku"

Postprzez marcecrisco » Cz 30 paź, 2014

Bylo by swietnie ;)
Avatar użytkownika
marcecrisco
Aktywny użytkownik
 
Posty: 661
Dołączył(a): So 28 wrz, 2013
Lokalizacja: Kraków
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 375l - Dominik Gąsiorek - "Ucieczka z tropiku"

Postprzez Dominik Gąsiorek » Cz 30 paź, 2014

Chłopaki obiecuję, że zaraz po smutnym świecie wrzucę kilka fotek. Czekajcie a będzie Wam dane :) Muszę w ogóle do Was zadzwonić tylko ciągle brak czasu... Ehhh...
Avatar użytkownika
Dominik Gąsiorek
Moderator
 
Posty: 1920
Dołączył(a): Wt 27 kwi, 2010
Lokalizacja: Kobiernice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 375l - Dominik Gąsiorek - "Ucieczka z tropiku"

Postprzez mayaca » Cz 06 lis, 2014

Dominik Gąsiorek napisał(a):Chłopaki obiecuję, że zaraz po smutnym świecie wrzucę kilka fotek. Czekajcie a będzie Wam dane :) Muszę w ogóle do Was zadzwonić tylko ciągle brak czasu... Ehhh...


No właśnie :x ..........
mayaca
Zainteresowany tematem
 
Posty: 235
Dołączył(a): So 09 cze, 2007
Lokalizacja: Kęty.Małopolska
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 375l - Dominik Gąsiorek - "Ucieczka z tropiku"

Postprzez adams750 » Cz 06 lis, 2014

Dokładnie Bogdanie na tym się skończyło :mrgreen: Kolega przypomni sobie za jakiś czas że miał coś zrobić :P
Avatar użytkownika
adams750
Znający temat
 
Posty: 1357
Dołączył(a): Cz 02 lut, 2012
Lokalizacja: Białystok
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 375l - Dominik Gąsiorek - "Ucieczka z tropiku"

Postprzez mayaca » So 08 lis, 2014

adams750 napisał(a):Dokładnie Bogdanie na tym się skończyło :mrgreen: Kolega przypomni sobie za jakiś czas że miał coś zrobić :P


Witaj , Dominik coś ostatnimi czasy zaniemógł :D , nie ma czasu nawet odebrać :( telefonu .
mayaca
Zainteresowany tematem
 
Posty: 235
Dołączył(a): So 09 cze, 2007
Lokalizacja: Kęty.Małopolska
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 375l - Dominik Gąsiorek - "Ucieczka z tropiku"

Postprzez marcecrisco » Cz 13 lis, 2014

I jak tam szkiełko sie ma ? Wrzuć fotke Dominik - napewno ożywi to forum :D
Avatar użytkownika
marcecrisco
Aktywny użytkownik
 
Posty: 661
Dołączył(a): So 28 wrz, 2013
Lokalizacja: Kraków
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 375l - Dominik Gąsiorek - "Ucieczka z tropiku"

Postprzez mayaca » Wt 25 lis, 2014

Dominik żyje i ma się dobrze :D Wczoraj odwiedził mnie po długiej przerwie .
mayaca
Zainteresowany tematem
 
Posty: 235
Dołączył(a): So 09 cze, 2007
Lokalizacja: Kęty.Małopolska
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 375l - Dominik Gąsiorek - "Ucieczka z tropiku"

Postprzez Dominik Gąsiorek » Wt 23 lut, 2016

Dużo wody upłynęło w Wiśle od czasu moich ostatnich postów. Postanowiłem uchylić rąbka tajemnicy i pokazać, że nie zawsze jest dobrze i naprawdę nie ma się czego wstydzić jeśli nam nie idzie. Wstydzić należy się dopiero wtedy kiedy odpuszczamy i dajemy za wygraną. Ale po kolei. Od momentu pokazania zbiornika w konkursie a to już przecież jak nic ze 2 lata wiele plag się przez niego przetoczyło. Kilka miesięcy od wykonania ostatnich zdjęć nastąpiło załamanie. Dziś z perspektywy czasu wiem już dokładnie co było tego przyczyną ale do tego dojdę później. Po długim okresie walk przyszło także zniechęcenie. Zastanawiałem się nawet czy nie zlikwidować akwarium i przerzucić się na coś innego. Ale nie. Pasja jest we mnie głęboko a zadziorna natura każe walczyć :)

Zaraz po tym jak akwarium zaczęło podupadać postanowiłem odejść od swoich wypracowanych stężeń i zacząć polegać na zdaniu innych. Zacząłem więc eksperymenty z głodzeniem roślin typu "wysoki fosfor blokuje przyswajanie mikro" a nawozy mikroelementowe "są często mocno stężone i dawka maksymalna podana na opakowaniu jest i tak bardzo wysoka". Dzisiaj już wiem, że to są jakieś kompletne bzdury w odniesieniu do "żwirowców". Półtora roku potrzebowałem żeby wyciągnąć takie wnioski a raczej żeby ufać temu co widzę a nie temu co powinno wg innych być. A przecież niby wiem to od dawna. Same sprawy techniczne nie uległy zmianie. Wszystko jest dokładnie takie samo jak zawsze. W skrócie 4x80w daylight na żwirze i to jest sprawa kluczowa. Zbiorniki z bogatym podłożem jak np ziemia z dodatkami albo na podłożu jonowymiennym z dodatkami nie potrzebują dużego nawożenia kolumny wody. Wystarcza im 0,5-1ppm fosforu i 7-10ppm azotanów na tydzień. Również nawozy mikroelementowe są mniej ważne. Lanie praktycznie każdego markowego specyfiku w połowie a maksymalnie pełnej zalecanej dawce powoduje dobre efekty różniące się niuansami.

W zbiornikach o gołym podłożu nie jest już tak kolorowo. Owszem, znam takie baniaki gdzie pomimo żwiru leje się wszystkiego mało i to funkcjonuje ale bardzo powoli. Poza tym nie wszystkie gatunki lubią jak jest ubogo w kolumnie wody. Np pogestemon erectus po zmniejszeniu fosforu z 2 do 1.5ppm na tydzień (0.1-0.2ppm po4 na teście jbla zaraz przed podmianą) stanął w miejscu i zwiększenie żadnego innego parametru nie zachęciło go do wzrostu. Również rotale macrandra i macrandra green nie znoszą niskiego poziomu po4. Przez półtora roku testowałem różne nawozy mikroelementowe ale wszystkie z grupy naszych krajowych i raczej tych w "dobrej cenie". Przez moment używałem nawet Intermagu :) ale po 2 tygodniach przyśpieszonego wzrostu zaczął się pomór. Długo nie dodawałem do wody magnezu przez co stosunek utrzymywał się w proporcji do ca 1:6. Było to spowodowane obawami o przedawkowanie magnezu. Dwa parametry które zawsze pozostawały niezmienne to potas i azot, odpowiednio 15ppm na podmianę i 20ppm na zbiornik. Całą resztę modyfikowałem w każdą możliwą stronę. Długi czas bawiłem się tylko i wyłącznie mikroelementami i żelazem. Zmieniałem proporcje i dawki. Ostatnie kilka miesięcy to zabawy z fosforem obniżonym z 2 do 1.5ppm na tydzień. Zachęciły mnie do tego 2 kwestie. Po pierwsze to że przy 1.5 dawki Profito dalej bielały szczyty i fe nie pomagało a po drugie stosunek mg:ca. Postanowiłem że jako pierwsze sprawdzę blokowanie fe przez fosfor. Wniosek po kilku tygodniach jest prosty. Po obniżeniu fosforu musiałem obniżyć mikroelementy bo widoczne były objawy przenawożenia a po obniżeniu koniec końców szczyty dalej bielały :D Jaki wniosek? Obniżenie fosforu wpływa na wchłanialność mikro ale u mnie nie rozwiązuje problemu a jedynie hamuje przyrosty tygodniowe. Mamy po prostu wciąż to samo ale troszkę wolniej. Niestety nie obniżyłem jednocześnie azotu i może tu był błąd ale z drugiej strony jego obecność na poziomie 10ppm w wodzie nie powinna mieć jakiegokolwiek znaczenia. Ma być i koniec. Zastanawia mnie też sam stosunek no3:po4. Czy moje problemy to na pewno mały poziom fosforu czy może jednak zły stosunek z azotem? Czy gdybym obniżył azot powiedzmy do 15ppm podczas kiedy zszedłem z fosforem do 1.5 erectus dalej rósłby prawidłowo? Nie wiem... i troszkę żałuję, że nie sprawdziłem tego przypadku ale nie chciałem zmieniać kolejnego parametru, żeby nie zaciemniać wniosków. No właśnie... a jakie wnioski? Wnioski są proste. Zatoczyłem koło i wróciłem do parametrów identycznych z grudnia 2013r kiedy zbiornik był naprawdę mega. Jedyna zmiana jaka nastąpiła to nawozy mikroelementowe i fe. Poniżej troszkę zdjęć z ostatnich miesięcy:

styczeń 2014

20131231_195626.jpg


sierpień 2014

DSC_0473.JPG

DSC_0474.JPG


pażdziernik 2014

DSC_0117 (3).JPG

DSC_0118 (3).JPG

DSC_0119 (4).JPG

DSC_0120 (3).JPG

DSC_0121 (3).JPG


grudzień 2014

DSC_0093 (6).JPG


luty 2015

DSC_0001 (5).JPG

DSC_0002 (5).JPG


A tak wyglądał 2 tygodnie temu jeszcze na niskim fosforze. Z prawej strony widać nowe nasadzenia z in vitro. Widać też jak rośliny wyglądają...słabo. Od tego poniedziałku wróciłem do "moich" dawek fosforu, wyrównałem poziom mg w stosunku do ca 1:4, leje na razie podwójną zaleconą dawkę profito i czekam co będzie. Od dzisiaj będęw miarę na bieżąco opisywał co się dzieje w zbiorniku. Dorobiłem się też nareszcie lepszego aparatu fotograficznego więc i zdjęcia które wstawiam będą o niebo lepsze.

Wracam więc do starych dobrych czasów i jak zawsze piszę:

Dawki na ten tydzień:

no3 20ppm
po4 2ppm
mg 2ppm na podmianę (stosunek ca:mg 4-5:1)
k 15ppm na podmianę (7.5ppm na zbiornik)
Profito 60ml (2x dawka podstawowa, która daje ok 0.48ppm fe i 0.20ppm mn)

IMGP2834.JPG

IMGP2829.JPG

IMGP2820.JPG
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Avatar użytkownika
Dominik Gąsiorek
Moderator
 
Posty: 1920
Dołączył(a): Wt 27 kwi, 2010
Lokalizacja: Kobiernice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 375l - Dominik Gąsiorek - "Ucieczka z tropiku"

Postprzez Lozin » Wt 23 lut, 2016

No juz myslalem ze chomiki hodujesz:-) zbiornik nadal piękny. Nawet troche glonow pokazales :-)
Avatar użytkownika
Lozin
Stały bywalec
 
Posty: 430
Dołączył(a): Śr 24 lut, 2010
Lokalizacja: Katowice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 375l - Dominik Gąsiorek - "Ucieczka z tropiku"

Postprzez marho760816 » Wt 23 lut, 2016

I bardzo dobrze że Dominik pokazał glony. U każdego eksperymentującego są okresy tłuste i chude. Zależy co kto lubi. Jeden ma np.Amazonie i leje gotowce ciesząc oko przez jakiś czas a potem załamuje ręce bo nie kuma co się stało, a drugi kombinuje i obserwuje i wie co się stało.
Dominik fajnie się czyta twoje posty.
Avatar użytkownika
marho760816
Zainteresowany tematem
 
Posty: 285
Dołączył(a): N 01 lip, 2012
Lokalizacja: Białystok
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Roślinne - archiwum

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

cron