375l - Dominik Gąsiorek - "Ucieczka z tropiku"

Blogi z działu "Roślinne - Aqua Art Challenge" nie odświeżane dłużej niż 2 miesiące, akwaria zlikwidowane

Re: 375l - Dominik Gąsiorek - "Ucieczka z tropiku"

Postprzez Dominik Gąsiorek » Wt 23 lut, 2016

Dzięki marho760816 za dobre słowo. Żeby zobrazować jak bardzo jest źle i jak niski fosfor demoluje zbiornik wrzucam jeszcze trochę fotek z poniedziałkowej podmiany. Postaram się co tydzień wrzucać nowe zdjęcia i aktualizować wątek.

IMGP3169.JPG
IMGP3168.JPG
IMGP3165.JPG
IMGP3154.JPG
IMGP3145.JPG
IMGP3142.JPG
IMGP3129.JPG
IMGP3100.JPG
IMGP3096.JPG
IMGP3093.JPG
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Avatar użytkownika
Dominik Gąsiorek
Moderator
 
Posty: 1920
Dołączył(a): Wt 27 kwi, 2010
Lokalizacja: Kobiernice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 375l - Dominik Gąsiorek - "Ucieczka z tropiku"

Postprzez marcecrisco » Wt 23 lut, 2016

Fajnie że wrzuciłeś znowu szkło. Widać że eksperymentujesz i że na poligonie coś sie dzieje :D
Mam kilka pomysłów odnośnie tego co piszesz - też w ostatnim roku troche szalałem z nawożeniem troche wiecej czytałem i oglądałem szkła na barreport i ukaps itp.
Po pierwsze to że przy 1.5 dawki Profito dalej bielały szczyty i fe nie pomagało a po drugie stosunek mg:ca. Postanowiłem że jako pierwsze sprawdzę blokowanie fe przez fosfor. Wniosek po kilku tygodniach jest prosty. Po obniżeniu fosforu musiałem obniżyć mikroelementy bo widoczne były objawy przenawożenia a po obniżeniu koniec końców szczyty dalej bielały :D Jaki wniosek? Obniżenie fosforu wpływa na wchłanialność mikro ale u mnie nie rozwiązuje problemu a jedynie hamuje przyrosty tygodniowe. Mamy po prostu wciąż to samo ale troszkę wolnie

Blokowanie fe przez fosfor też przerobiłem na podłożu jonowymiennym ( kumulacja po4 w podłożu i zachamowanie fe które lubi wchodzić przez korzenie (jak twierdzi D. Walstadt powołując sie na prawdziwe eksperymenty), w podłożu stężenie po4 jest wtedy nawet kilka tysiecy razy większe niż w wodzie i fe zanim dojdzie do korzenia to wcześniej tworzy związki z podłożem jonowymiennym. Ale czy napewno na żwirze tak samo powinno sie dziać ? przecież żwir nie koncentruje po4 i fe powinno wchodzić korzeniami. Próbowałeś może opcje Podniesiony PO4 i NO3 i wtedy jeśli wtedy widzisz objawy niedoborów mikro to podnosisz mikro i fe? Oczywiście taki eksperyment lepiej było by przeprowadzić przy świetle powiedzmy 2-3X 80 Wat żeby dać sobie jakiś czas na reakcje i spokojną obserwacje co sie dzieje.
Gdyby okazało się że te "niedobory' wtedy schodzą to ... :D to okazało by sie że duże po4 poprostu zwiększa tempo wzrostu tak jak pisałeś i wtedy trzeba dać wiecej mikro i fe bo od razu jest niedobór mikro, który w tym momencie nazywamy nadmiarem po4 :D
Avatar użytkownika
marcecrisco
Aktywny użytkownik
 
Posty: 661
Dołączył(a): So 28 wrz, 2013
Lokalizacja: Kraków
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 375l - Dominik Gąsiorek - "Ucieczka z tropiku"

Postprzez Dominik Gąsiorek » Wt 23 lut, 2016

Od tego o czym piszesz właśnie zacząłem. Miałem wysoki poziom no3 i po4 (dla mnie wysoki to ok 10ppm no3 i 1ppm po4 przed podmianą) kiedy zaczynałem przygodę z Profito. Pierwsza dawka to była pełna zalecona przez producenta i do tego fe z Zooleku aby w sumie otrzymać tygodniową dawkę fe na poziomie 0.5ppm. Z biegiem czasu modyfikowałem te dawki w różnoraki sposób aby przez krótki moment dojść do całkiem niezłych efektów. Niestety zmiany odbywały się co 2-3 tygodnie i jednak mimo wszystko były za szybkie co nie pozwoliło mi do końca stwierdzić która modyfikacja pomogła. Dopiero po pewnym czasie, gdy wykluczyłem doświadczalnie wszystkie możliwe opcje doszedłem do wniosku, że była to podwójna dawka Profito bez dodatkowego żelaza. Dodam, że obniżenie po4 i chwilowa poprawa troszkę mnie zmyliły. Czasem jestem zbyt impulsywny a niestety akwarystyka wymaga czasu i ogłady.

Co do po4 to fakt że kumuluje się w podłożu jonowymiennym jest mi znany od dawna. Główne założenie podłoża specjalistycznego opiera się właśnie na tym, żeby roślina fosfor wzięła przez korzeń co chętnie czyni a kolumna wody była od niego wolna aby nie stymulować wzrostu glonów. Jeśli mnie pamięć nie myli to cała filozofia nawożenia ADA opiera się właśnie o to. Rzeczywiście podłoża żwirowe nie kumulują substancji odżywczych tak jak jonowymienne ale pamiętaj, że kumuluje je sama roślina a co najciekawsze bardzo powoli oddaje. Fosfor jest też zużywany w różnych procesach biochemicznych zachodzących w akwarium. Dlatego też ciężko ustalić ile zużywa go sama roślina. W moim przypadku gwałtowne załamanie kondycji roślin w zbiorniku nastąpiło dopiero 2 miesiące po zmniejszeniu fosforu. O czym to świadczy? A o tym, że na 2 miesiące zielsko miało zapasu przy podaży tygodniowej 2ppm.
Avatar użytkownika
Dominik Gąsiorek
Moderator
 
Posty: 1920
Dołączył(a): Wt 27 kwi, 2010
Lokalizacja: Kobiernice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 375l - Dominik Gąsiorek - "Ucieczka z tropiku"

Postprzez marcecrisco » Wt 23 lut, 2016

marho760816 napisał(a):I bardzo dobrze że Dominik pokazał glony. U każdego eksperymentującego są okresy tłuste i chude. Zależy co kto lubi. Jeden ma np.Amazonie i leje gotowce ciesząc oko przez jakiś czas a potem załamuje ręce bo nie kuma co się stało, a drugi kombinuje i obserwuje i wie co się stało.
Dominik fajnie się czyta twoje posty.


Dokladnie. Tak właśnie powinno się robić. Fajne posunięcie aż mnie znowtywowalo żeby odświeżyć swój wątek i pokazać co się dzieje.
Dominik Gąsiorek napisał(a):Od tego o czym piszesz właśnie zacząłem. Miałem wysoki poziom no3 i po4 (dla mnie wysoki to ok 10ppm no3 i 1ppm po4 przed podmianą) kiedy zaczynałem przygodę z Profito. Pierwsza dawka to była pełna zalecona przez producenta i do tego fe z Zooleku aby w sumie otrzymać tygodniową dawkę fe na poziomie 0.5ppm. Z biegiem czasu modyfikowałem te dawki w różnoraki sposób aby przez krótki moment dojść do całkiem niezłych efektów. Niestety zmiany odbywały się co 2-3 tygodnie i jednak mimo wszystko były za szybkie co nie pozwoliło mi do końca stwierdzić która modyfikacja pomogła. Dopiero po pewnym czasie, gdy wykluczyłem doświadczalnie wszystkie możliwe opcje doszedłem do wniosku, że była to podwójna dawka Profito bez dodatkowego żelaza. Dodam, że obniżenie po4 i chwilowa poprawa troszkę mnie zmyliły. Czasem jestem zbyt impulsywny a niestety akwarystyka wymaga czasu i ogłady.

Co do po4 to fakt że kumuluje się w podłożu jonowymiennym jest mi znany od dawna. Główne założenie podłoża specjalistycznego opiera się właśnie na tym, żeby roślina fosfor wzięła przez korzeń co chętnie czyni a kolumna wody była od niego wolna aby nie stymulować wzrostu glonów. Jeśli mnie pamięć nie myli to cała filozofia nawożenia ADA opiera się właśnie o to. Rzeczywiście podłoża żwirowe nie kumulują substancji odżywczych tak jak jonowymienne ale pamiętaj, że kumuluje je sama roślina a co najciekawsze bardzo powoli oddaje. Fosfor jest też zużywany w różnych procesach biochemicznych zachodzących w akwarium. Dlatego też ciężko ustalić ile zużywa go sama roślina. W moim przypadku gwałtowne załamanie kondycji roślin w zbiorniku nastąpiło dopiero 2 miesiące po zmniejszeniu fosforu. O czym to świadczy? A o tym, że na 2 miesiące zielsko miało zapasu przy podaży tygodniowej 2ppm.

Ok. Przeczytałem teraz jeszcze raz Twojego posta dokładnie. Ciekawa sprawa z tym. Ja od ponad roku nie podaje po4 niżej niż 2 ppm tyg a reszta naprawdę czasem znikomo i w szkle jest mniej problemów.

Odnośnie sprzętu to widzę że inaczej rozpuszczasz co2 już nie ze spieku Dalej używasz pH kontrolera?
Avatar użytkownika
marcecrisco
Aktywny użytkownik
 
Posty: 661
Dołączył(a): So 28 wrz, 2013
Lokalizacja: Kraków
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 375l - Dominik Gąsiorek - "Ucieczka z tropiku"

Postprzez Dominik Gąsiorek » Wt 23 lut, 2016

Niestety szklany spiek który miałem po prostu się zużył. Ceramiczny środek z czasem zrobił się cienki i pękł. Wróciłem do narurowca Jaleco który przerobiłem już kilka lat temu i o czym pisałem w tym wątku. Ubolewam, że po zmianach na forum wiele zdjęć zostało bezpowrotnie utraconych ale na szczęście mam manierę zapisywania wszystkiego na dysku i będę się starał wszystko odtworzyć.
Avatar użytkownika
Dominik Gąsiorek
Moderator
 
Posty: 1920
Dołączył(a): Wt 27 kwi, 2010
Lokalizacja: Kobiernice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 375l - Dominik Gąsiorek - "Ucieczka z tropiku"

Postprzez Grzegorz Pelczar » Śr 24 lut, 2016

Dominik, fajnie, że znowu piszesz :wink: Każdy w akwarium ma wzloty i upadki, do błędów też trzeba się przyznać, a nie tylko słodzenie :)
Za Twoją namową obniżyłem PO4, ale jednak też wrócę do poprzednich dawek. Z potasem też trochę wyżej.
Ja jeszcze czepię się Twojego potasu, bo tu zostałeś przy niskich dawkach i traktujesz to jako pewnik :wink: Dajesz go bardzo mało, ale widzisz, że bielenie stożków to jednak nie nadmiar. Może by jednak delikatnie zwiększyć poziom tego ważnego makro?
Avatar użytkownika
Grzegorz Pelczar
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 794
Dołączył(a): Pt 03 cze, 2005
Lokalizacja: Krosno
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 375l - Dominik Gąsiorek - "Ucieczka z tropiku"

Postprzez Dominik Gąsiorek » Śr 24 lut, 2016

Widzisz Grzesiu... ale był i taki czas w zbiorniku, nawet dość długi, kiedy szczyty nie bielały dlatego uważam, że to nie jest kwestia potasu. Poza tym mam gdzieś z tyłu głowy mały epizod sprzed ponad roku gdzie lekko podniosłem potas do 20ppm na podmianę i od razu popaliłem stożki. Przypominam, że wg badań Centralnego Laboratorium firmy Aqua w Kobiernicach (wspaniały zbieg okoliczności, że mieszkam prawie obok nich :P) badania z początku lutego pokazują, że mam w wodzie 4.5ppm mg i 29ppm ca co daje w sumie twardość na poziomie niecałych 5 stopni niemieckich. Sam doskonale wiesz, że latami byłem orędownikiem wysokiego potasu i tylko fakt, że miałem średnio twardą wodę wybaczał mi ten błąd. Potem dosyć długo kolega tyman klarował mi, że nie mam racji i dzisiaj z perspektywy czasu uważam, że bardzo słusznie. Sam po wielu doświadczeniach nie potrafię jednoznacznie powiedzieć od czego zależy prawidłowy poziom potasu w zbiorniku. Wiem jedynie, że w twardej wodzie można lać go o wiele bezkarniej niż w miękkiej a reszta to już kwestia własnych doświadczeń.
Avatar użytkownika
Dominik Gąsiorek
Moderator
 
Posty: 1920
Dołączył(a): Wt 27 kwi, 2010
Lokalizacja: Kobiernice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 375l - Dominik Gąsiorek - "Ucieczka z tropiku"

Postprzez Grzegorz Pelczar » Śr 24 lut, 2016

Dominik Gąsiorek napisał(a):Sam po wielu doświadczeniach nie potrafię jednoznacznie powiedzieć od czego zależy prawidłowy poziom potasu w zbiorniku. Wiem jedynie, że w twardej wodzie można lać go o wiele bezkarniej niż w miękkiej a reszta to już kwestia własnych doświadczeń.

Widzisz, często się zapominam, że każdy ma inną wodę, że poziom potasu jest pewnie zależny od twardości i nie wiadomo jeszcze czego. U mnie Gh jest około 14-15, a i magnezu jest pewnie 15-18 ppm, a u Ciebie GH-5 więc całkiem inna bajka. Biorąc to pod uwagę oraz masę szybko rosnących roślin, u mnie dawka 25 ppm na cały zbiornik jest optymalna. Wolniejsze rośliny radzą sobie doskonale przy niższym potasie, ale szybkim brakuje go wyraźnie. Więc albo jakaś średnia optymalna dla wszystkich roślin, albo przejście w stronę wolnych lub szybkich roślin. Trudno mi się rozstać z każdym gatunkiem, więc pozostaje ta pierwsza wersja. :D
Ja już doszedłem do dawki nawet 40 ppm na tydzień, ale to już przesada, bo zwiększanie nic dobrego już nie dawało, a było tylko gorzej.
Obecnie szczyty kilku gatunków bieleją mi. Działo się tak na Planta Gainer Classic , jak i teraz na Profito, na wysokim potasie, jak i na niskim. Dodatkowe dawki Ferro powodują tylko wysyp zielenic i bądź tu mądry. :roll:
Avatar użytkownika
Grzegorz Pelczar
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 794
Dołączył(a): Pt 03 cze, 2005
Lokalizacja: Krosno
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 375l - Dominik Gąsiorek - "Ucieczka z tropiku"

Postprzez Dominik Gąsiorek » Śr 24 lut, 2016

Ja to bym Grzesiu pokombinował u Ciebie z trójkątem ca:mg:k bo moim skromnym zdaniem tu właśnie może być pies pogrzebany.
Avatar użytkownika
Dominik Gąsiorek
Moderator
 
Posty: 1920
Dołączył(a): Wt 27 kwi, 2010
Lokalizacja: Kobiernice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 375l - Dominik Gąsiorek - "Ucieczka z tropiku"

Postprzez Grzegorz Pelczar » Pt 26 lut, 2016

Dominik Gąsiorek napisał(a):Ja to bym Grzesiu pokombinował u Ciebie z trójkątem ca:mg:k bo moim skromnym zdaniem tu właśnie może być pies pogrzebany.

Jak już wiesz mam sporo magnezu, bo 15-18 ppm, z osmozą nie chcę się bawić, więc pozostaje tylko zabawa z potasem. :wink:
Avatar użytkownika
Grzegorz Pelczar
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 794
Dołączył(a): Pt 03 cze, 2005
Lokalizacja: Krosno
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 375l - Dominik Gąsiorek - "Ucieczka z tropiku"

Postprzez marcecrisco » Pt 26 lut, 2016

Nie kusi was po tylu zabawach w zgadywanie co jest w danej chwili w kranie, poprostu przejście na czyste RO i mineralizator o 100% znanym składzie? :D
Avatar użytkownika
marcecrisco
Aktywny użytkownik
 
Posty: 661
Dołączył(a): So 28 wrz, 2013
Lokalizacja: Kraków
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 375l - Dominik Gąsiorek - "Ucieczka z tropiku"

Postprzez Dominik Gąsiorek » Pt 26 lut, 2016

Chyba jednak chodzi o to żeby gonić króliczka a nie go złapać :) Inna sprawa, że dla mnie stosowanie gotowych systemów nawożenia z podłożami typu soil stanowi mniej więcej taka sama wartość jak kupienie od modelarza gotowego, sklejonego i pomalowanego samolotu czy statku. Ktoś zdobył wiedzę i całą pracę wykonał za Ciebie a Ty ją tylko kupiłeś w zestawie. Wsypałeś podłoże, dodatki i lejesz z ładnych buteleczek wg zaleceń producenta. Oczywiście za niemałe pieniądze. Sam natomiast skupiasz się na aranżacji, doborze gatunków, nowościach itd. To jest Twój wybór, który ja oczywiście szanuję. Mam czasami takie dni, że też mam dość i zastanawiam się nad gotowymi rozwiązaniami ale szybko się przekonuję, że te wieczne eksperymenty, rozmyślania nad modyfikacjami, dyskusje, szukanie wiedzy są tym co napędza we mnie to całe piękne hobby a przede wszystkim utrzymuje przyjaźnie. Sama kompozycja to już dla mnie drugorzędna sprawa chociaż nie powiem... piękne naturalne szkła kolegów robią na mnie ogromne wrażenie i może kiedyś samemu zrobię coś naprawdę ekstra. Natomiast póki co jeszcze wiele pracy i nauki przede mną...

Co do parametrów wody w kranie to w moim wypadku są bardzo dobre, żeby nie powiedzieć idealne (gh5, kh3), znane i raczej stałe. Dużym problemem jest natomiast duża ilość biologii a więc także i azotanów (w tym tygodniu wg laboratorium ok 5ppm) która sprzyjają rozwojowi glonów. Osmoza nie daje mi w zasadzie niczego.
Avatar użytkownika
Dominik Gąsiorek
Moderator
 
Posty: 1920
Dołączył(a): Wt 27 kwi, 2010
Lokalizacja: Kobiernice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 375l - Dominik Gąsiorek - "Ucieczka z tropiku"

Postprzez marcecrisco » So 27 lut, 2016

Dominik Gąsiorek napisał(a):Chyba jednak chodzi o to żeby gonić króliczka a nie go złapać :) Inna sprawa, że dla mnie stosowanie gotowych systemów nawożenia z podłożami typu soil stanowi mniej więcej taka sama wartość jak kupienie od modelarza gotowego, sklejonego i pomalowanego samolotu czy statku. Ktoś zdobył wiedzę i całą pracę wykonał za Ciebie a Ty ją tylko kupiłeś w zestawie. Wsypałeś podłoże, dodatki i lejesz z ładnych buteleczek wg zaleceń producenta. Oczywiście za niemałe pieniądze. Sam natomiast skupiasz się na aranżacji, doborze gatunków, nowościach itd. To jest Twój wybór, który ja oczywiście szanuję. Mam czasami takie dni, że też mam dość i zastanawiam się nad gotowymi rozwiązaniami ale szybko się przekonuję, że te wieczne eksperymenty, rozmyślania nad modyfikacjami, dyskusje, szukanie wiedzy są tym co napędza we mnie to całe piękne hobby a przede wszystkim utrzymuje przyjaźnie. Sama kompozycja to już dla mnie drugorzędna sprawa chociaż nie powiem... piękne naturalne szkła kolegów robią na mnie ogromne wrażenie i może kiedyś samemu zrobię coś naprawdę ekstra. Natomiast póki co jeszcze wiele pracy i nauki przede mną...

Co do parametrów wody w kranie to w moim wypadku są bardzo dobre, żeby nie powiedzieć idealne (gh5, kh3), znane i raczej stałe. Dużym problemem jest natomiast duża ilość biologii a więc także i azotanów (w tym tygodniu wg laboratorium ok 5ppm) która sprzyjają rozwojowi glonów. Osmoza nie daje mi w zasadzie niczego.

W żadnym wypadku nie krytykuje gonienia.krolicza :D odnośnie pełnych systemów to zdanie mam.podobne ale też rozumiem że tak może być fajnie - można tak, można tak, jak kto lubi.
Pisałem odnośnie trójkąta mg ca k - o którym pisaliście - myśle że ro jednak pomogło by pomóc zbliżyć do króliczka, nie mówię że go od razu złapać :D ale zbliżyć...
Avatar użytkownika
marcecrisco
Aktywny użytkownik
 
Posty: 661
Dołączył(a): So 28 wrz, 2013
Lokalizacja: Kraków
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 375l - Dominik Gąsiorek - "Ucieczka z tropiku"

Postprzez Dominik Gąsiorek » Pn 29 lut, 2016

Dziś podmiana. Jakoś szału póki co nie ma. Podwójna dawka Profito poszła ale mimo wszystko widać chlorozy. Tydzień to jeszcze za krótko żeby powiedzieć coś więcej o skuteczności dawkowania. Rośliny od dłuższego czasu stały więc uważam, że to jakiś niedobór powoduje taki a nie inny stan. Fosfor podbiłem w zeszłym tygodniu przed podmianą o 1ppm od razu i przez zeszły tydzień o 0.5 ppm w stosunku do poprzednich dawek z ostatnich miesięcy oraz mikro z 1.5 do 2x dawki. Liczyłem, że to da kopa ale zbiornik chyba jeszcze się rozpędza :D Chlorozy to na pewno nie wina magnezu który jest w idealnym stosunku do wapnia ani potasu którego dawka od lat jest sprawdzona, niska i moim zdaniem optymalna na tak miękką wodę. CHOCIAŻŻŻŻszszszsz... mogę się mylić bo jest to ostatni parametr którego nie ruszałem od lat a objawy przypominają mimo wszystko niedobory potasu... albo przedawkowanie mikro. Muszę to jeszcze chwilę przemyśleć. Póki co czekam cierpliwie dalej nie zmieniając niczego. Musi wreszcie ruszyć. Nie ma innej opcji. Zrobiłem też test na fosfor i wyszło jak zawsze czyli ok 0.6-0.8ppm. Na azot zrobię jak Bogdan użyczy mi swojego nowego test Zooleka :P Z ciekawych objawów zauważyłem delikatne brązowe plamki z dziurką w środku na nowszych listkach rotali green, lekko skręcone stożki ludwigii glandulosy, chlorozy wierzchołków części gatunków a nawet czarne plamki na heterantherze. Zacząłem też delikatnie dawkować Azoo brush algae killer żeby troszkę uspokoić glony.

Dawkowanie na ten tydzień bez zmian czyli:

no3 20ppm
po4 2ppm
mg 2ppm na podmianę (stosunek ca:mg 4-5:1)
k 15ppm na podmianę (7.5ppm na zbiornik) + 5ppm na zbiornik extra co zwiększa poziom w zbiorniku do 20ppm
Profito 30ml (dawka podstawowa, która daje ok 0.24ppm fe i 0.10ppm mn)
Zoolek Aquaflora Fe max 15ml czyli 0.25ppm (możliwe że podam mniej, zależnie od tego jak zachowa się zbiornik)

IMGP3185.JPG

IMGP3189.JPG

IMGP3191.JPG

IMGP3194.JPG

IMGP3195.JPG

IMGP3199.JPG

IMGP3201.JPG

IMGP3205.JPG

IMGP3207.JPG

IMGP3212.JPG

IMGP3214.JPG

IMGP3217.JPG

IMGP3218.JPG

IMGP3219.JPG


EDIT

A co tam... dam 5ppm potasu na zbiornik... może Grzesio ma rację? Jak coś to wszystko Twoja wina :)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Avatar użytkownika
Dominik Gąsiorek
Moderator
 
Posty: 1920
Dołączył(a): Wt 27 kwi, 2010
Lokalizacja: Kobiernice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 375l - Dominik Gąsiorek - "Ucieczka z tropiku"

Postprzez bystrzyk77 » Pn 29 lut, 2016

Hej Dominik! :D
Super, że wróciłeś do aktywnego prowadzenia wątku :)
Będę miał co czytać przez ten czas, przez który sam niestety nie będę teraz miał swojego baniaka...
Powiedz, czy dobrze rozumuję: masz GH koło 5?
Czyli Ca około 25 i Mg około 6.
Moim zdaniem przy tej twardości dajesz za dużo mikro ( ze zdjęć rośliny też wyglądają na przytrute)
A jeśli chodzi o fosfor, to też się nie zgodzę, że na czystym żwirze nie da się prowadzić roślinniaka limitując fosfor...
"Limitując" rozumiem przez to na teście 0, i codziennie malutkie dawki.
viewtopic.php?f=16&t=35123&start=60
To mój baniak po 3 miesiącach od startu na samym żwirku i mikro dawkach fosforu, światła 0,75w/l
Nie zgadzam się z twierdzeniem, że obecna kondycja Twojego ziela jest taka a nie inna przez to, że dawałeś mało fosforu...
Co Ty na to? :D
Pozdrawiam i życzę jak najszybszego powrotu do świetnej kondycji baniaka :)
Avatar użytkownika
bystrzyk77
Poznaje temat
 
Posty: 68
Dołączył(a): Cz 24 paź, 2013
Lokalizacja: Białystok
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 375l - Dominik Gąsiorek - "Ucieczka z tropiku"

Postprzez Dominik Gąsiorek » Pn 29 lut, 2016

Dzięki za dobre słowo :D

Już tłumaczę... od jakiegoś momentu 2013r. do jesieni 2015r. podawałem zawsze 2ppm fosforu na tydzień. Dzięki temu rośliny rosły i nie było widać oznak niedoborów makro. Kilka miesięcy temu postanowiłem zejść z dawką tygodniową o 0.5ppm. Powody były dwa. Krasnorosty i bielenie stożków przy najróżniejszych dawkach i kombinacjach mikro z fe. Tak jak już pisałem za przyczynę bielenia podejrzewałem magnez,mikro lub blokadę mikro przez fosfor. Postawiłem na fosforany i do zeszłego tygodnia testowałem tą opcję. Poza dokładnie tymi samymi problemami ale przy mniejszych dawkach ogólnych nawozów nie zauważyłem żadnej poprawy. Zaczęły mi za to podupadać rotale i erectus. Wróciłem więc do starej sprawdzonej dawki po4 ale dalej nie rozwiązywało to problemu. Kolega Grześ- miłośnik potasu ciągle kusił mnie jednak zwiększeniem jego dawki i to właśnie w nim widział problem. Przez lata stosowania wysokiego potasu i przekonywania się do tego, że jednak jego wysoki poziom szkodzi nie chciałem przy nim majstrować... ale kolega wreszcie mnie namówił :) Dzisiaj podniosłem. Po troszku zwiększenie dawki magnezu i pogłębiające chlorozy mnie przekonały.

Nie twierdzę, że nie da się poprowadzić zbiornika przy limitowaniu fosforu ale z biegiem lat uważam, że ta sztuka udaje się zawsze wtedy kiedy zbiornik prowadzimy w taki sposób od samego początku, zaczynamy ze wszystkimi nawozami na małych dawkach a jego oświetlenie jest w granicach 0.75w/l. Zbiornik taki jak mój, prowadzony przez lata na wysokich jednak poziomach mikro i makro po zredukowaniu po4 zachowuje się trochę jak narkoman a poza tym potrzebuje redukcji wszystkich nawozów bez wyjątku. To już jak dla mnie za dużo zmian i zbyt wiele możliwych kombinacji do wypróbowania. Wypracowałem jakiś wzorzec przez lata i staram się zmieniać raczej pojedyncze zmienne niż wszystkie naraz.

Co do mikro... celowo zwiększyłem w ostatnim tygodniu dawkę z 1.5 do 2x ponieważ chciałem zobaczyć w którą stronę pójdzie zbiornik. Chlorozy pogłębiają się i zaczynają wchodzić brązowe plamy połączone z martwicami. Przez cały dzisiejszy dzień kombinowałem jaką dawkę podam w tym tygodniu i myślę, że jednak znów ją obniżę na rzecz żelaza. Chciałem się również przekonać czy trzymanie stosunku fe:mn jest tak bardzo istotne. Teraz widzę, że przesadziłem więc powrót do podstawowej dawki Profito tj. 30ml plus 0.25ppm fe z Zooleku Aquaflora Fe. No i czekamy...
Avatar użytkownika
Dominik Gąsiorek
Moderator
 
Posty: 1920
Dołączył(a): Wt 27 kwi, 2010
Lokalizacja: Kobiernice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 375l - Dominik Gąsiorek - "Ucieczka z tropiku"

Postprzez bystrzyk77 » Pn 29 lut, 2016

Trzymam kciuki i czekam na foty jak najpiękniejszego zbiornika! :)
Avatar użytkownika
bystrzyk77
Poznaje temat
 
Posty: 68
Dołączył(a): Cz 24 paź, 2013
Lokalizacja: Białystok
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 375l - Dominik Gąsiorek - "Ucieczka z tropiku"

Postprzez Dominik Gąsiorek » Pt 11 mar, 2016

W tym tygodniu fotki troszkę później żeby pokazać zmiany. Podanie potasu wyszło chyba bardziej na plus niż na minus. Rośliny zrobiły się solidniejsze, mają większe liście. Podawanie pełnej dawki Profito i fe nie dało żadnych efektów. Ani na plus ani na minus. Od poniedziałku postanowiłem wypróbować tylko gołe Profito w podstawowej dawce. Dziś jest czwartek, czyli minęły 4 dni... pojawiły się chlorozy i mniejszy rozmiar liści u rotali green. Macrandra ma coraz bardziej zdeformowane liście a nowe rośliny stoją i wyraźnie na coś czekają... ciekawe na co? Teraz pytanie brzmi co robić dalej... zwiększyć mikro, dać fe czy może jedno i drugie... zastanowię się... myślę też czy jednak to nie kwestia magnezu. Stosunek do ca jest książkowy bo 1:4 ale może to za dużo już? Ciekawe, że jest pył a nie ma nitek. Nie ma nitek i bieleje to oznacza, że mało fe. Pył jest taki średnio łatwo schodzący więc może też oznaczać nadmiar mikro ale i niedobór... niedobór fe? A może fosforu? Daje 2ppm po4, na teście wychodzi 1 przed podmianą i to jest moja dawka sprawdzona więc tą opcję odrzucam. Moim zdaniem moje wszystkie problemy biorą się z mikro/fe. Obłęd w ciapki.

IMGP3231.JPG
IMGP3232.JPG
IMGP3233.JPG
IMGP3234.JPG
IMGP3235.JPG
IMGP3237.JPG
IMGP3238.JPG


EDIT (11.03)

Zastanowiłem się nad tym wszystkim i postanowiłem dźwignąć lekko mikro o 10ml do 40ml i podać delikatnie żelaza w ilości 0.1 na zbiornik. To wszystko są ewidentne niedobory. Dochodzę do wniosku, że 40-45ml a więc 1.5x dawka podstawowa będzie optymalna i zamierzam trzymać ją przez dłuższy czas. Wyregulowałem też sondę ph bo nie wiem czy ten pył przypadkiem to nie niski poziom co2. Lewa część zbiornika wygląda wcale nie najgorzej. Jak opanuję sztukę fotografowania zbiornika to sami zobaczycie :D.

EDIT 2 (14.03)

Do końca tygodnia dolałem jeszcze ekstra żelaza. W sumie wyszło 40ml mikro co uważam za absolutnego maxa i nie będę już zwiększał tej dawki oraz 12ml fe co dało w sumie 0.2ppm. Rośliny idą coraz lepiej, zaczynają się robić czerwone. Zrobiłem też dzisiaj test na fosfor i pokazał 0.6ppm co potwierdza, że zbiornik wrócił do swojego stałego zużycia makroelementów. Zastanawiam się jeszcze czy aby nie dźwignąć delikatnie fosforu o 0.2 ppm ale zastanowię się nad tym jeszcze i napiszę wieczorem. Dodam też oczywiście świeże zdjęcia.

EDIT 3 (15.03)

Wstrzymam się jeszcze z tymi zdjęciami... nie ma aż takiej różnicy żeby znowu coś pokazywać. Plan na ten tydzień jest taki:

no3 20ppm
po4 2.2ppm
mg 2ppm na podmianę (stosunek ca:mg 4-5:1)
k 20ppm na podmianę (10ppm na zbiornik)
Profito 6x6ml=36ml (1.2x dawka podstawowa, która daje ok 0.29ppm fe i 0.12ppm mn)
Zoolek Aquaflora Fe 6x3ml=18ml (0.3ppm fe)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Avatar użytkownika
Dominik Gąsiorek
Moderator
 
Posty: 1920
Dołączył(a): Wt 27 kwi, 2010
Lokalizacja: Kobiernice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 375l - Dominik Gąsiorek - "Ucieczka z tropiku"

Postprzez pablo8412 » Cz 14 kwi, 2016

bystrzyk77 napisał(a):Powiedz, czy dobrze rozumuję: masz GH koło 5?
Czyli Ca około 25 i Mg około 6.

Skąd wywnioskowałeś takie wartości Ca i Mg?
pablo8412
Poznaje temat
 
Posty: 92
Dołączył(a): Śr 13 sty, 2016
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 375l - Dominik Gąsiorek - "Ucieczka z tropiku"

Postprzez bystrzyk77 » Cz 14 kwi, 2016

Moja pomyłka :D
Już doczytałem że ca 29, mg 4 z kawałkiem masz w kranie :P
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
bystrzyk77
Poznaje temat
 
Posty: 68
Dołączył(a): Cz 24 paź, 2013
Lokalizacja: Białystok
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Roślinne - archiwum

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron