300L by Paweł S.

Blogi z działu "Roślinne - Aqua Art Challenge" nie odświeżane dłużej niż 2 miesiące, akwaria zlikwidowane

Re: 300L by Paweł S.

Postprzez slipknot1989 » Pt 05 wrz, 2014

Witam. Zastanawiam się nad zmianą mikro ponieważ nie umiem poradzić sobie z Pro Micro Aqua Art. Wybór padł na Aqua Rebell. Mam dwie opcje do wyboru: AR Eisenvolldunger i AR Flowgrow. Poniżej zestawienie dawki 10ml/100l.
tabelka6.jpg
tabelka7.jpg


Różnią się sporą ilością składników. Co może być lepsze dla kranowej wody? Zastanawia mnie także jaki wpływ na rośliny miało by codzienne dozowanie K, gdzie potrzebne stężęnie powstanie dopiero pod koniec tygodnia. Czy któż z Was dozował K w dawkach dziennych?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
slipknot1989
Stały bywalec
 
Posty: 382
Dołączył(a): Wt 15 sty, 2013
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 300L by Paweł S.

Postprzez marcecrisco » Pt 05 wrz, 2014

Uzywam pierwsza opcje od dwóch miesięcy i jest super to mikro. Podobno ma lepszy stosunek Mn do Fe
Avatar użytkownika
marcecrisco
Aktywny użytkownik
 
Posty: 661
Dołączył(a): So 28 wrz, 2013
Lokalizacja: Kraków
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 300L by Paweł S.

Postprzez Ulvhedin » So 06 wrz, 2014

slipknot1989 napisał(a):Zastanawia mnie także jaki wpływ na rośliny miało by codzienne dozowanie K, gdzie potrzebne stężęnie powstanie dopiero pod koniec tygodnia. Czy któż z Was dozował K w dawkach dziennych?


Ja stosuję i cały czas mam wrażenie jakby brakowało potasu z wszystkimi tego konsekwencjami, wg mnie blokada mg lub/i Fe. Ale możesz spróbować, będzie łatwiej dojść do prawdy :mrgreen:
Ulvhedin
Znający temat
 
Posty: 1130
Dołączył(a): N 27 gru, 2009
Lokalizacja: Bieruń
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 300L by Paweł S.

Postprzez slipknot1989 » So 06 wrz, 2014

marcecrisco Dzięki. Jakie masz poziomy Fe i Mn w wodzie do podmian?

Ulvhedin To jak nawozisz jeśli mogę wiedzieć :P
slipknot1989
Stały bywalec
 
Posty: 382
Dołączył(a): Wt 15 sty, 2013
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 300L by Paweł S.

Postprzez marcecrisco » So 06 wrz, 2014

slipknot1989 napisał(a):marcecrisco Dzięki. Jakie masz poziomy Fe i Mn w wodzie do podmian?

Ulvhedin To jak nawozisz jeśli mogę wiedzieć :P

Niestety nie wiem. Mg mam 7ppm ca 47. Np przy takiej samej dawce fe w mikro profitów miałem nitki a przy tym krzaki naprawdę fajnie zaczęły rosnąć nawet te czerwone
Avatar użytkownika
marcecrisco
Aktywny użytkownik
 
Posty: 661
Dołączył(a): So 28 wrz, 2013
Lokalizacja: Kraków
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 300L by Paweł S.

Postprzez slipknot1989 » Pn 08 wrz, 2014

A czym uzupełniasz Fe dodatkowo?

Oto kilka fotek z dziś, Do baniaka doszło parę korzeni osobiście preparowanych. Rośliny jeszcze nie wyprostowane po przesadzeniu.
Poziomy w bańce:
NO3-5 ppm
PO4- 0,3 ppm
Ca-25ppm
Mg- 6ppm
K-16ppm
fe- 0,1 ppm
_DSC0592.JPG
_DSC0599.JPG
_DSC0594.JPG
_DSC0596.JPG
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
slipknot1989
Stały bywalec
 
Posty: 382
Dołączył(a): Wt 15 sty, 2013
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 300L by Paweł S.

Postprzez thors » Pn 08 wrz, 2014

Te tabelki są o kant ..siedzenia. Pierwszy nawóz to jest micro nie makro - Micro Basic, ale nie Eisen. Pod spodem Spezial Flowgrow, a nie makro jak pisze po niemiecku w nagłówku. Ten drugi stosował Ulvhedin i nawóz ten jest zrobiony w filozofii Seachemu to znaczy Fe jest z glukonianu, a reszta z soli. Dlatego stosunki są zupełnie inne, czy gorsze od pierwszego czy lepsze trudno powiedzieć. Opcja Ulvhedina może być lepsza na miękką wodę. Osobiście dla mnie twardowodniaka wypada lepiej opcja nr 1. Przy opcji nr 2 brakuje mi Mn.
Avatar użytkownika
thors
Stały bywalec
 
Posty: 446
Dołączył(a): So 14 sty, 2006
Lokalizacja: Włocławek
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 300L by Paweł S.

Postprzez marcecrisco » Pn 08 wrz, 2014

slipknot1989 napisał(a):A czym uzupełniasz Fe dodatkowo?

Dawałem przez tydzien z Saehema Iron ale wyszedł mi taki lekki zielony meszek i zaniechałem. W tej chwili tylko to co w Mikro Basic czyli 0,1 ppm. Z tym że nie wiem czy nie mam troche żelaza w kranie.
Z jakich przyczyn masz filtr kaskadowy. Jakby go wyciągnąć to fajniej by wszystko wyglądało.
Fajnie Ci tej jeden korzeń mchem obrósł :D
Będzie trawnik czy w dalszym ciągu bez ?
Avatar użytkownika
marcecrisco
Aktywny użytkownik
 
Posty: 661
Dołączył(a): So 28 wrz, 2013
Lokalizacja: Kraków
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 300L by Paweł S.

Postprzez slipknot1989 » N 14 wrz, 2014

Dzięki Thors za odpowiedź,miałem cichą nadzieje że wypowiesz sie na ten temat :P

W baniaku nic się nie zmieniło. Strasznie pyli szyby po Mikro Aqua Art nawet w minimalnych dawkach. Nie wiem czy to jego wina czy Ferro. Ale udało mi się dorwać okazyjnie Flowgrow od kolegi polakko :) Zobaczymy jakie będą efekty nawożenia. Krasne chyba w odwrocie.

marcecrisco Filtr doskonale sprawia falowanie wody, posiada niezawodny skimer a względy estetyczne akurat mi nie przeszkadzają, może do następnych zdjęć go zdejmę. Trawnik planuję tylko nie wiem kiedy..chce dopracować nawożenie zanim wydam kolejne pieniądze na rośliny które mogą zmarnieć.
slipknot1989
Stały bywalec
 
Posty: 382
Dołączył(a): Wt 15 sty, 2013
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 300L by Paweł S.

Postprzez slipknot1989 » So 20 wrz, 2014

Witam. Mam pytanie odnośnie nawożenia a dokładnie mineralizacji. W kranie mam malo Ca(18ppm) i Mg(4ppm). Nie potrafie ustalić nawożenia, cały czas problemy z pyłem na szybach i brązowieniem krawędzi liści. Mineralizuje do Ca 25ppm, Mg 6ppm, K 15ppm. Kiedyś z większym powodzeniem prowadziłem baniak przy GH 8-9 stopni. Moje pytanie jest takie co podbić? Tylko Ca i Mg czy z Na tez pokombinowac?

Druga sprawa jest bilogia w kublach. Kiedys z powodzeniem prowadzilem baniak na jednym kuble i cyrkulatorze. Zastanawiam sie nad zlikwidowaniem jednego i odlaczeniu go na jakis czas. Chodzi o bardziej dostepne NH4 dla roślin. Przy dwoch filtrach i duzej biologii nie wiem czy nie jest on odrazu przetwarzany. Czy to nie bedzie za duzy szok dla akwarium?
slipknot1989
Stały bywalec
 
Posty: 382
Dołączył(a): Wt 15 sty, 2013
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 300L by Paweł S.

Postprzez thors » So 20 wrz, 2014

To brązowienie krawędzi może być od za małej podaży Mg. Miałem tak jak wodociągi zapodały jednego miesiąca Mg ok. 2 ppm. U Ciebie nie wygląda tragicznie, bo 6 ppm. Ale może problem tkwi z uwodnieniu i w sumie dajesz mniej niż liczysz.
Avatar użytkownika
thors
Stały bywalec
 
Posty: 446
Dołączył(a): So 14 sty, 2006
Lokalizacja: Włocławek
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 300L by Paweł S.

Postprzez slipknot1989 » So 20 wrz, 2014

Myslisz zeby zapodac Mg? W sumie to by spasowalo do niedoboru bo wychodza chlorozy, liscie odpadaja i brazowieja krawedzie jak mowisz. Moze podjade do stosunku 1 do 3 do Ca? A co sadzisz o tym filtrze?
slipknot1989
Stały bywalec
 
Posty: 382
Dołączył(a): Wt 15 sty, 2013
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 300L by Paweł S.

Postprzez thors » So 20 wrz, 2014

Na drugie Ci nie odpowiem, bo nie wiem czy masz 100 ryb czy 5 :) Małych czy dużych ? :) Więc trudno powiedzieć. Ale przy symbolicznej obsadzie to raczej filtracja biologiczna NH4 jest nie potrzebna. Ale nadal potrzebujesz rozkładać białka cukry i inne produkty. W mojej małej kostce jadę na samych gąbkach dla przykładu, ale grunt prawie na 7 cm.
Avatar użytkownika
thors
Stały bywalec
 
Posty: 446
Dołączył(a): So 14 sty, 2006
Lokalizacja: Włocławek
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 300L by Paweł S.

Postprzez slipknot1989 » So 20 wrz, 2014

Ryb troche jest, duże nawet żyworódki wiec troche pewnie śmiecą. Chyba rozrobie od nowa azotowy koktajl aqua rebell :) gabki to tez filtracja biologiczna ale najwazniejsze jest podloze jak mowisz. U mnie tez jest sporo bo od 4 z przodu do 7 z tylu. Jutro zrobie podmiane i podbije Ca do 30 a Mg do 10 ppm. Nie daje mi spokoju jeszcze ten pyl.. nie mam pojecia z czego sie bierze, testy pokazuja: po4 0,3 ppm.. tylko test na no3 po dodaniu nawet jednorazowo 5ppm do wody pokazuje ciagle zero wiec cos jest nie tak z testem. Nie mam pojecia za co sie zlapac :P
slipknot1989
Stały bywalec
 
Posty: 382
Dołączył(a): Wt 15 sty, 2013
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 300L by Paweł S.

Postprzez slipknot1989 » Pt 03 paź, 2014

Nowe wieści z placu boju :D podniosłem w tym tyg Mg do 10 ppm nic nie pomogło, nawet zaszkodziło.. wydaje mi się, że zahamowałem wzrost wszystkich roślin przez blokade Ca więc przyczyną brązowienia krawędzi na pewno nie jest magnez. A więc wracam do stężeń 25 Ca i 6 Mg. Dzis i pojutrze zrobie dwie podmiany żeby zresetować pierwiastki i zaczynam od nowa nie dotykając już wapnia magnezu i potasu.
slipknot1989
Stały bywalec
 
Posty: 382
Dołączył(a): Wt 15 sty, 2013
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 300L by Paweł S.

Postprzez thors » Pt 03 paź, 2014

A jak z Cl, S i Na w Twoim mineralizatorze ?
Avatar użytkownika
thors
Stały bywalec
 
Posty: 446
Dołączył(a): So 14 sty, 2006
Lokalizacja: Włocławek
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 300L by Paweł S.

Postprzez slipknot1989 » Pt 03 paź, 2014

Thors, mineralizuje tylko solami. Do podmiany daję 3,5grama (4ppm) CaSO4, 1,5ppm MgSO4 i 8-10 ppm K2SO4.

edit*
Kiedyś ktoś napisał na forum odnośnie nawożenia w miękkiej wodzie.
"...Taka ogólna zasada K+Mg < Ca , Mg:Ca 1:4-6, K nie bardzo rozjechane z Mg..."

Co o tym myślisz? Teoretycznie przy kranie Ca 18, Mg 4 powinienem trzymać K na ok 12-13ppm.
Boje się troche sprawdzić to żeby nie stracić roślin :D hehe
slipknot1989
Stały bywalec
 
Posty: 382
Dołączył(a): Wt 15 sty, 2013
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 300L by Paweł S.

Postprzez thors » Pt 03 paź, 2014

No to jak tylko dobijasz kranowke do parametrow to cos tam z Cl i Na powinno wpasc. A ktorych roslin Ci zolkna krawedzie liscia ?
Avatar użytkownika
thors
Stały bywalec
 
Posty: 446
Dołączył(a): So 14 sty, 2006
Lokalizacja: Włocławek
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 300L by Paweł S.

Postprzez slipknot1989 » Pt 03 paź, 2014

Z kranu cos tam pewnie wpada. Tylko u mnie w wodociągach nie podaja takiej informacji. Glównie na hydr. japan, hedyotisie, rotali a staurogyna sie rozpada.
slipknot1989
Stały bywalec
 
Posty: 382
Dołączył(a): Wt 15 sty, 2013
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 300L by Paweł S.

Postprzez marcecrisco » So 04 paź, 2014

slipknot1989 napisał(a):Ryb troche jest, duże nawet żyworódki wiec troche pewnie śmiecą. Chyba rozrobie od nowa azotowy koktajl aqua rebell :) gabki to tez filtracja biologiczna ale najwazniejsze jest podloze jak mowisz. U mnie tez jest sporo bo od 4 z przodu do 7 z tylu. Jutro zrobie podmiane i podbije Ca do 30 a Mg do 10 ppm. Nie daje mi spokoju jeszcze ten pyl.. nie mam pojecia z czego sie bierze, testy pokazuja: po4 0,3 ppm.. tylko test na no3 po dodaniu nawet jednorazowo 5ppm do wody pokazuje ciagle zero wiec cos jest nie tak z testem. Nie mam pojecia za co sie zlapac :P

0,3 po4 to nie za duzo. Jak masz zepsuty test na no3 to może jest go wiecej. Na twoim miejscu podnioslbym fosfor tak żeby w wodzie było ze trzy przy tyle co teraz / będziesz miał margines na wypadek skoku no3 od rybek. Te brzegi liści bileja u nowych liści ? Może po prostu chodzi o żelazo?
Miałem ostatnio pył itp daje teraz 4 ppm po4 na tydzień i szyba jest czysta nawet pod koniec tygodnia. Sinic też nie ma. Wiem ze moje podłoże chłodnie po4 a u Ciebie jest bazlat ale może podniesienie tez pomoze
Avatar użytkownika
marcecrisco
Aktywny użytkownik
 
Posty: 661
Dołączył(a): So 28 wrz, 2013
Lokalizacja: Kraków
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Roślinne - archiwum

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron