Kostka 27l

Blogi z działu "Roślinne - Aqua Art Challenge" nie odświeżane dłużej niż 2 miesiące, akwaria zlikwidowane

Kostka 27l

Postprzez kwapa0783 » N 16 lut, 2014

Akwarium: 30x30x30
Podłoże: 1cm ziemi, a na to żwir kwarcowy granulacji 1-3mm
Oświetlenie 2x24W T5, 2x GE 865
Filtracja: Tetra Tec Ex 400
CO2: Gaśnica 2kg
Nawożenie: sole KNO3, KH2PO4, K2SO4, MgSO47H2O, CaCO3, mikro Aqua Art mikro i classic wymieszane razem, Aqua Art ferro
Flora: Staurogyne repens, Myriophyllum mattogrossense 'Red', Utricularia graminifolia
Fauna: 8 Red Cheery, 2 Gupiki Endlera, 10 Kardynałów Wietnamskich

2.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Ostatnio zmieniony Pn 17 lut, 2014 przez Dominik Gąsiorek, łącznie zmieniany 1 raz
Powód: Proszę używać opcji "wstaw w tekst"
kwapa0783
Poznaje temat
 
Posty: 100
Dołączył(a): Śr 07 sty, 2009
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Kostka 27l

Postprzez waska » Pn 17 lut, 2014

Witam.Możesz podać jak rozcieńczach poszczególne sole i ile ich dozujesz w mililitrach?
waska
Poznaje temat
 
Posty: 99
Dołączył(a): Cz 17 mar, 2011
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Kostka 27l

Postprzez robertox23x » Pn 17 lut, 2014

Jestem pod wrażeniem wyglądu Utricularia graminifolia - bardzo ciężka w uprawie roślina, ja niestety poległem kilka razy z nią.
robertox23x
Początkujący
 
Posty: 24
Dołączył(a): N 17 lis, 2013
Lokalizacja: Bydgoszcz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Kostka 27l

Postprzez kwapa0783 » Pn 17 lut, 2014

waska napisał(a):Witam.Możesz podać jak rozcieńczach poszczególne sole i ile ich dozujesz w mililitrach?


Przyjmuje, że w akwa jest 24l wody netto (razem z filtrem). Nawozy rozcieńczam tak by 1ml dawało odpowiednio:

KNO3 - 1ppm
PO4 - 0.1ppm
K2SO4 - 1ppm

korzystam z tego kalkulatora
http://pomoce.akwahobby.com/kalk_chem.php


Mikro daje 2ml + 2ml ferro rozłożone na cały tydzień (po zgaszeniu światła)

Jak coś nie jasno napisałem to pytaj śmiało ;)


robertox23x napisał(a):Jestem pod wrażeniem wyglądu Utricularia graminifolia - bardzo ciężka w uprawie roślina, ja niestety poległem kilka razy z nią.


Dziękuje. U mnie rosnie całkiem dobrze choć nie tak dobrze jak na podłożu ADY.
Z moich spostrzeżeń wynika, że lubi bogate podłoże.

1.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
kwapa0783
Poznaje temat
 
Posty: 100
Dołączył(a): Śr 07 sty, 2009
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Kostka 27l

Postprzez waska » Wt 18 lut, 2014

kwapa0783 napisał(a):
waska napisał(a):Witam.Możesz podać jak rozcieńczach poszczególne sole i ile ich dozujesz w mililitrach?


Przyjmuje, że w akwa jest 24l wody netto (razem z filtrem). Nawozy rozcieńczam tak by 1ml dawało odpowiednio:

KNO3 - 1ppm
PO4 - 0.1ppm
K2SO4 - 1ppm

korzystam z tego kalkulatora
http://pomoce.akwahobby.com/kalk_chem.php


Mikro daje 2ml + 2ml ferro rozłożone na cały tydzień (po zgaszeniu światła)

Jak coś nie jasno napisałem to pytaj śmiało ;)


robertox23x napisał(a):Jestem pod wrażeniem wyglądu Utricularia graminifolia - bardzo ciężka w uprawie roślina, ja niestety poległem kilka razy z nią.


Dziękuje. U mnie rosnie całkiem dobrze choć nie tak dobrze jak na podłożu ADY.
Z moich spostrzeżeń wynika, że lubi bogate podłoże.

1.jpg


A czy mógłbyś podać w jakich proporcjach rozcieńczach sole i ile militrów wlewasz ich dziennie/tygodniowo?.Pozdrawiam.
waska
Poznaje temat
 
Posty: 99
Dołączył(a): Cz 17 mar, 2011
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Kostka 27l

Postprzez kwapa0783 » Wt 18 lut, 2014

waska napisał(a):A czy mógłbyś podać w jakich proporcjach rozcieńczach sole i ile militrów wlewasz ich dziennie/tygodniowo?.Pozdrawiam.


KNO3 - 15.5 g mieszam z 400ml wody RO. 1ml takiego roztworu podnosi u mnie stężenie NO3 o 1ppm i K o 0.6ppm
PO4 - 1.4g na 400ml wody. 1ml daje ok 0.1ppm PO4
K2SO4 - 21g na 400ml wody. 1ml daje ok. 1ppm K

Ca i Mg mam rozpuszczone w stosunku 3:1. Odkąd do podmian stosuje miesznkę wody kranowej (1) z RO (9) to Ca i Mg leje na oko by nie zejść z KH poniżej 4sopnie niemieckie.

Ze względu, że użyta przeze mnie ziemia okazała się zbytnio bogata w składniki mineralne to dozowanie nawozów jest dość skomplikowane.

PO4 nie daję wogóle. Jego stężenie utrzymuje się cały czas na tym samym poziomie tj. 0.5ppm. K2SO4 i KNO3 daje codziennie po 1ml każdą. Nie podaję ich tylko w dniu podmiany ponieważ z moich obliczeń wynika, że z wodą wlewam 2ppm NO3 i 0.2ppm PO4.

Dawkowanie zmieniam w zależności od tego co pokażą mi testy wody.
kwapa0783
Poznaje temat
 
Posty: 100
Dołączył(a): Śr 07 sty, 2009
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Kostka 27l

Postprzez kwapa0783 » So 22 lut, 2014

Witam. Dziś w końcu nieco więcej wolnego czasu, więc postanowiłem uzupełnić ten wątek.

Jak już wcześniej pisałem akwa wystartowałem na ziemi uniwersalnej (najtańszej). Niestety to był błąd ponieważ nie prześledziłem dokładnie składu ziemi. Jak się później okazało była ona nieźle naszpikowana nawozami ponieważ w pierwszym okresie funkcjonowania akwa NO3 utrzymywało sie na poziomie 20-30 ppm (znośnie), a PO4 na ok 4ppm !!! ( dla mnie szok). Mimo tak wyskokiego fosforu przez 2 tygodnie nie zauważyłem rzadnych glonów.
a11.jpg
a1.jpg
a2.jpg
a3.jpg
a4.jpg
a7.jpg
a8.jpg
a10.jpg
b1.jpg
b2.jpg
b3.jpg
b4.jpg




Po ok 2 tygodniach i zakupie Red Cherry (super czyścicielki) akwa zaczęło wychodzić na prostą :D
1.jpg
2.jpg
3.jpg


Od 2 tygodni nie podaję PO4 z nawozów, a mimo to mam go ok 0.5ppm. Po tak długim okresie od startu ziemia wciąż oddaje fosfor do wody.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
kwapa0783
Poznaje temat
 
Posty: 100
Dołączył(a): Śr 07 sty, 2009
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Kostka 27l

Postprzez Mad Jaro » N 23 lut, 2014

Hej, mógłbyś coś powiedzieć odnośnie Twojej hodowli roślin w emersie. Na jakim podłożu utrzymujesz rośliny jak nawozisz, podlewasz, świecisz etc. Skąd taki fajne "małe szklarnie" wyrwałeś ?
Avatar użytkownika
Mad Jaro
Poznaje temat
 
Posty: 60
Dołączył(a): Wt 17 sty, 2006
Lokalizacja: Nysa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Kostka 27l

Postprzez kwapa0783 » N 23 lut, 2014

Mieszkam w UK i kupiłem te słoiki w HOMEBASE. Nie wiem czy jest odpowiednik tego sklepu w Polsce ( może ktoś wie lepiej ). Natrafiłem na nie zupełnie przypadkiem ( w zasadzie moja żona ) w dziale kuchennym :wink: .

Co do emersów to użyłem tej samej ziemi co do akwa i jak wcześniej pisałem to była ona z dodatkiem nawozów. Jest to ziemia uniwersalna. Wymieszłem ją ze zwykłą gliną wykopaną z ogórdka w stosunku 1:1. Po wysuszeniu dało mi to w miarę trwałą konstrukcję.
Przy zastosowaniu większej ilości ziemi podstawa jest dość nietrwała. Do tego dorzucam kólki osmocote na spod słoika (moim zdaniem daje lepsze efekty). Bardzo ważne by kóleczki nie miały kontaktu z częścią zieloną rosliny, ponieważ spowoduje to jej zniszczenie.

Jeśli chodzi o podlewanie to w zasadzie są one cały czas przykryte i nie muszę tego robić.

Lampa włączona jest tak samo jak z akwa ( obecnie 8 godz.). Zaczynałem świecenie od 6 godz. i też dobrze rosło. Okno mam zachodnie i latem wszystkie rosliny trzymam na parapecie. To im w zupełności wystarcza. Niestety obecnie dla heńka oświetlenie naturalne było niewystarczające i zaczął gnić. Po powrocie pod lampę dochodzi do siebie. Reszta daje radę.
kwapa0783
Poznaje temat
 
Posty: 100
Dołączył(a): Śr 07 sty, 2009
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Kostka 27l

Postprzez Mad Jaro » N 23 lut, 2014

Bardzo mi się to podoba będę musiał coś podobnego poszukać, oświetlasz tylko ta belka? Do podlewania używasz zwykła wodę z kranu czy może z akwarium i dajesz jakieś nawozy? Rośliny zraszasz dodatkowo jeszcze podczas wzrostu?

Wysłane z mojego A850 przy użyciu Tapatalka
Avatar użytkownika
Mad Jaro
Poznaje temat
 
Posty: 60
Dołączył(a): Wt 17 sty, 2006
Lokalizacja: Nysa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Kostka 27l

Postprzez kwapa0783 » N 23 lut, 2014

Z tego względu, że mam je przykryte to nie muszę ich podlewać. Jak już zraszam to używam wody RO ponieważ nie zostawia ona kamienia na ściankach słoika. Latem gdy grzejnik mam wyłączony niektóre słoiki otwieram. Wówczas podlewam wodą kranową.
kwapa0783
Poznaje temat
 
Posty: 100
Dołączył(a): Śr 07 sty, 2009
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Kostka 27l

Postprzez kudlaty801 » Pn 24 lut, 2014

Do tej hodowli użyłeś roślin wyciągniętych z akwarium czy od razu dałeś sadzonki w formie emersyjnej ?
kudlaty801
Początkujący
 
Posty: 45
Dołączył(a): Pn 11 kwi, 2011
Lokalizacja: Lublin
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Kostka 27l

Postprzez kwapa0783 » Pn 24 lut, 2014

Użyłem roslin z akwa. Jednak potrzebują one troche czasu do przekształcenia się. Nie radzę kłaść roslin ponieważ mogą zgnić. Lepiej sadzić je pionowo.
Mad Jaro napisał(a):oświetlasz tylko ta belka?


Tak mam w niej 2x24W T5, ale przy jednej świetlówce rośliny też dają radę.
Jak nie dodawałem kóleczek nawozowych to rośliny rosły bardzo powoli mimo tej ziemi. Po dodaniu kólek wystartowały jak szalone. Tylko pamiętajcie by nie miały one kontaktu z rosliną. Korzeniom to nie szkodzi u mnie.

W Polsce pamiętam do hodowli emersów używałem najprostszego terarium z zoologicznego. Musiałem jednak zakleić górną siatkę by trzymać wilgoć.
kwapa0783
Poznaje temat
 
Posty: 100
Dołączył(a): Śr 07 sty, 2009
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Kostka 27l

Postprzez Mad Jaro » Pn 24 lut, 2014

A możesz zapodać zdjęcie z bliska takiego pojemniczka ?
Avatar użytkownika
Mad Jaro
Poznaje temat
 
Posty: 60
Dołączył(a): Wt 17 sty, 2006
Lokalizacja: Nysa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Kostka 27l

Postprzez kwapa0783 » Śr 26 lut, 2014

DSC_1414.jpg
DSC_1427.jpg
DSC_1429.jpg
DSC_1441.jpg
sł.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
kwapa0783
Poznaje temat
 
Posty: 100
Dołączył(a): Śr 07 sty, 2009
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Kostka 27l

Postprzez kwapa0783 » Pt 07 mar, 2014

Witam

Akwa ma już 15 tygodni. Ze względu, że popalipło mi kilka stożków wzrostu u Myriophyllum mattogrossense 'Red' postanowiłem z odstawieniem nawożenia. Podejrzewam, że przyczyną tych objawów była kumulacja SO4, które podawałem wraz z magnezem i potasem. Podmiana wody i brak nawożenia pomogły.

Dzisiejsze testy wody:
NO3 - 5 ppm
PO4 - 0.1-0.2
Fe - niewykrywalne

Jak widać mimo upływu piętnastu tygodni ziemia wciąż oddaje składniki pokarmowe do wody (przestroga na przyszłść 8) ).

Niektóre szczyty Myriophyllum zrobiły się z rdzawo czerwonych na lekko różowe. Podejrzewam, że to brak mikro, które tak lubi ( jeśli według Was jest to coś innego proszę o sugestie).

Na ten tydzień planuje nawozić tylko mikro w połowie dawki tj. 1ml + 1ml ferro na tydzien w dawkach dziennych.

1a.jpg
2a.jpg
3a.jpg
4a.jpg


Jeśli macie jakieś uwagi lub podpowiedzi to się nie krępujcie :D

Pozdrawiam
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
kwapa0783
Poznaje temat
 
Posty: 100
Dołączył(a): Śr 07 sty, 2009
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Kostka 27l

Postprzez marcecrisco » Pn 10 mar, 2014

Świetna kosteczka. Dla mnie nr 1 z mikro-szkieł. Ta roślinka na trawniczku robi robote :D i na żwirku z ziemią tez sie da
Avatar użytkownika
marcecrisco
Aktywny użytkownik
 
Posty: 661
Dołączył(a): So 28 wrz, 2013
Lokalizacja: Kraków
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Kostka 27l

Postprzez nazer » Wt 11 mar, 2014

fajne akwarium. lecz mnie bardziej zainteresowała twoja hodowla emersyjna...
Swego czasu małego heńka i eleocharis parvula, pędziłem na zwykłej ziemi z biedronki w prostokątnej doniczce balkonowej, jak parvula się zagęściła tak, że wyłaziła z doniczki, ojciec mnie się zapytał: " a można tą trawę posadzić na trawniku ?" zapylało to aż miło.......... Po przesadzeniu do akwa, z miesiąc trawała adaptacja....
Avatar użytkownika
nazer
Aktywny użytkownik
 
Posty: 525
Dołączył(a): N 22 paź, 2006
Lokalizacja: Katowice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Kostka 27l

Postprzez kwapa0783 » Wt 11 mar, 2014

marcecrisco napisał(a):Świetna kosteczka. Dla mnie nr 1 z mikro-szkieł. Ta roślinka na trawniczku robi robote :D i na żwirku z ziemią tez sie da


Dziękuję bardzo za miłe słowa. Ziemia daje radę i to całkiem nieźle choć problemów troszkę miałem. Głównie z zielenicami porastającymi rośliny co można zauważyć na niektórych zdjęciach z dojrzewania zbiornika.

nazer napisał(a):Swego czasu małego heńka i eleocharis parvula, pędziłem na zwykłej ziemi z biedronki w prostokątnej doniczce balkonowej, jak parvula się zagęściła tak, że wyłaziła z doniczki, ojciec mnie się zapytał: " a można tą trawę posadzić na trawniku ?" zapylało to aż miło.......... Po przesadzeniu do akwa, z miesiąc trawała adaptacja....


Podobnie jak i ja. Mam najtańszą ziemię wymieszana ze zwykłą gliną (50/50), ale pewny jestm, że na samej ziemi też będzie rosło dobrze, tak jak u Ciebie. Nie mniej jednak ja wolę trzymać moje emersy przykryte bo wg mnie lepiej rosną. Co do adaptacji to się zgadza. I w jedną i w drugą stronę roślina potrzebuje czasu.
kwapa0783
Poznaje temat
 
Posty: 100
Dołączył(a): Śr 07 sty, 2009
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Kostka 27l

Postprzez kwapa0783 » Pt 14 mar, 2014

Witam

Wrzucam fotki z dnia dzisiejszego. Na jutro planuję ostre koszenie :D .

I tu moje pytanie. Czy ktoś z was przycinał kiedyś Utricularia graminifolia?

Mianowicie chodzi mi o najlepszą technikę jej cięcia.

1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
kwapa0783
Poznaje temat
 
Posty: 100
Dołączył(a): Śr 07 sty, 2009
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Następna strona

Powrót do Roślinne - archiwum

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron