160 Roślinne T. Lipiński

Blogi z działu "Roślinne - Aqua Art Challenge" nie odświeżane dłużej niż 2 miesiące, akwaria zlikwidowane

160 Roślinne T. Lipiński

Postprzez Tomek Lipa » Wt 16 gru, 2014

Objętość 160 l

Wymiary 100x40x40 Przednia szyba OPTI WHITE reszta GUARDIAN 6mm

Oświetlenie 3x39 Pokrywa DIY

Nawożenie sole + co2 w plynie

CO2 butla 3kg + elektrozawór + reactor JALECO

Podłoże DIY Baza PS z bimsem i KETO +AQUARIUM SUBSTRATE( ANTRAZIT)- 3 restart

Parametry wody Brak danych

Temperatura 25

Filtracja JBL E901(BIOLOG), EHEIM 2036 (MECHANIK)

Podmiany ok.30-40% na tydzień kranowit

Gatunki roślin

Rotala Rotundifolia
Hemianthus micranthemoides
Hemianthus callitrichoides
Lotos czerwony
Lobelia cardinalis
Microsorium pteropus Trident
Alternanthera rosaefolia
Eleocharis parvula
Mech jawajski
Mech Phoenix moss
Mech Spiky moss
Mini pelia
Bucephalandra Sintang
Bucephalandra Kedagang
Staurogyne 'porto velho'
Limnophila vietnam mini
Glossostigma elatinoides
Hedyotis salzmanii
Ludwigia Mini Red
Ludwigia Ovalis Pink
Ludwigia brevipes
Rotala sp Araguaia
Didiplis diandra
Hygrophila Pinnatifida

Gatunki ryb

skalary
kirys panda
rosbora galaxy
neony inesa
kosiarki
otoski
Bystrzyk Amandy
krewetki red cherry i babaulti
ślimaki helenki
W planach jako obsada duże stado galaxy ok 40-50 szt.



Akwarium wystartowało ma początku września 2013. Był to restart ale na nowym szkiełku i z troszkę inną aranżacją.Ze starego zbiornika pozostało podłoże(3 restart),obsada i roślinność.Doszła czerwona lawa i nowe korzenie.Zastosowałem także jako bazę pod podłoże przygotowany przez siebie substrat z bimsem,keto,lawą i akadamą z przepisu kolegi Qubsona ale wzbogaciłem to jeszcze Tropica Plant Substrate Aquacare 2:1.
Po ok 1,5 roku moge stwierdzic ze substrat który przygotowałem jest bardzo bogaty w mikro. Jedynie leje do wody żelazo gdyż jest na nie zapotrzebowanie no i ustalone dawki azotu,potasu,magnezu i fosforu + carbo
Zbiornik prowadzi sie w miare spokojnie poza małymi problemami z glonami z którymi juz sie chyba uporałem.
A wiec na początku było tak:
Wrzesień 2013
baniaczek.jpg

Styczeń 2014
Styczen2014.jpg

Maj 2014
maj 2014.jpg

Czerwiec 2014
czerwiec 2014.jpg

Wrzesień 2014
listopad 2014.jpg

Listopad 2014
listopad 3 2014.jpg

listopad 2014.jpg

Grudzień 2014
grudzien 2014.jpg

Efekt zadowalający
grudzien lustro.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Tomek Lipa
Początkujący
 
Posty: 12
Dołączył(a): Cz 26 lip, 2012
Lokalizacja: wrocław
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 160 Roślinne T. Lipiński

Postprzez Sekatorus » Wt 16 gru, 2014

Akwarium fajne, ciekawa kompozycja, rośliny w świetnej kondycji. Robi wrażenie. Jednak w tym przypadku szczególnie docenić trzeba systematyczność i ewolucje zbiornika. Nie sztuką jest wystartować zbiornik na aktywnym podłożu, podpędzić rośliny kilka miesięcy, zrobić zdjęcia i później wszystko trafia szlag, bo podłoże traci właściwości, przychodzą glony i czas na restart. Sztuką jest utrzymać rośliny i aranżacje w idealnym stanie przez długi czas, radzić sobie z problemami, pielęgnacją itd. Koledze jak widać się udało.

Dlatego zdobyło mój głos :)
Ostatnio zmieniony Wt 16 gru, 2014 przez Sekatorus, łącznie zmieniany 1 raz
Avatar użytkownika
Sekatorus
Poznaje temat
 
Posty: 124
Dołączył(a): So 11 kwi, 2009
Lokalizacja: Poznań
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 160 Roślinne T. Lipiński

Postprzez marcecrisco » Wt 16 gru, 2014

Sekatorus napisał(a):Akwarium fajne, ciekawa kompozycja, rośliny w świetnej kondycji. Robi wrażenie. Jednak w tym przypadku szczególnie docenić trzeba systematyczność i ewolucje zbiornika. Nie sztuką jest wystartować zbiornik na aktywnym podłożu, podpędzić rośliny kilka miesięcy, zrobić zdjęcia i później wszystko trafia szlag, bo podłoże traci właściwości, przychodzą glony i czas na restart. Sztuką jest utrzymać rośliny i aranżacje w idealnym stanie przez długi czas, radzić sobie z problemami, pielęgnacją itd. Koledze jak widać się udało.


Dokladnie, ladny aranz i fajnie wybarwione rośliny.
Będę sledzil wątek. Mam nadzieje ze będą regularne aktualizacje.
Fajnie ze forum powoli wychodzi z letargu ;p
Avatar użytkownika
marcecrisco
Aktywny użytkownik
 
Posty: 661
Dołączył(a): So 28 wrz, 2013
Lokalizacja: Kraków
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 160 Roślinne T. Lipiński

Postprzez waska » Śr 17 gru, 2014

Świetnie wkomponowałeś Althernathere i microsoria pomiędzy korzeniami.Fantastycznie prezentuje się też Lotos na ostatnim planie.
waska
Poznaje temat
 
Posty: 99
Dołączył(a): Cz 17 mar, 2011
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 160 Roślinne T. Lipiński

Postprzez Grzegorz Pelczar » Śr 17 gru, 2014

Bardzo ładne i oryginalne. Jakie dawki nawozów?
Avatar użytkownika
Grzegorz Pelczar
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 794
Dołączył(a): Pt 03 cze, 2005
Lokalizacja: Krosno
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 160 Roślinne T. Lipiński

Postprzez Tomek Lipa » Śr 17 gru, 2014

Dawki nie sa z góry ustalone tzn leje według uznania. Zależy jaka masa roslinna jest aktualnie w akwarium i np po przycince zmniejszam o 50% i stopniowo podnosze po 2 tyg. do 100%
Podaje Potas,Magnez,Żelazo, Carbo i kontroluje Azot i Fosfor aby nie spadal mim do zera gdyż mam w filtrze purigen.
Mikro nie leje wcale gdyż mam dobry podkład pod podłożem.
Tomek Lipa
Początkujący
 
Posty: 12
Dołączył(a): Cz 26 lip, 2012
Lokalizacja: wrocław
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 160 Roślinne T. Lipiński

Postprzez Zbyszek17 » Śr 17 gru, 2014

    Witam.
      Tomku, bardzo ładny, zdrowy i przejrzysty zbiornik
      Zaciekawił mnie bo to tak trochę po mojemu, dobre i żyzne podłoże i życie staje się łatwiejsze. Druga sprawa to potwierdzenie reguły że i bez mikro da się ładnie prowadzić zbiornik. Jak wiesz ja w temacie mikro jestem bardzo zaborczy.
      Powiedz mi Tomku dlaczego stosujesz Purigen, czy to jest podyktowane wyższymi poziomami azotu i jego pochodnych w wodzie do podmian, czy po prostu preferujesz niskie poziomy azotu, jak zresztą ja to pochwalam.
      Masz ode mnie punkt :wink:
    Avatar użytkownika
    Zbyszek17
    VIP
     
    Posty: 2834
    Dołączył(a): Cz 22 maja, 2008
    Lokalizacja: Łódź
    Głosował : 0 razy
    Ilość głosów: 0 razy

    Re: 160 Roślinne T. Lipiński

    Postprzez Tomek Lipa » Cz 18 gru, 2014

    Wiatam Zbyszku i dziekuje za punkcik.
    Dokładnie tak jak piszesz zawsze miałem problem z azotem bo za dużo w kranie bo ryby za duzo produkują itp. wiec postanowiłem że lepiej dolewac tyle i le mi potrzeba.Polecam purigen bo naprawde pomaga. Ja mam juz jedną paczuszke 100g ok 1,5 roku i jest po 4 regeneracjach i jak widac dalej działa.
    Tomek Lipa
    Początkujący
     
    Posty: 12
    Dołączył(a): Cz 26 lip, 2012
    Lokalizacja: wrocław
    Głosował : 0 razy
    Ilość głosów: 0 razy

    Re: 160 Roślinne T. Lipiński

    Postprzez Tomek Lipa » Cz 18 gru, 2014

    Aktualizacja po przycince. Sorki za jakosc z telefonu :)

    akt.grudzien.jpg
    Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
    Tomek Lipa
    Początkujący
     
    Posty: 12
    Dołączył(a): Cz 26 lip, 2012
    Lokalizacja: wrocław
    Głosował : 0 razy
    Ilość głosów: 0 razy

    Re: 160 Roślinne T. Lipiński

    Postprzez marcecrisco » Cz 18 gru, 2014

    Zbyszek17 napisał(a):
      Witam.
        Tomku, bardzo ładny, zdrowy i przejrzysty zbiornik
        Zaciekawił mnie bo to tak trochę po mojemu, dobre i żyzne podłoże i życie staje się łatwiejsze. Druga sprawa to potwierdzenie reguły że i bez mikro da się ładnie prowadzić zbiornik. Jak wiesz ja w temacie mikro jestem bardzo zaborczy.
        Powiedz mi Tomku dlaczego stosujesz Purigen, czy to jest podyktowane wyższymi poziomami azotu i jego pochodnych w wodzie do podmian, czy po prostu preferujesz niskie poziomy azotu, jak zresztą ja to pochwalam.
        Masz ode mnie punkt :wink:

      Z tym mikro to podkreśliłbym, że ta "zaborczość" też ma sens jak się ma porządne podłoże. Nie można tego uogólnić na zbiorniki z mało żyznym podłożem. W innym wypadku "zaborczość" może się źle skończyć. Podobnie sprawa ma sie do makro.
      "czy po prostu preferujesz niskie poziomy azotu, jak zresztą ja to pochwalam "
      Niski poziom azotu przy amazoni na dnie to pojęcie względne. Bardziej powiedziałbym, że preferujesz Zbyszku, niskie dawki Azotu do wody.
      Avatar użytkownika
      marcecrisco
      Aktywny użytkownik
       
      Posty: 661
      Dołączył(a): So 28 wrz, 2013
      Lokalizacja: Kraków
      Głosował : 0 razy
      Ilość głosów: 0 razy

      Re: 160 Roślinne T. Lipiński

      Postprzez Grzegorz Pelczar » Cz 18 gru, 2014

      marcecrisco napisał(a):Podobnie sprawa ma sie do makro.
      "czy po prostu preferujesz niskie poziomy azotu, jak zresztą ja to pochwalam "
      Niski poziom azotu przy amazoni na dnie to pojęcie względne. Bardziej powiedziałbym, że preferujesz Zbyszku, niskie dawki Azotu do wody.

      W swoim zbiorniku od zawsze prowadzonym na najbardziej jałowym podłożu, czyli czystym żwirku kwarcowym, dawki tygodniowe azotanów < 20 ppm, to proszenie się o kłopoty. :|
      Avatar użytkownika
      Grzegorz Pelczar
      Zaawansowany użytkownik
       
      Posty: 794
      Dołączył(a): Pt 03 cze, 2005
      Lokalizacja: Krosno
      Głosował : 0 razy
      Ilość głosów: 0 razy

      Re: 160 Roślinne T. Lipiński

      Postprzez Zbyszek17 » Cz 18 gru, 2014

      marcecrisco napisał(a):Z tym mikro to podkreśliłbym, że ta "zaborczość" też ma sens jak się ma porządne podłoże. Nie można tego uogólnić na zbiorniki z mało żyznym podłożem. W innym wypadku "zaborczość" może się źle skończyć. Podobnie sprawa ma sie do makro.
        Dokładnie tak, bo o takim podłożu w tym temacie jest mowa
        Najlepiej zresztą ujął to kol. Sekatorus
        Nie sztuką jest wystartować zbiornik na aktywnym podłożu, podpędzić rośliny kilka miesięcy, zrobić zdjęcia i później wszystko trafia szlag, bo podłoże traci właściwości, przychodzą glony i czas na restart. Sztuką jest utrzymać rośliny i aranżacje w idealnym stanie przez długi czas, radzić sobie z problemami, pielęgnacją itd. Koledze jak widać się udało.
        Ot i cała prawda, bo nie ważne jest jak się zaczyna ale jak się kończy :wink:
      Avatar użytkownika
      Zbyszek17
      VIP
       
      Posty: 2834
      Dołączył(a): Cz 22 maja, 2008
      Lokalizacja: Łódź
      Głosował : 0 razy
      Ilość głosów: 0 razy

      Re: 160 Roślinne T. Lipiński

      Postprzez marcecrisco » Cz 18 gru, 2014

      Grzegorz Pelczar napisał(a):
      marcecrisco napisał(a):Podobnie sprawa ma sie do makro.
      "czy po prostu preferujesz niskie poziomy azotu, jak zresztą ja to pochwalam "
      Niski poziom azotu przy amazoni na dnie to pojęcie względne. Bardziej powiedziałbym, że preferujesz Zbyszku, niskie dawki Azotu do wody.

      W swoim zbiorniku od zawsze prowadzonym na najbardziej jałowym podłożu, czyli czystym żwirku kwarcowym, dawki tygodniowe azotanów < 20 ppm, to proszenie się o kłopoty. :|


      Dokladnie. Wystarczy nawet poczekać dwa lata na zyznym podłożu i niskie dawki skończą się źle. Przerabialem to na dwuletnim podlozu Aqua Art, gdzie przy dużej masie roślin zejście z makro zawsze kończyło się pięknym wybarwieneim roślin (przez tydzien) a potem pelna stagnacja roslin.
      Zbyszek17 napisał(a):
      marcecrisco napisał(a):Z tym mikro to podkreśliłbym, że ta "zaborczość" też ma sens jak się ma porządne podłoże. Nie można tego uogólnić na zbiorniki z mało żyznym podłożem. W innym wypadku "zaborczość" może się źle skończyć. Podobnie sprawa ma sie do makro.
        Dokładnie tak, bo o takim podłożu w tym temacie jest mowa
        Najlepiej zresztą ujął to kol. Sekatorus
        Nie sztuką jest wystartować zbiornik na aktywnym podłożu, podpędzić rośliny kilka miesięcy, zrobić zdjęcia i później wszystko trafia szlag, bo podłoże traci właściwości, przychodzą glony i czas na restart. Sztuką jest utrzymać rośliny i aranżacje w idealnym stanie przez długi czas, radzić sobie z problemami, pielęgnacją itd. Koledze jak widać się udało.
        Ot i cała prawda, bo nie ważne jest jak się zaczyna ale jak się kończy :wink:

      Zwrocilem na to uwagę bo jak pewnie wiesz dużo poczatkujacych osob traktuje Cie jako autorytet w sposobie nawożenia i ktoś może potraktować samo nawożenie słupa jako główny czynnik dobrego wyglądu Twoich szkieł. Co może okazać się złudne jeśli nie weźmie się pod uwagę całego systemu (woda + podłoże) i ich wpływu na siebie. Nawozac EI na zwirze przy mocnym świetle w wodzie można mieć to samo co przy mocno ograniczonym na swierzej Amazonii.
      Avatar użytkownika
      marcecrisco
      Aktywny użytkownik
       
      Posty: 661
      Dołączył(a): So 28 wrz, 2013
      Lokalizacja: Kraków
      Głosował : 0 razy
      Ilość głosów: 0 razy

      Re: 160 Roślinne T. Lipiński

      Postprzez Zbyszek17 » Cz 18 gru, 2014

      marcecrisco napisał(a):Zwrocilem na to uwagę bo jak pewnie wiesz dużo poczatkujacych osob traktuje Cie jako autorytet w sposobie nawożenia i ktoś może potraktować samo nawożenie słupa jako główny czynnik dobrego wyglądu Twoich szkieł. Co może okazać się złudne jeśli nie weźmie się pod uwagę całego systemu (woda + podłoże) i ich wpływu na siebie.
        Oczywiście zgadzam się z takim stwierdzeniem, bo trzeba zadać sobie sprawę że nawożenie to tylko część składowa całej układanki i nie można tylko na tym skupiać całej uwagi. Ja twierdzę że najważniejsze jest podłoże, jego aktywność i eksploatacja i z takim stwierdzeniem nie do końca się zgodzę
        W swoim zbiorniku od zawsze prowadzonym na najbardziej jałowym podłożu, czyli czystym żwirku kwarcowym, dawki tygodniowe azotanów < 20 ppm, to proszenie się o kłopoty. :|
        Dokladnie. Wystarczy nawet poczekać dwa lata na zyznym podłożu i niskie dawki skończą się źle. Przerabialem to na dwuletnim podlozu Aqua Art, gdzie przy dużej masie roślin zejście z makro zawsze kończyło się pięknym wybarwieneim roślin (przez tydzien) a potem pelna stagnacja roslin.
        Tu znowu pytanie, jakie rośliny rosną w takim zbiorniku. Wiadomo że rośliny typu "łodygowce" preferują bardziej zasilanie słupa wody niż bogate podłoże i wielomiesięczna eksploatacja może faktycznie źle wpływać na ich wygląd. Ale teraz druga strona medalu. Weźmy pod uwagę podłoże żwirowe czyli praktycznie jałowe i powiedzmy rośliny z rodzaju Cryptocoryne. Początki na takim podłożu doprowadzają nas do nerwicy, ale z biegiem czasu to się zmienia z dwóch powodów - przystosowanie się roślin do nowych warunków i coraz to bogatszym podłożu. Nie muszę tłumaczyć że zwartki kochają stare, nawet wieloletnie podłoża, a praktycznie nawożenie słupa wody olewają. Proszę pamiętać że jakiekolwiek życie jest w zbiorniku to proporcjonalnie procentuje jako uzdatniacz. Ja wiele już pisałem na ten temat i to są moje wieloletnie spostrzeżenia, a krypcie to było zawsze moje przeznaczenie.
        Akwarystyka, szczególnie ta roślinna jest w gruncie rzeczy bardzo trudną sztuką do opanowania, ale nie widzę nic piękniejszego. Zwróciłem uwagę na ten temat Tomka bo tak jak pisałem widzę tu trochę siebie, a tu nie ma nic na siłę, lecz powolne dążenie do celu i ten cel osiągnięty. Nie jest to odosobnienie bo już widzę kolejny temat na forum / nie uprzedzam faktów / że ktoś odstawił azot i mikro i to z powodzeniem. Nie mam również sprzeciwów do tego co kto i ile leje ale powiem szczerze że wątroba mi się wywraca na lewą stronę jak czytam niektóre wypowiedzi.
      Avatar użytkownika
      Zbyszek17
      VIP
       
      Posty: 2834
      Dołączył(a): Cz 22 maja, 2008
      Lokalizacja: Łódź
      Głosował : 0 razy
      Ilość głosów: 0 razy

      Re: 160 Roślinne T. Lipiński

      Postprzez marcecrisco » Cz 18 gru, 2014

      Nie chce juz powielac cytowan. Zgadzam się w pełni z tym co piszesz odnośnie "całości" tej ukladanki. Odnośnie nawożenia to oczywiscie tez nie jestem za laniem wszystkiego na "pałe". Chciałem tylko zwrócić uwagę ze limitowanie, limitowaniu nie równe wlasnie przez podłoża.
      Avatar użytkownika
      marcecrisco
      Aktywny użytkownik
       
      Posty: 661
      Dołączył(a): So 28 wrz, 2013
      Lokalizacja: Kraków
      Głosował : 0 razy
      Ilość głosów: 0 razy

      Re: 160 Roślinne T. Lipiński

      Postprzez Tomek Lipa » Pt 19 gru, 2014

      Dokładnie panowie. Każdy zbiornik rzadzi sie swoimi prawami i nasza w tym glowa zeby dojsc do sedna i wiedziec czego brakuje a czego jest w nim za mało. Czasem nie jest to łatwe i wielu sobie odpuszcza i robi restarty bo cos jest nie tak,no ale chyba nie o to w tym wszyskim chodzi. Cierpliwosc jest tu chyba jedynym kluczem.
      Tomek Lipa
      Początkujący
       
      Posty: 12
      Dołączył(a): Cz 26 lip, 2012
      Lokalizacja: wrocław
      Głosował : 0 razy
      Ilość głosów: 0 razy

      Re: 160 Roślinne T. Lipiński

      Postprzez serw1s » Pt 19 gru, 2014

      Tomku, to coś w tylnim lewym rogu, chyba zielonoczarne, to skimmer? Jeśli tak, to czy mógłbyś podać model?
      serw1s
      Zainteresowany tematem
       
      Posty: 196
      Dołączył(a): Pn 22 sie, 2011
      Lokalizacja: Wrocław
      Głosował : 0 razy
      Ilość głosów: 0 razy

      Re: 160 Roślinne T. Lipiński

      Postprzez Tomek Lipa » Pt 19 gru, 2014

      dokladnie to skimer JBL TOPCLEAN II
      Tomek Lipa
      Początkujący
       
      Posty: 12
      Dołączył(a): Cz 26 lip, 2012
      Lokalizacja: wrocław
      Głosował : 0 razy
      Ilość głosów: 0 razy

      Re: 160 Roślinne T. Lipiński

      Postprzez polakko 78 » So 20 gru, 2014

      Bardzo ładny, godny uwagi zbiorniczek.
      polakko 78
      Aktywny użytkownik
       
      Posty: 564
      Dołączył(a): N 04 kwi, 2010
      Lokalizacja: Pilaszków/OżarówMaz.
      Głosował : 0 razy
      Ilość głosów: 0 razy


      Powrót do Roślinne - archiwum

      Kto przegląda forum

      Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości