160l - Maciej L.

Blogi z działu "Roślinne - Aqua Art Challenge" nie odświeżane dłużej niż 2 miesiące, akwaria zlikwidowane

Re: 160l - Maciej L.

Postprzez etherni » Pn 15 wrz, 2014

Z różnych źródeł, m.in. D.Walstad, ale też ogólnie poskładane do kupy informacje o roślinach - że coś pochłania w dużych ilościach , ma duże ciśnienie soków, magazynuje coś, i z własnych obserwacji po przycinkach.
etherni
Zainteresowany tematem
 
Posty: 167
Dołączył(a): Cz 14 cze, 2012
Lokalizacja: Kraków
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 160l - Maciej L.

Postprzez marcecrisco » Pn 15 wrz, 2014

widze że musze Diane przeczytać po raz kolejny :D na szczęście zabrałem ją ze sobą na wyjazd w delegacje hehe
Tak poza tematem: fajnie było by jakby wprowadzić edycje swoich starych postów. Jak czytam to co pisze z telefonu to jestem przerażony a tak można by zrobić na szybko poprawki.
Avatar użytkownika
marcecrisco
Aktywny użytkownik
 
Posty: 661
Dołączył(a): So 28 wrz, 2013
Lokalizacja: Kraków
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 160l - Maciej L.

Postprzez etherni » Pn 15 wrz, 2014

Ja nie narzekam na swoją lumie a też 90% postów pisze z telefonu, kwestia systemu/słownika.
etherni
Zainteresowany tematem
 
Posty: 167
Dołączył(a): Cz 14 cze, 2012
Lokalizacja: Kraków
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 160l - Maciej L.

Postprzez marcecrisco » Pn 15 wrz, 2014

to musze sie pobawić ze słownikiem bo jakoś dziwnie dobiera czasem słowa. W ramach off-topa to kiedy wrzucisz akwa do galerii ? :lol:
Avatar użytkownika
marcecrisco
Aktywny użytkownik
 
Posty: 661
Dołączył(a): So 28 wrz, 2013
Lokalizacja: Kraków
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 160l - Maciej L.

Postprzez etherni » Pn 15 wrz, 2014

He, jak wrócę kiedyś z pracy przed 20 i zdążę zrobić zdjęcia zanim się rośliny złożą. Za to Bucka będzie okazalsza niż widziałeś na żywo bo dostała kopa i rośnie w tempie liścia na 5 dni.
etherni
Zainteresowany tematem
 
Posty: 167
Dołączył(a): Cz 14 cze, 2012
Lokalizacja: Kraków
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 160l - Maciej L.

Postprzez marcecrisco » Pn 15 wrz, 2014

etherni napisał(a):He, jak wrócę kiedyś z pracy przed 20 i zdążę zrobić zdjęcia zanim się rośliny złożą. Za to Bucka będzie okazalsza niż widziałeś na żywo bo dostała kopa i rośnie w tempie liścia na 5 dni.

Liść/5 dni to super tempo dla bucki gratulacje, że sie przyjeła na dobre. Wrzuć foty jak Ci sie uda. :D
Avatar użytkownika
marcecrisco
Aktywny użytkownik
 
Posty: 661
Dołączył(a): So 28 wrz, 2013
Lokalizacja: Kraków
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 160l - Maciej L.

Postprzez thors » Wt 16 wrz, 2014

marcecrisco napisał(a):
Dokladnie Adams. W ogóle w ogół K krąży batdzo wiele sprzecznych opinii. Nie wiem kto ma racje ale dobilem kiedyś do ok 40 i nic sie nie działo i tego się trzymam.

Wszyscy maja rację. Ci co mają podłoże inne niż jonowymienne dają mniej, a Ci co mają jonowymienne dają więcej. Po prostu podłoże jonowymienne potrzebuje jonu, żeby go wymienić na inny. Bez dużego K takie podłoże nie będzie działać.
marcecrisco napisał(a):Ciekawie mnie tylko jedną rzecz na która nikt nigdy nie udzielił mi logicznej odpowiedzi.. W EI określono maksymalne spożycie K na 30 ppm tyg. Przy świetle 1,3 w/l natomiast wiele osob przyjmuje ze tygodniowo schodzi kilka ppm L , w filozo aqua artu K daje się sporo tłumacząc to wytwarza nm iem poduszki bezpieczeństwa na wypadek skoku innych makro , czyli ogólnie nadmiar K nie szkodzi tez wg Aqua Art.

Aqua Art robi linię pod swój system z podłożem, jak ADA i dlatego trzyma tą sama filozofię, czyli futrowanie K+. W przypadku Aqua Art bez podłoża jonowymiennego spokojnie można sobie odpuścić specyfik K+, wystarczy to co z makro i classic.
marcecrisco napisał(a):Od następnej podmiany daje 15 ppm K tylko z K2so4 reszta wpadnie z KNO3 w wodzie na pewno będzie wtedy min 30ppm i nie będę się musiał nad tym zastanawiac. Wczoraj rano podalem szczal 1,5 ppm PO4 na raz krzaki szczelily do gory bablujac aż milo. Szczyty bielaly wiec dalen Tradycyjna dawkę mikro bez dodatkowego fe.

Bielenie to również objaw nadwyżki K. Ile byś wtedy nie dorzucił Fe to nie pomożesz krzakom się zazielenić. Z tego co pamiętam to dajesz 0,24 Fe z Mikro basic. Masz helferi, po nim poznać, że jest za dużo K jeśli bieleje. Przy podmianie 25% i gołym żwirku wystarczy K 10-15 na cały zbiornik. U mnie powyżej 15 ppm jest już za dużo, przy 25% podmianie.
Wydaje mi sie, z tego co pisałeś wcześniej, że masz za dużo N. Od nadwyżki N rozpuszczają się, gniją heleferi i aromatica. Pewnie jest to spowodowane za małym P i N nie schodzi. Ja podaje w stosunku 10:2. Marcandra marszczy nowe liście jak jest za mało N wiec po tym możesz poznać jeśli byś zmienił ilość podawanego N, albo jeśli by zeszło więcej jak podbijesz P.
Avatar użytkownika
thors
Stały bywalec
 
Posty: 446
Dołączył(a): So 14 sty, 2006
Lokalizacja: Włocławek
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 160l - Maciej L.

Postprzez marcecrisco » Wt 16 wrz, 2014

Dzięki za pomoc thors
thors napisał(a):Wszyscy maja rację. Ci co mają podłoże inne niż jonowymienne dają mniej, a Ci co mają jonowymienne dają więcej. Po prostu podłoże jonowymienne potrzebuje jonu, żeby go wymienić na inny. Bez dużego K takie podłoże nie będzie działać.

Nie wiedziałem o tym. Czyli jeśli w kolumnie wody jest wyższe stężenie K to podłoże bardziej oddaje/mniej pochłania PO4 ? czy chodzi o inne jony.
Jakby nie było to jest to dla mnie kolejny powód żeby jak najszybciej przejść na jałowe podłoże.

marcecrisco napisał(a):Bielenie to również objaw nadwyżki K. Ile byś wtedy nie dorzucił Fe to nie pomożesz krzakom się zazielenić. Z tego co pamiętam to dajesz 0,24 Fe z Mikro basic. Masz helferi, po nim poznać, że jest za dużo K jeśli bieleje.

Z helferi mam cały czas problemy. Nigdy nie zaczął prawidłowo rosnąć tylko ma taką stagnacje cały czas, jeden listek urośnie jeden zgnije. Główny problem to gnicie liści starszych od brzegów i karłowatość rośliny. W niektórych miejscach wygląda jakby sie rozpuszczał.

thors napisał(a):Przy podmianie 25% i gołym żwirku wystarczy K 10-15 na cały zbiornik. U mnie powyżej 15 ppm jest już za dużo, przy 25% podmianie.

Dzięki, tak własnie ustawie dawke po restarcie i przejściu na goły bazalt.

thors napisał(a):Wydaje mi sie, z tego co pisałeś wcześniej, że masz za dużo N. Od nadwyżki N rozpuszczają się, gniją heleferi i aromatica. Pewnie jest to spowodowane za małym P i N nie schodzi. Ja podaje w stosunku 10:2. Marcandra marszczy nowe liście jak jest za mało N wiec po tym możesz poznać jeśli byś zmienił ilość podawanego N, albo jeśli by zeszło więcej jak podbijesz P.

NO3 nigdy nie trzymałem wysoko. Miałem taki okres że NO3 (jesli wierzyć testom) było stale w okolicach 5 ppm, nawet jak nie podawałem go wcale. Rośliny rosły wtedy rewelacyjnie. Jednak po tygodniu zapasy w akwa sie chyba wyczerpały bo nawet jak dołożyłem 5-7 ppm test pokazywał 0 pod koniec tyg. Trzymałem go tak nisko bo jak dodawałem więcej NO3 to wyskakiwały mi nitki, troche dziwna sprawa bo w wielu szkłach jest trzymany wyższy poziom i nic sie nie dzieje, dlatego wydaje mi sie ze to nie wysokie NO3 tylko za niskie PO4. W wodzie (PO4 starałem sie trzymać 0,5 ppm). Dlatego starałem się tak zmniejszyć ten azot żeby to 0,5 ppm PO4 w wodzie dobrze sie z nim bilansowało.
Rozumiem, że nadwyżkę N można też rozumieć jako niedobór P ? Bo tak naprawde nigdy nie przekroczyłem 25 ppm NO3 w szkle.
Ciekawe jak będzie wyglądał helferii w czwartek, przed wyjazdem podbiłem PO4 dwa dni z rzedu po ponad 1ppm. Już Na drugi dzień było widać że meszek na roślinach schodzi i Macrandra mini type 2 puściła nowego liścia.
Avatar użytkownika
marcecrisco
Aktywny użytkownik
 
Posty: 661
Dołączył(a): So 28 wrz, 2013
Lokalizacja: Kraków
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 160l - Maciej L.

Postprzez marcecrisco » So 20 wrz, 2014

Mała aktualizacja.
Fotka z dzisiaj przed i po małym koszeniu.
IMG_20140920_140356.jpg

IMG_20140920_164004.jpg

Nawożenie freestyle w celu przetestowania od czego powstaje zielony meszek.
Aby wyeliminować potencjalne niedobory makro dobilem NO3 do 15ppm PO4 do 2,5 rośliny rosną w bardzo szybkim tempie, liście maja duży rozmiar i prawidłowy ksztalt . jedynie stan macrandry nie daje mi spokoju. Specjalnie dla niej podalem 0,24 fe mikro na raz żeby wyeliminować braki mikro i fe i w jednej kępie jedne gałązki rosną dobrze inne maja prxypalone stozki .. Trochę nie wiem jak to ugryzs ale pracuje nad tym.
Do szkła wrócił cyrkulator i podwyższylem podaż CO2 + większy ruch powierzchni wody.

Macrandra
IMG_20140920_164038.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Avatar użytkownika
marcecrisco
Aktywny użytkownik
 
Posty: 661
Dołączył(a): So 28 wrz, 2013
Lokalizacja: Kraków
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 160l - Maciej L.

Postprzez Pethro » So 20 wrz, 2014

A może zaaplikuj jej jeszcze coś pod korzenie ? jak mi jakaś roślina szwankuje to zawsze jej wtykam coś pod nogi, czasami pomaga.
Avatar użytkownika
Pethro
Stały bywalec
 
Posty: 323
Dołączył(a): So 27 cze, 2009
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 160l - Maciej L.

Postprzez marho760816 » Pt 26 wrz, 2014

Jakby nie było to jest to dla mnie kolejny powód żeby jak najszybciej przejść na jałowe podłoże.

Ja już się poddałem. Od 3 tygodni mam na żwirku. Bez podsypek. na chwilę obecną okrzemki :twisted:
Avatar użytkownika
marho760816
Zainteresowany tematem
 
Posty: 285
Dołączył(a): N 01 lip, 2012
Lokalizacja: Białystok
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 160l - Maciej L.

Postprzez marcecrisco » Pt 26 wrz, 2014

marho760816 napisał(a):
Jakby nie było to jest to dla mnie kolejny powód żeby jak najszybciej przejść na jałowe podłoże.

Ja już się poddałem. Od 3 tygodni mam na żwirku. Bez podsypek. na chwilę obecną okrzemki :twisted:

A z krzakami i nawozeniem jak Ci idzie na zwirku? Ja na początku października zmieniam podloze na bazalt woreczki juz czekaja ;d
Do tej pory fajnie Ci wszystko rosło ? Czemu zmieniles ?

Pethro napisał(a):A może zaaplikuj jej jeszcze coś pod korzenie ? jak mi jakaś roślina szwankuje to zawsze jej wtykam coś pod nogi, czasami pomaga.


Nie chce nic aplikowac bo nie będę potem wiedział co pomoglo. Wierze ze da się tak dogodzic ze słupa wody ze wystarczy. Jestem w fazie testów naprawdę wysokich dawek makro i musze przyznac ze wyniki są do tej pory nsprawde ciekawe. Wrzuce niedlugo szczegolowa relacje tylko musze ustalic co i jak zeby nie zasmiecac niepotrzebnie dzialu.
Avatar użytkownika
marcecrisco
Aktywny użytkownik
 
Posty: 661
Dołączył(a): So 28 wrz, 2013
Lokalizacja: Kraków
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 160l - Maciej L.

Postprzez marho760816 » So 27 wrz, 2014

Zmieniłem bo się poddałem. Po przesiadce na 360L (120x60X50H) pod prosoila dałem tropicę aquacare. Pierwszy miesiąc super. Potem klapa i mega zielona wata. Walka trwała 3 miesiące i nastąpiła kapitulacja. Wywaliłem Tropicę i prosoila. Zasypałem żwirkiem 1-3mm. Baniak ma dopiero 2,5 tyg. Świecę 3x54. Testuję nawóz DIY którego składu nie znam ale widziałem baniaki prowadzone na tym nawozie i były na żwirku. Co z tego wyjdzie to się okaże.
Avatar użytkownika
marho760816
Zainteresowany tematem
 
Posty: 285
Dołączył(a): N 01 lip, 2012
Lokalizacja: Białystok
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 160l - Maciej L.

Postprzez marcecrisco » Pn 29 wrz, 2014

Kilka fotek z dzisiaj.
Ogólnie w poprzednim tygodniu podalem ok 4ppm PO4 i ok 20 ppm NO3 w celu sprawdzwdzenia czemu macrandra ma zgniłe dolne liście i zmniejszone nowe. Chciałem na sto procent wyeliminowac braki makro.
Efekt to świetny wygląd pelzacza i zero reakcji macrandry. Zwiekszylem tez cztery razy dawkę mikro i macrandra nic aromatica dostała lekkiego rumienca pomimo wysokiego makro.
Zastanawiał się jak dogodzic macandrze.
Mam kilka opcji;
1. Zejść z azotem i zostawić powiedzmy podwójna dawkę mikro?
2. Zostawić wysokie makro(podoba mi się ten kształt liści pelzacza) i dołożyć samego żelaza do trochę obniżonej dawki mikro. W mikro mam dość mały stosunek fe do reszty.?
IMG_20140929_173421.jpg


IMG_20140929_175159.jpg

IMG_20140929_175221.jpg

IMG_20140929_173317.jpg

Macrandra
IMG_20140929_182602.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Avatar użytkownika
marcecrisco
Aktywny użytkownik
 
Posty: 661
Dołączył(a): So 28 wrz, 2013
Lokalizacja: Kraków
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 160l - Maciej L.

Postprzez etherni » Pn 29 wrz, 2014

A jak u Ciebie stężenia i stosunek Ca:Mg? Bo ja mikro homeopatycznie, makro skromnie a macrandra ma się dobrze - i problem miałem tylko jak mi się CO2 rozregulowalo (spadek pH = związanie Ca do węglanu).
etherni
Zainteresowany tematem
 
Posty: 167
Dołączył(a): Cz 14 cze, 2012
Lokalizacja: Kraków
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 160l - Maciej L.

Postprzez marcecrisco » Pn 29 wrz, 2014

Wodociagi podaja najnowsze dane
Ca ok 38 ppm
Mg ok 7 ppm
czyli jest ok w poprzednim tyg podalem kolo 3 ppm mg tak dla świętego spokoju. Właśnie miałem Cie zapytać na pw...
Ile dajesz mikro i fe ? Buterfly masz swietna.
Jak coś to zawsze wrócę do niskiego azotu chociaż wtedy jest trochę więcej kombinacji zeby za bardzo nie zejść.

Ostatnio się zastanowilem nad momentami kiedy mam jakieś problemy w akwa z glonami i w sumie brakuje mi troche filtracji mechanicznej, mikro szczątki roślin unosza się w zawiwsinie w akwa osiadaja wewnątrz kęp i potem są nitki i Krasne a ja myślę ze to nawożenie, cyrkulacja co2 itp. Czas zakupu kubla się zbliża. Duza cyrkulacja jest ok ale w wodzie nie może być zawiesin bo kończy się to np. krasnymi. Szkoda ze nikt nie pisze o tym w poradnikach odnośnie glonów
Avatar użytkownika
marcecrisco
Aktywny użytkownik
 
Posty: 661
Dołączył(a): So 28 wrz, 2013
Lokalizacja: Kraków
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 160l - Maciej L.

Postprzez etherni » Pn 29 wrz, 2014

U mnie wodociągi:
Ca 83
Mg 10
+
Mg 1 ppm/tydzień

Jak widzisz mam duuużo więcej Ca.

Mikro daję raz na 2 tyg. 1ml Intermag w rozcieńczeniu 1:50, więc raczej pomijalnie.
etherni
Zainteresowany tematem
 
Posty: 167
Dołączył(a): Cz 14 cze, 2012
Lokalizacja: Kraków
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 160l - Maciej L.

Postprzez marcecrisco » Wt 30 wrz, 2014

etherni napisał(a):U mnie wodociągi:
Ca 83
Mg 10
+
Mg 1 ppm/tydzień

Jak widzisz mam duuużo więcej Ca.

Mikro daję raz na 2 tyg. 1ml Intermag w rozcieńczeniu 1:50, więc raczej pomijalnie.


To można powiedzieć ze brak odpowiedniej proporcji mg do ca u Ciebie działa swietnie.
Avatar użytkownika
marcecrisco
Aktywny użytkownik
 
Posty: 661
Dołączył(a): So 28 wrz, 2013
Lokalizacja: Kraków
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 160l - Maciej L.

Postprzez etherni » Wt 30 wrz, 2014

Też uważam ze to dziwne, a na dodatek jak nie podaję tego dodatkowego 1ppm to jest źle, chociażnie powinno mieć znaczenia przy takim Ca.
etherni
Zainteresowany tematem
 
Posty: 167
Dołączył(a): Cz 14 cze, 2012
Lokalizacja: Kraków
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 160l - Maciej L.

Postprzez adams750 » Wt 30 wrz, 2014

Jakiś czas temu kupując macrandrę pytałem właściciela o jakieś wskazówki. Powiedział mi tylko tyle ,,jak macrandra zacznie marnieć a listki bieleć i gnić to znaczy że masz mało Ca'' Może coś w tym jest ??
Avatar użytkownika
adams750
Znający temat
 
Posty: 1357
Dołączył(a): Cz 02 lut, 2012
Lokalizacja: Białystok
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Roślinne - archiwum

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron