300L by Paweł S.

Blogi z działu "Roślinne - Aqua Art Challenge" nie odświeżane dłużej niż 2 miesiące, akwaria zlikwidowane

300L by Paweł S.

Postprzez slipknot1989 » Śr 20 sie, 2014

Witam. Postanowiłem założyć nową trochę wiekszą bańke. Wymiary niewiele sie zmieniły bo tylko 10 cm wgłąb ale i tak dało to większe pole do aranżacji jak w standardowej 40 stce. Komoda została wzmocniona drewnianymi pionowymi kantówkami , z czego powstało 12 nowych punktów podparcia :P blat 24mm.

Zbiornik: 120x50x50, 300l float bez wzmocnień, szkło 10mm.

Filtracja: HW 303B+ Fluwal Crystal Flo 80+ kaskada Atman.

Podłoże: aquabasis z poprzedniego zbiornika pod agrowłókniną przyklejona silikonem do dna. Worek z substratem w poprzedniej aranżacji nie zdał egzaminu.

CO2: narurowiec + butla.

Światło: lampa diy 4x54W (2x6500 Philips Master, 1x Grolux, 1x Aquastar)

Fauna: neon inessa, kirysy, molinezje, mieczyki, otosy.

Flora:
Pogotemon Erectus
Pogostemon Helferi
pogostemon Octopus
Ludwigia Repens
Hedyotis Salzmani
Ludwigia mini
Bacopa Monieri
Bacopa caroliniana
Hydrocotyle Japan
Microsorium Windelow
Hygrophila Polysperma
Hygrophila Difformis
Hygrophila Corymbosa Stricta
Staurogyne repens
Rotala green
Mchy


Nawożenie: Sole, mikro Aqua Art, Ferro+ Aqua Art
Dawki:
K- 10 ppm
NO3- 5 ppm
PO4- 0,7 ppm
Mikro- 1 klik dziennie
Ferro- 3 kliki po podmianie i 3 codzień.
W akwarium GH-4, KH-4.

Wszystkie nawozy sa podawane w dawkach dziennych oprócz K2SO4.
Akwarium ma dwa tygodnie, wystartowane na dojrzałych filtrach.
Dotychczas brak jakichkolwiek problemów z glonami. Wszystko rośnie powoli i zdrowo jak oczekiwałem.

Kilka zdjęć.

_DSC0488.JPG

_DSC0493.JPG

_DSC0513.JPG

_DSC0514.JPG

_DSC0518.JPG

_DSC0520.JPG

_DSC0522.JPG
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
slipknot1989
Stały bywalec
 
Posty: 382
Dołączył(a): Wt 15 sty, 2013
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 300L by Paweł S.

Postprzez marcecrisco » Śr 20 sie, 2014

Fajny pomysł z tym podłożem. ładnie wszystko wyglada, korzeń teraz dodaje temu smaku. Masz zamiar dawać jakiś trawnik ? Czy tak pozostanie ?
Avatar użytkownika
marcecrisco
Aktywny użytkownik
 
Posty: 661
Dołączył(a): So 28 wrz, 2013
Lokalizacja: Kraków
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 300L by Paweł S.

Postprzez slipknot1989 » Śr 20 sie, 2014

Ogólnie zamysł tej aranżacji jest taki aby rozbudowac jeszcze lewa stronę na wzór prawej. Korzenie juz się moczą w solance :) Na środku między mikrozoriami będzie niewysokie tło z łodygowców, na reszcie dna dywan z glosi albo henia. Narazie obsadziłem akwa tym co miałem z tamtej szklanki. Powoli coś może z tego wyjdzie.
slipknot1989
Stały bywalec
 
Posty: 382
Dołączył(a): Wt 15 sty, 2013
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 300L by Paweł S.

Postprzez marcecrisco » Śr 20 sie, 2014

Pomysł Fajny. Dużo lepiej te korzenie wyglądają kolo mikrozoroow i pewnie mikrozoriun tez dobrze rośnie na skraju akwa. Ja chyba tez spróbuje trawnik z głosi bo wszystko inne wyrywają kiryski
Avatar użytkownika
marcecrisco
Aktywny użytkownik
 
Posty: 661
Dołączył(a): So 28 wrz, 2013
Lokalizacja: Kraków
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 300L by Paweł S.

Postprzez slipknot1989 » Pt 22 sie, 2014

Zobaczymy co z tego wyjdzie. Będę się starał systematycznie dokumentować baniak.
Dzięki za oddane głosy Panowie.
Tak z innej beczki, szkoda że to forum nie tętni już życiem ja kiedyś :P
slipknot1989
Stały bywalec
 
Posty: 382
Dołączył(a): Wt 15 sty, 2013
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 300L by Paweł S.

Postprzez serw1s » Pt 22 sie, 2014

Wakacje są:)
serw1s
Zainteresowany tematem
 
Posty: 196
Dołączył(a): Pn 22 sie, 2011
Lokalizacja: Wrocław
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 300L by Paweł S.

Postprzez Ulvhedin » Pt 22 sie, 2014

slipknot1989 napisał(a):....
Tak z innej beczki, szkoda że to forum nie tętni już życiem ja kiedyś :P


serw1s napisał(a):Wakacje są:)


Niestety to nie wakacje, a szkoda :)
Ulvhedin
Znający temat
 
Posty: 1130
Dołączył(a): N 27 gru, 2009
Lokalizacja: Bieruń
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 300L by Paweł S.

Postprzez slipknot1989 » So 23 sie, 2014

Dokładnie Ulvhedin, to nie wina wakacji. Zaczęło się tak dziać od czasu modernizacji forum. Tylko nie wiem czemu ludzie tak ucichli :)
slipknot1989
Stały bywalec
 
Posty: 382
Dołączył(a): Wt 15 sty, 2013
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 300L by Paweł S.

Postprzez Marcin Bielak » So 23 sie, 2014

Paweł łapka w górę za podłoże i lampę.
Wydaje mi się, że powinineś zastapić rośliny szerokolistne takie jaki microsoria na coś drobniejszego. Bo na pierwszy rzut oka zmniejszają Twój zbiornik. Rozumiem, że chciałeś zastosować największą ilość roślin na start?. A korzenie mają na celu podział między łodygowcami tak jak to teraz jest modne w nowych holendrach?
Mam nadziję, że wygrasz konkurs i będziesz mógł sobie kupić nawozy Aqua Art za nagrodę i przetestujesz je, u mnie na startującym baniaku niestety nie dały rady. Na razie jeszcze je podaję u Siebie bo nie zdążyłem dostać ELOSA, ale po powrocie zmieniam nawożenie.
Avatar użytkownika
Marcin Bielak
Znający temat
 
Posty: 1863
Dołączył(a): Cz 02 wrz, 2010
Lokalizacja: Mława
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 300L by Paweł S.

Postprzez slipknot1989 » So 23 sie, 2014

Dzięki Marcin. Jakie rosliny byś polecił? Dużo roślin nasadzonych troche na "pałę" to troche właśnie uniknięcie problemów przy restarcie jakby nie było. Szczerze to nie wiem jak nazwać tą aranżacje, holender to może za duże słowo :) Chce uzyskąć przyjemnego roślinniaka z korzeniami po bokach i aranżacje w kszałt litery "U". Rośliny wolalbym jakieś wolnorosnące stąd moj pomysł na mikrozoria i chyba w ich strone pójdę. do tego jakieś mchy i wątrobowce. Zależy mi na tym aby baniak był jak najbardziej bezobsługowy. Zaczyna mi brakować czasu na pielegnacje, ciągłe cięcie i moczenia łap :P

Co do nawozów Aqua Art miałem okazje tylko testować Classica i obecnie Mikro wraz z Ferro. Z tego ostatniego jestem bardzo zadowolony. Śledze Twój wątek i problemy z nawożeniem. Nawożenie cała linią tez nie jest takie proste jakby sie mogło wydawać.
slipknot1989
Stały bywalec
 
Posty: 382
Dołączył(a): Wt 15 sty, 2013
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 300L by Paweł S.

Postprzez slipknot1989 » So 30 sie, 2014

Dziś zauważyłem że odwiedzili mnie pierwsi goście :D krasnale.. ale nie wiem czy to nie dlatego, że parę dni temu wywaliłem z jednego kubła znaczną ilość keramzytu zostawiając tylko ceramikę w dwóch koszach i gąbki w pierwszym. Jakieś rady odnośnie walki?:) nigdy nie miałem problemu z tym ustrojstwem.
slipknot1989
Stały bywalec
 
Posty: 382
Dołączył(a): Wt 15 sty, 2013
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 300L by Paweł S.

Postprzez Marcin Bielak » So 30 sie, 2014

Na walkę z krasnymi polecam węgiel w kuble non stop i wymiana go co 4 tygodnie. Oraz węgiel w płynie też non stop ale oryginalny EC a nie aldehyd, bo to jednak robi różnice przy krasnych.
Co do roślin to musisz sam określić co Ci się podoba jednak im bardziej smukłe liście tym baniak wydaje się większy.
Avatar użytkownika
Marcin Bielak
Znający temat
 
Posty: 1863
Dołączył(a): Cz 02 wrz, 2010
Lokalizacja: Mława
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 300L by Paweł S.

Postprzez marcecrisco » So 30 sie, 2014

Marcin Bielak napisał(a):Na walkę z krasnymi polecam węgiel w kuble non stop i wymiana go co 4 tygodnie. Oraz węgiel w płynie też non stop ale oryginalny EC a nie aldehyd, bo to jednak robi różnice przy krasnych.
.

dokładnie u mnie to tez działało, Obniżenie cyrkulacji prawie do zera tez pomaga
Avatar użytkownika
marcecrisco
Aktywny użytkownik
 
Posty: 661
Dołączył(a): So 28 wrz, 2013
Lokalizacja: Kraków
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 300L by Paweł S.

Postprzez marcecrisco » So 30 sie, 2014

Marcin Bielak napisał(a):Na walkę z krasnymi polecam węgiel w kuble non stop i wymiana go co 4 tygodnie. Oraz węgiel w płynie też non stop ale oryginalny EC a nie aldehyd, bo to jednak robi różnice przy krasnych.
.

dokładnie u mnie to tez działało, Obniżenie cyrkulacji prawie do zera tez pomaga
Avatar użytkownika
marcecrisco
Aktywny użytkownik
 
Posty: 661
Dołączył(a): So 28 wrz, 2013
Lokalizacja: Kraków
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 300L by Paweł S.

Postprzez slipknot1989 » So 30 sie, 2014

Marcin Ostatnio zastanawiałem się właśnie nad włożeniem do filtra węgla na cały czas. Tylko czy to nie będzie miło złego wpływu na chemię wody i nawożenie. Macie z tym jakieś doświadczenia? Chętnie posłucham :)

marcecrisco nie wiem ale z tego co wyczytałem to właśnie mały obieg wody w baniaku to właśnie powód krasnych. U siebie nie mam dużej filtracji, roślinny lekko się bujają więc taka opcja odpada bo wtedy co2 nie będzie dobrze rozprowadzane.
slipknot1989
Stały bywalec
 
Posty: 382
Dołączył(a): Wt 15 sty, 2013
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 300L by Paweł S.

Postprzez marcecrisco » So 30 sie, 2014

Wyzcytalem to w poradniku godweena na innym serwisie. Sprawdzilem i u mnie naprawde dziala. A działa ponieważ Krasne powstają od DOC i wahań CO2 i ph. Zmniejszenie cyrkulacji zmniejsza ciągła dostawę doc do miejsc gdzie juz są i gorzej im się rosnie . jeśli nie podajesz co2 cala dobę to ten ruch powierzchni wody który masz pewnie trochę co 2 wywala noca z obiegu . krasne wyszły pewnie na korzeniu ?
Avatar użytkownika
marcecrisco
Aktywny użytkownik
 
Posty: 661
Dołączył(a): So 28 wrz, 2013
Lokalizacja: Kraków
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 300L by Paweł S.

Postprzez slipknot1989 » So 30 sie, 2014

Gaz podaję całą dobę więc wahania co2 i ph wykluczam bo jeśli są to znikome . Trochę nie mogę się zgodzić z tą opinią, ponieważ jeśli glon dostaje mniej DOC to automatycznie dostaje mniej co2 co wspomaga jego wzrost i kółko się zamyka. Krasne wyszły na mikrozorium. U siebie szukałbym przyczyny w tym, że j.w wyciągnąłem sporo biologi z filtra i stosuje sporą dawkę pro mikro jak na moją miękką wodę (18ppm Ca). Ale to tylko moje zdanie :) Od jutra zaczynam stosować znowu CaNO3 na którym kiedyś dobrze mi szło.
slipknot1989
Stały bywalec
 
Posty: 382
Dołączył(a): Wt 15 sty, 2013
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 300L by Paweł S.

Postprzez adams750 » So 30 sie, 2014

U mnie krasne wychodziły właśnie w tym miejscu gdzie jest największy prąd wody,czyli po wylocie z filtra 2080 gdzie gazu podaje sporo i przez 24h. Z moich obserwacji pojawiają się tylko w okresie letnim, może w tym czasie powstają zmiany w wodociagach co pobudza tylko ten glon.
Avatar użytkownika
adams750
Znający temat
 
Posty: 1357
Dołączył(a): Cz 02 lut, 2012
Lokalizacja: Białystok
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 300L by Paweł S.

Postprzez Marcin Bielak » N 31 sie, 2014

Dokładnie to co Tomek pisze. Zauważ, że krasne pojawiają się w silnym prądzie gdzie CO2 spada przez ruch wody (czytaj natlenianie) oraz może nie tyle mają pod dostatkie DOC, bo moim zdaniem DOC jest wszędzie w tej samej ilości pomijając dno akwarium, a bardziej mówiąc o dostepności pierwiastków (siarki) którą krasne moim zdaniem kochają.

Tak też, wegiel zacząłem stosować po namowie Marcina Wnuka non stop w kuble.
Rozmawialiśmy na temat negatywnych jego skutków, czyli wszystkie te rzeczy o których wiemy z netu ale nie jesteśmy ich pewni.
Czyli pochłanianie mikro przez węgiel czy też oddawanie PO4. Możliwe, że węgiel to robi w większej i mniejszej ilości ale negatywnych skutków takiego działania nie zaobserowałem ani ja ani wyżej wymieniony Marcin.
Za to pozytywne jak najbardziej.

I teraz najważniejsze, wymiana węgla - obowiązkowo co najmniej po 4 tygodniach bo jak tego nei zrobimy to się nabawimy jeszcze większych krasnych bo węgiel w końcu zacznie oddawać to co pochłąnoł. Niektórzy za pewne będą to musieli robić cześciej, tak jak ja prawdopodobnie po 3 tygodniach bo: maja od cholery korzeni w akwairum, często grzebią w podłożu itp
Avatar użytkownika
Marcin Bielak
Znający temat
 
Posty: 1863
Dołączył(a): Cz 02 wrz, 2010
Lokalizacja: Mława
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 300L by Paweł S.

Postprzez marcecrisco » N 31 sie, 2014

marcecrisco napisał(a): U siebie szukałbym przyczyny w tym, że j.w wyciągnąłem sporo biologi z filtra i stosuje sporą dawkę pro mikro jak na moją miękką wodę (18ppm Ca). Ale to tylko moje zdanie

Jak walczylem z krasnymi to oprócz tego co pisze Marcin i napisałem wczesniej , zupełnie odstawilem mikro. Także cos w tym może być. Tym bardziej jak wyciagnales biologię z filtra a podłoże masz jeszcze swierze. U mnie Krasne zawsze masowo wychodzily jak próbowałem EI. Mam tylko filtr wewnetrzny.
Avatar użytkownika
marcecrisco
Aktywny użytkownik
 
Posty: 661
Dołączył(a): So 28 wrz, 2013
Lokalizacja: Kraków
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Następna strona

Powrót do Roślinne - archiwum

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron