182l - Moje małe Borneo II

Blogi z działu "Roślinne - Aqua Art Challenge" nie odświeżane dłużej niż 2 miesiące, akwaria zlikwidowane

Re: 182l - Moje małe Borneo II

Postprzez marcecrisco » Cz 26 lut, 2015

Jaką wodę (Ca, Mg, KH) stosujesz Zbyszku do podmian?
Avatar użytkownika
marcecrisco
Aktywny użytkownik
 
Posty: 661
Dołączył(a): So 28 wrz, 2013
Lokalizacja: Kraków
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 182l - Moje małe Borneo II

Postprzez Zbyszek17 » Cz 26 lut, 2015

marcecrisco napisał(a):Jaką wodę (Ca, Mg, KH) stosujesz Zbyszku do podmian?
Na początku tematu dokladnie podałem mój system nawożenia i mieszanie wody do podmian.
Przypomnę
Mieszam RO + kran w stosunku 50/50
Woda z kranu ma wartości GH 10,5-12*N KH ok.10*N
Ca 68-77 Mg 5,5-6,6
Avatar użytkownika
Zbyszek17
VIP
 
Posty: 2834
Dołączył(a): Cz 22 maja, 2008
Lokalizacja: Łódź
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 182l - Moje małe Borneo II

Postprzez marcecrisco » Cz 26 lut, 2015

Dzięki za info. Widziałem widziałem tylko nie podales składu Twojej kranowki stąd moje pytanie.
Avatar użytkownika
marcecrisco
Aktywny użytkownik
 
Posty: 661
Dołączył(a): So 28 wrz, 2013
Lokalizacja: Kraków
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 182l - Moje małe Borneo II

Postprzez bartekcholma555 » N 01 mar, 2015

Zbyszku napisz proszę dlaczego zastosowales taką trochę nie typową konfigurację podłoża. Jakie zadanie spełnia substrat Tropica jeśli rośliny nie są sadzone w podłożu?
bartekcholma555
Początkujący
 
Posty: 44
Dołączył(a): Cz 30 cze, 2005
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 182l - Moje małe Borneo II

Postprzez Zbyszek17 » N 01 mar, 2015

bartekcholma555 napisał(a):Zbyszku napisz proszę dlaczego zastosowales taką trochę nie typową konfigurację podłoża. Jakie zadanie spełnia substrat Tropica jeśli rośliny nie są sadzone w podłożu?
Bartku, substrat Tropica jest na wydzielonym kawałku powierzchni / prawy tył zbiornika / i tam są posadzone Lagenandry, kryptokoryna i zawsze coś można jeszcze w przyszłości dosadzić, taki był cel i zamierzenia.
Odnośnie pozostałych roślin / w moim przypadku akurat tych z gatunku Bucephalandra /, wszystkich Anubiasów, Mikrozoriów, Bolbitisów bogate podłoże jest bardzo przydatne bo prędzej czy później zapuszczą korzonki i będą czerpały związki pokarmowe z podłoża.
Chcąc już do końca wyjaśnić taką konfigurację podłoża, bo w pozostałej części jest Borneo Wild i Benibachi to akurat tu przy okazji kierowałem się dobrem krewetek.
W innym zbiorniku mam zrobioną konfigurację podłoża tak że w połowie zbiornika jest podłoże substrat Aqua Artu, a w drugiej połowie substrat Tropica Plant Growth i żwir kwarcowy. Tu są podobne zamierzenia i przede wszystkim sprawdzenie która opcja lepsza, a że lubię eksperymentować to wiadomo od dawna.
Avatar użytkownika
Zbyszek17
VIP
 
Posty: 2834
Dołączył(a): Cz 22 maja, 2008
Lokalizacja: Łódź
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 182l - Moje małe Borneo II

Postprzez bartekcholma555 » Pn 02 mar, 2015

A czy mógłbyś jeszcze napisać na podstawie swoich obserwacji co te rośliny lubią a czego nie? Wiadomo że podstawą są stabilne warunki. A jak wygląda sprawa nawożenia mikroelementami? Lubią żelazo?
bartekcholma555
Początkujący
 
Posty: 44
Dołączył(a): Cz 30 cze, 2005
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 182l - Moje małe Borneo II

Postprzez Zbyszek17 » Pn 02 mar, 2015

bartekcholma555 napisał(a):A czy mógłbyś jeszcze napisać na podstawie swoich obserwacji co te rośliny lubią a czego nie? Wiadomo że podstawą są stabilne warunki. A jak wygląda sprawa nawożenia mikroelementami? Lubią żelazo?
Bartku, na początku tematu napisałem
Nietrudno się zresztą domyśleć co ja tam stosuję. Azot - śladowe ilości biorąc pod uwagę krewetki i otoski. Fosfor 0,2 ppm 3xtyg. Woda RO + kran 50/50. Potas 6ppm po podmianie na objętość zbiornika. Mikro Ferka rozcieńczone 50/50% i do tego dodane trochę chelatu żelaza 8% + mangan 14%. Podaję 3xtyg. w ilości nie przekraczającej 0,3ppm Fe

Tego trzymam się obecnie.
Pytanie czego one lubią lub nie trudno odpowiedzieć tak wprost. Jak czytam że ktoś stosuje poziomy EI i to jeszcze z najwyższego pułapu, a do tego widzę w zbiorniku krewetki CR-y wysokiej gradacji to nie wchodzę w ogóle w dyskusję :wink:
Ja po prostu staram się tak to wszystko dozować aby mieć rośliny bez glonów. Wolniej na pewno rosną, ale w końcu coś za coś. Czasami jak widzę jakiekolwiek niedobory to podam więcej, jak nie ma potrzeby nie leję nic na pałę.
W innym szkiełku mogę sobie pozwolić na trochę luzu bo w razie czego stracę tylko kilka gatunków.
Avatar użytkownika
Zbyszek17
VIP
 
Posty: 2834
Dołączył(a): Cz 22 maja, 2008
Lokalizacja: Łódź
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 182l - Moje małe Borneo II

Postprzez bartekcholma555 » Pn 02 mar, 2015

Wywnioskowalem z tego, być może błędnie że skoro rozcienczasz mikro i dajesz chelat żelaza i manganu to bucki nie lubią wysokiego mikro a wyższe stężenie żelaza. Stąd moje pytania.
Juz dawno przekonalem sie ze umiarkowane nawozenie daje dobre efekty i mniejsze problemy. Metoda EI nie przemawia do mnie. Sam probuje z lepszym lub gorszym rezultatem pogodzic wymagania roslin i crystali.
bartekcholma555
Początkujący
 
Posty: 44
Dołączył(a): Cz 30 cze, 2005
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 182l - Moje małe Borneo II

Postprzez Bartosz Grela » Pn 02 mar, 2015

Powodzenia w hodowli...
Wiele endemitów z Borneo w tym rodzaj Bucephalandra ginie bezpowrotnie w środowisku naturalnym z powodu jego degradacji. Niedługo wiele tych gatunków będziemy oglądać tylko w sztucznych akwakulturach.
https://www.youtube.com/watch?v=3__SEZ2jmsY
Avatar użytkownika
Bartosz Grela
Moderator
 
Posty: 2047
Dołączył(a): Cz 03 lis, 2005
Lokalizacja: Wrocław
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 182l - Moje małe Borneo II

Postprzez Zbyszek17 » N 22 mar, 2015

22.03 (1).JPG
22.03 (2).JPG
22.03 (3).JPG
22.03 (4).JPG
22.03 (5).JPG
22.03 (6).JPG
22.03 (7).JPG
22.03 (9).JPG
22.03 (12).JPG
22.03 (13).JPG
22.03 (14).JPG
22.03 (15).JPG
22.03 (16).JPG
Trochę aktualności
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Avatar użytkownika
Zbyszek17
VIP
 
Posty: 2834
Dołączył(a): Cz 22 maja, 2008
Lokalizacja: Łódź
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 182l - Moje małe Borneo II

Postprzez bartekcholma555 » Wt 24 mar, 2015

Fantastyczny zbiornik.
Zbyszku a może popełnił byś w jakiejś bardzo wolnej chwili coś w rodzaju katalogu Bucephalandr?
Zdjęcie , ewentualne uwagi, jak duża (np. mała, srednia).

Brakuje takich informacji, zwłaszcza początkującym którzy chcą zakupić wysyłkowo.
bartekcholma555
Początkujący
 
Posty: 44
Dołączył(a): Cz 30 cze, 2005
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 182l - Moje małe Borneo II

Postprzez gettinhigh » Śr 01 kwi, 2015

Zbiornik miazga, na prawdę rewelacyjnie u ciebie wyglądają te bucki. Jak tylko szafkę pod akwarium będę miał zrobioną wystartuję coś podobnego z prawie taką samą ilością odmian 8) Jednak ciężko będzie Ci dorównać z aranżacją. Bardzo sprytnie ukryłeś nieatrakcyjne części bucek tj. ich korzenie, nie wiem jak udało ci się to zrobić. U mnie lignit i skałka wulkaniczna bardzo rzuca się w oczy
gettinhigh
Początkujący
 
Posty: 21
Dołączył(a): Śr 20 cze, 2012
Lokalizacja: Częstochowa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 182l - Moje małe Borneo II

Postprzez Zbyszek17 » Śr 01 kwi, 2015

gettinhigh napisał(a):Zbiornik miazga, na prawdę rewelacyjnie u ciebie wyglądają te bucki. Jak tylko szafkę pod akwarium będę miał zrobioną wystartuję coś podobnego z prawie taką samą ilością odmian 8) Jednak ciężko będzie Ci dorównać z aranżacją. Bardzo sprytnie ukryłeś nieatrakcyjne części bucek tj. ich korzenie, nie wiem jak udało ci się to zrobić. U mnie lignit i skałka wulkaniczna bardzo rzuca się w oczy
Dzięki za pochlebne opinie
Bucki starałem się tak układać, żeby jak najwięcej zagęszczać pole ze względów ekonomicznych / duża różnorodność gatunków /
Sprawa druga to taki wygląd tworzy się po czasie kiedy bucki zaczynają się rozrastać. Starałem się dobierać gatunkami kolorystycznie i wielkościowo, choć to trudne zadanie ze względu na nabywanie roślin w dużej rozbieżności czasowej. Początek tego zbiornika skłaniał się ku większej ilości skał, lecz z czasem następowała powolna rezygnacja. Generalnie plany były trochę inne ale przy tak dużej ilości bucek trudno pogodzić wszystkie zachcianki :wink: Ważne że jestem zadowolony, bucki chyba też bo odwdzięczają się ładnym wyglądem.
Avatar użytkownika
Zbyszek17
VIP
 
Posty: 2834
Dołączył(a): Cz 22 maja, 2008
Lokalizacja: Łódź
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 182l - Moje małe Borneo II

Postprzez Zbyszek17 » Pn 18 maja, 2015

DSC_0002.JPG
DSC_0003 (2).JPG
DSC_0003.JPG
DSC_0004.JPG
DSC_0011.JPG
DSC_0012.JPG
DSC_0015.JPG
DSC_0016.JPG
DSC_0018.JPG
DSC_0019.JPG
DSC_0047.JPG
DSC_0048.JPG
DSC_0049.JPG
Kilka nowych fotek
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Avatar użytkownika
Zbyszek17
VIP
 
Posty: 2834
Dołączył(a): Cz 22 maja, 2008
Lokalizacja: Łódź
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 182l - Moje małe Borneo II

Postprzez bartekcholma555 » Śr 20 maja, 2015

Zbyszku tak jak już pisałem roślinki super. Co to za mszaki na pierwszym planie?
bartekcholma555
Początkujący
 
Posty: 44
Dołączył(a): Cz 30 cze, 2005
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 182l - Moje małe Borneo II

Postprzez Zbyszek17 » Śr 20 maja, 2015

bartekcholma555 napisał(a):Zbyszku tak jak już pisałem roślinki super. Co to za mszaki na pierwszym planie?
Dzięki.
Mszaki to - Cameron, mini Pearl, Phoenix, Willow, Fisidens Nobilis, Queen
Avatar użytkownika
Zbyszek17
VIP
 
Posty: 2834
Dołączył(a): Cz 22 maja, 2008
Lokalizacja: Łódź
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 182l - Moje małe Borneo II

Postprzez mayaca » N 24 maja, 2015

Zbyszek własnie wrócił z Borneo :D . Za kilka lat , kiedy bucki będą już w naturze[niestety] wspomnieniem, Zbyszek przywróci gatunek do życia .
mayaca
Zainteresowany tematem
 
Posty: 235
Dołączył(a): So 09 cze, 2007
Lokalizacja: Kęty.Małopolska
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 182l - Moje małe Borneo II

Postprzez rafik25 » Śr 03 cze, 2015

Bucki 1 klasa. Chyba za jakiś czas się uśmiechnę po jakieś fajne szczepki.
Chodzi mi po głowie baniaczek 63l OW ( już w sumie stoi i czeka ) z buckami na korzonkach i kamykach, coś a'la ten baniaczek.
Avatar użytkownika
rafik25
Poznaje temat
 
Posty: 106
Dołączył(a): Wt 30 wrz, 2014
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 182l - Moje małe Borneo II

Postprzez Pethro » Pt 05 cze, 2015

Zbyszek17 widać jakieś różnice we wzroście pomiędzy tymi na kamieniach a na korzeniu ? a widzę że masz też lignit na nim też jakieś bucki sadziłeś ?
Avatar użytkownika
Pethro
Stały bywalec
 
Posty: 323
Dołączył(a): So 27 cze, 2009
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 182l - Moje małe Borneo II

Postprzez Zbyszek17 » Pt 05 cze, 2015

Faktycznie moje bucki są wiązane do lawy i lignitu, jest też trochę na korzeniach.
Stwierdzam, że we wszystkich trzech wariantach wzrost jest podobny. Ja przynajmniej nie zauważam dużych różnic. Bardziej upatrywałbym się, szybkością wzrostu zależną od gatunku bucek, co trochę zresztą takie wizualne znaczenie i sugestię ma wielkość danego gatunku, dlatego może zauważamy że te większe szybciej rosną, a to może być mylne pojęcie. Odnośnie tej kwestii duże znaczenie mają parametry wody, nawożenie i technika.
Avatar użytkownika
Zbyszek17
VIP
 
Posty: 2834
Dołączył(a): Cz 22 maja, 2008
Lokalizacja: Łódź
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Roślinne - archiwum

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron