300L by Paweł S.

Blogi z działu "Roślinne - Aqua Art Challenge" nie odświeżane dłużej niż 2 miesiące, akwaria zlikwidowane

Re: 300L by Paweł S.

Postprzez marcecrisco » Cz 18 gru, 2014

Zmniejszyles obsade? Czy tylko fotka tak wyszła?
Jak uda Ci się przez dłuższy okres utrzymac akwa przy tej masie roślin bez azotu i mikro to okaże się ze molinezje są niezlymi nawozicielami. Bo innego wytłumaczenia nie widzę ;p hehe
Avatar użytkownika
marcecrisco
Aktywny użytkownik
 
Posty: 661
Dołączył(a): So 28 wrz, 2013
Lokalizacja: Kraków
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 300L by Paweł S.

Postprzez Ulvhedin » Cz 18 gru, 2014

Dobra informacja jak dla mnie, nie umiem obecnie odblokować azotu. Czyli solidne podmiany "wyzerować" zbiornik i wrócić do samych początków z nawożeniem.

Super.
Ulvhedin
Znający temat
 
Posty: 1130
Dołączył(a): N 27 gru, 2009
Lokalizacja: Bieruń
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 300L by Paweł S.

Postprzez slipknot1989 » Pt 19 gru, 2014

Ryby sie gdzieś pochowały. Obsada została nawet zwiększona. Żyworódki swoją drogą, ale u mnie mega miekka woda nie potrzebuje jak widać niewiadomo czego w wodzie. Baniak w ten sposob prowadzę już dobry miesiąc. Przyrosty ładne i praktycznie brak nowych ognisk glonów.
slipknot1989
Stały bywalec
 
Posty: 382
Dołączył(a): Wt 15 sty, 2013
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 300L by Paweł S.

Postprzez marcecrisco » Pt 19 gru, 2014

slipknot1989 napisał(a):Ryby sie gdzieś pochowały. Obsada została nawet zwiększona. Żyworódki swoją drogą, ale u mnie mega miekka woda nie potrzebuje jak widać niewiadomo czego w wodzie. Baniak w ten sposob prowadzę już dobry miesiąc. Przyrosty ładne i praktycznie brak nowych ognisk glonów.

No to super. Może to jest właśnie zloty srodek dla tego szkła. ;)
Avatar użytkownika
marcecrisco
Aktywny użytkownik
 
Posty: 661
Dołączył(a): So 28 wrz, 2013
Lokalizacja: Kraków
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 300L by Paweł S.

Postprzez slipknot1989 » Pn 12 sty, 2015

Witam. Czas na małą aktualizację. Na dno dosypałem trochę manado i przemieszałem. Chciałem rożświetlić trochę dno. W ostatnich dwóch tygodniach baniak przeszedł mały remont i czyszczenie. Większośc roślin posadzona od nowa. Do szklanki trafiło kilka nowych gatunków:
Eriocaulon Sp. Taiwan
Alternanthera Reineckii mini
Micranthemum Monte Carlo
Staurogzne Repens Brown
Kilka zdjęć:
_DSC0053.JPG

_DSC0039.JPG

_DSC0035.JPG


Zastanawiam się nad podawaniem NH4 do szklanki. Z jakiego związku podawac go najlepiej i od jakiej ilości zacząć?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
slipknot1989
Stały bywalec
 
Posty: 382
Dołączył(a): Wt 15 sty, 2013
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 300L by Paweł S.

Postprzez marcecrisco » Pn 12 sty, 2015

dla mnie rewelka. podłoże bardzo fajnie teraz wyglada ta czerń sie troche przełamała tym manado.
Bardzo ładnie ustawiłeś rośliny. :D i kondycja tez świetna
Avatar użytkownika
marcecrisco
Aktywny użytkownik
 
Posty: 661
Dołączył(a): So 28 wrz, 2013
Lokalizacja: Kraków
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 300L by Paweł S.

Postprzez adams750 » Wt 13 sty, 2015

U siebie podaję NH4 z kwaśnego węglanu amonu (spożywczy amoniak). Podaję go w przeliczeniu na NO3 5ppm, gdzie dawki mam rozbite na trzy dni.
Avatar użytkownika
adams750
Znający temat
 
Posty: 1357
Dołączył(a): Cz 02 lut, 2012
Lokalizacja: Białystok
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 300L by Paweł S.

Postprzez Sekatorus » Wt 13 sty, 2015

adams750 napisał(a):U siebie podaję NH4 z kwaśnego węglanu amonu (spożywczy amoniak). Podaję go w przeliczeniu na NO3 5ppm, gdzie dawki mam rozbite na trzy dni.


Dawki całkiem duże, nie masz problemów? Ani śladu sinic? Palenia stożków itp? Jakies pozytywne zmiany? Pytałem juz tutaj: viewtopic.php?f=1&t=34744 ale niestety brak odzewu.
Avatar użytkownika
Sekatorus
Poznaje temat
 
Posty: 124
Dołączył(a): So 11 kwi, 2009
Lokalizacja: Poznań
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 300L by Paweł S.

Postprzez adams750 » Wt 13 sty, 2015

Nie zauważyłem negatywnych skutków podawania NH4 a podaje go już jakiś czas. Sinic nie miałem już z 1.5 roku. Co do popalonych stożków to czasem się coś pojawi ale to nie jest wina tego pierwiastka. Podaje go gdyż nie chce podawać dodatkowego K do szkła, który wpada mi z podawanego KNO3 i z mikro gdzie również jest.
Avatar użytkownika
adams750
Znający temat
 
Posty: 1357
Dołączył(a): Cz 02 lut, 2012
Lokalizacja: Białystok
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 300L by Paweł S.

Postprzez slipknot1989 » Pt 16 sty, 2015

Witam. Wstrzymam się od podawania amonu jak akwa dojdzie trochę do siebie po jakby nie było małym restarcie, zaczekam aż rośliny porządnie ruszą. Co do jego skutków ubocznych myślę że jeśli podajemy go w malych dawkach dziennych to nie zaszkodzi, chociaż D. Walstad pisze iż glony wybierają NH4 od NO3 już przy stężeniu 0,018 mg/l tych pierwszych. Mysle że trzeba zacząć od małej dawki i obserwować.

Mam pytanie odnośnie twardości GH. W akwa jest trefny żwirek ze sklepu który zatwardza wodę. W kranie GH4 a w baniaku 8. Czy taki żwir może wydzielać tylko jony wapnia i magnezu dostępne dla roślin czy związki zupełnie na nie obojętne mające wpływ na wynik testu?

pozdrawiam Paweł.
slipknot1989
Stały bywalec
 
Posty: 382
Dołączył(a): Wt 15 sty, 2013
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 300L by Paweł S.

Postprzez Pethro » Śr 28 sty, 2015

Sama większa twardość nie jest dla roslin groźna. Żwirek bazaltowy czasami trafia się trefny i truje krewetki, także może coś być ale nie musi. Tylko że na rośliny też niekoniecznie musi to działać nawet jesli by coś było w nim co truje krewetki.
Avatar użytkownika
Pethro
Stały bywalec
 
Posty: 323
Dołączył(a): So 27 cze, 2009
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 300L by Paweł S.

Postprzez slipknot1989 » Pt 30 sty, 2015

Dzięki Pethro. Z obserwacji wynika że żwir nie wpływa na wartość Ca i Mg w akwa. Bo nic złego się nie dzieje z roślinami, rybami i krewetkami.
slipknot1989
Stały bywalec
 
Posty: 382
Dołączył(a): Wt 15 sty, 2013
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 300L by Paweł S.

Postprzez slipknot1989 » Śr 04 mar, 2015

Witam po krótkiej przerwie :) akwarium ma się dobrze, wyleciał tylko korzeń z niego do nowo powstałego krewetkarium.

Wyprostowałem trochę stosunki Ca, K, Mg. Od miesiąca przeszedłem na mniejsze podmiany 1/3. Mineralizuje wodę podmieniana do wartości 21 : 12 : 6. Roślinom wyszło to na dobre. Najbardziej ucieszył się stellatus który wyprostował stożki i są jak z obrazka :D Dodaję tygodniowo 1ppm Mg, 4ppm K oraz 1 ppm Ca z CaSO4. Próbowałem bawić się w podawanie NH4 lecz przy pierwszym tyg testu zaczęły wyłazić zielenice, więc dałem sobie spokój.
Nawożenie wygląda obecnie tak:
Co dzień przed zapaleniem światła 0,2 ppm PO4.
Co dzień po zgaszeniu 0,1 ppm Fe z chelatu i 1ml Flowgrow.
_DSC0085.JPG
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
slipknot1989
Stały bywalec
 
Posty: 382
Dołączył(a): Wt 15 sty, 2013
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 300L by Paweł S.

Postprzez Zbyniu373 » Pt 06 mar, 2015

Z głową każda roślinka jest rozplanowana.
Widać doświadczenie w prowadzeniu zbiornika;)
Avatar użytkownika
Zbyniu373
Początkujący
 
Posty: 7
Dołączył(a): Pt 06 mar, 2015
Lokalizacja: Warszawa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 300L by Paweł S.

Postprzez marcecrisco » Pt 06 mar, 2015

Szkło robi wrażenie.
Czyli obecnie azotu nie dajesz wcale ?
Avatar użytkownika
marcecrisco
Aktywny użytkownik
 
Posty: 661
Dołączył(a): So 28 wrz, 2013
Lokalizacja: Kraków
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 300L by Paweł S.

Postprzez slipknot1989 » Wt 10 mar, 2015

Podanie jakiejkolwiek formy azotu czy to z no3 czy nh4 konczy sie odbarwianiem roslin i wysypem zielenic kolonijnych :)
slipknot1989
Stały bywalec
 
Posty: 382
Dołączył(a): Wt 15 sty, 2013
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 300L by Paweł S.

Postprzez marcecrisco » Wt 10 mar, 2015

slipknot1989 napisał(a):Podanie jakiejkolwiek formy azotu czy to z no3 czy nh4 konczy sie odbarwianiem roslin i wysypem zielenic kolonijnych :)

Kurcze ciekawa sprawa. U mnie kiedyś tak robilem ale po dwóch tyg miałem stagnację wzrostu. Pewnie molinezje robią swoje u Ciebie. Fajna sprawa swoja droga bo masz sladowy ale pewnie mega stabilny poziom NO3 i NH4 w wodzie. Szkło potwierdza swoim wyglądem słuszność takiego podejścia.
Avatar użytkownika
marcecrisco
Aktywny użytkownik
 
Posty: 661
Dołączył(a): So 28 wrz, 2013
Lokalizacja: Kraków
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 300L by Paweł S.

Postprzez slipknot1989 » Cz 12 mar, 2015

Na pewno robia swoje żyworódki, ale też nie oszczędzam pokarmu. W kranie no3 na poziomie 3-4 wiec z podmian wpada ok 1 ppma. Ciesze sie ze wkoncu rozgryzlem temat. Wpadlem na to przez przypadek jak dwa tyg z lenistwa nie nawozilem baniaka :P
slipknot1989
Stały bywalec
 
Posty: 382
Dołączył(a): Wt 15 sty, 2013
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 300L by Paweł S.

Postprzez slipknot1989 » So 14 mar, 2015

Witam. Szukam jakiś artykułów/ tamatów o wybarwianiu roślin w akwa. Jesteście w stanie coś podrzucić?
slipknot1989
Stały bywalec
 
Posty: 382
Dołączył(a): Wt 15 sty, 2013
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 300L by Paweł S.

Postprzez Zbyszek17 » So 14 mar, 2015

slipknot1989 napisał(a):Witam. Szukam jakiś artykułów/ tamatów o wybarwianiu roślin w akwa. Jesteście w stanie coś podrzucić?
Witam.
Paweł, takich tematów było, jest i zapewne będzie wiele, ale z nich nigdy nic nie wynika. "Torturowanie" roślin bo i z takimi nazwami się spotkałem, głodzenie i na odwrót, lanie nawozów wiadrami i na tzw. pałę nic nie jest udokumentowane. To wszystko to domniemania, jednym się uda lepiej innym gorzej i tyle. Nikt nie poda Ci recepty na interesujący Cię temat. Wiele zbiorników przedstawianych na forach ma mało do rzeczywistości bo więcej jest w nich trików foto niż natury :wink: Wiele w tym temacie robi światło, jego moc, widmo, ustawienie.
Rośliny o zabarwieniu czerwonym zawsze będą lepiej wybarwione im bliżej będą żródła światła. Spójrz na jakąkolwiek roślinę czerwoną lub zbliżoną do czerwieni i porównaj jej kolor w różnych partiach głębokości wody. Odpowiedź jest jedna, czym bliżej światła tym lepsze barwy. Z kolei nie róbmy z roślin zielonych, roślin czerwonych. Przykład - Didiplis diandra. W naturze jest jako roślina zielona i taka pozostanie.
Przyglądając się na Twój zbiornik nie ma się czego czepiać, jest zdrowo a to najważniejsze. Widzę że w końcu obrałeś dobry kierunek jeżeli chodzi o azot i tak trzymaj. Efekty na pewno są na plus tego zbiornika, dlatego masz ode mnie "łapkę"
Avatar użytkownika
Zbyszek17
VIP
 
Posty: 2834
Dołączył(a): Cz 22 maja, 2008
Lokalizacja: Łódź
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Roślinne - archiwum

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron