160l - Maciej L.

Blogi z działu "Roślinne - Aqua Art Challenge" nie odświeżane dłużej niż 2 miesiące, akwaria zlikwidowane

160l - Maciej L.

Postprzez marcecrisco » N 05 sty, 2014

Witam
Po roku nauki nawożenia czas na prezentacje zbiornika. Zbiornik zalany w grudniu 2012. W międzyczasie walka z różnymi glonami, tajemniczym brązowym nalotem i próby odpowiedniego nawożenia.

Zbiornik: 100x40x40, 160l

Filtracja: Eheim Biopower 240 750l/h, Głowica Eheim 1212 (650l/h) + gąbka atman nr 2.

Cyrkulacja: Koralia Nano 900l.h (dzięki Chudy)

Podłoże: Aqua Art Substrate II Czarne

CO2: butla 1,5 kg, elektrozawór, dyfuzor 20 mm, ustawiony między wlotem a wylotem filtrów, resztki mgiełki rozbijane w Korali. Podawane od 9-22

Światło: 0,6 W/l, Od przodu: Sylvania Grolux 39 W, Flora Sun-Glo 30 W, Flora-Glo 30 W. Świecenie 14-23
Ogrzewanie: 150 W

Fauna: około 20 neonów czerwonych, 6 tęczanek nenowych, 9 brzanek sumatrzańskich, 5 kosiarek, 8 Zbrojników niebieskich, 7 kirysków

Flora:
Hemianthus Micranthemoides
Echinodorus tenellus
Echinodorus amazonicus
Bacopa Caroliniana
Limnophila Aromatica
Limnofilia Aquatica
Hydrocotyle
Microsorium
Microsorium "Narrow Leaf"
Anubias nana big
Hygrophila Polysperma
Hygrophila Difformis
Ludvigia Repens
Prospectus Palustaris
Myriophyllum Spicatum


Nawożenie: Sole + micro Easy Life Profito + Ferro Aqua Artu
Dawki (sumarycznie na tydzień):
NO3- 12 ppm (rozbite na 2 dawki tyg.)
K- 9 ppm (tylko z KNO3)
PO4- 2,1 ppm (rozbite na 7 dawek tyg.)
Mg- 3 ppm ( po podmianie)
Easy Life Profito 14 ml( pełna dawka) (2x7ml)
Ferro Aqua Art 7 ml (1 ml/dziennie)

Przed podmianą parametry:
NO3 8-10 ppm
PO4 0,1-0,3 ppm

Woda w kranie:
Ph - 7,5
GH - 7,3
Ca - 40 ppm
Mg - 7 ppm
NO3 - 4 ppm


Obecnie pracuje nad poprawieniem ustawienia roślin i wymianie części gatunków z 2 i 3 planu na inne.
Będę wdzięczny za konstruktywną krytykę.
Pozdrawiam

front (2).jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Avatar użytkownika
marcecrisco
Aktywny użytkownik
 
Posty: 661
Dołączył(a): So 28 wrz, 2013
Lokalizacja: Kraków
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 160l - Maciej L.

Postprzez Chudy » N 05 sty, 2014

No Panie miód:). Niech Koralia służy. Fajnie, że wszystko wypaliło. Najbardziej mnie zadziwia taki niski potas, czary. Może niech jakiś chemik mi wytłumaczy jak to działa:). Jedyne czego brakuje i Ty o tym dobrze wiesz to jakiś porządny kubeł :D
Avatar użytkownika
Chudy
Stały bywalec
 
Posty: 462
Dołączył(a): Pn 29 gru, 2008
Lokalizacja: Kraków
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 160l - Maciej L.

Postprzez slipknot1989 » N 05 sty, 2014

ładny baniaczek :) Gratulacje :) Jakie podmiany stosujesz?
Chudy Co masz na myśli niski potas?
slipknot1989
Stały bywalec
 
Posty: 382
Dołączył(a): Wt 15 sty, 2013
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 160l - Maciej L.

Postprzez Chudy » N 05 sty, 2014

Slipknot mam na mysli te 9ppm. Toż nawet nasz Zbyszek daje po 12ppm:D Nie mówiąc o tym jak to "złote stosunki" podają że potasu 2x tyle co azotu:)
Avatar użytkownika
Chudy
Stały bywalec
 
Posty: 462
Dołączył(a): Pn 29 gru, 2008
Lokalizacja: Kraków
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 160l - Maciej L.

Postprzez slipknot1989 » N 05 sty, 2014

Mało nie mało :P jeśli patrzec jak mówisz na "złote stosunki" potas powienien trzymać na ok 30ppm ze stosunku Ca: Mg: K- 4: 1: 3 :P Jeśli taka dawka jest wystarczająca dla tego baniaka to po co lać więcej. Poza tym autor nie pisze ile ma go w kranie i jakie podmiany robi :)
slipknot1989
Stały bywalec
 
Posty: 382
Dołączył(a): Wt 15 sty, 2013
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 160l - Maciej L.

Postprzez adams750 » N 05 sty, 2014

Bardzo ładne szkło gratulacje, co do niskiego potasu także trzymam go na poziomie 12ppm i uważam że nie potrzebuje go w większych proporcjach.
Avatar użytkownika
adams750
Znający temat
 
Posty: 1357
Dołączył(a): Cz 02 lut, 2012
Lokalizacja: Białystok
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 160l - Maciej L.

Postprzez marcecrisco » N 05 sty, 2014

Chudy napisał(a):No Panie miód:). Niech Koralia służy. Fajnie, że wszystko wypaliło. Najbardziej mnie zadziwia taki niski potas, czary. Może niech jakiś chemik mi wytłumaczy jak to działa:). Jedyne czego brakuje i Ty o tym dobrze wiesz to jakiś porządny kubeł :D

Miodu jeszcze nie ma;p. Bez korali teraz bym nie pociągnoł długo po Głowica i Filtr są tak skierowane że nie powoduje prawie w ogóle cyrkulacji tylko rozbijają CO2. W filtrze mam ostatni koszyk wypchany watą, którą wymieniam raz w tygodniu. Zapomaniałem napisać o podmianach. Robie 25% (30l). Rośliny biorą mało K w tygodniu (1,5-2 ppm). Bardziej chyba potrzebują mieć stały poziom w wodzie. Biorąc pod uwage moją podmiane to już po ok 3 tygodniach takiego dozowania (9ppm tyg) powinien mieć w akwarium stały poziom ok 30 (na początku dobiłem tylko jedną dawke do 25 ppm). Testy to potwierdzają obecnie mam 25-30 ppm i widze leciutko popalone stożki u małego heńka także nie będe podnosił. Zbyszek 17 myśle że ma ten sam poziom - on daje troche więcej ale za to robi podmiane 40% i wychodzi pewnie na to samo.
Odnosnie Kubła to wiem że łatwiej by było szczególnie na początku. Teraz bardziej wiem jak zrobić żeby bakterie pracowały na moją korzyść. Wydaje mi sie że da sie bez kubła tylko trzeba dbać perfekcyjnie o równowage i rośliny w zbiorniku.
slipknot1989 napisał(a):Mało nie mało :P jeśli patrzec jak mówisz na "złote stosunki" potas powienien trzymać na ok 30ppm ze stosunku Ca: Mg: K- 4: 1: 3 :P Jeśli taka dawka jest wystarczająca dla tego baniaka to po co lać więcej. Poza tym autor nie pisze ile ma go w kranie i jakie podmiany robi :)

Właśnie te stosunki z jakimś tam marginesem próbuje utrzymywać.
adams750 napisał(a):Bardzo ładne szkło gratulacje, co do niskiego potasu także trzymam go na poziomie 12ppm i uważam że nie potrzebuje go w większych proporcjach.

Dzięki;p


Dzięki za odpowiedzi
Pozdr

Odnośnie aranżu. Szukam czegoś co zróżnicuje mi trzeci plan. Może coś czerwonego? z czego dało by sie stworzyć gęstą wysoką kępe. Zamienił bym wtedy kępę Hygrophyli Polspermy przy filtrach z prawej strony na coś takiego.
Avatar użytkownika
marcecrisco
Aktywny użytkownik
 
Posty: 661
Dołączył(a): So 28 wrz, 2013
Lokalizacja: Kraków
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 160l - Maciej L.

Postprzez slipknot1989 » Pn 06 sty, 2014

Marcecrisco a nie probowałeś obniżać potasu jeśli masz takie problemy z heniem?


Wysłane z mojego LG-P760
slipknot1989
Stały bywalec
 
Posty: 382
Dołączył(a): Wt 15 sty, 2013
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 160l - Maciej L.

Postprzez marcecrisco » Pn 06 sty, 2014

slipknot1989 napisał(a):Marcecrisco a nie probowałeś obniżać potasu jeśli masz takie problemy z heniem?


Wysłane z mojego LG-P760

Bardziej już nie moge zejść z K bez zmiany NO3 bo daje tylko z KNO3 oba. Zastanawiam sie nad zmianą NO3 do 10 ppm tyg wtedy K było by 6 ppm tyg (mam dość duża obsade ryb) i przy podmianie 25% po kilku tygodniach miałbym stały poziom 20 ppm. Zrobie tak jeśli test w piątek przed podmianą pokaże grubo ponad 10-15 ppm NO3. W sumie wode mam dość miękką(7-8 GH) to 20 ppm K napewno nie będzie za mało.
Avatar użytkownika
marcecrisco
Aktywny użytkownik
 
Posty: 661
Dołączył(a): So 28 wrz, 2013
Lokalizacja: Kraków
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 160l - Maciej L.

Postprzez Chudy » Pn 06 sty, 2014

Maćku rozumiem, że ilość potasu w wodzie liczysz według "stężenia" w kalkulatorze Zulixa? Jaką konsumpcje zakładasz?
Avatar użytkownika
Chudy
Stały bywalec
 
Posty: 462
Dołączył(a): Pn 29 gru, 2008
Lokalizacja: Kraków
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 160l - Maciej L.

Postprzez adams750 » Pn 06 sty, 2014

Możesz zejść z podawaniem KNO3 do 10ppm i jak piszesz będziesz miał z tej dawki 6ppm K, a jak chcesz podnieść NO3 możesz podać amoniak. Możesz kupić kwaśny węglan amonu i przeliczyć w kalkulatorze na NO3, ale musisz podawać spokojnie aby bakterie miały czas na powiększenie swojej ilości by przerobić NH4 na NO3 :wink:
Avatar użytkownika
adams750
Znający temat
 
Posty: 1357
Dołączył(a): Cz 02 lut, 2012
Lokalizacja: Białystok
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 160l - Maciej L.

Postprzez marcecrisco » Pn 06 sty, 2014

Chudy napisał(a):Maćku rozumiem, że ilość potasu w wodzie liczysz według "stężenia" w kalkulatorze Zulixa? Jaką konsumpcje zakładasz?

Tak tak na kalkulatorze Zulixa. Zakładam 2ppm tyg. Stężenie startowe w wodzie miałem 20-25 ppm (po wcześniejszych dawkowaniach na oko0 i wtedy zacząłem dawki 8-9 ppm tyg i to stężenie(ok 25-30 ppm) w przybliżeniu sie utrzymuje.
adams750 napisał(a):Możesz zejść z podawaniem KNO3 do 10ppm i jak piszesz będziesz miał z tej dawki 6ppm K, a jak chcesz podnieść NO3 możesz podać amoniak. Możesz kupić kwaśny węglan amonu i przeliczyć w kalkulatorze na NO3, ale musisz podawać spokojnie aby bakterie miały czas na powiększenie swojej ilości by przerobić NH4 na NO3 :wink:

Raczej nie będę dawał Azotu z czegoś innego niż KNO3 bo i tak mam duże obciążenie biologiczne w zbiorniku + 2-3 razy w tyg karmie mrożonkami. Tak że NH4 napewno jakieś sie pojawia, chociaż nigdy nie mierzyłem.
Od tego tygodnia zejde chyba z KNO3 do 10 tak jak piszesz, wtedy będę miał +6 ppm K tygodniowo co przy spożyciu 2ppm tyg po trzech tygodniach da mi satysfakcjonujące (przy twardości 7-8 GH) stężenie K około 20 ppm. I zniknie wtedy te kilka popalonych stożków z małego heńka. Drugą dawke KNO3 na ten tydzień podaje już w ten sposób, czyli jutro + 4 ppm NO3(wcześniej podalem 6ppm).
Avatar użytkownika
marcecrisco
Aktywny użytkownik
 
Posty: 661
Dołączył(a): So 28 wrz, 2013
Lokalizacja: Kraków
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 160l - Maciej L.

Postprzez thors » Pn 06 sty, 2014

Mi, co prawda w twardej wodzie, K blokuje najpierw Mg, to znaczy helferi się nie wykręca tylko bieleje, traci kolor. U Ciebie wykręca to znaczy blokuje Ca, czyli suma K i Mg jest znaczna :). W wodzie masz 7 ppm Mg, a dodajesz do podmiany 3 ppm. Jeśli podmiany robisz 1/4, a tyle wnioskuje po wypowiedziach, to po 4 tygodniach będzie: 4 x 3 ppm + 7 z kranu= 19ppm. Na Twoim miejscu podawałbym 0,7 ppm do podmiany, albo 3 ppm, ale na podmienianą wodę.
Na prawo koło "pierzaka" idealnie pasowałaby ludwigia rubin. Pod te światełko ideał :). Gratuluję baniaczka.
Avatar użytkownika
thors
Stały bywalec
 
Posty: 446
Dołączył(a): So 14 sty, 2006
Lokalizacja: Włocławek
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 160l - Maciej L.

Postprzez marcecrisco » Pn 06 sty, 2014

thors napisał(a):Mi, co prawda w twardej wodzie, K blokuje najpierw Mg, to znaczy helferi się nie wykręca tylko bieleje, traci kolor. U Ciebie wykręca to znaczy blokuje Ca, czyli suma K i Mg jest znaczna :). W wodzie masz 7 ppm Mg, a dodajesz do podmiany 3 ppm. Jeśli podmiany robisz 1/4, a tyle wnioskuje po wypowiedziach, to po 4 tygodniach będzie: 4 x 3 ppm + 7 z kranu= 19ppm. Na Twoim miejscu podawałbym 0,7 ppm do podmiany, albo 3 ppm, ale na podmienianą wodę.
Na prawo koło "pierzaka" idealnie pasowałaby ludwigia rubin. Pod te światełko ideał :). Gratuluję baniaczka.

Dzięki wielkie Thors za spostrzeżenie odnośnie Mg - nie wiedziałem o tym. Myślałem że spożycie Mg przez rośliny jest większe. To daje spokój narazie z Mg bo i tak dawałem go tylko dla świętego spokoju. Odnośnie tego że wysokie K +Mg blokuje Ca w miększej wodzie, to chyba dokładnie masz racje, miałem czasem dziurki w starszych liściach które wyglądały jak niedobory Ca. To od następnego tygodnia nie dodaje Mg poza tym co jest w Profito.
Odnosnie Ludvigi Rubin to mam narazie tylko dwie sadzonki. Jak zdobęde więcej to planuje zrobić kępe z lewej strony zbiornika z brzegualbo za nadwódką trójkwiatową. Pisząc o prawej wcześniej chodziło mi o lewą. Prawa obecnie w miare mi sie podoba. Myśle jeszcze czy nie zwiększyć polanki przed Limnofilią Aquaticą tzn usunać z przed niej sadzonki Limnofilili Aromatici. Na polance zagęścił bym Bakopy. Ten zabieg troche zwiększył by głębie i bardziej uwidocznił Limnofilie Aquatice.
Avatar użytkownika
marcecrisco
Aktywny użytkownik
 
Posty: 661
Dołączył(a): So 28 wrz, 2013
Lokalizacja: Kraków
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 160l - Maciej L.

Postprzez marcecrisco » N 12 sty, 2014

mała aktualizacja.
W minionym tygodniu ostrzygłem dużego heńka(09.01) bo zaczął przysłaniać sadzonki prospectus palustaris i ludvigii arcuaty znajdujące sie za nim. Po przystrzyżeniu lepiej je widać (fotka 1) akwarium sprawia też wrażenie wyższego.(fotka 1)
heniek_przed_i_po.jpg
i lepiej prezentuje się polanka.
polanka 11.01.JPG

Przystrzygłem też hydrokole z prawej strony bo były problemy z cyrkulacją pomimo cyrkulatora, przy okazji odsłonily się ładnie młode Limnofilie aquatic-ki.
front 11.01.JPG

Ostatnia fotka jest z wczoraj.
Mała korekta nawożenia:
Znowu podaje dawki KNO 7x tyg łącznie - 11ppm
K tylko z KNO3 i EL Profito 8-9 ppm
PO4 bez zmian
Mikro; Easy Life profito zalecana dawka u mnie 14 ml tyg dawki codzienne
Fe Planta Gainer. Obniżyłem do 8-10 ml tyg w dawkach 7X tyg
Pozdrawiam
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Avatar użytkownika
marcecrisco
Aktywny użytkownik
 
Posty: 661
Dołączył(a): So 28 wrz, 2013
Lokalizacja: Kraków
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 160l - Maciej L.

Postprzez Chudy » N 12 sty, 2014

Ładnie Maćku ładnie:) Ja jak najbardziej pamiętam o odwiedzinach ale jestem nieczasowy. Ledwo łapie chwilę, żeby w tyg na forum zajrzeć :D
Avatar użytkownika
Chudy
Stały bywalec
 
Posty: 462
Dołączył(a): Pn 29 gru, 2008
Lokalizacja: Kraków
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 160l - Maciej L.

Postprzez marcecrisco » N 12 sty, 2014

Jak złapiesz chwile zapraszam :)
Avatar użytkownika
marcecrisco
Aktywny użytkownik
 
Posty: 661
Dołączył(a): So 28 wrz, 2013
Lokalizacja: Kraków
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 160l - Maciej L.

Postprzez marcecrisco » Wt 14 sty, 2014

Żeby nie było zbyt kolorowo, po ostatniej przycince na Heńku pojawiło sie mnóstwo krótkich nitek. Chyba za bardzo go zapuściłem i woda w ogóle przez niego nie przepływała. Przy przycince było w nim kilka dłuższych nitek. Wczoraj było ich dużo więcej.
Nawożenie bez zmian z tym że nie podaje żelaza dopóki nitki nie zaczną schodzić. Zastanawiam sie czy podawać normalnie profito jak są te nikti?
Miałem też ostatnio problem z CO2, reaktor 20mm puszczał po kilku dniach od mycia większe bąble i nie mogłem utrzymać CO2 na poziomie koloru limonkowego na teście CO2.
Odnośnie glonów mam troche zielenic kolonijnych na dolnych liściach pomimo tego że daje 2,2 ppm PO4 tyg.
Wczoraj mierzyłem testem i mam w wodzie 0,25 ppm zastanawiam sie czy nie zwiększyć dawki bo podłoże Aqua Art Substrate bardzo chłonie PO4. Chociaż nie wiem czy nie nasyci się w końcu do tego stopnia, że odda wszystko do wody ??
Będę wdzięczny za pomoc
W przesyłce jest też reaktor tornado- mam zamiar podpiąć go do głowicy w akwa. Może dziś dojdzie. Kombinuje tak żeby na sto procent mieć wszystko ok z CO2.
Avatar użytkownika
marcecrisco
Aktywny użytkownik
 
Posty: 661
Dołączył(a): So 28 wrz, 2013
Lokalizacja: Kraków
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 160l - Maciej L.

Postprzez Ulvhedin » Wt 14 sty, 2014

2,2 ppm / 7 = 0,314..... ppm - podniósł bym bez obawy że podłoże mi to zwróci, przy takim dawkowaniu ile tego zostanie na koniec tygodnia?
Ulvhedin
Znający temat
 
Posty: 1130
Dołączył(a): N 27 gru, 2009
Lokalizacja: Bieruń
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 160l - Maciej L.

Postprzez marcecrisco » Wt 14 sty, 2014

Zrobiłem testy:
NO3 15ppm
PO4 0
To już mam odpowiedź skąd wzieły się nitki. Dałem od razu 1 ppm. I chyba musze zwiększyć dawke. Żeby utrzymać stałe stężenie w więcej niż 0,1-0,2 będe musiał dawać chyba z 3,5 ppm tyg. To chyba nawet więcej niż zakłada się w EI heh. No zobaczymy.
Zastanawia mnie skąd wzięły się krasnorosty nigdy nie miałem z nimi problemów, ostatnio grzebałem troche w podłożu może przez to coś poszło do wody.
Wcześniejj miałem pod koniec tygodnia PO4 maks 0,2ppm
Avatar użytkownika
marcecrisco
Aktywny użytkownik
 
Posty: 661
Dołączył(a): So 28 wrz, 2013
Lokalizacja: Kraków
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Następna strona

Powrót do Roślinne - archiwum

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron