Przeróbka pokrywy

Przeróbka pokrywy

Postprzez Wioletta » Wt 23 wrz, 2003

Witam.

Może znowu się temat powtarza, ale mam problem z oświetleniem w moim akwarium ok 200 l (100x40x50). Pokrywę mam oryginalną (AQUAEL), niestety tylko 2 świetlówki po 30W. Chciałabym dołożyć jeszcze 2, ale mam poważne wątpliwości czy uda mi się to zrobić (chyba się nie zmieszczą) z klasycznymi oprawkami byzgoszczelnymi, które znalazłam na www.warlight.pl (firma stucchi).

Czy komuś się to udało, a może macie jakiś inny pomysł?
Avatar użytkownika
Wioletta
Początkujący
 
Posty: 4
Dołączył(a): Śr 17 wrz, 2003
Lokalizacja: Kraków
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Marcin Baranowski » Wt 23 wrz, 2003

Najłatwiejszym moim zdaniem sposobem na dołożenie oświetlenia to fabrycznych pokryw jest wykorzystanie oprawek akawarystycznych produkowanych np. przez Arcadię bądź Aquaela. Wystarczy wtedy jedynie wywiercić dwa małe otworki które posłużą do przykręcenia obejm na świetlówki. Przez dzióry w pokrywie przeprowadzić kable, ze specjalnymi bryzgoszczelnymi złączami, które podłącza się do jarzeniówki i już. Absolutnie każdy jest w stanie to zrobić. Wadą tego rozwiązania jest stosunkowo wysoki koszt takich oprawek.
Avatar użytkownika
Marcin Baranowski
Aktywny użytkownik
 
Posty: 726
Dołączył(a): Pt 27 cze, 2003
Lokalizacja: Białystok
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez labeo » Śr 24 wrz, 2003

Jeszcze jedna napewno się zmieści, mam tą samą pokrywę. Po bokach dorzuciłem dwie żarówki kompactowe, żeby doświetlić boki. I już jest dużo lepiej. Mimo to i tak zabieram się do robienia własnej pokrywy bo mimo przeróbek, jeśli chodzi o funkcjonalność to jest do du..
Avatar użytkownika
labeo
Zainteresowany tematem
 
Posty: 227
Dołączył(a): So 02 sie, 2003
Lokalizacja: Częstochowa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez raffaell » Śr 24 wrz, 2003

A ja dorzuciłem 2 x 15W z przodu po obu stronach i razem jest 90W więc nie najgorzej. Akwa mam 120 cm i po bokach jest trochę mniej światła, ale wsadziłem tam jakąś paproć której to wystarcza i rośnie jak diabli, a na drugim końcu saggitarię.
Jeśli chodzi o oprawki to zrobiłem odbłyśniki z polerowanej nierdzewki (takiej jak na odprowadzenie do komina przy okapach kuchennych) dokładnie na szerokość świetlówki i po obu stronach przykręciłem zwykłe mocowania do świetlówek (5 zł szt.). Jak przerdzewieje coś kupię nowe, ale w starym akwa miałem tak 2,5 roku i działało OK. W miejscu gdzie jest elektronika wsadziłem 2 układy zapłonowe ze świetlówek kompaktowych (tak jak jest opisane na stronie głównej), przewierciłem 1 otwór, przeciągnąłem przewody, zasilikonowałem, odbłyśniki też chwyciłem silikonem i działa! :lol:
Od razu więcej światła. Jeszcze jedną 30W w ten sposób w orginalnej pokrywie można upchnąć.
Wsztstko prymitywne, ale ważne że skuteczne i tanie.
Avatar użytkownika
raffaell
Poznaje temat
 
Posty: 112
Dołączył(a): Cz 26 cze, 2003
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Wioletta » Pt 26 wrz, 2003

Dzięki za wszystkie odpowiedzi.

Szukałam po sklepach internetowych, znalazłam owe gotowe oprawki w sklepie internetowym Ocean, ale przyznac muszę, że cena mnie trochę zmroziła. Jednakże to rozwiązanie Aquaela jest dosyc wygodne, bo prawdopodobnie zmieścić moge nawet i 2 świetlówki, gdzieś to u kogoś wiadziałam na zdjeciu, więc chyba jest możliwe.

Rozważam jeszcze reszte możliwości i narazie nie jestem do końca zdecydowana, ale coś wybrac muszę.

Jeszcze raz dzięki i jeśli ktoś ma jakieś pomysły albo sugestie, to bardzo proszę o odpowiedzi. Wszystkie rady i doświadczenia są cenne.
Avatar użytkownika
Wioletta
Początkujący
 
Posty: 4
Dołączył(a): Śr 17 wrz, 2003
Lokalizacja: Kraków
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez rybal » Pt 26 wrz, 2003

Proponowałbym jeszcze zastanowienie się nad świetlówkami kompaktowymi. Gabarytowo są mniejsze od rur i z pewnością można wstawić do firmowej pokrywy. W ten sposób można dołożyć nawet do 55 Watt i wiecej i to światła o 5300 K. Pisał o tym sporo Waldeusz na grupie dyskusyjnej. lub
http://rafa.home.pl/reef_news.php?pn1=1 ... 957&site=3
http://rafa.home.pl/reef_newssearch.php ... owe&site=3

Pozdrawiam
Tomek
Avatar użytkownika
rybal
Poznaje temat
 
Posty: 129
Dołączył(a): Cz 14 sie, 2003
Lokalizacja: Olsztyn
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez salezy » N 19 paź, 2003

Ja do takiej samej pokrywy (jeśli chodzi o wielkoość) wstawiłem jeszcze 3 świetlówki. W sumie mam ich pięć.
http://republika.pl/salezy/swietl.JPG
http://republika.pl/salezy/trans.JPG
Tą ostatnią wykonałem z urządzenia z żarówki energooszczędnej
Avatar użytkownika
salezy
Początkujący
 
Posty: 15
Dołączył(a): N 29 cze, 2003
Lokalizacja: Warszawa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez pbern » Śr 08 wrz, 2004

moze wrzuc 2 swietlowki t5.. sa mniejsze i latwiejsze w montazu bo i lzejsze.
Avatar użytkownika
pbern
Poznaje temat
 
Posty: 94
Dołączył(a): Pn 19 sty, 2004
Lokalizacja: Poznań
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez maanba » Cz 18 lis, 2004

Wioletta napisał(a):jeśli ktoś ma jakieś pomysły albo sugestie, to bardzo proszę o odpowiedzi. Wszystkie rady i doświadczenia są cenne.


ja mam tak jak ktoś wcześniej pisał 2x15w z przodu przed otworami na karmienie i te dwie oryginalne 2x30w. jest więc 90w na 200l. niby nie mało ale nie byłem happy. do wszystkich założyłem więc stateczniki elektroniczne, które do dzisiaj znajdowały się w tym korycie, co wcześniej stat. indukcyjne. dalej nie jestem zadowolony więc teraz chcę dołożyć jeszcze dwie "żarówki energooszczędne" 2x23w w to miejsce, gdzie jest koryto ze statecznikami. stateczniki muszę wbudować do szafki pod akwa, koryto wyciąć od dołu i założyć z głową dwie oprawki z żarówkami. razem na moje 200l (ok. 180l netto) będzie 136W, co z odbłyśnikami powinno być już dobrze. wszystkie źródła są i będą philipsa, ale o różnych barwach.
Avatar użytkownika
maanba
Poznaje temat
 
Posty: 71
Dołączył(a): Pt 12 lis, 2004
Lokalizacja: Zielona Góra
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez labeo » Pt 19 lis, 2004

Jesli już wycinasz, to nie lepiej od razu dorzucić świetlówkę w to miejsce? Np T5 i jest o niebo lepiej.
Avatar użytkownika
labeo
Zainteresowany tematem
 
Posty: 227
Dołączył(a): So 02 sie, 2003
Lokalizacja: Częstochowa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez maanba » Pt 19 lis, 2004

labeo napisał(a):Jesli już wycinasz, to nie lepiej od razu dorzucić świetlówkę w to miejsce? Np T5 i jest o niebo lepiej.


te świetlówki mają razem 3600 lumenów, a jedną t5 ile mógłbym uzyskać? a jeżeli byłoby mniej, to dlaczego o niebo lepiej?
Avatar użytkownika
maanba
Poznaje temat
 
Posty: 71
Dołączył(a): Pt 12 lis, 2004
Lokalizacja: Zielona Góra
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez labeo » Pn 22 lis, 2004

Poszukaj o T5 było juz sporo, w tej chwili nie podam Ci dokładnej wartości ale obecnie są to najbardziej efektywne świetlówki na rynku i chyba najlepsze dla naszych celów, konkurują nawet z hqi. Tylko te ceny :( . No i oczywiście trudno o kompact o odpowiedniej barwie światła, te dobre kosztują ok 60 zł. Ja mam zamontowane dwa kompacty i światło z nich mi osobiście nie odpowiada.
Avatar użytkownika
labeo
Zainteresowany tematem
 
Posty: 227
Dołączył(a): So 02 sie, 2003
Lokalizacja: Częstochowa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez maanba » Pn 22 lis, 2004

labeo napisał(a):Poszukaj o T5 było juz sporo, w tej chwili nie podam Ci dokładnej wartości ale obecnie są to najbardziej efektywne świetlówki na rynku i chyba najlepsze dla naszych celów, konkurują nawet z hqi. Tylko te ceny :( . No i oczywiście trudno o kompact o odpowiedniej barwie światła, te dobre kosztują ok 60 zł. Ja mam zamontowane dwa kompacty i światło z nich mi osobiście nie odpowiada.


znalazłem: świetlówka o tych samych wymiarach t5 ma 36w, a t8 30, więc nie ma rewelacji, bo zająłbym sobie całe moźliwe miejsce pod pokrywą jedną świelówką, a założyłem jednak dwie świetlówki zintegrowane po 23w każda. są philipsy o dziennym świetle, czyli nie żółte. myślę, że będzie ok.
Avatar użytkownika
maanba
Poznaje temat
 
Posty: 71
Dołączył(a): Pt 12 lis, 2004
Lokalizacja: Zielona Góra
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez kosny » Wt 14 gru, 2004

Witam bardzo serdecznie :) ( mój pierwszy post na tym forum) :)

(temat z września no ale może komuś moj post przyda sie w przyszłości)

mam również awkarium 200L z tą pokrywą i jestem na etapie przebudowy oświetlenia :) postanowiłem zastosować 4x39W T5 w miejsce 2x30W T8 (podam link naszego kolegi akwarysty który już coś takiego zrobił http://www.anilorak.toya.net.pl/ ) - z tym że on ma profilowane, ale to chyba nie robi wielkiej różnicy... jak widać w te miejsca 30W-T8 zmieścił 2x39W T5 :) bez żadnych przeróbek wielkich i cięć pokrywy...

jedyny minus takiej przeróbki jest jej cena...za całość ok 400pln, ale za to jaki efekt :) a wszystko można znaleźć na http://www.aqva-light.pl/shop.php

Pozdrawiam
kosny
Początkujący
 
Posty: 6
Dołączył(a): Śr 27 paź, 2004
Lokalizacja: Gdynia
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Aquatech » Cz 10 lut, 2005

Ja mam pokrywe w akwarium prostokątnym 120 x 40, z dwoma standardowymi swietlowkami T8 30 W, ale właśnie chcę zrobić przeróbke. Zastanawiam się, czy zostawic te świetlówki które mam i dodać 2x39 W T5, czy wymontować T8 a wstawić 4x39W T5.
Ostatnio zmieniony Pn 05 mar, 2007 przez Aquatech, łącznie zmieniany 1 raz
Aquatech
Początkujący
 
Posty: 4
Dołączył(a): Cz 10 lut, 2005
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez akwadar » Pt 27 maja, 2005

A ja tak przerobiłem oryginalną pokrywę firmy AkwaLux. Tu można zerknąć jak to wygląda po przeróbce http://akwadar.w.interia.pl/pokrywa.html Po tej operacji zamiast
40 W oświetlenia uzyskałem 78 W. :D
Avatar użytkownika
akwadar
Początkujący
 
Posty: 26
Dołączył(a): Śr 08 paź, 2003
Lokalizacja: Katowice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Gość » So 02 lip, 2005

Marcin Baranowski napisał(a):Najłatwiejszym moim zdaniem sposobem na dołożenie oświetlenia to fabrycznych pokryw jest wykorzystanie oprawek akawarystycznych produkowanych np. przez Arcadię bądź Aquaela. Wystarczy wtedy jedynie wywiercić dwa małe otworki które posłużą do przykręcenia obejm na świetlówki. Przez dzióry w pokrywie przeprowadzić kable, ze specjalnymi bryzgoszczelnymi złączami, które podłącza się do jarzeniówki i już. Absolutnie każdy jest w stanie to zrobić. Wadą tego rozwiązania jest stosunkowo wysoki koszt takich oprawek.
Marcin B chyba nie czytasz co piszesz chłopie, napisałeś kupe bzdur .....(tekst wycięty)
Post zmieniony przez moderatora
Gość
 

Postprzez adam1004a » Pt 30 wrz, 2005

pokrywa 120cm dluga, szeroka 45cm.
pokrywa w standardzie 2x swietlowka 30w i dlawiki 2x ferytowe.
narzedzia potrzebne do wykonania mojej modyfikacji:
noz introligatorski (dwa ostrza)
kombinerki
gwozdz
srubokret
klej sekundowy (kropelka itp) i w tubce do pcv
klej termiczny (taki do pistoletu)
lutownica + cyna
wiecej narzedzi sam nie mialem ;) wiec ich nie uzywalem

materialy
2x dlawik elektroniczny 2x30W
1x odblysnik
4x nowe swielowki osram 840 30w
duzo przewodow - uwaga nie drutu tylko linek
kostki do laczenia przewodow
4x oprawki na swietlowki t8
puszka montazowa

na poczatku wyrzucilem dlawiki, wykrecilem swietlowki i powyciagalem oprawki bryzgoszczelne, oderwalem odblysniki
nastepnie nozem intoligatorskim wycialem korytko w ktorym byly dlawiki i startery
oprawki bryzgoszczelne rozebralem. pozbawilem je zaczepow mocujacych, powierzchnie dobrze wyrownalem. do stycznikow przylutowalem przewody. w obudowie oprawek (na ich plecach) wypalilem gwozdziem (gaz + kombinerki z gwozdziem) dziurki na przeprowadzenie przewodow.
oprawki nie brzygoszczelne - przylutowalem przewody do blaszek, wypalilem dziurki na przewidy na plecach oprawek

do puszki montazowej wkleilem przy pomocy kleju sekundowego i do pcv (na rogi dalem klej cyjanopanowy a w srodek kelj dlugo schnacy do pcv) gniazda na swietlowki - bryzgoszczelna,zwykla,bryzgoszczelna)

skrawkami pcv wyrownalem (dopasowalem) pokrywe w miejscu gdzie mialy byc wklejone puszki montazowe

przykleilem najpierw jedna puszke - klej sekundowy + do pcv.
zamontowalem swietlowki w oprawkach i wzialem 2 puszke i przykeilem ja klejem pcv (montowalem swietlowki zeby miec wymiar)

ostatnia swietlowke - to byl pikus, przygotowalem oprawki przy pomocy rozgrzanego gwozdzia, przylutowalem przewody, zamontowalem swietlowki i przykleilem kropelka +pcv

przewody ulozylem w obudowie i przymocowalem klejem termicznym
odblysniki przykleilem do obudowy klejem do pcv (musialem przykeic najpierw do nich kawalek plastiku zeby dopasowac do obudowy)

wyprowadzilem kable z budy, pozwiazywalem tasemkami, podlaczylem stateczniki i gra muzyka

a na jedej (dalszej od filtra) puszce montazowej musialem wyciac dziury - potrzebne zeby zamontowac wygodnie swietlowki - wygladaj nie zbyt pieknie - wylamywalem kombinerkami

koszt na 29.09.2005

puszki montazowe 16zl (praktiker pewnie przeplacilem)
oprawki na swietlowki 4xsztuki 10zl
klej szybkoschnacy (3 tubki byla promocja) 6zl
klej do pcv (duza tuba jeszcze zostalo) 10zl
stateczniki elektroniczne 100zl
odblysnik 25zl
wysylka z (link) 6zl
swietlowki 80zl
noz introligatorski 3zl
przewody - mialem jakies swoje dlatego taki misz masz (ale metr kolo 80groszy)
czyli calkowity koszt 256zl
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
adam1004a
Początkujący
 
Posty: 38
Dołączył(a): Pn 15 sie, 2005
Lokalizacja: Bydgoszcz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez kepper » Pt 20 sty, 2006

Pytanie moze śmieszne ale wynikające z całkowitego niezorientowania w temacie a mianowicie czy do opraweki tego rodzaju http://(link).pl/show_item.php?item=81322307, można włożyć świetlówki o mocy 24W http://www.aqva-light.pl/shop.php?UID_c ... cc2d22d434. Dokładnie mam wątpliwości co do zgodności mocy ... Oprawka moze mieć jakeś ograniczenia pod tym względem ?


Pozdrawiam Mateusz
kepper
Początkujący
 
Posty: 2
Dołączył(a): Wt 17 sty, 2006
Lokalizacja: Warszawa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Qba. » Pt 20 sty, 2006

Z tego co mi wiadomo to oprawki pasują do wszystkich mocy świetlówek,ale do T5 są inne mniejsze(16mm)!Link z (link) mi nie działa i nie wiem jakie tam oprawki pokazałeś.Ale jak w aqva-light kupujesz świetlówkę kup odrazu oprawki.Tu masz oprawki do T5:
http://www.aqva-light.pl/shop.php?UID_p ... fc54c2cee1
:D
Avatar użytkownika
Qba.
Poznaje temat
 
Posty: 124
Dołączył(a): Pt 14 sty, 2005
Lokalizacja: Jaworzno
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Następna strona

Powrót do Zrób to sam - DIY

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron