300L by Paweł S.

Blogi z działu "Roślinne - Aqua Art Challenge" nie odświeżane dłużej niż 2 miesiące, akwaria zlikwidowane

Re: 300L by Paweł S.

Postprzez marcecrisco » N 15 mar, 2015

Zbyszek17 napisał(a):
slipknot1989 napisał(a):Witam. Szukam jakiś artykułów/ tamatów o wybarwianiu roślin w akwa. Jesteście w stanie coś podrzucić?
Witam.
Paweł, takich tematów było, jest i zapewne będzie wiele, ale z nich nigdy nic nie wynika. "Torturowanie" roślin bo i z takimi nazwami się spotkałem, głodzenie i na odwrót, lanie nawozów wiadrami i na tzw. pałę nic nie jest udokumentowane. To wszystko to domniemania, jednym się uda lepiej innym gorzej i tyle. Nikt nie poda Ci recepty na interesujący Cię temat. Wiele zbiorników przedstawianych na forach ma mało do rzeczywistości bo więcej jest w nich trików foto niż natury :wink: Wiele w tym temacie robi światło, jego moc, widmo, ustawienie.
Rośliny o zabarwieniu czerwonym zawsze będą lepiej wybarwione im bliżej będą żródła światła. Spójrz na jakąkolwiek roślinę czerwoną lub zbliżoną do czerwieni i porównaj jej kolor w różnych partiach głębokości wody. Odpowiedź jest jedna, czym bliżej światła tym lepsze barwy. Z kolei nie róbmy z roślin zielonych, roślin czerwonych. Przykład - Didiplis diandra. W naturze jest jako roślina zielona i taka pozostanie.
Przyglądając się na Twój zbiornik nie ma się czego czepiać, jest zdrowo a to najważniejsze. Widzę że w końcu obrałeś dobry kierunek jeżeli chodzi o azot i tak trzymaj. Efekty na pewno są na plus tego zbiornika, dlatego masz ode mnie "łapkę"


Odnośnie światła to wydłużenie okresu znacznie polepsza wybawienie roślin z tym ze trzeba uważać bo wydłużony okres oświetlenia lubią zielenice. Odnośnie glodzenia (obniżenia azotu) to chyba najpopularniejsza metoda na didiplisa i rosliny pomarańczowo zielone u mnie działa super.
Bardziej interesującą dla mnie kwestia to wybawienie roślin przy wysokich poziomach makro. To juz jest wyższa szkoła jazdy bo trzeba naprawdę solidnie dawać mikro a wtedy jak rączką z czymś (swiatlo, pH, CO2. NH4) się podwienie to jest katastrofa. Ale napewno taka utopijna perspektywa roślin wyrosnietych i maksymalnie wybarwionych jest kuszaca.
Avatar użytkownika
marcecrisco
Aktywny użytkownik
 
Posty: 661
Dołączył(a): So 28 wrz, 2013
Lokalizacja: Kraków
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 300L by Paweł S.

Postprzez slipknot1989 » Śr 15 kwi, 2015

Dzięki Panowie za odpowiedź.
Zbyszek właśnie z tych tematów nie wynika nic konkretnego dlatego pytałem o artykuły. Ale jak mówisz chyba duże znaczenie, jak nie najważniesze ma światło. Masz rację nie będe kombinował nic na siłe tylko będe wkońcu cieszył się z dobrego wzrostu i sięgał po coraz trudniejsze gatuki niż bacopa czy hetera :P Ostatnio do zbiornika trafiła macrandra i co mnie zdziwiło trzyma się bardzo dobrze :)

marcecrisco właśnie obniżenie azotu to napopularniejsza metoda tylko że ja nie mam juz co obniżyć w nawożeniu :P Azotu nie daje i podmiany mam nawet 50%. Jedyne czym mogę się pobawic się redukcją ryb :)

Powróciłem znowu do podmian 50 bo zaczął wychodzić pył i zielenice. Mineralizuje sobie wodę tylko Clasiciem który podaję w 1/4 dawki producenta rozbitej na 7dni.
slipknot1989
Stały bywalec
 
Posty: 382
Dołączył(a): Wt 15 sty, 2013
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 300L by Paweł S.

Postprzez marcecrisco » Śr 15 kwi, 2015

Fajnie że wszystko dalej dobrze idzie. Może wrzuć jakąs fotke :D nawet z telefonu. Też bawie się ostatnio z macrandrą i narazie odpukać rośnie problem tylko taki że jak podam mniej niż 4 ml Eisen dzienie (co daje ponad 2 ppm Fe tyg) to zaczynaja się z nią problemy. Wielkość liści jest w miare proporcjonalna do jej odległości od świetlówki albo dlugości oświetlania szkła także myśle że porządne światło to w jej przypadku podstawowe wymaganie. Z tym że nadrobić długością światła nie idzie bo wyskakują zielenice niezależenie od reszty nawozenia. (takie mam narazie robocze spostrzeżenia)
Długo świecisz ? u mnie zielenice zaczynają sie pow 8-9 h dzień. Może jakbyś z godzinke świecenia uciął to kropeczki by znikneły ?

Artykułów może i nie ma o wybarwianiu ale są fajne tematy na innych forach np.
http://www.barrreport.com/forum/barr-re ... sland-200l
albo
http://www.ukaps.org/forum/threads/dutc ... gal.17797/
dwa zbiorniki prowadzone z zupełnie innym reżimem nawożenia, filtracji, CO2 ale łączą je dwie rzeczybardzo mocne światło przez max 7-8 H i genialne wybarwienie roślin. Daje to do myślenia no nie? :D
Avatar użytkownika
marcecrisco
Aktywny użytkownik
 
Posty: 661
Dołączył(a): So 28 wrz, 2013
Lokalizacja: Kraków
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 300L by Paweł S.

Postprzez slipknot1989 » Wt 23 cze, 2015

Witam. W końcu leżąc w szpitalu znalazłem chwilę aby opisać to co dzieje się w baniaku :P
Akwarium prowadzi się bez większych problemów oprócz tego, że pojawiły sie krasnale ale to raczej z nadmiaru mikro w akwarium (testy z Classiciem). Doszło sporo nowych roślin. Obecnie nawożenie ograniczam do minimum. Clsssic nie sprawdził sie na dluższą metę jako Gh booster dlatego do podmiany dodaje 2,5ppm Ca, 0.5ppm Mg i 7 ppm K co daje mi w akwa 22ppm Ca, 6ppm Mg i ok 15ppm K. Rośliny rosną bardzo dobrze, trochę wolno ale to mi akurat nie przeszkadza bo przycinanie nie staje się takie uciążliwe :) Dodatkow podaje 0.6ppm Fe i 2.5ppm P podzielonych na 7 dawek. Co do wybarwienia roślin i dyskusji parę postów wyżej ostatnio całkiem przypadkiem odkryłem sekret kolorków roślin. Wyjeżdżałem na weekend w góry i po podmianie zapomniałem przełożyć wtyczkę ze światła na swoje miejsce i paliło się w akwarium przez około 100 godzin non stop :P kolory roślin mnke zdziwiły, didek czerwony, bacopa to samo, ludwigi krwista jak nigdy, trawnik z monte carlo ładny zieloniutki :) także potwierdziło się to co mówił Zbyszek że kluczową rolę odgrywa światło. Zastanawiam się czy dodanie jeszcze nednej świetlówki 54w poprawi kondycje roslin, przy dopływie gotówki zrobie mały eksperyment. Kilka fotek jak to obecnie wygląda.
[IMG]http://images.tapatalk-cdn.com/15/06/23/d8dff9e40d5c35c021330838b3afd5f7.jpg[/IMG]
[IMG]http://images.tapatalk-cdn.com/15/06/23/6fa7d834243ee50bccd51e77ac243e2e.jpg[/IMG]
slipknot1989
Stały bywalec
 
Posty: 382
Dołączył(a): Wt 15 sty, 2013
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 300L by Paweł S.

Postprzez marcecrisco » Śr 24 cze, 2015

czesc
Dokładnie mam identyczne obserwacje. Problem jest tylko taki że takie wydłużenie światło sprawdza sie jak nawozi się delikatnie jakybyś miał w wodzie większe stężenia albo troche mniej czyste akwa to pewnie była by masakra po takim zabiegu.
Mnie kusi eksperyment ze świetlówkami bardzo mocno wybarwiającymi (do morskiego). Nie jestem wielkim fanem Barra ale on włanie w tym szkle z linku wyżej miał tam takie świetłowki i kolory roślin wyglądały masakrycznie pomimo wysokiego NO3 jakie miał w szkle.

podane linki nie działają :D

Zdrowia życze
Avatar użytkownika
marcecrisco
Aktywny użytkownik
 
Posty: 661
Dołączył(a): So 28 wrz, 2013
Lokalizacja: Kraków
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 300L by Paweł S.

Postprzez slipknot1989 » Śr 24 cze, 2015

Dzieki. Kurcze z tabletu mam problem wrzucic zdjecia :( bede mogl dopiero w przyszlym tyg. Dokladnie jak mowisz, tylko zapalałbym ta swietlowke tak na 4-5 godz max w dziennym cyklu :) a jakie to byly swietlowki jesli mozesz podac z nazwy :)

Dzieki :)
slipknot1989
Stały bywalec
 
Posty: 382
Dołączył(a): Wt 15 sty, 2013
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 300L by Paweł S.

Postprzez slipknot1989 » Śr 24 cze, 2015

FB_IMG_1435065666852.jpg

FB_IMG_1435065486659.jpg


Moze teraz bedzie widac :)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
slipknot1989
Stały bywalec
 
Posty: 382
Dołączył(a): Wt 15 sty, 2013
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 300L by Paweł S.

Postprzez macek.g » Śr 24 cze, 2015

Przemyl sprawe i podejdz do tego logicznie co moglobyc przyczyna wybarwienia :D zbyt pochopnie wyciagacie wnioski.
Jakbycs mogl zrobic konkretne zblizenie wybarwionych roslin,gdyz z tego ujecia ciezko mi dostrzec.

Kolejna sprawa oswietlenie zbiornika Barra i Alexa poczatkowo u Barra byly to czesciowo swietlowki ATI reszta giesemana,ale dosc szybko zrezygnowal z swietlowek morskich zastepujac je normalnymi akwarystycznymi:

mianowicie:

Giesseman 6000K
oraz
Wavepoint

ale chcialbym zeby was nie zgubila intuicja,to ze w jego przypadku na nie ktorych zdjeciach sa dosc mocno czerwone rosliny to zasluga lampy w tym wypadku ATI ktora ma jak wiekszosc w tej chwili lamp LED regulacje swiatla gdzie mozna "wykrzesac nawet i 50% wiecej koloru.
Chociaz juz w obecnej chwili posiada inna lampe z tymi samymi swietlowkami.

Sam do tej pory sugerowalem sie jego oswietleniem nawet nie z wzgledow kolorystycznych a z wzgledu na moc PAR ktora on mierzy.
Takze posiadam w sunmie takie swietlowki jak on chociaz troszke robie korekty.

A silne swiatlo to okolo 100 umoli przy dnie.
A tak wyglada to w praktyce:
u785_1434012931.jpg


Natomiast co do oswietlenia Alexa to oswietlenie 4 swietlowkami giessemana 4x39w 2xaquaflora oraz midday czy to tak duzo??
jak pamietam zbiornik ponad 200l.

A tak prawie na tym oswietleniu wypada moj zbiornik tylko ze dalem swietlowke arcadii,chociaz juz ja zmienilem bo za bardzo jechala w cukierek z tylu.
DSC_0152.JPG
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
macek.g
Stały bywalec
 
Posty: 438
Dołączył(a): Śr 06 lip, 2005
Lokalizacja: UK
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 300L by Paweł S.

Postprzez slipknot1989 » Śr 24 cze, 2015

Wybarwienia Ci nie pokaze bo juz jest po fakcie :) to jest moja obserwacja.. jesli przez ten czas gdy w akwarium palilo sie swiatlo 100 godzin, nawozy byly wlewane jak zawsze czyli P rano a Fe wieczorem przez dozownik, to co było efektem wybarwienia jak nie swiatło? Dlaczego myslisz ze zbyt pochopnie wyciagam wnioski? :/ bo chyba krasnoludki nie dolozyly mi swietlowki wybarwiajacej i dolaly mikro do baniaka :p a moze chodzi Ci o to ze zeszlo wiecej N :P
imho kluczem jest długość świecenia.
slipknot1989
Stały bywalec
 
Posty: 382
Dołączył(a): Wt 15 sty, 2013
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 300L by Paweł S.

Postprzez marcecrisco » Śr 24 cze, 2015

macek.g napisał(a):Przemyl sprawe i podejdz do tego logicznie co moglobyc przyczyna wybarwienia :D zbyt pochopnie wyciagacie wnioski.
Jakbycs mogl zrobic konkretne zblizenie wybarwionych roslin,gdyz z tego ujecia ciezko mi dostrzec.

Kolejna sprawa oswietlenie zbiornika Barra i Alexa poczatkowo u Barra byly to czesciowo swietlowki ATI reszta giesemana,ale dosc szybko zrezygnowal z swietlowek morskich zastepujac je normalnymi akwarystycznymi:

mianowicie:

Giesseman 6000K
oraz
Wavepoint

ale chcialbym zeby was nie zgubila intuicja,to ze w jego przypadku na nie ktorych zdjeciach sa dosc mocno czerwone rosliny to zasluga lampy w tym wypadku ATI ktora ma jak wiekszosc w tej chwili lamp LED regulacje swiatla gdzie mozna "wykrzesac nawet i 50% wiecej koloru.
Chociaz juz w obecnej chwili posiada inna lampe z tymi samymi swietlowkami.

Sam do tej pory sugerowalem sie jego oswietleniem nawet nie z wzgledow kolorystycznych a z wzgledu na moc PAR ktora on mierzy.
Takze posiadam w sunmie takie swietlowki jak on chociaz troszke robie korekty.

A silne swiatlo to okolo 100 umoli przy dnie.
A tak wyglada to w praktyce:
u785_1434012931.jpg


Natomiast co do oswietlenia Alexa to oswietlenie 4 swietlowkami giessemana 4x39w 2xaquaflora oraz midday czy to tak duzo??
jak pamietam zbiornik ponad 200l.

A tak prawie na tym oswietleniu wypada moj zbiornik tylko ze dalem swietlowke arcadii,chociaz juz ja zmienilem bo za bardzo jechala w cukierek z tylu.
DSC_0152.JPG

Czyli co sugerujesz ? Że bardziej chodzi o moc niż o kolor ? Znam wątek Barra prawie na pamięć i sam pisał wielokrotnie że dobre wybarwienia to zasługa między innymi odpowiedniego mixu świetlówek.
Tak z ciekawości jakie NO3 utrzymuje w pierwszym szkle?
Avatar użytkownika
marcecrisco
Aktywny użytkownik
 
Posty: 661
Dołączył(a): So 28 wrz, 2013
Lokalizacja: Kraków
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 300L by Paweł S.

Postprzez slipknot1989 » Śr 18 maja, 2016

Witam po dłuuuugiej przerwie. W akwarium pozmieniało się trochę bo zostało wymienione podłoże na żwirek dennerle żeby mieć większą kontrole nad nawożeniem słupa wody. Zmienione zostało oświetlenie. Popełniłem belkę aluminiową w której jest połączone t5 z ledami (3x54w t5 i ok 90w w ledach). Zbiornik ma około pół roku.Reszta bez zmian :) Nawożenie obecnie to 25no3, 0,3 P 15k i 2Mg. podbijam troche kran wapniem. W szkle jest mniej wiecej Ca25, Mg8, K30 :)
PROSZĘ ADMINÓW O PRZENIESIENIE TEMATU DO DZIAŁU KONKURSU AQUA ART :)
pozdrawiam Paweł.
_DSC0044.JPG

_DSC0029.JPG

_DSC0043.JPG

_DSC0040.JPG

_DSC0036.JPG
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
slipknot1989
Stały bywalec
 
Posty: 382
Dołączył(a): Wt 15 sty, 2013
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 300L by Paweł S.

Postprzez pablo8412 » N 22 maja, 2016

Nawozy dajesz na raz po podmianie,czy dzielisz?jakie mikro stosujesz? i co to za kępka jasno-zielonych na pierwszym planie,bardziej na prawo?
pablo8412
Poznaje temat
 
Posty: 92
Dołączył(a): Śr 13 sty, 2016
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 300L by Paweł S.

Postprzez darius71 » Cz 23 cze, 2016

Witam ja zapytaniem jak będziesz przycinał rosliny to ja z chęcią kupie napisz na pw
darius71
Początkujący
 
Posty: 11
Dołączył(a): N 17 lip, 2005
Lokalizacja: Lędziny
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Poprzednia strona

Powrót do Roślinne - archiwum

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości

cron